Co můžeme očekávat po oznámení požadavků Ruska vůči USA a NATO

Rusko předložilo NATO a Spojeným státům konkrétní seznam strategických návrhů na snížení napětí v Evropě, který již byl nazván „geopolitickým ultimátem“.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Zdroj: StranaUk, Aleksandra Charčenko, překlad První zprávy, na snímcích Jens Stoltenberg a Vladimir Putin

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, jaké bezpečnostní záruky chce Moskva od Aliance a Washingtonu . Mezi nimi – odmítnutí dalšího rozšiřování a rozmístění zbraní na východním křídle Aliance, zejména zákaz vstupu Ukrajiny do NATO.


Návrh Ruska

 • Rusko nabízí NATO, aby se zavázalo vyloučit další expanzi a vstup do Aliance Ukrajiny;
 • Rusko a NATO se zavazují, že nebudou rozmisťovat rakety středního a kratšího doletu v oblastech, odkud mohou vzájemně zasáhnout území
 • Rusko vyzývá NATO, aby upevnilo dohodu o mírovém řešení všech sporů a zdrželo se použití síly;
 • Rusko a Spojené státy nevyužívají území jiných zemí k přípravě nebo provedení vzájemného útoku;
 • Rusko a NATO se musí zavázat, že nevytvářejí podmínky, které lze považovat za hrozbu;
 • Rusko a Spojené státy se zavazují, že nebudou provádět vojenská cvičení s vypracováním scénářů pro použití jaderných zbraní;
 • Rusko a Spojené státy se zavazují, že nepřipraví vojenské nejaderné země na použití jaderných zbraní;
 • Rusko vyzývá NATO, aby potvrdilo, že se navzájem nepovažují za protivníky;
 • Rusko a Spojené státy se zavazují nerozmístit jaderné zbraně v zahraničí a vrátit ty, které již byly rozmístěny, a rovněž odstranit infrastrukturu pro rozmístění jaderných zbraní mimo své území;
 • Rusko nabízí NATO, že se vzdá jakékoli vojenské činnosti na Ukrajině, ve východní Evropě, Zakavkazsku a Střední Asii;
 • Rusko a Spojené státy se zavazují, že nebudou rozmisťovat rakety středního a kratšího doletu v zahraničí a v oblastech, odkud mohou zasáhnout cíle na území druhé strany;
 • Rusko navrhuje NATO nerozmisťovat další armádu a zbraně mimo země, ve kterých byly v květnu 1997 (před vstupem do Aliance východoevropských zemí) – kromě výjimečných případů se souhlasem Ruska a členů NATO.

Moskva uvedla, že přehlížení jejích zájmů by vyvolalo „vojenskou reakci“, jako byla kubánská raketová krize v roce 1962, kdy téměř propukla jaderná válka mezi Spojenými státy a SSSR.

Kromě dohody s Aliancí navrhuje ruské ministerstvo zahraničí uzavřít i samostatnou dohodu pro Spojené státy. Obsahuje také pravidlo o odmítnutí začlenění zemí bývalého SSSR do NATO.

„Spojené státy americké se zavazují vyloučit další expanzi Severoatlantické aliance východním směrem, odmítnout přijetí států, které byly dříve součástí Svazu sovětských socialistických republik, do Aliance,“ stojí v návrhu smlouvy navrženém Rusko.

Tato smlouva rovněž stanoví, že „strany nevyužijí území jiných států k přípravě nebo provedení ozbrojeného útoku proti druhé straně nebo k jiným akcím ovlivňujícím základní bezpečnostní zájmy druhé strany“.

Kromě toho Rusko nabízí Spojeným státům vzájemně:

 • zdržet se rozmisťování ozbrojených sil a zbraní v oblastech, „kde by takové rozmístění bylo druhou stranou vnímáno jako ohrožení své národní bezpečnosti“;
 • zdržet se létání s těžkými bombardéry vybavenými pro jaderné nebo nejaderné zbraně;
 • Udržovat dialog a spolupracovat za účelem zlepšení mechanismů pro předcházení nebezpečným vojenským aktivitám;
 • Nerozmisťovat mimo území státu pozemní rakety středního a kratšího doletu, z nichž takové zbraně jsou schopny zasáhnout cíle na území státu druhé strany;
 • Vyloučit rozmístění jaderných zbraní mimo území státu;
 • Zlikvidovat veškerou dostupnou infrastrukturu pro rozmístění jaderných zbraní mimo území státu;
 • Necvičit vojenský personál a civilisty ze zemí, které nevlastní jaderné zbraně, pro použití takových zbraní;
 • Neprovádět cvičení a výcvik všeobecných sil, které zahrnují vypracování scénářů s použitím jaderných zbraní.

Na Západě návrhy nejenže nebyly rovnou zamítnuty, ale také souhlasili s „diskusi“.

Zatímco šéf NATO Jens Stoltenberg tradičně vylučoval jakékoli dohody, které zbavují Ukrajinu práva vstoupit do vojenské aliance, toto rozhodnutí podle nich závisí na Ukrajině samotné a 30 zemích NATO, Spojené státy uvedly, že jsou připraveny tyto návrhy projednat a budou brzy kontaktovat Ruskou federaci o návrzích ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Jsme připraveni diskutovat s Ruskem o bezpečnostních otázkách a strategických zájmech. Jednáme s evropskými spojenci a partnery a brzy budeme kontaktovat ruskou vládu ohledně dalších kroků,” citovala agentura úředníka.

A Bloomberg uvádí, že ve Spojených státech byly některé návrhy Ruska považovány za přijatelné a některé nikoli, ale jsou připraveny diskutovat a příští týden připraví odpověď.

Západní média však naznačují, že některé země NATO mohou být proti jakýmkoli dohodám s Ruskem.

„Země NATO budou pravděpodobně reagovat extrémně negativně – zejména Polsko a pobaltské státy. Už dříve varovaly, že Rusko usiluje o návrat regionu do své sféry a v dokumentu vidí snahu Moskvy omezit jejich suverenitu… A zároveň existují vážné překážky – včetně územního sporu s Ruskem o anektovaný Krym,“ píše Guardian.

Existuje ale také názor, že přední západní země jsou připraveny souhlasit s podmínkami Ruska, aby zmírnily eskalaci.

„Amerika potřebuje lepší nápad než rozšíření NATO, aby udržela mír ve vší úctě, Ukrajina a další sovětské země – toto není místo, kam musíme posílat americké vojáky, aby bojovali a umírali”, píše se ve sloupku názorů USA Today

Mezi odborníky nepanuje shoda na tom, jak reálné je uzavření takové dohody mezi Spojenými státy, NATO a Ruskem.

Někteří věří, že Rusko záměrně předložilo Západu neproveditelné návrhy, aby nakonec Západ u některých požadavků ustoupil.

„Je možné, že Západ nakonec ustoupí, aby zabránil válce, kterou si nepřeje. Rusko-ukrajinská válka je pro západní státy přece ztráta: buď vypadají bezmocně, když nic neudělají, a Ukrajina je poraženi, nebo se cítí nuceni zakročit, riskujíce širší válku s Ruskem, kterou nikdo nechce. Čechovův způsob, jakým Putin pověsil pověstnou pistoli na zeď – ať už ve druhém dějství vystřelí, nebo ne – vrchol ještě nebyl napsán,“ řekl  komentátor New Yorker Joshua Jaffa.
 
Celkově mezi odborníky panuje skeptický postoj k vyhlídkám na dohody mezi Západem a Ruskem na seznamu bodů navrhovaných Moskvou.

3.7 17 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
basos
basos
před 1 rokem

lidi, nechte tech paktu, kazdy pakt ci smlouva se da porusit, takze jedina zaruka je tak zvany MADD, ktery uz funguje asi 40 let.

Ostatne nevim, proc se timhle stavem mezi Ruskem a USA zabyvate v Cesku, kde mame daleko vetsi problemy s moreplavci, EU, a Nemeckem.

vvenc
vvenc
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Protože to zásadně rozhoduje o vnitřní politice EU, tedy o naší.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Kámo protože jsme v tom také navezeni přes US kolonii EU a USA naivně předpokládají že všichni potáhnou na východ včetně plaváčků. Ale to se nestane válka bude vyřešena velice rychle Rusové řekli pokud budou napadeni zničí USA.

Milan
Milan
před 1 rokem

Tak nevím, nevím… Myslím si, a rád bych se mýlil, že amíkům, stejně jako Alianci, furt zatím ještě nedošlo, že doba planého žvástání a okecávání a lavírování jim definitivně skončila a že proto tvrdě narazí. Dávám tomu ještě tak dvě kolečka jalových jednání, než jim to dojde a začnou vnímat realitu jaké je, ne jakou… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 1 rokem

U té fóbie poláků, no dobrá, když už se neumí držet oni do tebe kamenem ty do nich chlebem- křesťani,a když si vezmu že Polsko je poměrně velká a svým způsobem soběstačná země se zajímavou polohou, ale vysvětlete mně, jaké vyhlídky mají pobaltské republiky?Proč nemůžou být dobrými sousedy boha jeho? Mimochodem… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 1 rokem

Otázkou je, jak daleko či blízko má k pravdě věta v závěru článku: „Je možné, že Západ nakonec ustoupí, aby zabránil válce, kterou si nepřeje.”
Asi jak který Západ. Například můj Západ si ji opravdu nepřeje. Ale je to stejný Západ jako ten Leynové, Stoltenberga či Bidena?

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

Ano. Máte úplnou pravdu. Ty návrhy, nikoliv požadavky, jak to formulují válkychtivé servery jsou opravdu nataženou rukou ke smíru. A každý nezaujatý člověk to tak musí vidět přece. Ale, co můžou námořníci říkat, když na můstku se rozhodli jinak.Možná naházet osazenstvo můstku přes palubu. Ale na to jaksi nemáme koule.

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

Sichr není.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

…..kolo pise…”Ale je to stejný Západ jako ten Leynové, Stoltenberga či Bidena?”

Vzpominam si na Napoleona ktery kdysi rekl, ze velikost statu se projevuje velikosti sve armady..

. Lejnova a Stolty daji dohromady tak lejno, a o Bidenovi nevim, ze by Rusum hrozil valkou

danny
danny
před 1 rokem

Na zahraničních webech je uvedeno, že USA oficiálně sdělily, že budou návrhy studovat. Nemyslím si, že přijmou všechny a hned – jde v podstatě o obchod, takže se bude smlouvat, ale určitě se nějak na něčem dohodnou. USA ani NATO nejsou v kondici, kdy si mohou dovolit větší, neřkuli velkou válku. Afghánská ostuda je… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Doufejme, že zvítězí zdravý rozum.

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  eFPe

Jo. Jen vědět kde. Že bych tam emigroval.

zemedelec
zemedelec
před 1 rokem

Výborně to Rusko napsalo,jiná cesta není pro USA a NATO,než dodržovat napsané požadavky a tím se vyhnout velké válce.