NATO plánuje výstavbu plynovodu mezi Španělskem a Německem

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Zdroj: První zprávy

NATO se zabývalo problémem evropské závislosti na ruském plynu, uvedl španělský list  La Vanguardia . Na ekonomických problémech podle tohoto média pracovala Aliance, nikoli orgány EU.

NATO studuje možnost výstavby plynovodu mezi Španělskem a Francií, který by propojil španělské Katalánsko s Německem a snížil by závislost střední Evropy na ruském plynu.

Hovoří se o využití španělských nádrží obsahujících velké množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG),  píše  La Vanguardia .

Washington se snaží vytvořit koalici amerických zemí vyvážejících LNG do  Evropy s cílem snížit závislost středoevropských zemí, zejména Německa, na dodávkách z Ruska. Spojené státy znovu navrhly Němcům zablokovat plynovod Nord Stream 2 ve prospěch alternativního projektu.

Generální plán spočívá v „přeměně Pyrenejského poloostrova na distribuční platformu schopnou výrazně oslabit silnou závislost Německa a střední Evropy na ruském plynu“, uvádí deník. „V novém historickém kontextu“ se také zkoumá možnost oživení opuštěného projektu plynového koridoru Midcat s cílem přivést alžírský plyn do střední Evropy. Jde o to přehodnotit starý projekt generála de Gaulla z 50. let 20. století dodávat alžírský plyn do továren na Rýně.

Nový plynovod by měl také přepravovat zkapalněný plyn ze španělských pobřežních terminálů do střední Evropy.

O tomto projektu se plánuje diskutovat na červnovém valném shromáždění NATO.

Německo tento návrh vážně zvažuje, protože chce diverzifikovat dodávky a přítomnost infrastruktury plynovodů z Pyrenejského poloostrova.

To je v souladu s německými plány na zahájení výroby zeleného vodíku v severní Africe, který lze také přepravovat navrhovaným potrubím.

Evropa však podle expertů nemůže nahradit ruský plyn. V tomto směru mu nemůže pomoci ani Alžírsko, ani asijské země.

Již dříve vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell hovořil o potřebě lépe „začlenit“ Pyrenejský poloostrov, který je hlavním „ostrovem elektřiny v Evropě“, na trh s evropskou energií. Borrell označil Pyrenejský poloostrov za region, který není závislý na dodávkách plynu z Ruska.

Šéf evropské diplomacie měl evidentně na mysli, že Španělsko a Portugalsko „naučí“ zbytek Evropy, aby byl energeticky nezávislý na Rusku. Jejich scénáře ale nevyhovují jiným zemím.

V energetické nezávislosti Pyrenejského poloostrova na Rusku neexistuje žádná politika, existuje pouze ekonomická logika – pro Španělsko je výhodnější přijímat plyn alžírským plynovodem než nakupovat ruský plyn a pro Portugalsko přijímat uhlovodíky přes terminály LNG než postavit plynovod do Ruska.

Španělsko a Portugalsko nejsou země produkující plyn, mohou pouze organizovat jeho tranzit. To však přináší několik potíží. Nejprve se Alžírsko rozešlo s Marokem, což vedlo k zablokování jednoho ze dvou plynovodů do Španělska. Alžírsko navíc snižuje export, protože jeho domácí spotřeba plynu roste, zatímco produkce zůstává na stejné úrovni.

Josep Borrell navíc vyzval EU, aby „urychleně zvážila zřízení strategických rezerv EU a možnost společných nákupů plynu, jak již dříve navrhla Evropská komise“.

Diplomat potvrdil, že „v posledních týdnech Rusko důsledně plnilo své smluvní závazky“. S vědomím, že pan Borrell litoval „odmítnutí Gazpromu dodat další dodávky k naplnění evropských nádrží, což jen posílilo nervozitu na trhu“.

Šéf diplomacie EU poznamenal, že „energie byla vždy prvořadým geopolitickým problémem“. Podle něj je „toto téma na pořadu dne“ EU, „vzhledem k vysokým cenám a potížím s dodávkami plynu způsobenými krizí ve vztazích s Ruskem“.

Pan Borrell také zdůraznil: „Rusko bylo lépe připraveno na západní sankce než EU na možné narušení dodávek plynu.”

Projekt středomořského plynového koridoru Midcat byl opuštěn před třemi lety a byl uznán jako nerentabilní vzhledem k rychlému nahrazování plynu větrnou a solární energií. Toto rozhodnutí by však nyní mohlo být přezkoumáno. Největší regasifikační závod v barcelonském přístavu by mohl být přímo napojen na plánovaný plynovod.

„Německo v tuto chvíli se zájmem studuje tento projekt, protože potřebuje alternativní zdroje dodávek,“ poznamenává  La Vanguardia . Oživení projektu Midcat by navíc mohlo urychlit plány na výrobu „zeleného“ vodíku v severní Africe, který lze dopravovat plynovodem.
 
Noviny neupřesnily, proč se NATO začalo starat o ekonomické otázky Evropy.

2.1 18 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 2 lety

Krásna ukážka idiotského chápania ekonomiky ako permanentného rastu neviem čoho. Kapacita rúr na prepravu plynu v Európe bude päťkrát prevyšovať potreby kontinentu. Mohol by takto hospodáriť obyčajný sedliak?!
Takéto projekty ostblok úplne vyžmýkajú. Pretože tu pomaly nie je za čo kúriť a za čo žrať.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  shoty

laskave si uvedom, ze politici se nezabyvaji ekonomikou, ale jejich nejvyssi zajem je si udrzet koryto. Na placeni vydaju maji obycejne lidi, ktere udrzuji ve stavu hysterickeho napeti a stachu o kejhak mazanymi nesmysly. takze pokud jejich prijmy prevysuji treba petinasobne prumerne vydelky Davu ci Dobytka, tedy nas tak je jim uplne… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

To jsou vážně křeče USA nechtějí spolupráci skopčáků s Ruskem potažmo s Evropou a proto do toho strká rypák útočný pakt NATO protože jinak by byly vyřízený a k ničemu.

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

NATO ? USA ? Jako vždy to pořádně smrdí ! A zdaleka ne pouze plynem !!! Celý projekt je pouhý ,,lapač hmyzu”. A naši švábi na to určitě sednou. Po kolikáté již a kolikrát ještě ?
( to se to válčí, když oběť sama, do rány kráčí )

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Hokarc

prijde na to koho myslis obeti…. Rusaci alias Putin a spol mi rozhodne jako obet nepripadaji

orinoko
orinoko
před 2 lety

Plánovat můžou, co chtějí. Nejvíce plynu v oblasti má Alžírsko a to už prohlásilo, že rostou jeho vlastní potřeby, takže s nějakým navýšením pro Záchud nepočítá. Další věc pak je, že na pobřeží Španělska by měly být terminály s kapalným plynem. Takže dodávky tohoto typu. KDO to bude dodávat, když se všichni odtahují? A proč… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

mimo toho ono asi nebude tak jednoduche polozit plynove roury pres stredozemni more, protoze v prostredku stredozemniho more je podle Nemcu – ponorkaru za valky pekne hluboky kanon, ktery je mimo toho docela strmy….takze…

Praded
Praded
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Problémem Evropy je, že dost rychle vymírá a nic se nedělá pro změny, protože to má vyřešit migrace . Je otázkou kdo bude ty parazity živit.