„Právo“ jíst maso, vlastnit auto a i bydlet v pasivních domech

Kdo bude tedy v budoucnu rozhodovat o „právu“ jíst maso, vlastnit auto a i bydlet v pasivních domech? A není snad to, že neznáme odpověď na tuto otázku důvodem k vážnému znepokojení? ptá se Stanislav Křeček.

Stanislav Křeček
Stanislav Křeček

V jednom z četných magazínů nás významný český klimatolog N.K varuje před zásadním problémem, jehož řešení nás čeká s tím, že musíme jednat „rychle a rozhodně“. Není jistě sám, podobnými výzvami ohledně změn klimatu bychom, jak se říká „přehradili Vltavu“, ale on sám k vyřešenému problému, jehož řešení nás čeká již aktivně usiluje: „S rodinou žijeme v pasivním domě, který má minimální spotřebu energie, je takřka dokonale izolovaný recyklovaným papírem a je orientován na jih a západ, takže není prakticky nutné ho v zimě vytápět a v létě ochlazovat“. Jistě obdivuhodné a snad i vhodné k následování. Kdo by pochyboval?


Jinde se však dočteme o lidech, kteří mají obavu, že v nadcházející zimě nebude moci své byty vytápět a to nikoliv proto, že by tyto byty byly tak dokonale orientované a izolované, ale proto, že na jejich vytápění nebudou mít dost peněz. A to již vůbec nemusíme číst o tisících rodin běženců na polských hranicích a kdoví kde ještě, kteří z recyklovaného papíru mají snad jen své přístřešky před nadcházející zimou. To s úsilím a aktivitou lidí bydlících v „pasivních domech“ nikterak nesouvisí, ale se stavem jistě ano. Kam to tedy vlastně směřujeme? Patrně nikoliv k tomu abychom všichni mohli bydlet v domech orientovaných na jihozápad, když nám náš velvyslanec pro energetickou bezpečnost V. Bartuška na stránkách Lidových novin sděluje, že „to s čím evropská komise přichází je zásadní změna životního standartu a životních nároků. Zda Evropané smějí jíst maso – a kolik. Zda ještě mají mít lidé právo na osobní auto, zda smějí létat na dovolenou!.“ Ne že bychom zvažovali, zda budeme mít možnost jíst maso, nebo zda si můžeme dovolit míti auto, ale zda smíme nebo zda máme právo! Kdopak je tím zákonodárcem?

Albert Schweitzer napsal: „Humanita spočívá v tom, aby člověk nebyl nikdy obětován cíli“. Nestojíme snad na počátku doby, kdy opouštíme staletou evropskou, a jak jsme se pyšně domnívali snad i obecně lidskou, tradici humanismu, kdy člověk nesměl být obětován jakémukoliv cíli? A co je pak tedy tím skutečným cílem lidského snažení, nemá-li jím být blaho člověka? Mnoho lidí již napsalo, že propast, ve které může zmizet lidská civilizace, tak jak ji známe, je před námi již na dohled. Jenom si zatím nejsem jist, zda rychleji dospějeme k propasti „oteplením planety o dva stupně“ nebo ke stále se prohlubující propasti ztráty víry v pevné a trvalé základy humanistického společenského a mravního řádu, soumrak národů, zpochybnění představ o antropologických konstantách člověka a zmateného souboru práv a povinnost, kdy obranou jedněch práv pohřbíváme nejen ty ostatní, ale především rovnost nejen občanů, ale všech lidí a to bez ohledu na jejich finanční gramotnost a úspěšnost.

Běženci na hranicích Ev ropy, ale stejně tak ti naši občané s obavami očekávající nadcházející zimu k oteplení planety příliš nepřispívají a nejsou asi těmi, kteří musí učinit ony rychlé a rozhodné kroky o jejichž potřebě denně čteme a slyšíme. Ale to je samotné a jejich práva nečiní méně hodnotnými. Kdo bude tedy v budoucnu rozhodovat o „právu“ jíst maso, vlastnit auto a i bydlet v pasivních domech? A není snad to, že neznáme odpověď na tuto otázku důvodem k vážnému znepokojení?

4.7 12 hlasy
Hodnocení článku
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 2 lety

Zatím to u nás stojí za pendrek ti co volili poskoky tohohle hnusu to nevědí co se na ně chystá až poznají změní názor.

rebel
rebel
před 2 lety

Je čím dál zřejmější, že kapitalismus a demokracie jsou dva neslučitelné společenské systémy. Bylo by nesmírně prospěšné si to už konečně přiznat.

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  rebel

Je pouze jediná možnost-zlikvidovat parazitický kapitalismus dříve ,než kapitalismus zlikviduje nás.Vše ostatní je pouze mlácením prázdné slámy!!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

O právu jíst maso si budu do smrti rozhodovat sám. A to do doby, dokud mi bude maso chutnat. Už je až příliš omezení, které ovlivňují můj život. Jak mi stále může někdo něco nařizovat, zejména, když je moje uhlíková stopa na Zemi minimální? Už jsem tu napsal, že když mě… Číst vice »

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Přál bych to vám, sobě i jiným. Ale jsou zde mocné síly, které se hlásí k právu definovat právo, rozhodovat o tom, kdo jej má a kdo nikoliv, posoudit jeho dodržování, určí trest a zároveň je i katem, který rozsudek vykoná. Vše v zájmu zachování planety. Všimněte si, že nikoliv lidstva, potažmo lidí! Jejich společným znakem je:… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Definoval jste to, bohužel, bezchybně. Kdo z nás jsme čekal, že se toho dožijeme?

Tatran
Tatran
před 2 lety

Tak to dopadá, když bohatí zapomínají na lid a místo uspokojování jeho potřeb si mastí své nenasytné kapsy, To ukazuje současná energetická krize, kterou nejsou schopné vyřešit ani sumitem všechny státy světa, jak ukázalo jednání v britském Glassgově. Ukazují to i u nás nenažraní solární baroni, kterým musíme přispívat my, občané na energii ze… Číst vice »

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Pan Musk se včera ptal, jak by mohl nakrmit chudé. Prý: “Řekněte mi jak a já to udělám”. Ale Matka Tereza ten problém pojmenovala přesně: “Není problém nasytit chudé. Problém je nasytit bohaté!” A to je podstata věci. Už H. de Balzac ústy svého lichváře Gobseca řekl: “Jediná věc, která bohaté zajímá… Číst vice »

duro trulo
duro trulo
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Tatrane!

Bohatí zapomínají na lid?? Jediný zdroj jejich otrokářského bohatství?? Není to náhodou nepochopení a úplná záměna přčíčiny a následku??

Anonym
Anonym
před 2 lety

Jde to rychleji, než jsem očekávala. To je fakt průser.

spartak
spartak
před 2 lety

Nějak se ten kapitalismus rozpouští v hloupostech.EU diktuje svým národům názory jak za Rakouska Uherska.

Wondalak
Wondalak
před 2 lety

Bingo👍