Rusko nahradí Litvu v tranzitu draselných hnojiv z Běloruska

O tom, že po Rusku a Číně si „Baťka“ Lukašenko osvojil asymetrická opatření vůči nepřátelsky naladěným Pobalťanům, svědčí níže uvedený případ.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj
Bělorusko se rozhodlo investovat do rozvoje ruských přístavních zařízení pro tranzit umělých hnojiv. Analytici společnosti FBA „Ekonomika Segodňa“ analyzovali, jak náklady na dopravu ovlivní příjmy zástupců průmyslu.

Vysoká cena komodity umožňuje vyšší výdaje.

Obchod s draselnými hnojivy je již 15 let jedním z nejvýnosnějších, protože světové ceny tohoto produktu jsou na vysoké úrovni, uvedl zástupce generálního ředitele Centra pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy Vladimir Salnikov.

„Náklady na výrobu takového zboží v Ruské federaci jsou velmi nízké, protože ve skutečnosti rozpracovaná surovina skončila bůhvíproč ve zpracovatelském průmyslu, ačkoli její místo by mělo být v těžebním průmyslu,“ říká Salnikov.

Odborník upozorňuje, že činnost podniků zaměřených na tento produkt má v zemi minimální zdanění. Tam, kde ropné společnosti platí přibližně 50 %, platí podnik zabývající se draselnými hnojivy 10-15 %.

„Vytvoření nových překladišť produktů v Rusku Běloruskem bude pro náš stát ekonomicky výhodné, protože země a několik dalších hráčů tvoří globální trh s hnojivy, po kterých je poměrně vysoká poptávka“, tvrdí Salnikov. Podle tohoto experta„nevznikají v tomto odvětví velké náklady a doprava hraje jen malou roli. Náklady na logistiku se v tomto projektu sice zvýší, ale ne natolik, aby nás připravily o významnou část zisku“.

Rusko nahradí Litvu v tranzitu hnojiv z Běloruska

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že Rusko poskytlo zemi platformu pro vybudování infrastruktury pro zpracování draselných hnojiv.

Hlava státu upřesnila, že projekt je realizován prostřednictvím soukromých investic z Běloruska, a předpokládá, že práce na stavbě budou zahájeny do jednoho roku. Zároveň počítá s podporou Ruské federace při vydávání povolení, aby nedocházelo ke zpoždění.

Minsk doufá, že problém vyřeší odmítnutí Litvy povolit tranzit běloruských draselných hnojiv přes přístavy prostřednictvím ruských námořních přístavů. Prezident země však upozorňuje na nedostatek potřebných zařízení.

Objem ročních dodávek z Běloruska činí 12 milionů tun a pro zajištění normálního tranzitu se Bělorusko rozhodlo investovat do rozvoje ruských přístavních zařízení. Ruská federace se nyní stane hlavním překladištěm tohoto typu výrobků.

Omezení nemají vliv na hlavní trh

Evropské země a USA neuznaly výsledky voleb v Bělorusku a v srpnu 2021 zavedly nové sankce proti tamním úřadům. Většinou se jednalo o osobní omezení, která se týkala prezidenta, úředníků, bezpečnostních pracovníků a soudců.

Objevila se však i ekonomická omezení, jako například zákaz vývozu hlavní běloruské komodity, umělých hnojiv, do evropských zemí. Bělorusko má v této kategorii výrobků 20% podíl na světovém trhu.

EU však není hlavním trhem pro chemické výrobky z této země. Více než polovina nákupů připadá na Brazílii, Čínu a Indii, které se k západním sankcím nepřipojily.

Omezení se nedotkla ani vývozu nejoblíbenějšího hnojiva na světě, chloridu draselného. Podle Eurostatu činil prodej Západem sankcionovaných výrobků v roce 2020 140,5 miliardy eur.

  zdroj: Ekonomika Segodnja. překlad: st.hroch 20200209

3 31 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Primak
Primak
před 2 lety

Spojení k moří je velký problém Běloruska. Zatím vše jde přes Klaipedu na Litvě. Jinak je dost daleko do Ruska na sever. A i do Kaliningradu se musí přes Litvu.

cablik
cablik
před 2 lety

Každý zásobovatel se dá nahradit teď můžou Litevci machrovat jak to Bělorusku a Rusku nandali stejně jako naši nýmandi co přišli o Ruské trhy.

zemedelec
zemedelec
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Podobně dopadla přeci Ukrajina,když se nechovala přijatelně ohledně dodávek plynu přes své území.

danny
danny
před 2 lety

Albert Einstein prohlásil, že hlupák je člověk, který dosazuje do vzorce stále stejné veličiny a očekává rozdílný výsledek. A tak na jakýkoliv dotaz o vztahu Západu k Rusku zní jediná odpověď: “sankce”. Na ukrajinských webech padl dotaz, nakolik se změnila politika Ruska obrazu Západu po osmi letech sankcí. Došli k závěru, že vůbec, případně byl efekt… Číst vice »

Milan
Milan
před 2 lety

Litevci mají z rozšafnosti svých potentátů sichr děsnou radost…

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

Je to děsivé, ale ze států střední a východní Evropy se staly kolonie.Už se nedrancuje jen Afrika, ale regulérně i Evropa. dokonce i otroctví, i když je to jiná forma je tady opět. jsme závislí na bankovních produktech, jsme prakticky nuceni žít na dluh, a to co si myslíme, že je svoboda, chodit na čumendy… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Pro nás jsou USA, prý, spojenci, vzor demokracie, nejvyšší forma homo sapiens. Mě by zajímalo, jak o nás hovoří oni. Myslím, mezi sebou, tedy neoficiálně. Škoda, že ty ponižující výrazy nemohou někde opravdu zaznít. Mnohým bych doporučoval, je slyšet.

Ludvik
Ludvik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Hokarc

Občané státu, kteří nečinně přihlíželi a přihlížejí k rozbití svého státu, likvidaci svého průmyslu, energetiky, obchodu, dopravy, kultury, školství, zdravotnictví, obranyschopnosti, apod., si nic jiného ani nezaslouží. Zatím přece mají ty banány …

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Hokarc

to ti muzu s jistotou rici, takze…vetsina z nich o nas vubec nevi, a v 69 mi jich par reklo, ten vas president TITO to je fakt chlapik…