Fotky ruských vojsk? Je to jinak. Šándor a „útok na Kyjev“

Ruská vojska jsou sice soustředěna u hranic s Ukrajinou, ale jsou daleko od základen a nic nenasvědčuje tomu, že by se chystala k útoku, všiml si někdejší náčelník vojenského zpravodajství, generál v záloze Andor Šándor. „Rusové si také velmi dobře pamatují, jak velké partyzánské hnutí působilo na Ukrajině za druhé světové války v týlu německé armády, ale někteří bojovali i proti Rudé armádě,” sdělil ParlamentnímListům.cz další důvod, proč dle něj Putin nestojí o plnou invazi na Ukrajinu. Humbuk kolem celé věci přičítá Šándor domácím problémům Joea Bidena a Borise Johnsona.

Andor Šándor

Od listopadu se stále více mluví o napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Německu je vyčítáno, že zdržuje dodávky zbraní na Ukrajinu, a ti, kteří chtějí bránit Ukrajinu, naříkají, že západní státy se Ruska tolik nebojí, zatímco ty východní s tím mají zkušenost. „Kdyby byla skutečně pravdivá tvrzení o tom, že Rusko skutečně hodlá napadnout jihovýchodní Ukrajinu, nebo dokonce obsadit celou Ukrajinu, jak tvrdí britské ministerstvo obrany, pak by postoj Německa byl takový, jak se ozývá – že podkopává spojenectví a solidaritu. Problém ovšem je, jestli to, co nám předestírají západní média, k čemuž se také přidává řada politiků u nás, je pravda. A to my nevíme,“ upozornil generál Andor Šándor.

„Německo má zdrženlivý postoj, protože je ve hře více věcí. První je psychologický aspekt toho, že Německo by se blížilo vojenské konfrontaci s Ruskem. Reminiscence druhé světové války je zcela namístě. Druhý fakt je – a kancléř Scholz to řekl jasně – že Nord Stream 2 není otázka politická, ale hospodářská. Němci nechtějí přijít o plyn, kterým chtějí sanovat svoji zelenou politiku, pokud jde o odstavení jaderných elektráren a konec uhlí. Na druhou stranu Němci řekli, že pokud padne výstřel (myslím teď obrazně), končí Nord Stream 2. Tohle Rusové velice dobře vědí,“ domníval se.

Určitou neblahou historickou zkušenost s Ruskem, respektive Sovětským svazem, mají nejen státy Pobaltí, ale také právě Ukrajina. „Nejde jen o rok 2014, kdy Rusové anektovali Krym, ale i před druhou světovou válkou, kdy Stalin brutálně Ukrajinu drancoval. Pak je tu historická zkušenost Polska, která je nemalá a nijak zářná. Je ovšem třeba říci, že polská hysterie je přehnaná. Deklaroval bych ji na jednom faktu – v roce 2014 prohlásil polský ministr zahraničních věcí Sikorski, že mu volal Putin a řekl mu, že když bude chtít, tak do dvou týdnů je v Kyjevě. Poté Sikorski přiznal, že si to vymyslel,“ připomněl generál. „Všechny strany by se měly zklidnit ve věcech, které dělají. Jak Rusové, tak i Západ, protože konflikt na jihovýchodní Ukrajině, do kterého by NATO zcela jistě nezasáhlo, by měl dalekosáhlé dopady minimálně na Evropu, Českou republiku nevyjímaje,“ je si vědom Šándor.

Byla by to velká řežba a Rusové by získali rozvrácenou zemi

Už měsíce slýcháme, že se Putin připravuje na invazi na Ukrajinu. Jaký to však dává smysl z vojenského hlediska? Ukrajinci se vyzbrojují, byla by to asi pěkná řežba, stojí mu to opravdu za to? „Smysl to nedává žádný. Kdyby Rusko chtělo zabrat jihovýchodní Ukrajinu, mohlo to udělat už dávno a nikdy nic takového nevykazovalo. Všichni ti, co čtou satelitní snímky a rozumějí tomu, musejí dobře vědět, v jakém rozložení ruská armáda na té hranici je. Jak daleko jsou od svých domovských posádek, zda se budují nějaké mezisklady pro zásobování, což by vykazovalo známky nějakého konfliktu. Když se dívám na těch málo snímků, které vidíme, ruská armáda ani není rozmístěná takzvaně mimo boj. Je seřazena jakoby na nástupišti. Po mém soudu to nevykazuje žádný prvek toho, že by byla připravena k útoku tak, aby zaútočila na jihovýchodní Ukrajinu. Na druhou stranu by nebylo zase tak složité, aby se do této situace přetransformovala. Útočit z Běloruska s počtem vojáků, který se tam nachází, tak aby šli na Kyjev a takzvaně sevřeli v kleštích Ukrajinu, z hlediska vojenského nedává smysl. Ukrajina je veliká země a určitě by se západ Ukrajiny bránil velmi vehementně,“ je přesvědčen.

„Rusové si také velmi dobře pamatují, jak velké partyzánské hnutí působilo na Ukrajině za druhé světové války v týlu německé armády, ale někteří bojovali i proti Rudé armádě. Ostatně velitel ukrajinského frontu Vatutin byl zabit právě ukrajinskými partyzány a oni dobře věděli, po kom střílejí. Rusko moc dobře ví, že to nemůže udělat, a hlavně jaký by k tomu mělo důvod? To, že se tu hraje vysoká hra o nervy, balancování na hraně, to je evidentní. Přibližování se vojsk k sobě vždycky povede ke zvyšování napětí,“ konstatoval.

Co by tím Rusko získalo? „Rozvrácenou zemi, kterou by muselo nějakým způsobem stabilizovat. Byla by to řežba veliká a zahraniční reakce by byla taková, že by se to nikomu nevyplatilo. Nejenom Rusům, ale i Západu,“ uvedl a upozornil také na to, že v posledním období vzrostla obchodní výměna mezi Spojenými státy a Ruskem. „Rusko se stalo jedním z hlavních dodavatelů ropy do Spojených států kvůli tomu, že Američané uvalili embargo na venezuelskou ropu. Lidé by měli vidět, co je politika a že za tou politikou je brutálně vidět byznys. Vykroucení situace do nějakého extrému považuji za nezodpovědné. Hrozí eskalací, která by byla problematická pro kohokoliv,“ řekl Šándor.

Rusko prostřednictvím Putina chce záruku, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO a aby se zároveň v Evropě vojenské operace NATO omezily na úroveň roku 1997. Co reálně z toho může získat? Požaduje hodně, aby získalo aspoň něco? „O těch ruských požadavcích, které písemně předali Spojeným státům, se říkalo, že obě strany nemají kam ustoupit. To není pravda. Požadavky stanovené Ruskou federací jsou jasně postaveny tak, aby mohli z něčeho ustoupit, podobně jako bude muset ustoupit západní svět. Požadavek, aby na území Česka, Polska a Maďarska – zemí, které byly v roce 1997 na madridském summitu pozvány do Aliance – nikdy nebyla vojska Severoatlantické aliance, je absurdní. Myslím, že pro Rusko budou dostatečné písemné záruky o pohybu a počtech vojsk, možná obnovení smlouvy o raketách krátkého a středního doletu,“ sdělil.

Každá velmoc je nervózní, když se k jejich hranici přibližuje a posiluje jiná velmoc

„K té Ukrajině. Když Američané řeknou, že každý má právo vstoupit do Aliance, měli by si uvědomit všichni, co to poslouchají, že Spojené státy mají jenom jeden hlas. Pak je v Alianci dalších 29 členů, kteří o tom budou hlasovat. Američané můžou přesvědčit Albánce, ale nepřesvědčí zcela určitě Francouze a Němce, kteří to nikdy neodhlasují. Pozice otevřených dveří ještě neznamená, že ten aspirující stát se skutečně tou členskou zemí stane. Jde o to, aby se Ukrajina nestala de iure, ale de facto. Větší počet zbraní, které se dodávají na Ukrajinu, nebo přítomnost západních vojsk na jejím území, to je přesně to, co Rusové budou požadovat, aby se tak nedělo,“ vysvětlil.

„Ukazuje se podle mého názoru, že současný bezpečnostní rámec v Evropě naprosto nevyhovuje, a je potřeba se zamyslet a zaměřit na nějakou jinou architekturu, která učiní Evropu bezpečnější. Myslím si, že pro Rusko je nepřekonatelný fakt, že by se Ukrajina či Gruzie staly členskými zeměmi Severoatlantické aliance. Byť je evidentní, že se to nestane zítra, je faktem, že spolupráce mezi Západem a Ukrajinou se bude utužovat. A to bude Rusům vadit. Každá velmoc je nervózní, když se k jejich hranici přibližuje a posiluje jiná velmoc. Můžeme vést řeči o tom, že nikdo nemá právo nikomu do něčeho mluvit, ale celý svět je o sférách vlivu. Celá historie o tomto je. Měli bychom svět vidět realisticky,“ doporučil generál.

… celý text analýzy najdete ZDE

1.5 8 hlasy
Hodnocení článku
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 1 rokem

Pokud padne výstřel NS2 končí, no to je pitomost. Proč ssmani za celý čas nedokázaly , uskutečnit dohody, které s banderostanem pomohly prosadit. Jenže to by byl klid a to je pro parazity nežádoucí. Ussáci chtějí Ruský plyn do germánie dodávat sami. Vejvar je vejvar. Nakonec my také kupujeme vlastní elektriku v germánii… Číst vice »

zemedelec
zemedelec
před 1 rokem

Ono je to jinak,USA a spojenci,se potřebují zbavit Ukrajiny,ale normálně odejít,to by byla ještě větší prohra,než v Afghánistánu.Potřebují vyvolat konflikt,aby si Ukrajinu převzalo Rusko.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  zemedelec

kulaku a ten konflikt vyvola kdo? ze tam poosleme tech 4000 naboju do kanononu, nez se dostanou k odilum polku nekdo ukradne,a pak co. rozmlaceni houfnic ze vzduchu neni valka zeptej se Irzaele, takze ukrove vystreli na Donbas prileti letadla z Donbasu srovnaj ty houfnice a bude klid, ovsem Rusove v tom nebudou mit prsty,,takze… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Basosi DLR ani LLR žádné letadla nemají a Rusko není stranou v konfliktu. Nemají ani žádnou vyspělou techniku, která by útok chazarských banderovců mohla odrazit, zbývá jím jak minule, jen útok a nějaké nové Děbalcevo. V podstatě je to přesně obráceně než jste napsal. Za banderovcema je celý civilizovaný svět, jako za Usraelem a za… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Andor Šándor to je “hlava”. Banderovce považuje za partyzány, kteří bojovali proti Rudé armádě.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

nech Sandora na pokoji, ackoliv jsem ho necetl, neni to nute, ten pan ma vzdycky chladnou hlavu a prehled. Mimo toho co jsou tedka banderovo vojaci, jsou v nejlepsim pripade na stejne urovni jako Hutitiska domobrana, jedine Pripjatske baziny jsou jejcich nsdeje

blafomet
blafomet
před 1 rokem

Pan generál má hodně pravdu.Rusko by válkou NIC nezískalo,mohlo by ztratit.Vyhrocenou situaci a nutnost by mohlo vyřešit jednorázově raketovým masivním útokem(v ohrožení).

Falka
Falka
před 1 rokem

Většinou s panem generálem souhlasím. Tady nesouhlasím s tím, že Rusové v roce 2014 anektovali Krym. Rusové Krym neanektovali! Po referendu k Rusku přešel Krym sám. Dále nesouhlasím ani s tím, že “Stalin brutálně Ukrajinu drancoval”. Od roku 1939 vládnul nad Ukrajinou Nikita Chruščov, který už před tím podporoval údajné “Stalinovy” čistky a snažil se dostat co… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Falka

Řekla bych, že generál je korouhvička, která se točí všemi směry, aby si náhodou s někým nezadala.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Mám dojem stejně foukanych větrů. Bohužel, byl lepší jak Koudelka.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

vetry mas mozna ty tak se bez vykakat, bude ti lip

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Falka

Hovno.

Chruscov nemel pravo nic nikomu dat, mimo metalu, a cely v Ljubljance, na vsecko ostatni bumazka od Stalina, Berji, jeste jednoho s tim fouskem

Falka
Falka
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Asi jste ovlivněn kecy, které se tu táhnou od té doby, co se Chruščovovi povedlo šikovně svést (1956) všechno špatné na Stalina. “Skvělý” Západ se postupně k pomlouvání Stalina přidal, aby se z něj vytvořil úchylný primitiv. Našim “mistrům” se to také hodilo. Netvrdím, že Stalin byl beránek, ale přečtěte si, co… Číst vice »

Lev Prchala
Lev Prchala
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Falka

Trockij byl ksindl a jako ksindl zhebnul.

Praded
Praded
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Cazar Chruščov byl v nejužším vedení CCCP po celý čas a když daroval ukrajině Krym, Stalin už prděl do hlíny. Stalin do plánů vyvolených hodil vidle a to je důvod, proč jen vyslovení jeho jména je vytáčí do nepříčetnosti. Poznáte to podle toho že na jejich koně Lenina a Trockého vzpomínají bez problémů.