Ukrajinská vláda připravuje Ukrajinu na stanné právo

29.prosince se kabinet ministrů rozhodl dát Ukrajincům novoroční „dárek“. Schválil překvapivé  rozhodnutí, které upravuje cestování omezení během války.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Olesya Medvedeva , komentátorka webu Strana.ua, překlad První zprávy

Hovoříme o částečném zrušení svobody pohybu po zemi, což je ve skutečnosti přímé ústavní právo občanů. Práva z této kategorie mohou být podle zákona v době stanného práva omezena nebo dočasně zrušena.

Naposledy Nejvyšší rada a prezident zavedli stanné právo v roce 2018,  kdy sice válka nebyla, ale už čtvrtým rokem doutnal konflikt na Donbasu a došlo k lokálnímu incidentu s ukrajinskými čluny v Kerčském průlivu. Ještě před třemi lety však svoboda pohybu občanů omezena nebyla.

A jisté obavy vzbuzuje fakt, že to úřady nyní začaly regulovat.

V novém vydání blogu  „Yasno. Pochopitelně” zvláštní zpravodajka webu Strana Olesya Medveděva říká, jaký je možný pohyb ukrajinských občanů podle vládního nařízení pro případ války.

Na začátku listopadu  Nejvyšší rada umožnila Ukrajincům zaregistrovat si místo pobytu v “Die” a zrušila registraci v jejich pasech .

Informovali jsme také, že úřady začínají demonstrativně prověřovat stav civilní obrany a shromažďují územní „domobranu“, jak to dělá například Vitali Kličko v Kyjevě .

3.2 13 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Milan
před 1 rokem

Tak trochu mimo, ale ne zas tak úplně. Právě jsem četl na iDnes (zvláštní, jinde ticho po pěšině, takže “únik”? ne zcela zblblého novináře?) že v Německu zemřelo o dvacet tisíc lidí víc než se očekávalo (než je dlouhodobý průměr), přičemž tato “nadúmrť” neměla nic společného s covidem. Zkrátka záhada. Pročež se jen… Číst vice »

haf
haf
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Milan

no, já četla třeba toto: Ze statistik též vyplývají odlišné hodnoty nadúmrtnosti v jednotlivých spolkových zemích. Vyšší je především v Durynsku, Sasku, Bavorsku a Bádensku-Württembersku. Všechny zmíněné země se vyznačují velmi nízkou proočkovaností na koronavirus. Die Welt ale varuje před příliš rychlými závěry. Braniborsko má taktéž nízké hodnoty proočkovanosti, ale nevykazuje, co se týče… Číst vice »

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  haf

A hádám se snad o tom, zda pan Nikdo něco naznačil či nenaznačil? Mě je to přece šumák, co pan Nikdo naznačuje či nenaznačuje; nepotřebuji jeho “naznačování” či “nenaznačování” ke svému úsudku. Být vámi, nestaral bych se o to, co pan Nikdo naznačuje či nenaznačuje, jako spíš o to, zda by se “konspirační teorie” dneška nemohly stát… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Ukrajina je celému světu pro srandu, nikdo ji nebere vážně. Jak brát vážně někoho, ze kterého si Američani udělali pucfleka a nesvéprávného lokaje ?

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol
zemedelec
zemedelec
před 1 rokem

Už to mělo vypuknout před vánoci,také hned po novém roce,ale se zdá,že po rozhovorech Putina -Biden,je všechno odloženo na jaro.
Každý chápe,že USA nepřistoupí na Putinovu červenou čáru,nebo,aby se Ukrajina vzdala členství v NATO,nebo odvolat NATO vojska z Pobaltských států.Ono to asi nebude všechno,co připravuje vláda,přijdou další opatření.

danny
danny
před 1 rokem

Ano, jsme svědky přípravy na válku. Stačí sledovat ukrajinské weby. Nejen tyto zákony. Klíčový opoziční politik Medvedčuk je odstaven (má domácí vězení), před třemi dny Zelenský zakázal dva weby, které ne vždy souhlasily s vládní politikou. Nebyly protirežimní, ani proruské! Jen prostě vyjadřovaly i jiné názory než vládní. Vystupovali tam jak zavilí… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Zatím se snaží slušná velmoc jednat a ty zlý už vykonávají průzkumné lety nad Ukrajinou. USA hrají vabank ale pokud Rusové neustoupí tak budou muset jednat Lavrov prohlásil že to žádném případě nenechají zakecat.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Jak si představujete to “neustoupení”? Pokud budou slušné velmoci jednat a ty zlé konat, tak to se slušnými velmocemi dobře nedopadne.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Zatím jsem řekl pokud nic tak budou muset jednat.

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

No dobře, ale, jak si představujete další kroky Ruska? Sestřelí ten River Joint, nebo toho Predatora co lítá snad každý týden okolo jejich vzdušného prostoru? Zablokují Bospor? Sestřelí Izraelské letouny co útočí v Sýrii? Sám si nedokážu nějak představit jasnější odpověď než Nějaká raketová základna poblíž států, a i na to stačí jejich… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  eFPe

To není špatný nápad nechat US letadlo vstoupit do Ruského vzdušného prostoru a sundat ho stejně jako SSSR sestřelil jejich U2. A Syřanům poskytnout odpovídající protivzdušnou obranu. Vybudování základny raketového vojska na polárním kruhu je též dobrý nápad.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  eFPe

Základny u polárního kruhu už mají (i za ním). A ne jednu. Z Kuril, Kamčatky i Sachalinu je to do USA velmi blízko. Ale právě třeba sundat nějaké izraelské letadlo, které střílí na spřátelenou Sýrii by byl jasným signálem, že své spojence bude Rusko opravdu bránit. u nás se o tom nepíše, ale Turci už dostali po čumáku,… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

danny jo o tom jsem též četl jak dostali Turci přes hubu a co s nimi když podporují džihád.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

S Amerikou po boku
jen blbec, velí do kroku.

Plebej
Plebej
před 1 rokem

Už to o nich (i jiných) dávno řekl K. Kryl.
Demokracie jim rozkvetla – do žaludečních vředů …