„USA chtějí válku v Evropě!“ Vojenský analytik vás posadí do židle: Toto okamžitě řešit, jinak bude mazec

Jde o nůž na krku Evropy: buď budete s námi držet basu proti Rusku, nebo vám zatrhneme dodávky plynu prostřednictvím Nord Stream 2,“ říká k americkým vyjádřením ohledně plynu vojenský analytik Jaroslav Štefec.

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

„Z mého pohledu to těžce zavání vydíráním. Jde o nůž na krku Evropy: buď budete s námi držet basu proti Rusku, nebo vám zatrhneme dodávky plynu prostřednictvím Nord Stream 2,“ říká k americkým vyjádřením ohledně plynu vojenský analytik Jaroslav Štefec. Pro ParlamentníListy.cz řekl, že se právě nyní ukazuje, nakolik dokážou Spojené státy americké ovládat Evropu a navíc, že USA by rády dodávaly plyn samy a za vlastní ceny.

Odborník okomentoval prohlášení amerického ministerstva zahraničí, že v případě invaze ruských vojsk na Ukrajinu se neotevře plynovod Nord Stream 2, který má dodávat plyn do Evropy. „V současné době se zdá, že jediný, kdo chce válku v Evropě, jsou Spojené státy americké, což je celkem zajímavé, protože z jejich bezpečnostního hlediska to rozhodně nevede k lepšímu zajištění a nevede to ani ke stabilitě, a to jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Vypadá to, že Spojené státy se skutečně snaží řešit obrovské interní problémy na úkor Evropy a Ruska,“ řekl Štefec.

Současně je mu divné, proč se právě Spojené státy vyjadřují k plynovodu Nord Strem 2, když jde čistě o záležitost Ruska a Evropy, nikoliv Ameriky. „Z mého pohledu to těžce zavání vydíráním. Jde o nůž na krku Evropy: buď budete s námi držet basu proti Rusku, nebo vám zatrhneme dodávky plynu prostřednictvím Nord Stream 2 a budete muset nakupovat náš drahý plyn. Situaci zjednodušuji, je podstatně složitější, ale je to vydírání,“ shrnul Jaroslav Štefec.

Spojené státy americké navíc začaly o dodávkách plynu pro Evropu vyjednávat s Katarem. Pro to ale vojenský analytik nevidí nejmenší důvod. „Je to stejné drbání přes celou hlavu jako nakupování uhlí z Austrálie, odkud v současné době proudí do České republiky, zatímco u nás se uzavírají doly, v nichž je na dalších 40 až 50 let zásob uhlí. Zde se Spojené státy jednoznačně připravují, že budou jako prostředník dodávat katarský plyn do Evropy v případě, že kvůli jejich činnosti na pomezí mezi Ukrajinou a Ruskem dojde k přerušení dodávek. A Evropa začíná brát zpátečku,“ uvedl Štefec s tím, že opatrné ve svých vyjádřeních je Německo a couvá i sama Ukrajina. „Už jen stažení zákona o dočasném režimu na nově dobytých územích a prohlášení prezidenta Zelenského ukazují, že Ukrajina se sama zalekla, co by mohlo v případě vzájemné srážky s Ruskem nastat,“ řekl.

Štefec: Budeme posílat české vojáky na smrt?

Rovněž připomněl, že Ukrajina není členským státem Severoatlantické aliance (NATO) a jakékoliv operace na území Ukrajiny nemají mandát Organizace spojených národů (OSN). „Jsou v přímém rozporu se zněním Severoatlantické smlouvy, kde se v bodu 1 ukládá zemím, aby řešily potenciální problémy vyjednáváním a mírovými prostředky, nikoliv stupňováním problémů válečnickou rétorikou a násilnými prostředky. Čili vysílání českých vojáků na Ukrajinu nebo jen řešení toho jako potencionální možnosti, zakládá podstatu trestného činu proti míru, který je jasně definován v trestním zákoníku,“ vysvětlil Jaroslav Štefec.

Na otázku, zda souhlasí se šéfem hnutí SPD Tomiem Okamurou, který v této souvislosti mluvil ve Sněmovně o kolaborantství, odpověděl kladně. Okamura kritizoval nejen poskytnutí českých granátů Ukrajině, ale také prohlášení ministra zahraničí Jana Lipavského, že v případě potřeby je Česko ochotné poslat na Ukrajinu vojáky. „S Okamurou souhlasím naprosto a navíc Sněmovna hlasovala o granátech přesně v den, kdy se celá situace začala lámat a Evropa vidí, že jde do tuhého. Jediný, kdo konflikt tlačí za každou cenu, jsou Spojené státy, Evropa začíná couvat a my budeme posílat munici a dokonce na smrt naše vojáky? A pokud by skutečně došlo ke konfliktu, nepůjde o žádné přenášení stařenek přes potůčky nebo dohled na výstavbu škol jako v případě rekonstrukčního týmu v Afghánistánu,“ sdělil.

Tvrdá krize demokracie

Pro ParlamentníListy.cz dále komentoval analýzu Centra proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Podle ní využívají české „kvazi-mediální weby“ líčení Spojených států a NATO jako agresorů, zatímco Rusko se brání. Popsali to jako nejčastější narativ k událostem na rusko-ukrajinské hranici. Jak se tedy Štefec dívá na tato zjištění českého ministerstva? „Jasně se ukazuje, že v České republice máme tvrdou krizi demokracie. Tohle zavání cenzurou a zaváděním tvrdšího pořádku, než před rokem 1989, protože ani tehdy si některá prohlášení, která se nyní objevují v tisku, tehdejší noviny nedovolily. Z mého pohledu je zásadní reálně se podívat na mapu, kde má kdo jaké základny. Podívat se, kdo vlastně a kam nasouvá jaké zbraně. Nemám pocit, že by se Rusko snažilo přesouvat svoji armádu na Kubu, do Venezuely a rozmísťovat tam jaderné zbraně, ohrožovat území Spojených států nebo Evropy,“ upozornil.

Jedním z dalších narativů je podle zmíněné analýzy užívání argumentu, co by Rusko útokem na Ukrajinu či Evropu získalo. Na to je ale podle Jaroslava Štefce třeba si odpovědět. Mainstreamová média a oficiální zpravodajské weby jsou prý právě těmi mediálními kvaziweby, které lžou. „Oficiální weby generují lži, které jsou součástí oficiální protiruské propagandy a de facto i protičeské. Není v našem zájmu posílat někam umírat české kluky a munici, která bude zabíjet lidi, jež nám nic neudělali a s nimiž máme zájem obchodovat. Bereme od nich většinu plynu, většinu ropy, na jejichž bázi jezdí naše auta a riskujeme obrovské problémy, pokud k tomuto konfliktu dojde a pokud se rozšíří na území Evropy.“

… celý text najdete ZDE …

2.4 25 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 10 měsíci

Politik, který řekne, že patříme na Západ a USA označí za spojence, je pro mě nevolitelný.

Plebej
Plebej
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Hokarc

… jsme dva.

basos
basos
před 10 měsíci

nejak se nemohu docist ci dozvedet, ze Zelenskej rika ze od Rusu mu zadna invaze nehrozi. je tedy mozne, ze Zelenskej se postavil na stranu Putina a taky nam lze?

vachav
vachav
před 10 měsíci

Po 80.letech má “Česko” opět protektorátní vládu! Tu blonďatou pražskou k..vu a toho nedospělého zmetka by měl vzít někdo klackem po hlavě!

cablik
cablik
před 10 měsíci

To je velice dobré posouzení situace a hlavně pravda která se Českým US poskokům nehodí do krámu a kdo nás chce zatáhnout do války je vlastizrádce.