HROMADNÉ ZATÝKÁNÍ A STAHOVÁNÍ PŘÍSLUŠNÍKŮ MÍROVÝCH SIL: SITUACE V KAZACHSTÁNU K 11. LEDNU

V Kazachstánu dosáhl počet zadržených podezřelých z účasti na masových nepokojích téměř 10 tisíc lidí. Na tomto pozadí vystoupil prezident Tokajev v parlamentu a představil hlavní reformy, které plánuje provést v zemi .

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Podle vládního kanálu Telegram bylo v Kazachstánu zadrženo 9900 lidí pro podezření z účasti na pouličních nepokojích. Narušitelé, kteří jsou zatím na svobodě, se snaží opustit zemi. 11. ledna ráno pohraniční služba hlásila, že na hranicích bylo zadrženo 366 osob, šest z nich bylo během kladení odporu zraněno. U zadržených bylo zajištěno 22 pušek s hladkou hlavní, 3 karabiny a 5 pistolí, 245 jednotek munice, 2 chladné zbraně, 8 radiostanic, 4 neprůstřelné vesty. Kromě toho pohraničníci zajistili 29 vozů, ve kterých se zadržení pohybovali, náboženskou literaturu a příručky s instrukcemi jak organiziovat ilegální pořádání shromáždění.

Země se mezitím vrací k normálnímu životu. Začala fungovat kazašská burza, dnes se otevře trh s oblečením v Almaty, státní zaměstnanci se vrátili ke své běžné práci. Zítra budou v Almaty spuštěny všechny trasy veřejné dopravy.

Škody kazašským podnikům v důsledku nepokojů dosáhly 95,3 miliardy tenge (221 milionů $). Tyto údaje oznámila kazašská Národní komora podnikatelů “Atameken”. Obchod, stravování, finanční sektor a zásobování utrpěly jako první.

Tokajevova prohlášení

Prezident Kasym-Žomart Tokajev uvedl, že mírová mise vojenské skupiny CSTO byla dokončena, akutní fáze protiteroristické operace byla ukončena a stahování jednotek začne za dva dny. Očekává se, že přátelské státy vojensky opustí Kazachstán do 10 dnů. Zároveň se v budoucnu v zemi zvýší počet speciálních sil ministerstva vnitra a Národní gardy.

Tokajev to řekl v projevu v dolní komoře parlamentu republiky. Zároveň navrhl kandidaturu Alichana Smailova na post premiéra, poslanci návrh jednomyslně schválili. Prezidentský dekret o jmenování Alichana Smailova do funkce premiéra Kazachstánu již byl podepsán.

Tokajev ve svém projevu k poslancům oznámil hlavní úkoly v politické a socioekonomické oblasti.

Práce Fondu národního blahobytu Samruk-Kazyna byla shledána jako neúčinná. Tato struktura by se měla rychle zaměřit na reformu veřejného sektoru ekonomiky, který ve skutečnosti funguje pro zájmy soukromého kapitálu. Tokajev vyhlásil 5leté moratorium na zvyšování platů členů vlády, poslanců, akimů (viz jmenovaní vesničtí úředníci -pozn.red.N.R.-vd-).

Prezident Kazachstánu označil růst cen za hlavní problém posledních let. Národní banka dostala pokyn, aby do roku 2025 snížila inflační koridor na 3–4 %. Vláda by měla vypracovat akční program na rok 2022 do 3 týdnů, projednán bude v únoru. A do dvou měsíců je vláda povinna vypracovat program na zvýšení příjmů obyvatel.

Celní služba musí obnovit pořádek na hranici s Čínou. Tokajev označil současnou situaci za “nepořádek”. V důsledku toho ekonomika země přichází o miliardy dolarů.

Prezident Kazachstánu na závěr svého projevu v parlamentu oznámil, že v září představí balíček politických reforem. Budou připraveny prostřednictvím dialogu s občanskou společností a odborníky.

Zdroj Cargrad

3.5 26 hlasy
Hodnocení článku
22 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
oldo
oldo
před 1 rokem

Tady je spousta hlubokomyslných úvah,dokonce zde někdo operuje s nějakými lidskými právy,asi netuší,že neexistují.
Mě zaujalo,že uřady tvrdí,že při pokusu o opuštění státu měli u sebe zbraně a příručku na převrat!Tomu přece nelze věřit!JÁ MYSLÍM,ŽE JE DOBŘE JE VŠECHNY POZAVÍRAT,Erdogana jsme za to chválili,ale že by to byli takoví idioti se mi nechce věřit!

Tatran
Tatran
před 1 rokem

Všechny státy kolem bývalého SSSR a nyní Rusko jsou kapitalistické státy, s tržní ekonomikou (trhni si co můžeš) a navíc s se kombinací zahraničních a domácích majitelů, tedy včetně USA. No a taková situace nahrává agresivní politice USA k zaplevelení státních a nestátních struktur CIA-ky. No a tam kde působí tato zločinecká špionážní banda, tam se kují pikle k ovládnutí… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Tak a je to všichni dostanou svoje za svoje role a země bude více spolupracovat s Ruskem jen tak dál a pak už nebudou žádné země na převraty.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Cáblíku, nemá Kazachstán s USA nastandartní vztahy? Dokonce spolupracují v oblasti mikrobiologií. Rusové tam mají Bajkonur. Nevím, ve které středoasijské republice mají Američané dokonce svoji vojenskou základnu…? Rodiiné klany si tam drží svou moc, co to jde. Tokajev vyhrál, mám jásat?

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Hele prostě si nepřeji světovládu USA a po událostech co se staly určitě přehodnotí svůj přístup k další zahraniční politice. Jásat bys měl protože všichni jsme postradatelní pro globalisty.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Cáblíku, pro globalisty jsme nepostradatelní, koho by pak globalizovali?

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Planetu pro sebe a půl miliardy Číňanů a půl miliardy Japonců protože poslouchají vládu a pár otroků potřebují a tak by mělo vypadat konečné řešení ostatní budou zlikvidování a to se jim nikdy nemůže povést díky Rusku a Číně.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Jste velký optimista .Rusko a Čína jsou ve své podstatě kapitalistické ba imperialistické země. Skončí Putin a co bude s Ruskem pak? A co s Čínou až tam přestanou vládnout komunisté a nastoupí tam demokracie a lidská práva? No osobně bych na tyto země nesázel…

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Máte o Putinovi zkreslené představy. Nežli skončí ve funkci prezidenta, uplyne 15 let a za tu dobu bude nastolena ideologie bolševizmu a potom už bude jedno, kdo bude u moci, lidé si to už pohlídají.

haf
haf
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

co to je ideologie bolševismu? můžete mi ji popsat?

haf
haf
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Rusko a Čína nejsou kapitalistické tak docela, i když tam kapitál a kapitalisté hrají významnou roli, takže to je OK Lidská práva jsou konstrukt a to výběrový, proč mezi základní lidská práva není vloženo a vyžadováno právo na práci? právo na spravedlivý výdělek? právo na možnost vkládat se do činnosti firem těmi, kdo v nich pracují….a… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jestli věříš na demokracii a lidská práva to jsi na omylu demokracii mají jen Švýcaři a lidská práva se zneužívají pro hnusné cíle. Určitě nebudu pro země co nás chtějí vyhladit……

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

No ono to s tou Švýcarskou demokracií jedinou na světě nebude tak moc horký… Nejdůležitější pravidlo té jejich demokracie je “cherche the money”. Asi si to odposlouchali od našeho bejvalého nejvyššího ekonomického experta: peníze nesmrdí, já vím, oni to věděli dávno před ním. A koho oni poslouchají (a jak jsou pyšní že jsou… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

cabo,

nechci te peskovat ale Japoncu je asi kolem 125 milionu, kdezto Kitajcu je 1,5 miliardy…. kterou tridu jsi dokoncil?

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Tak to bylo psané v článku samozřejmě je Japonců méně jen jsem napsal co jsem četl tak bude více Číňanů a výsledek bude stejný.

haf
haf
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

americká základna v Kazachstánu už dříve dostala výpověď, ale znepokojivá je ta biolaboratoř,, která dokonce drží vzorky dýmějového moru….

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  haf

Ty bio jsou ve všech těch Stanech okolo Ruska, podobně štědře a velkoryse zařízené tak jako ta ve Wuchanu… Když už se ta ve Fort Detrick (stát Maryland) musela na čas odstavit… (taky tam měli Antrax)

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Asi je to dej a namaž.
Ale na té lepší straně spektra.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Amerika ma “nadstandartni vztahy” se zememi kde z toho neco pro ni kouka, takze donedavna mela nadstandartni vztahy s Cinou, ale nedoslo jim, ze Cinane jsou davny kulturni a nacionalisticky narod, a mimo toho nejsou pitomi.. stredoazijske republiky vcetne Kazachu vydelaly na tom, ze SSSR z nich nebo u nich naslo dulezite suroviny, takze Kazasi dostali… Číst vice »

Falka
Falka
před 1 rokem

Tokajev se vzpamatoval a nebude už tokat s tím “skvělým” Západem? Tuhle zprávu nám naše oficiální média asi nesdělí.

haf
haf
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Falka

když nám nesdělila ani to, že tam bojovali veteráni ISIS, tak asi ne.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Falka

Nebyl bych si tak jistý. Někteří lidé, když jim otrne, jsou nepoučitelní.