Možné souvislosti nedávných ruských námořních a leteckých cvičení

V minulých dnech jsme byli prostřednictvím všech televizních stanic svědky obřích ruských pozemních cvičení v Bělorusku a v Západním vojenském okruhu Ruské federace, která měla dle západních médií a prezidenta Bidena vyústit v masivní útok ruských vojsk na Ukrajinu, k němuž mělo dle jeho slov dojít ve středu 16.2. ve 3 h ráno.

Titulní obrázek: Cvičení ruských námořních svazů a letectva a USS Harry Truman. 

Pozor, níže uvedené úvahy vycházejí z nedostatečných informací a pohybují se na hranici spekulací…

K žádnému útoku nedošlo a myslím, že to byl ruský ministr zahraničí, který po oné středě prohlásil něco v tom smyslu, že Rusko nikdy nemělo v úmyslu na Ukrajinu zaútočit; a jen tak na okraj a s úsměvem dodal, že kromě toho, vojenské útoky se obvykle nezahajují ve středu…

Přestože se v médiích objevily kratičké informace, zůstala prakticky bez povšimnutí paralelně konaná cvičení ruského Baltského, Severního a Černomořského loďstva a dálkového letectva. O současném cvičení Tichomořského loďstva se nereferovalo vůbec. Několik poněkud popuzených zpráviček se objevilo jen na téma cvičení Severního loďstva, které se konalo sice v neutrálních vodách, ale ve výlučné ekonomické zóně Irska.

A to mě právě zaujalo nejvíce a začaly se mi v hlavě rojit otázky, proč zrovna tam a proč současně ve Středozemním moři a proč ve stejné době probíhalo i cvičené několika letounů dálkového (tedy strategického) letectva v Sýrii. Stačil ale pohled do mapy a informace z našich médií, že ve stejné době probíhá cvičení kombinovaného námořního svazu USA, Norska a Francie, tedy bojových svazů letadlových lodí USS Harry Truman a Charles de Gaulle v Jaderském moři, a možné odpovědi se začaly nabízet samy.

Obr. 1 Letadlová loď USS Harry Truman kotví u chorvatských břehů. Foto/video: iDnes

Zajímavé bylo, že toto cvičení, při kterém letouny z americké a francouzské letadlové lodě nacvičovaly podporu pozemních vojsk v Pobaltí a v Rumunsku (viz obr. 2) skončilo asi kolem 10. či 11.2. a že francouzské a norské lodě odpluly domů, ale letadlový nosič USS Harry Truman zůstal na Jadranu a zakotvil u chorvatských břehů. To už ale probíhala ta cvičení ruských lodí ve východním Středomoří a letadel v Sýrii (i těch ruských lodí u Irska), a to přesto, že USA důrazně žádaly Turecko, aby ruským vojenským lodím nepovolilo průjezd Bosporem. Turecko však odpovědělo, že se řídí smlouvou z Montreaux a ruské lodě své úmysly Turecku oznámily včas s v souladu s touto smlouvou(!).

Nosič USS Harry Truman s doprovodem tedy na jedné straně zjevně čekal, zda dojde k tomu prezidentem Bidenem vyhlášenému ruskému útoku, po kterém by jeho letouny ihned odstartovaly do již nacvičených akcí, ale na druhou stranu zůstal s celým svazem na Jadranu zablokovaný tím ruským svazem cvičícím ve „východním Středomoří“ a těmi letadly v Sýrii. Ony totiž ty lodě Černomořského loďstva, stejně jako ostatních ruských flotil včetně ponorek, mohou být vyzbrojeny mj. např. nadzvukovými střelami s plochou dráhou letu Kalibr s doletem (podle verze) 150 až 2.600 km, které se v koncové fázi letu pohybují rychlostí až M = 2,9 ve výšce 5 až 10 m nad hladinou, jakož i silnou protivzdušnou a protiraketovou obranou. Není ovšem vyloučeno, že ponorky těchto svazů by už mohly být vyzbrojené i křižujícími strategickými, jadernými torpédy (s jaderným pohonem i bojovou hlavicí) s dosahem až 10.000 km (!), která jsou schopna manévrovat a ponořit se do hloubky až přes 3.000 m(!).

Do Sýrie pak přiletělo několik nadzvukových strategických raketonosičů Tu-22M, které mohou nést např. střely Ch-32 s doletem 1.000 km, které útočí z velké výšky a po trase letu se pohybují rychlostí M = 4 až 5. Současně s nimi přiletělo i několik těžkých, dálkových stíhaček ve verzi MiG-31K, které ovšem nenesly protiletadlové řízené střely, ale  hypersonickou střelu Ch-47 Kinžal s doletem 1.000 až 2.000 km, která se pohybuje rychlostí až M = 10 a je schopna manévrovat po celou dobu letu. Nikdo si není jistý, zda by byla protiraketová obrana svazu toho letadlového nosiče schopna ty hypersonické střely eliminovat. A pokud by byly u toho nosiče USS H. Truman zasaženy reaktory nebo jejich chladicí systém, tak by ten nosič byl nejen vyřazen z bojových operací, ale prakticky navždy. Takže ten nosič a jeho svaz byl těmi ruskými loděmi a několika letadly na tom Jadranu vlastně uvězněný a odsouzený do zoufalé role kachny sedící na rybníce obstoupeném střelci.

Baltské loďstvo pak uzavírá celé Pobaltí ze západu, když z východu je Pobaltí v případě propuknutí nepřátelství izolováno Ruskem a z jihu Kaliningradskou oblastí a Běloruskem. Na severu je (zatím ještě) neutrální Finsko. Mezi Běloruskem a Kaliningradskou oblastí je sice asi 70 km široký koridor, ale ten se dá dokonale uzavřít palbou těžkých pozemních zbraní a vzdušný prostor pak raketami protivzdušné obrany. V případě propuknutí bojů je tedy to, co nacvičovaly letouny z toho svazu letadlových lodí z Jadranu, prakticky neproveditelné. Ono by sice to Baltské loďstvo i při veškerém zásobování např. z té Kaliningradské oblasti asi nemělo dlouhou životnost (i státy NATO mají účinné protilodní střely), stejně jako ta Kaliningradská oblast sama, ale každopádně by tato kombinace bělo/ruských pozemních a námořních systémů dokázala zabránit tomu, aby třeba USA mohly do Pobaltí dopravit ty vojáky potřebné ke zprovoznění zbraní umístěných v tamních předsunutých skladech.

No a to námořní cvičení ve vodách poblíž Irska také ukázalo, kde má NATO s USA vážnou slabinu. Jak vidno z obrázku, To cvičení se odehrávalo právě v tom prostoru, přes který vedou všechny nejkratší přepravní trasy, námořní i letecké, mezi USA/Kanadou a Británií i Západní a Jižní Evropou (takovou trasou plul na své jediné plavbě i Titanic, byť v opačném směru). A protože je každé bojové uskupení lodí vyzbrojeno nejen torpédy a protilodními střelami, ale i silnou a několikavrstvou protiletadlovou a protiraketovou obranou s dosahem od několika stovek metrů po stovky kilometrů dálkových a přes 30 km výškových, tak i uskupení jen několika lodí je schopno tyto námořní a letecké přepravní trasy zcela přehradit.

Ač samozřejmě nemohu tvrdit, že to je tak, jak jsem napsal (prostě nemám dostatek informací), tak by se asi dalo říci, že Rusko ani tak během těch pozemních, ale spíše během těch cvičení námořních a leteckých, proběhnuvších do 15.2. tr., názorně ukázalo, že je připraveno a že včasným rozmístěním i poměrně malých bojových uskupení je schopno když ne úplně zhatit, tak USA a státům NATO alespoň silně zkomplikovat případný pokus o preventivní (preemptivní) úder. Už jen tím, že přestože USA mají v Pobaltí a v dalších zemích východního křídla NATO řadu předsunutých skladů výzbroje a techniky pro desítky tisíc vojáků a že v těchto zemích neustále rotují jednotky jak US Army, tak Británie a dalších zemí, tak i poměrně malá bojová uskupení ruského námořnictva a strategického či námořního letectva mohou na kritickou dobu zabránit přísunu vojáků USA/NATO k těm předsunutým skladům. A ty – bez obsluhy těmi vojáky a s technikou nevyvezenou do záložních prostorů či prostorů soustředění – mohou pak být celkem snadno zničeny poměrně malým množstvím balistických či křižujících střel.

Inu, jeví se mi situace tak, že mj. i tato ruská námořní/letecká cvičení mohla přispět k tomu, že se USA nechtějí zrovna moc angažovat v té ukrajinské krizi vojensky, když teď názorně zjistily, že je situace po vojenské stránce dost patová, ba vojensky takřka neřešitelná. A tak pokud budou USA a jim nadřazené globalistické skupiny stále trvat na likvidaci Ruské federace jako státu, tak se budou muset zaměřit spíš na jeho vnitřní rozklad způsobený jinými než vojenskými faktory.

P.S.: Velmi zajímavé je z vojenského hlediska vstřícné chování Turecka vůči Rusku (viz to odmítnutí zablokovat Bospor pro ruská vojenská plavidla), byť by Turecko mělo být teoreticky nejvýznamnějším spojencem USA na tom jižním křídle NATO…

Prameny:

https://www.armadninoviny.cz/ruske-jaderne-torpedo-status-6-existuje.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-video-americky-letadlovy-kolos-s-jadernym-pohonem-vyckava-v-chorvatsku-188535

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-namorni-cviceni-irsko-nevitane-ukrajina-nato.A220124_111224_zahranicni_kha

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kalibr_(strela_s_plochou_dr%C3%A1hou_letu)

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusko-nasadilo-v-syrii-podruhe-strely-s-plochou-drahou-letu/r~6ede76d08f9a11e58dc0002590604f2e/

https://cs.wikipedia.org/wiki/MiG-31

https://sk.wikipedia.org/wiki/Ch-47M2_Kin%C5%BEal

3.6 23 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
blafomet
blafomet
před 11 měsíci

Dobrá úvaha.Rusové již dlouho hlásili,že jim dochází trpělivost,ale namyšlený západ ovládaný Anglosasy to nebral v úvahu.Doufám že to skončí Ukrajinou-Rusům to bude stačit,nechtějí válku globální.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci

Dle mého názoru to byla jenom ukázka co je možné a co může přijít. Západ to nějak nepochopil a Ukrouši to je sorta idiotů instalováná západem. Stejně jako naše vláda.

danny
danny
před 11 měsíci

Nejdříve masová cvičení v Rusku, pak i v Bělorusku, přesuny armád z Východu na Západ, pak cvičení všech flotil po celém světě a na závěr cvičení jaderní triády. Vše s ostrými střelbami. Jako ještě varování Západ potřeboval? A odpověď? Zavedeme sankce!!! Ale to je už značně ohraná odrhovačka.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  danny

A svatá Gréta NATO poděkovala

cablik
cablik
před 11 měsíci

Neřekl bych spekulace Rusové takové zbraně mají a NATO ne a to jsou fakta válčit nemohou a moc dobře si to uvědomují proto hlásili že na Ukrajině bojovat nebudou.

basos
basos
před 11 měsíci

dnesni situace mezi Ruskem a zbytkem “inteligentniho sveta” je otazkou kdo ma vetsi klacek, mimo toho pri dnesnim projevu bylo na Putinovi videt ze uz toho vseho ma dost. Zajimave ze Cinani, obvykle “sedici na plote” se tak nejak radi s Ruskem, a zajimavejsi je, ze zrejme zamysleji nejakou diversi s Tajwanem, takze si… Číst vice »

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Zajímavý postoj mají bratranci z Levaty a vyjádření Netanjahua je pecka.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

No Izraelci hrají na všecny strany – někdo vyhraje. Je to vlastě jejich nátura. I když už jasně bylo stanoveno co je čeká , pořád si mysleli že to není pravda. Ani si neuvědomovali to že je jejich soukmenovci posílají vlastně do plynu.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Díky za ty úvozovky, většina to asi nepochopí