Scholze jde na velké riziko, když otvírá “novou stránku” ve vztazích s Ruskem

Kancléř Německa Olaf Scholze plánuje  v nejbližší budoucnosti otevření  “nové stránky” ve vztazích s Ruskem. Hlavní sociální demokrat SRN dříve vyslovil přání vybudovat novou evropskou “východní politiku” podle vzoru Willyho Brandta, a s tímto cílem přebírá na sebe iniciativu v otázkách, souvisejících s Ruskem, píše časopis Ústavu odpovědné státní správy Kuinsi, Washington.

Snahy Scholze mohou být užitečné, jelikož zachovávají pro Německo status spolehlivého a vlivného prostředníka mezi Evropou a Ruskem. Nadto, varování EU v souvislosti s tím, že Rusko ohrozí budoucnost plynovodu Severní proud 2 v případě, že podnikne vojenské akce proti Ukrajině, budou mít větší váhu, když vycházejí od zjevného stoupence tohoto energetického projektu. Místo toho, aby hovořil s Moskvou jazykem výhrůžek a sankcí, Scholze může apelovat na Kreml také navrhováním nových společných projektů.

Minulé pokusy Západu o restart vztahů s Moskvou byly zkaleny především neochotou respektovat zájmy Ruska v oblasti bezpečnosti. Všechny iniciativy měly příliš povrchní charakter na to, aby dosáhly jistých výsledků. Zcela nemnohé západní vlády vidí smysl v tom, aby usilovaly o rozběhnutí konstruktivního jednání s Rusy. Zainteresovanost Scholze na rozpracování nové východní politiky, zaměřené na snížení napětí a urovnání sporů s Ruskem, je v silném rozporu s pozicí většiny jeho kolegů v jiných západních vládách, ale právě to činí jeho iniciativu maximálně důležitou a užitečnou. Žádný jiný západní lídr, zdá se, není připravený tak otevřeně provádět politiku uvolnění, nehledě na spojená s tím politická rizika pro něho samotného. Ano, je to riziko, ale, možná, je to ten případ, kdy je víc než zdůvodněné.

“Protiruští jestřábi”, nacházející se v západních vládách, se zříkali jakékoliv diplomatické spolupráce s Moskvou během posledního desetiletí od okamžiku ukončení velmi krátkého americko-ruského “restartu” za Obamy. Rovněž si pospíšili “uklovat” Joe Bidena prostě za to, že uskutečnil v minulém roce osobní setkání s Putinem. Bláznivá obvinění na adresu Olafa Scholze za údajnou “zradu” spojenců Německa odráží to, jak jsou mnozí “jestřábi” znepokojeni reálnou možností dovedení krize s Ruskem k jejímu mírovému vyřešení. Slyšeli jsme stejné nekompromisní výpady na Německo rok před vpádem koalice do Iráku, kdy německá vláda spravedlivě vystupovala proti válce.

V posledních letech USA a EU uskutečnily řadu vojenských cvičení ve jménu “zadržování” Ruska, ale všechno, čeho dosáhly, je hněv a znepokojení ze strany Moskvy. Mnozí z těch politiků, kteří nám říkali, abychom se neznepokojovali ohledně možné odvetné reakce Kremlu a dodávali zbraně na Ukrajinu, nás nyní vyzývají, abychom ještě více zvýšili válečný potenciál Ukrajiny s předpokladem, že Rusko to nepochopí jako nepřátelský krok. Sankce proti Moskvě přinesly Rusům určité ztráty, ale místní vláda se snadno adaptovala a naučila se s nimi žít. Z historie této a jiných sankčních politik je jasné, že sázka na výhradně kárná  opatření nejenom nefunguje, ale vede k opačném výsledku.

“Nová politika” Scholze odráží napjatost v jeho vlastní koaliční vládě se Zelenými a Svobodnými demokraty, a osobně s ministryní zahraničí Annalenou   Baerbockovou. Během volební kampaně se  Baerbocková ucházela o  post kancléřky, a hodlala radikálně zrevidovat vztahy s Ruskem směrem k horšímu. Proto se není čemu divit, že Scholze se snaží ji odsunout a převzal řízení vztahů s Moskvou do vlastních rukou.

Tento rozkol uvnitř vlády byl předvídatelný. Otázka budoucí zahraniční politiky SRN hrála příliš důležitou úlohu během loňské předvolební kampaně, nyní je však napjatost mezi partnery v koalici více než očividná. Když byla Baerbocková jmenovaná ministryní zahraničních věcí, zdálo se, že to může mít nebezpečné následky pro zaměření celé zahraniční politiky Německa. Nyní se avšak objevily povzbuzující příznaky toho, že Scholze nechce, aby jeho mladší partnerka v koalici řídila vztahy s ostatním světem, zvláště v tak důležitém směru, jako je Rusko.

Německo má vážný důvod, aby nedovolilo přerušení vztahů s Moskvou. Dialog Německa a Ruska, založený na hospodářské spolupráci, byl jednou z nejvýznamnějších etap ukončení studené války, a obě země obětovaly mnohé, aby uchovaly tyto vztahy. Zatímco vztahy USA a Ruska jsou téměř plně založeny na nedůvěře a vzájemných obviněních, Německo je významným ekonomickým partnerem, kterého si Rusko nemůže dovolit se zřeknout. Tato situace činí Berlín a osobně Olafa Scholze důležitým prostředníkem v komunikaci kolektivního Západu s Kremlem.

I Rusko, i Evropa mohou mnohé ztratit v ekonomickém plánu, pokud budou proti Moskvě zavedeny nové sankce. Západní politici si musí pamatovat, že intenzifikace ekonomické války proti Rusku bude rovněž znamenat nevyhnutelný úder pro všechny společnosti, které pracují s ruskými. Bylo by mnohem rozumnější najít východisko z nynější slepé uličky cestou rozhovorů. Ano, spolupráce s Ruskem je hodnocena washingtonskými elitami mimořádně “toxicky”, ale nikoli berlínskými. Proto USA mohou použít Německo jako výhodného prostředníka při řešení naléhavých problémů a Scholz klidně může přimět tento mechanismus fungovat.

“Postoj jestřábů” a nekonečné hrozby nových sankcí je jednoduchá cesta. A proto tak mnoho politiků ve Washingtonu standardně tuto metodu používá. K tomu není třeba žádná politická vůle, nicméně absence předvídavosti  činí světový konflikt stále více pravděpodobným. Nynější úkol spočívá v tom, aby se vystoupilo za rámec krátkodobých politických výhod a aby se pochopilo, jaké reálné mechanismy mohou napomoci obnovení mezinárodní bezpečnosti. Někdy to znamená zahájit jednání s vládami, kterých bychom se raději stranili, a přistoupit na kompromis s lídry, které bychom raději zatratili.

Daniel Larison

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://topcor.ru/23607-sholc-idet-na-bolshoj-risk-otkryvaja-novuju-stranicu-v-otnoshenijah-s-rossiej.html?utm_referrer=mirtesen.ru&utm_campaign=transit&utm_source=mirtesen&utm_medium=news&from=mirtesen

2.7 28 hlasy
Hodnocení článku
20 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 1 rokem

Svatá prostoto. Od kdy to paraziti s námi myslí poctivě. Napište si na papír sousední státy a k nim co poctivého pro nás kdy udělaly. Vždyť všechny firmy co tady něco znamenají jsou německé nebo jimi kapitálově ovládané .K tomu si přidejte ostatní státy euroatlantické parazitické civilizace a budete v obrazu. Bez krachu se z toho… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem

Držím mu všechny palce!

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ano ten Olaf Scholze musí být odvážný chlapec. Jde na riziko. Velké riziko. Drze v liberální demokracii říkat, že černá je černá a bílá je bílá … no nevím. Asi si nabije držku.Voliči by ho mohli mít rádi. A to se neodpouští. Nejzajímavější je, že ani nevíme kdo je ten co neodpouští.

Prodost
Prodost
před 1 rokem

Jenom stručně. Myslím toto: USA, mimochodem stojící za každým průserem počínaje 1. WW, vzešly z anglosaského lůna a tradic. Znáte snad expanzivnější/invazivnější/kořistnější etnikum? A Evropa? Ta o sobě dávno svrchovaně nerozhoduje, natož pak její jednotlivé státy. Má jedinou možnost. Usilovat o co nejtěsnější vztahy s Ruskem (i za cenu politické/ekonomické, resp. zdrojové/surovinové, energetické závislosti na něm). Vždyť… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Otázka je, co na to největší světový – prosím za prominutí – rozesírač, tedy USA ? Pokud by, nedejbože, došlo k nejhoršímu, budu se modlit, aby les jaderných hřibů nevyrostl jenom zde u nás v Evropě, ale i na teritoriu největšího globálního rozesírače, a sice USA.

blafomet
blafomet
před 1 rokem

Co se od 2014 na ukrajině stalo,ukazuje že vůbec západu(NATO) nejde o Ukrajinu,ale “jen” o Rusko.Za vším stojí USA.

basos
basos
před 1 rokem

Tak jak jsem se dival na dnesni CNN, tak Biden asi pujde pred soud, kvuliva bratrickovani s Putinem. ted ale vazne, jsem zvedav, co budou nasi Bolseviko-Putino bijci nyni delat. No je mozne, ze i Pentagon si to nenecha od Pepy Bidenu libit, ale mimo tluceni hubou realne nemohou nic delat. Je… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem

Zelení, a především ti němečtí jsou pouze přebarvení hnědí. Jak uvažováním, tak šovinismem a tak i metodami. Už za podporu zničení Jugoslávie stál jejich MZV Joshćhka Fiescher. A jejich militantnost roste, tak jak upadá vliv bývalých evropských mocností. Především Francie, zmítaná vnitropolitickými náboženskými a etnickými sváry a Británie, která opustil EU a funguje jako satelit USA. Německo… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Je to tak docela možné, ale domnívám se, že se postoje evropských mocností (pod klesajícím americkým vlivem ) budou měnit, s tím, že Rusko bude chtít vybudovat mezi sebou a západem neutrální zónu, ze států V4.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vvenc

To je v plánu už dávno a říká se tomu trojmoří-nebo od moře k moři. nedávno jsem četla také o plánech na vznik Slovanského soustátí, což by bylo jistě nejlepší.

cablik
cablik
před 1 rokem

Nevím jestli se mu to povede stále jsou okupovaní vojsky USA a ti chtějí řešit bankrot rozkradením a zničením Ruska.Ta mladší partnerka je stejná jako pyjáti a že ji z toho vystrčí je velice dobře.

zemedelec
zemedelec
před 1 rokem

Rozejít se,nebo přerušit hlavně hospodářské styky s Ruskem,by bylo pro Německo katastrofou.Proč něco takového nečiní naše vláda,nebo nesmíme,jen zůstat pod dobrozdáním Německa.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 1 rokem
Odpověď uživateli  zemedelec

Jaká “”naše vláda””????

zemedelec
zemedelec
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lev Prchala

Já vím,že bych toho chtěl mnoho od této loutkové vlády.
Jenže,ani Babiš v tomto nebyl lepší,tak jen čekat,až to lupne v USA.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 1 rokem
Odpověď uživateli  zemedelec

Bohužel,máte pravdu!

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  zemedelec

hele Kulaku,

Prchal te sice sprdnul, ale jak bys to udelal se vymanit z dohledu Nemecka? Ne ze bych je hajzly miloval, ale ted ten nas protektorat Boehmen u. Mahren, bude mozna dobrej, skopcaci se stajfujou k Amikum, zrejme si uvedomili, ze po treti uz po hube nechteji dostat, takze mozna ten protektorat?????

Wiloni
Wiloni
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

“protektorat Boehmen u. Mahren” Otázka zní, jestli to ještě platí. To se dalo říkat za Babiše, jenže toho se jim u nás povedlo zbavit a nahradit totálníma podpindosama, kteří slouží pouze zájmům SSA. Takže vůči Německu už jsme pouze ekonomickou kolonií, nikoliv politickou. Ono Němci se musejí rozhodnout sami, protože “setrvání” SSA… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Wiloni
basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Wiloni

a a a …..v Evrope bude s Rusaky valcit kdo?..Polaci spolu s katolickymi Ukry???

Lev Prchala
Lev Prchala
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Pšonek se z Banderovcem bratřit nebude,leda tak kecama!

Wiloni
Wiloni
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Máš pocit, že kandidátů je málo? O tom, jestli někomu naše republika vyhlásí válku nerozhoduji já, nebo ty, čili plebs, ale politici a ti jsou plně pod kontrolou SSA, takže pokud Blinken nařídí, tak prostě půjdeme, bez ohledu na to, že je většina lidí proti, na Slovensku to samé, v Polsku … Notoričtí… Číst vice »