Nezbývá než čekat

Dneska bych se chtěl na delší dobu vypořádat se situací na Ukrajině. Ideálně do chvíle, kdy se ukáže, že jsem měl a nebo neměl pravdu, nebo kdy dojde k nějakému průlomu v jednáních nebo konáních a kdy bude možné začít přemýšlet o tom, jak jsou karty vlastně rozdány.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Autor Vidlák a.a. – Vidlákovy kydy, na snímku ukrajinskou armádou rozstřílené sídliště v Doněcku – Doněcká lidová republika

Nejprve krátce shrnu situaci: 

Ukrajinská armáda z té větší poloviny v současné chvíli leží před Doněckou a Luhanskou republikou. Přes hranice se docela slušně střílí, na obou stranách jsou mrtví, obě strany se obviňují z eskalace konfliktu. Hned za hranicemi má Rusko staženou pořádnou bojovou sílu. Tamní divize mají bojovou pohotovost, nahoře lítají letadla s radary, na orbitě nakukují špionážní družice a v Donbasu už dávno převzali faktické velení ruští instruktoři na dovolené.

Hned v zázemí ukrajinské armády pěkně cvičí spřátelení kamarádi z NATO. Američané, Britové a další. Ne, nemají tam nějaké obrovské síly, ale prostě tam jsou. Jejich instruktoři samozřejmě mají volný přístup do ukrajinských štábů a dělají tam zhruba to, co dělají ruští instruktoři na Donbasu.

Ukrajinská armáda je nově přezbrojená. Především na úrovni elektronického boje, získávání informací o bojišti v reálném čase, má k dispozici protiletadlové (protidronové) střely a všeobecně je na vyšší taktické úrovni než v minulosti. Nemám informace o jejich bojové morálce, ale soudím, že minimálně část útvarů ji bude mít docela vysokou.

Zelenský v poslední době vypadá jako zfetovaný šílenec.

Všude v Evropě se o válce mluví jako o hotové věci. Putin rozhodně na Ukrajinu zaútočí, protože je to svinskej agresor. A pokud nezaútočí, tak jen díky tomu, že se bojí amerických sankcí. I u nás se pravdomluvní novináři předhánějí články, komentáři i analýzami, kdo lépe vysvětlí národu, že Putin je diktátorský hajzl. I nám tady na Kydech vylezlo pár nových trolíků, kteří nám sem vnášejí ten správný protiruský narativ. Četnost těchto střídačů IP adres je zatím nejvyšší za dobu existence Kydů. Podle tohoto ukazatele se vlastně divím, že válka ještě nezačala.

Když jsem před deseti dny napsal článek o tom, že letos by ta válka na Ukrajině mohla fakt vypuknout, tak to v diskusi spíše vzbudilo odpor. Zazněla celá řada velmi dobrých argumentů, proč se tak nestane. Většina důvodů směřovala k tomu, že Putin Ukrajinu nepotřebuje a nemá peníze na její okupaci ani na její přestavbu. Ale od té doby si Putin pokecal s Bidenem… a válečné bubny jedou dál. Biden si pokecal s B9 a válečné bubny jedou dál. Prosakují různé střípky o tom, jak se naše armáda připravuje na spřátelenou pomoc amerických vojsk – jak prověřují letiště, přistávací dráhy, zásoby, koridory… Nevím jestli je to pravda, přišel s tím Aeronet… ale pochybuju, že by si nějaký elfík dal práci s vyvrácením této informace. Takže válečné bubny jedou dál.

Podle mě tlačí Biden Ukrajinu do střetu. Tlačí na Zelenského, aby vydal rozkaz k útoku na Donbas. A Zelenskému se do toho moc nechce, protože si dovede představit, jak to dopadne. Ale také ví, že když se bude příliš vzpouzet, mohl by být odejít a na jeho místo přijde nějaký výkonnější ukronácek, který s tím žádný problém mít nebude.

Já myslím, že účelem celé této akce má být přiblížení základen NATO blíž k Moskvě. Ne na Ukrajinu, to je Putinova červená čára. Putin bude mít Ukrajinu buďto přátelskou a nebo zničenou. Ale nikdy tam nebude žádná základna NATO. Nicméně taková základna v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku… Je to zase o něco blíž než Ramštajn.

Podle mě se schyluje ke gruzínskému scénáři. Ještě pár dní se bude zvyšovat napětí, pak Zelenský vyhlásí, že je připraven jednat s Putinem a pak v tichosti a za nezájmu našich médií ukrajinská armáda vyrazí dobývat Donbas. To samozřejmě bude podle pravdomluvných novinářů zcela v pořádku, podle zákona, i podle všeobecné deklarace lidských práv, protože jde přece o ukrajinské území a nějaké mrtvoly nikoho netrápí, stejně jako nikoho netrápí poněkud odlišné názory tamních obyvatel.

Putin bude nucen Donbas bránit, protože je to pro něj příliš velký symbol než aby si ho nechal vzít. Nejde o tamní ekonomiku nebo tamní nerostné suroviny. Ty má v Rusku také. Ale kdyby dopustil pád Donbasu, mohl by si třeba Asad pomyslet, že ruské záruky neskýtají dostatečnou jistotu a mohl by to začít řešit jinak.  Putin může nechat Donbas rozstřílet na hadry. Může tam dopustit apokalypsu, může tam dopustit genocidu, může dopustit milion uprchlíků. Ale nemůže dopustit, aby ukrajinská armáda došla až na ruské hranice.

Putin bude dříve nebo později muset reagovat a bude muset udělat nějaký útok směrem na Ukrajinu, protože soustředění ukrajinské armády je příliš veliké na to, aby mu čelil jen z Donbasu. A jakmile ruské divize vstoupí na ukrajinské území, okamžitě se spustí mediální řev, že je Putin agresor a je nutné se proti Rusku bránit nejlépe tak, že se tu postaví nová základna NATO.  Zároveň ty americké a britské jednotky na Ukrajině budou ruské armádě překážet, protože tam prostě jsou, ale střílet na ně Rusové nemohou. Tím pádem budeme zásobeni dostatečnými obrázky válečných hrůz a budeme mít k dispozici nepřeberné množství důkazů o tom, že Rusové nejsou lidi a budou to říkat různí američtí důstojníci přímo v terénu a budou mluvit pravdu asi tak stejně jako Colin Powell o iráckých zbraních hromadného ničení.

Takhle si to podle mě představují kolem Bidena. Ukrajna zaútočí na Donbas, Putin zaútočí na Ukrajinu, NATO převezme naší ochranu a postaví si tu nový camp Bondsteel s raketkami a možná i atomovkami. Obyvatelstvo bude rádo souhlasit, protože Putin je zlý a je nutné se mu postavit.  Pokud mám pravdu, tak se bude dál eskalovat napětí, dál se bude mluvit o jistém ruském útoku na Ukrajinu, pak to jakoby utichne a pak začne ukrajinský útok na Donbas.

Výsledkem budou ruské problémy na Ukrajině, protože Putin sice má na to, aby Ukrajinu obsadil a zničil ukrajinskou armádu, ale nemá na to, aby ji ekonomicky udržel. Na druhou stranu může Putin použít svojí taktiku Čečensko, dosadit si na Ukrajinu nějakého místního Ramzana Kadyrova, dát mu volnou ruku a přimhouřit oči nad jeho praktikami. V Čečně mu to funguje.

Putin tohle všechno samozřejmě ví a jestli ruský prezident v něčem vyniká, tak je to v tom, že dokáže i se silnějším nepřítelem řádně vyjebat. Tenkrát si také všichni na západě mysleli, jak si sevřou Ukrajinu do své západní náruče, vypudí ruské loďstvo z Krymu a postaví si nějakou pěknou základničku co nejblíž Moskvě. A ejhle, ono to pak bylo jinak a zcela nečekaně jinak.

Proto bych si myslel, že Putin může překvapit. Že se to nemusí odehrát podle scénáře, do kterého ho tlačí. Popíšu teď pár možností, které si umím představit, ale samozřejmě vařím z vody. Ruskému šachistovi do hlavy nevidím.

Dovedu si třeba představit, že Donbas je opevněný tak moc, že ukrajinská armáda prostě neuspěje. Nebude žádné ruské angažmá na Ukrajině a žádná velká ruská jednotka hranice nepřekročí. Postačí instruktoři a štábní zázemí. Možná postačí řádný defétismus ukrajinských branců jejichž bojové nadšení bude zamrzat s klesající teplotou a rostoucími ztrátami.

Stejně tak si dovedu představit, že po pár dnech bojů se ukrajinské jednotky otočí a půjdou si to vyřídit se Zelenským. Jiné jednotky zase půjdou Zelenského bránit a Ukrajina bude mít regulérní občanskou válku,  EU z toho bude mít pořádnou migrační vlnu a tím pádem jiné starosti než americké základny.

Dovedu si představit i to, že se Putinova vojska nezastaví u Kyjeva, ale půjdou dál a nezastaví se ani na ukrajinských hranicích. Tohle je podle mě sice čirá utopie, ale nikdy nevíte, kdy Rusa naserete příliš. Oni pak mají tendenci zapomínat na lidská práva, na životy, na ekonomiku, na cokoliv a v hlavě mají jen Matku Vlast v ohrožení. Takže sice tomu moc nevěřím, ale nepodceňoval bych ruský sentiment.

Dovedu si představit, že než dojde na ukrajinský útok na Donbas, dojde k převratu v Kyjevě. Že by se to na Ukrajině do sebe pustilo bez přímého vlivu Ruska. Kdo ví, kterému oligarchovi už Putin slíbil prezidentský palác v Kyjevě a faktickou beztrestnost při vypořádávání se s opozicí.

Stejně tak nevíme, o čem jednal Putin s Orbánem během podepisování nových smluv na distribuci plynu. A nevíme, jestli někde na izraelském velvyslanectví v Polsku nejednají o podrobnostech nového plánu Ribbentrop – Molotov. Jako že nejen Rusko zaútočí na Ukrajinu, ale i Maďaři, Poláci a Rumuni… To by také poněkud měnilo situaci.

Podle mě nás od války dělí Zelenského neochota k politické a zřejmě i faktické sebevraždě. Tlak na něj je obrovský, ale Ukrajina jako země v pár bodech odolala. Neupravila podle amerického přání svoje soudnictví a zatím stále ještě neprodává půdu do cizích rukou. Třeba odolají i v tomhle.

Druhé co nás dělí od války, je Putinova schopnost hrát šachy a přemýšlet dopředu. Naděje, že v Rusku mají sice připravenou armádu proti Ukrajině kdyby se nedalo nic dělat, ale že mají i jiné plány o kterých nic neví ani Biden ani Zelenský. Že sice Putin senilovi z Bílého domu něco říkal, ale ve skutečnosti ho sváděl ze stopy. Mezi námi a základnou NATO na našem území je Putinova schopnost vyjebat s Američany.

Ale je také možné, že se nic jiného udělat nedá. Že Rusko prostě bude nuceno zaplatit ty šílené náklady na ukrajinské dobrodružství, protože přesně tolik stojí jistota, že případná raketa poletí na Moskvu nikoliv pět minut, ale patnáct.

Včera probleskly zprávy, že Putin jedná s Amíky ohledně záruk, že se NATO nikdy nerozšíří o Ukrajinu. Řekl bych, že je to takový poslední pokus o odvrácení pokračování politiky jinými prostředky.  Ale já osobně si myslím, že základny NATO na východě nikdy neprojdou (kromě Polska) bez pořádné protiruské hysterie a té je možné dosáhnout jenom ukrajinskou krví.

Tímto považuji ukrajinské téma za vyčerpané. Buď se ukáže, že mám pravdu a nebo budu mít radost, že jsem pravdu neměl.

2.5 11 hlasy
Hodnocení článku
19 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rozehnal
Rozehnal
před 2 lety

Možná chtějí USA donutit ukrajinskou armádu k útoku na Donbas. RF by Donbas musela bránit a to by bylo posuzováno jako invaze RF na Ukrajinu. EU včetně Německa by pak zavedly sankce, z nichž ta nejdůležitější pro USA je odstoupení od Nord Streamu II. To by ale byla škoda i pro Německo samé, kde… Číst vice »

Tatran
Tatran
před 2 lety

V tomto konfliktu jsou největším problémem Donbas a Luhansko, kde živoří Rusové pod jhem ukrajinských fašistů. Jakákoliv pomoc těmto krajanům by ve světě vyvolala pomocí proamerické propagandy strašlivý povyk, aniž mnozí zamlčují humanitární bombardování v Jugoslácii, a přitom si usáci urvali kus území, tedy Kosovo, či zamlčují agresívní akce do Iráku, Afganistánu…Tam jako by… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Tatraku,

mam dojem, ze Putin o Luhansko nema zajem, myslim, ze jsem nekde videl ci cetl, ze Luhansko by melo ci chce k Rumunum. Takze Putin se asi pujde prat za Donbas ale ne za Luhany

maxim
maxim
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Basosi, četl jsi asi o Moldavském Podněstří (Luhansko -Moldavsko jsou podobná slova) do Luganska to mají Rumuni dost daleko, přes celou “ukrajinskou” Novo Rassiji ( to je celá jižní část Ukrajiny) ..
Za Donbas se považuje Doněcká a Luganská oblast dohromady

Milan
Milan
před 2 lety

Heršvec, zasejc jsem se splet. Já měl zato, že na snímku je park kultury a oddechu George Sereše.

maxim
maxim
před 2 lety

Problém Ukrajiny není jak se zdá všem komentátorům jenom konfliktem USA a Nato versus Rusko … Správnou předpověď vývoje lze udělat jenom s hlubokou znalostí současné situace u hlavního aktéra stojícího od požátku u vzniku Ukrajinského Majdanu, a to jsou Sionisté USA a Establishment Izraele, mezi kterými v posledním období došlo k “větším změnám” …, Uvedení si ale… Číst vice »

toto
toto
před 2 lety

K čemu by Rusku bylo dobývat Ukrajinu? Ukrajina je jako bolavý a zahnisaný vřídek, který se časem napraví sám, ale bude to chvilku trvat. Prostě vyhnisá. Když mu Rusové pomohou, bude to trvat trochu kratší dobu. A právě to Rusko dělá. Omezuje dodávky plynu přes Ukrajinu, omezuje dodávky elektřiny i uhlí, drží nad… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Oni to Rusové vyřeší a pokud budou nuceni Ukrajinu obsadit tak by si s tím územím poradili je to skvělá zem pro zemědělství. Když by uspořádali referendum tak to příznivci nácků projedou.

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Sleduji ruské i ukrajinské weby. Ono je to daleko složitější. Ukrajina je umělý stát, který vznikl jako důsledek konce I.SV. Kromě tradičně ruských území (od Kyjeva na východ na jih se území velmi často měnilo. Halič patřila původně Polsku, ale při trojím dělení Polska (1772 – 1779) připadl Rakousku, Zakarpatská Ukrajina patřila… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

danny Dík za informace vy to sledujete já ne čtu 4 weby a to mě stačí je jasné pokud něco spískají bude to mít vliv na Ukrajinskou státnost.

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Danny, já zaregistroval, že se údajně nějaký režisér pohádal s Putinem- podstata měla být asi ta, že byl někde v jižních regionech a tam prý lidi nemají to ruské srdíčko a cítění a vmetli mu že za rusáky oni bojovat nebudou.Takže i v Rusku je vlastenectví pomalu vyprázdněný pojem. Asi opravdu půjde o čas co se zhroutí samo… Číst vice »

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Zdarec, tak já o tom nejen slyšel, já jsem to sledoval přímo. Je to na YT. Pan režisér doslova navrhnul Rusko zlikvidovat. A to pod medovými řečmi o demokracii, právu na sebeurčení, lidskosti atd. atp. A dostalo se mu odpovědi. Putin mu jasně řekl, že národy v Rusku jsou dobrovolně. každý národ má právo na… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem danny
eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

díky za info.Eto značit vsjo v porjadke.

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Ono je také dobré mít při tom počítání zároveň na paměti, že evropská část Ruska koštuje cca 110 milionů obyvatel, na ten místy nevlastenecký, skrytě tu proislámský, tu proamícký zbytek, připadá asijská část Ruska. Která, nebýt Ruska, dodnes kočuje a mydlí se mezi sebou, protože vendeta. Ono je vůbec zvláštní, jak mají… Číst vice »

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

opr. Nejlidnatějším státem Evropy je Rusko.

danny
danny
před 2 lety

Válku vlastně nechce nikdo. Každý by na ni doplatil a ne málo. Ale tzv. Západ chce ruské bohatství a neplatit za něj (může si ho koupit jako dosud) a Rusko ho nechce vydat. Že Rusko nedá Krym, muselo být jasné každému středoškolákovi, který dával pozor při dějepise i zěměpise. Kadyrov má volnou ruku jako každý představitel… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Zlikvidovat Rusko válkou chtějí především Spojené státy. Chtějí, aby se bojovalo v Evropě a oni byli stranou. O tom se teď hraje a železná opona vz.II opět padá.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Banderostán od Mejdanu jen kvete,že?
Škoda,že VEŠKERÝ BANDEROODPAD Z ČCH NETÁHNUL BUDOVAT SVĚTLÉ ZÍTŘKY NACH HAUSE!!!!!
Být po mém,ž tady žádný NENÍ!

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

Z Čech,pardon….