Rusové dostali do vzduchu své převratné letadlo, sankce mu pomohly k ruskému i světovému prvenství

Poněkud utrápený projekt působil dojmem, že sankce EU a USA znemožní jeho dokončení, nakonec mu ale s odstupem času pomohly stát se lepším. První ruský letoun s kompozitními křídly funguje, rozsahem použití inovativních materiálů je světově unikátní.

Autoforum, Petr Prokopec

V roce 2014 anektovalo Rusko ukrajinský poloostrov Krym. Na to Evropská unie odpověděla ekonomickými sankcemi, stejně jako třeba Spojené státy. Mnohé restrikce Rusku ekonomicky ublížily, odveta – třeba v podobě zákazu dovozu potravin ze západu – ale poškodila i zahraniční firmy. Rusové si navíc dokázali najít mnohé skryté cestičky, kterými omezení daná sankcemi obešli. A jak se navíc nově ukázalo, zemi mohou dokonce pomoci k mezinárodním prvenstvím.

Před pěti lety letecká společnost Irkut Corporation začala pracovat na vývoji nového letounu MC-21-300 pro 163 až 211 cestujících. Jeho výjimečností je rozsáhlé použití kompozitních materiálů, z nichž jsou vyrobená i celá křídla. Práce na nich měly původně odvést zahraniční firmy, stejně jako měly být dováženy i materiály potřebné na výrobu. Tyto plány nicméně byly překaženy oněmi sankcemi. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu proto vyčlenilo částku 4,4 miliardy rublů (cca 1,33 mld. Kč) a zadalo práci Rosatomu.

Do vývoje se mimo to zapojila ještě Moskevská státní univerzita, přičemž daný trojlístek zahrnující i zmiňovanou firmu Irkut pár týdnů před Vánoci dosáhl potěšujícího výsledku. Nový pokročilý prototyp letounu totiž vzlétl k testovacímu letu. Šlo tak o jednu z finálních teček, neboť inovativní křídla již prošla zátěžovými testy i zkušebními lety jak v roce 2017, tak v roce 2018 a 2019. Nyní tak již nic nebrání dodávkám, s nimiž se počítá od roku 2022.

Společnost Irkut aktuálně má rozestavěných šest exemplářů letounu MC-21-300, z nichž dva již mají křídla zcela hotová. Rusové díky kompozitům, jež tvoří 40 procent konstrukce letadla, světově rekordní část u tak velkého letounu, dosáhli velmi nízké hmotnosti, načež bylo možné zvětšit průměr trupu a prodloužit kabinu. Cestující tak budou moci počítat s větším komfortem. Kromě toho došlo v důsledku použití lokálních komponentů ke snížení nákladů. Sankce zde zafungovaly jako tlak, který vyústil v pokrok.

Nejde přitom pouze o snížení výrobních nákladů, zlepšená aerodynamika křídel má vést také k nižší spotřebě. I proto společnost Irkut pracuje na novém motoru PD-14, který by měl umožnit výrazně delší dolet. Sankce Bruselu tak sice Rusům znepříjemnily život a celý projekt zbrzdily, výsledkem ale nakonec je, že MC-21-300 je prvním letadlem Ruska s kompozitními křídly a jediným srovnatelně velkým letadlem s tak rozsáhlým použitím kompozitů.

 

3.6 14 hlasy
Hodnocení článku
24 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Primak
Primak
před 2 lety

Je ten článek tady o anexi nebo o letadlech? Nebo o maceškách?

mikkesh
mikkesh
před 2 lety

Tak Ruský mužik zase bude vyrábět letadla. Co nám to jen provedl. I když, my se máme také čím pochlubit. Nedávno, například, byl vyhlášen v Jihočeském kraji nejlepší ryze Český výrobce. Vyhrála firma jisté paní, co vyrábí předložky na hajzly. To je pecka, co ? Kdo si pamatuje co se kdysi v Jihočeském… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety

Už první věta a takový blábol!!!

ne68
ne68
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Ta druhá, se od té první neliší!

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  ne68

Jasně na Krymu bylo referendum to tví západní páníčci ani nevědí co to je totalita je furt stejná.

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Anexe je obecně neutrální pojmenování pro připojení územního celku. Ta může být protiprávní nebo naopak legální a legitimní. Negativní konotaci té anexi Krymu dávají pouze političtí či mediální prostituti Západu, kteří se nehodlají smířit s faktem, že drtivá většina krymských občanů se hlásí k Rusku, a že tak učinila legálně i legitimně. Referendem, o kterém se zdejším… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

Děkuji za vysvětlení.

slavek
slavek
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

efpe, stačí nastudovat fakta a nemusíš děkovat. Přestaň být konzumentem toho co ti rvou do hlavy ČT a jiní a hledej pravdu

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  slavek

Přiznám se,že já jsem také neznal přesný obsah pojmu anexe,stejně jako pan eFPE.Nechápu ovšem proč ze sebe děláte chytráka,jiného diskutujícího osočujete a ještě mu neslušně tykáte!Předpokládám,že jste s ním nechodil do školy,pane!!

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  vachav

Vacho, posilam ti pusu, ses fakt lepsojednicka, hodny Fialky s kapesnikem v kapsicce… mas naprostou pravdu, nejde o obsah, ale o styl… jen tak dal hochu a dohonime Albanii

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Sancta simplicitas!

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  slavek

helevole a kde si ty fakta studoval, ty VIRTUEOOOOZE???

Wiloni
Wiloni
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

Ne, anexe je obecně uznávaný termín pro násilné!!! připojení jiného území. To je mimochodem důvod, proč se v souvislosti se záborem sudet neužívá pojem anexe, ale anšlus (šlo o odsouhlasené předání části našeho státu na základě mezinárodních dohod – viz Mnichovská dohoda, zde doporučuji zamyslet se hlavně těm vymaštěncům, co tak vzhlížejí… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  Wiloni

Mám na to odlišný názor, stejně jako např. i výkladový slovník zde: https://cojeto.superia.cz/politika/anexe.php

Wiloni
Wiloni
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

Názor mě nezajímá, zajímají mne pouze fakta http://www.aalep.eu/legitimate-case-recognition-crimea https://www.obcansky-tydenik.cz/rok-po-analyze-pravniku-eu-ze-je-pripojeni-krymu-zcela-legalni-se-nic-nedeje-sankce-trvaji-jen-proto-ze-je-to-rusko/ Mimochodem – Anexe je právní terminus technikus a má jasně stanovený význam, rozdíl může být pouze ve výkladu toho kterého případu Anexe je násilné protiprávní připojení části, popřípadě celého státu. Zde k ničemu takovému nedošlo. Když už se chceš casnit právními pojmy, tak… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Wiloni
basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Wiloni

No Wiloni, necucel jsem do slovniku ale neni Anschluss – cesky anslus equivalent anexe? necucel jsem do slovniku ale zda se mi to stejne, jinak to neber jako rejpani, ale pratelskou pripominku. Ohledne Mnichova… videl jsem jako kluk v 39 jak se Skopcaci ladovali sunkou u Macesky, a jeste jak hulakali u Prazacky. “wenn… Číst vice »

heriot
heriot
před 2 lety
Odpověď uživateli  Wiloni

Souhla, vždy tomu tak bylo v mezinárodním právu.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  Wiloni

Popleto. Souhlasím s Plemenem.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

V pripade Krymu, slovo ANEXE je naprosta”’ (a bohuzel to musim rici, neb jsem Vencu Havlu znal osobne))) ..naprosta pitomost… Krym byl od kdysi, kdy ho Carske Rusko sebralo tem dole na jihu, vzdy ruska enklava, ci cast Ruska. gesto ktere udelal tehdy Chruscev, sam Ukr, bylo jen prazdne politicke gesto,… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

V zapalu klapani na kejbordu jsem zapomel po slove NAPROSTA.. napsat ” HAVLOIDINI PITOMOST” takze zadam uctive mile spolukecalky o doplneni.. proste od urciteho veku je senilita virtue, (cesky????)

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Anexe znamená připojení území státu k jinému státnímu území. Toto připojení je trvalé a území se tak stane součástí státu a je pod jeho správou. Anexe může být násilná nebo legitimní. Za legitimní je považována v případě, že je výsledkem předcházejícího referenda a je v souladu s právním řádem původního státu. Pokud je konána na základě jednostranného… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

Plebeji. Jakožto slušný a inteligentní člověk vám děkuji za vysvětlení pojmu. Pokud ostatní diskutéři musí slovíčkařit, jejich věc.Nenechme se rozhodit a diskutujme slušně a  věcně, to je apel na nás na všechny.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

mimo tebe rika ti to co ses jeste nekdo??? treba Fialka, nebo Venca Klausu?

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

Plebku, nech toho vytahovani velkymi slovy, jsem naprosto nevzdelany pablb, mimo toho mam zkurvenou gramatiku ze zamori, takze ze mne nedelej tak velkyho analfabeta, ci vola. Jsem diky sve dlouhe – no hele ted to musim napsat zamorsky “marriage” cesky to nejde – tedy sem zenatej 64 let, a proto referendum ci… Číst vice »