„USA chtějí válku v Evropě!“ Vojenský analytik vás posadí do židle: Toto okamžitě řešit, jinak bude mazec

Jde o nůž na krku Evropy: buď budete s námi držet basu proti Rusku, nebo vám zatrhneme dodávky plynu prostřednictvím Nord Stream 2,“ říká k americkým vyjádřením ohledně plynu vojenský analytik Jaroslav Štefec.

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

„Z mého pohledu to těžce zavání vydíráním. Jde o nůž na krku Evropy: buď budete s námi držet basu proti Rusku, nebo vám zatrhneme dodávky plynu prostřednictvím Nord Stream 2,“ říká k americkým vyjádřením ohledně plynu vojenský analytik Jaroslav Štefec. Pro ParlamentníListy.cz řekl, že se právě nyní ukazuje, nakolik dokážou Spojené státy americké ovládat Evropu a navíc, že USA by rády dodávaly plyn samy a za vlastní ceny.

Odborník okomentoval prohlášení amerického ministerstva zahraničí, že v případě invaze ruských vojsk na Ukrajinu se neotevře plynovod Nord Stream 2, který má dodávat plyn do Evropy. „V současné době se zdá, že jediný, kdo chce válku v Evropě, jsou Spojené státy americké, což je celkem zajímavé, protože z jejich bezpečnostního hlediska to rozhodně nevede k lepšímu zajištění a nevede to ani ke stabilitě, a to jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Vypadá to, že Spojené státy se skutečně snaží řešit obrovské interní problémy na úkor Evropy a Ruska,“ řekl Štefec.

Současně je mu divné, proč se právě Spojené státy vyjadřují k plynovodu Nord Strem 2, když jde čistě o záležitost Ruska a Evropy, nikoliv Ameriky. „Z mého pohledu to těžce zavání vydíráním. Jde o nůž na krku Evropy: buď budete s námi držet basu proti Rusku, nebo vám zatrhneme dodávky plynu prostřednictvím Nord Stream 2 a budete muset nakupovat náš drahý plyn. Situaci zjednodušuji, je podstatně složitější, ale je to vydírání,“ shrnul Jaroslav Štefec.

Spojené státy americké navíc začaly o dodávkách plynu pro Evropu vyjednávat s Katarem. Pro to ale vojenský analytik nevidí nejmenší důvod. „Je to stejné drbání přes celou hlavu jako nakupování uhlí z Austrálie, odkud v současné době proudí do České republiky, zatímco u nás se uzavírají doly, v nichž je na dalších 40 až 50 let zásob uhlí. Zde se Spojené státy jednoznačně připravují, že budou jako prostředník dodávat katarský plyn do Evropy v případě, že kvůli jejich činnosti na pomezí mezi Ukrajinou a Ruskem dojde k přerušení dodávek. A Evropa začíná brát zpátečku,“ uvedl Štefec s tím, že opatrné ve svých vyjádřeních je Německo a couvá i sama Ukrajina. „Už jen stažení zákona o dočasném režimu na nově dobytých územích a prohlášení prezidenta Zelenského ukazují, že Ukrajina se sama zalekla, co by mohlo v případě vzájemné srážky s Ruskem nastat,“ řekl.

Štefec: Budeme posílat české vojáky na smrt?

Rovněž připomněl, že Ukrajina není členským státem Severoatlantické aliance (NATO) a jakékoliv operace na území Ukrajiny nemají mandát Organizace spojených národů (OSN). „Jsou v přímém rozporu se zněním Severoatlantické smlouvy, kde se v bodu 1 ukládá zemím, aby řešily potenciální problémy vyjednáváním a mírovými prostředky, nikoliv stupňováním problémů válečnickou rétorikou a násilnými prostředky. Čili vysílání českých vojáků na Ukrajinu nebo jen řešení toho jako potencionální možnosti, zakládá podstatu trestného činu proti míru, který je jasně definován v trestním zákoníku,“ vysvětlil Jaroslav Štefec.

Na otázku, zda souhlasí se šéfem hnutí SPD Tomiem Okamurou, který v této souvislosti mluvil ve Sněmovně o kolaborantství, odpověděl kladně. Okamura kritizoval nejen poskytnutí českých granátů Ukrajině, ale také prohlášení ministra zahraničí Jana Lipavského, že v případě potřeby je Česko ochotné poslat na Ukrajinu vojáky. „S Okamurou souhlasím naprosto a navíc Sněmovna hlasovala o granátech přesně v den, kdy se celá situace začala lámat a Evropa vidí, že jde do tuhého. Jediný, kdo konflikt tlačí za každou cenu, jsou Spojené státy, Evropa začíná couvat a my budeme posílat munici a dokonce na smrt naše vojáky? A pokud by skutečně došlo ke konfliktu, nepůjde o žádné přenášení stařenek přes potůčky nebo dohled na výstavbu škol jako v případě rekonstrukčního týmu v Afghánistánu,“ sdělil.

Tvrdá krize demokracie

Pro ParlamentníListy.cz dále komentoval analýzu Centra proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Podle ní využívají české „kvazi-mediální weby“ líčení Spojených států a NATO jako agresorů, zatímco Rusko se brání. Popsali to jako nejčastější narativ k událostem na rusko-ukrajinské hranici. Jak se tedy Štefec dívá na tato zjištění českého ministerstva? „Jasně se ukazuje, že v České republice máme tvrdou krizi demokracie. Tohle zavání cenzurou a zaváděním tvrdšího pořádku, než před rokem 1989, protože ani tehdy si některá prohlášení, která se nyní objevují v tisku, tehdejší noviny nedovolily. Z mého pohledu je zásadní reálně se podívat na mapu, kde má kdo jaké základny. Podívat se, kdo vlastně a kam nasouvá jaké zbraně. Nemám pocit, že by se Rusko snažilo přesouvat svoji armádu na Kubu, do Venezuely a rozmísťovat tam jaderné zbraně, ohrožovat území Spojených států nebo Evropy,“ upozornil.

Jedním z dalších narativů je podle zmíněné analýzy užívání argumentu, co by Rusko útokem na Ukrajinu či Evropu získalo. Na to je ale podle Jaroslava Štefce třeba si odpovědět. Mainstreamová média a oficiální zpravodajské weby jsou prý právě těmi mediálními kvaziweby, které lžou. „Oficiální weby generují lži, které jsou součástí oficiální protiruské propagandy a de facto i protičeské. Není v našem zájmu posílat někam umírat české kluky a munici, která bude zabíjet lidi, jež nám nic neudělali a s nimiž máme zájem obchodovat. Bereme od nich většinu plynu, většinu ropy, na jejichž bázi jezdí naše auta a riskujeme obrovské problémy, pokud k tomuto konfliktu dojde a pokud se rozšíří na území Evropy.“

… celý text najdete ZDE …

2.4 25 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Politik, který řekne, že patříme na Západ a USA označí za spojence, je pro mě nevolitelný.

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  Hokarc

… jsme dva.

basos
basos
před 2 lety

nejak se nemohu docist ci dozvedet, ze Zelenskej rika ze od Rusu mu zadna invaze nehrozi. je tedy mozne, ze Zelenskej se postavil na stranu Putina a taky nam lze?

vachav
vachav
před 2 lety

Po 80.letech má “Česko” opět protektorátní vládu! Tu blonďatou pražskou k..vu a toho nedospělého zmetka by měl vzít někdo klackem po hlavě!

cablik
cablik
před 2 lety

To je velice dobré posouzení situace a hlavně pravda která se Českým US poskokům nehodí do krámu a kdo nás chce zatáhnout do války je vlastizrádce.