Program vlády? Hlavní tajemství nesděleno

Radim Valenčík
Radim Valenčík

Zdroj: blog Radima Valenčíka

Předběžně jsem přečetl celé, dnes zveřejněné, programové prohlášení vlády. Podrobně jsem si prostudoval ty pasáže, které mě zajímají. Mám rozporné pocity:

  1. V programovém prohlášení je spousta dílčích rozumných myšlenek, zcela evidentně vedených snahou posunout vývoj v naší zemi o kousek dál. (O kousek, protože se žádnou významnější invencí se v programovém prohlášení nepracuje.)
  2. Programové prohlášení je podstatně sociálně citlivější, než bych čekal. Ale obsahuje zjevný rozpor, když za prioritu považuje vyrovnání rozpočtu, ale na jedné straně mnoha cestičkami snižuje daňovou zátěž (příjmy do rozpočtů), na druhé straně slibuje zvýšení výdajů. Kde na to vzít? Toto sladké tajemství není zjeveno. Uvidíme, co přinese třeba omezení možnosti unikat před zdaněním do daňových rájů, pokud se vládě v tomto směru podaří něco udělat.
  3. Otázkou je, do jaké míry je toto programové prohlášení myšleno vážně. V prioritách a preambuli se například dočteme:

Do vedoucích pozic vybereme poctivé, kompetentní a důvěryhodné osobnosti, které budou hájit zájmy ČR a nebudou ve střetu zájmů. – Pokud jde o to, jak byla sestavena vláda, tak to příliš tomuto slibu neodpovídá.
Budeme konstruktivně spolupracovat mezi sebou i s opozicí.” – I v tomto případě je realita zcela opačná. Došlo k bezprecedentnímu porušení zvykově zachovávaného poměrného obsazení parlamentních funkcí (předsednictvo, vedení výborů, zvláště skandální je to v případě výboru pro kontrolu BIS). To s “konstruktivní spoluprácí s opozicí” nemá nic společného.

“Mottem pro působení vlády v oblasti veřejných financí proto je “šetřit na státu, ne na lidech”.” – Také zde vláda doposud postupovala zcela opačně. Historicky rekordní počet ministrů a vzápětí i náměstků není případem “šetření na státu”. Možná však, že tam vypadlo slůvko, že tam mělo být “šetřit na státu, ne naněkterých lidech”.
Pokud bude vláda takto postupovat nadále a plnit své programové prohlášení v tomto duchu, no tak potěšpánbůh!

K důchodovému systému:

Pasáž, která mě zajímala nejvíce. I ta mě příjemně překvapila, pokud jde o sliby.

“Připravíme návrh důchodové reformy, který se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí,
dobrovolné, základní složka se zvýší a bude reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří a finanční možnosti státu.”
– Zde mělo být pojmenováno, o jaké složky se jedná. Ale patrně to má vyplynout z následujícího, kdy se hovoří: “Zásluhová složka bude vycházet z odvodů do pojistného systému a počtu vychovaných dětí.” – To je v pořádku. Pak by v logice věci první hlavní složka měla být “nezásluhová”, tj. jednotná testovaná dávka. Rozdělení v terminologii Maláčové na nultý a první pilíř. Tím by měla začít každá reforma.

Nerozumím však, co se chápe pod “dobrovolnou složkou”: “Dobrovolná složka bude zřízena ve formě státního nebo veřejnoprávního fondu inspirovaná zahraničními zkušenostmi.” Následně se totiž říká: “Zachováme a budeme podporovat soukromé penzijní spoření.” – To by znamenalo, že “dobrovolná složka” je druhý pilíř, ale současná vláda to chce skrýt? Možné to je. Ale zavedení druhého pilíře předpokládá vyvedení významných prostředků z pilíře prvního. K tomu vyvstává i otázka, jak chápat tuto formulaci: “Podpoříme dobrovolné penzijní spoření, např. ve formě účtu dlouhodobých investic.” – Tak je to ten druhý pilíř? Je ta “podpora” chápána jako možnost neodvádět částku penzijního pojištění do průběžného systému? Pokud to chce vláda udělat, tak formulace, které použila, jsou prostě podrazácké.

Jak potom chtějí splnit další sliby? Například:

“Zkrátíme dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod.”

Snížíme sociální pojištění na straně zaměstnavatelů o 2 procentní body, za předpokladukonsolidovaných a dlouhodobě udržitelných veřejných financí.”

“Do náhradní doby vrátíme dobu studia.”

-“Umožníme dřívější odchody do důchodu zaměstnancům v náročných profesích za větší odpovědnosti zaměstnavatelů.”

– “Zvýšíme vdovské a vdovecké důchody.”

To vše jsou dobrá předsevzetí, ale zcela nesplnitelné v případě snahy prosadit druhý pilíř. Ale v prioritách vládního prohlášení se říká: “Reforma penzijního systému bude postavena na celospolečenském konsenzu, který zajistí dlouhodobou perspektivu.” – Tak doufejme, že to vláda dodrží a žádná devastace penzijního systému nás nečeká.

Toto není špatné: “Zavedeme možnost platit 1 % svého důchodového pojištění rodičům nebo prarodičům.” – To prosadili lidovci. Mohlo to být i více. 1 % není téměř nic.
Toto je ovšem nutno uvítat. “Podpoříme seniory pracující v důchodovém věku a více jim zohledníme celkové odpracované roky.” – Pokud by v tomto směru vláda něco udělala, mohla by tím napomoci nejen stabilizovat penzijní systém i přispět k hospodářskému růstu.

Doufám, že při projednávání ve Sněmovně se vše vyjasní.
Podpoříme dobrovolné penzijní spoření, např. ve formě účtu dlouhodobých investic.

 

2.5 24 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zemedelec
zemedelec
před 1 rokem

To ještě ani Fiala neví,co všechno bude muset plnit,proto tak všeobecní prohlášení.Jak chtějí stabilizovat finance,když budeme muset nakupovat vojenský šrot od USA.

blafomet
blafomet
před 1 rokem

Upoutalo mě podpoření a zohlednění pracujících důchodců.Naopak-viděl bych to jakoko zamezení práce důchodců-může policista,prodavačka v marketu či řidič autobusu MHD pracovat v důchodu?No může,ale již na to nemá síly a psychyku.Ale úředník v bance či kecal v TV nebo zdravotní sestra asi může-není opotřebovaný organismus až na dno.

cablik
cablik
před 1 rokem

Občané ČR, otřesná zpráva… Okamura pročetl program Fialovy vlády. Toto našel
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Obcane-CR-otresna-zprava-Okamura-procetl-program-Fialovy-vlady-Toto-nasel-688827

Energetika! Postavit se EU a hájit naše zájmy. Václav Krása už se neudržel
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Energetika-Postavit-se-EU-a-hajit-nase-zajmy-Vaclav-Krasa-uz-se-neudrzel-688826

„Vláda naruby“. Ivan Vyskočil udeřil. Langšádlová, Stanjura a Fiala nebudou rádi
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Vlada-naruby-Ivan-Vyskocil-uderil-Langsadlova-Stanjura-a-Fiala-nebudou-radi-688748

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Prioritami jsou pro vládu orientace na EU a NATO či stabilizace veřejných financí
https://cz.sputniknews.com/20220107/prioritami-jsou-pro-vladu-orientace-na-eu-a-nato-ci-stabilizace-verejnych-financi-17120310.html

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo poctivé a kompetentní lidi z havloidů tak to je špatný vtip zatím dosadili zasloužilé straníky do funkcí a další vytvořili. Na úřadech dělají čístky a vyhazují Babiše lidi. Nevěřím této vládě vůbec nic program jim bude dělat EU a US ambasáda.

basos
basos
před 1 rokem

…..” Do vedoucích pozic vybereme poctivé, kompetentní a důvěryhodné osobnosti, které budou hájit zájmy ČR a nebudou ve střetu zájmů.“……

….A pane Valencik, jeste Vam tam chybi ta pohadka o  Karkulce…