Ukrajina se stává vyjednávacím žetonem v ekonomické válce USA proti EU

Ukrajinská otázka rozděluje politické a hospodářské vztahy mezi Ruskem a Německem. Jak se změní pozice Berlína pod vlivem americké protiruské strategie, říká FBA Economics Today.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Předseda okresu Merkisch-Oderland Gernot Schmidt a starosta Zelowa Jörg Schroeder, kteří zastupují Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD), se vyjádřili ve společném dopise adresovaném ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, uvedla německá televizní stanice rbb24. Politici prohlásili, že je nutné podpořit dialog s Moskvou na východě země uprostřed eskalujícího konfliktu o Ukrajinu, a odsoudili kroky směřující k dalšímu rozšíření NATO.

Autoři iniciativy mají v úmyslu bránit začlenění nových zemí do politicko-vojenského bloku přijetím možných opatření v tomto směru, ať už na místní, federální nebo unijní úrovni. Schmidt a Schröder také vysvětlili, že v současné situaci nelze dělit strany na oběti a pachatele.

Berlín se orientuje na Washington  

Podle Schroedera Severoatlantická aliance pravidelně pořádá vojenská cvičení, která však nemají takový ohlas jako rozmístění ruských vojsk u hranic jako „důkaz vojenské síly Ruska“.

Gernot Schmidt v rozhovoru pro Der Spiegel zdůraznil, že nedůvěřuje zpravodajským službám, pokud jde o odhad počtu ruských vojáků, protože se řídí vlastními zájmy. Politik vyzval Evropskou komisi k větší diplomacii a vysvětlil, že „v konečném důsledku záleží na účelu dopisu – Evropa bez války„. Odmítnutí dodávky zbraní Ukrajině ze strany spolkové  označil za „správné a zasluhující si podporu„.

Dopis lze označit za iniciativu zdola, neboť část Sociálnědemokratické strany Německa tvoří politice střední úrovně struktury, komentoval pro FBA Economy Today nezávislý expert na Německo Alexander Kamkin.

„Sociální demokraté se vždy vyznačovali vyváženým a rozumným přístupem k německo-ruským vztahům, nyní však postava Olafa Scholze vybočuje z celkové politiky strany zaměřené na reálnou politiku. Současný německý kancléř je zjevně kreaturou euroatlantistů, která si zakládá na zvláštních vztazích se Spojenými státy, i když jeho postoj navazuje na kurz Angely Merkelové ohledně sbližování s Washingtonem a vytváření úzké hospodářské unie v souvislosti s NATO„, uvedl expert.

Zároveň, říká Kamkin, německý politik a státník Scholz usiluje o fetišizaci politiky hodnot v kontextu rusko-německých vztahů, což Moskvě obzvláště ztěžuje dialog s Berlínem.

„V mnoha otázkách se země liší. Včetně hodnocení dění v Donbasu, kde podle ruského prezidenta Vladimira Putina dochází prakticky ke genocidě ze strany ukrajinských úřadů. Scholz naopak během svého projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci označil takový názor za směšný, za což byl pokárán ruským ministerstvem zahraničí. Ve skutečnosti současná politika německého kabinetu spočívá v torpédování energetické spolupráce a neochotě vidět skutečný stav věcí na východě Ukrajiny,“ řekl Kamkin.

Potvrzení skutečnosti, že Berlín podporuje názor Washingtonu na Kyjev, je další výmysl, který šíří šéf německého ministerstva zahraničí. Annalena Baerbock bez uvedení zdroje a důkazů uvedla, že podle jejích informací obyvatelé samozvaných Doněcké a Luhanské lidové republiky odmítají nastoupit do evakuačních autobusů.

USA připravují EU o jednotu

Situace na Ukrajině poukazuje na rostoucí napětí mezi Ruskem a Německem, které znepokojuje pouze část německého politického establishmentu. Ale takoví politici jsou i ve vládnoucí koalici, upozornil Alexander Kamkin, spolupracovník FBA Economics Today.

Musíme si uvědomit, že v Německu existují dva tábory ve vysokých kruzích. Jsou to euroatlantisté, kteří prosazují americký kurz, a přívrženci Evropy národů , kteří prosazují zachování některých atributů národního státu a ekonomiky.

„Mnozí z nich chápou, že americká politika je destruktivní a má za cíl vzájemné odcizení Ruska a Evropy. Washington prosazuje zejména přerozdělení trhu s energií. Objevily se například informace, že Evropská komise již rozhodla ve prospěch amerického LNG. I když se může ukázat, že jde o další fejk. Nicméně, ze strategického hlediska to znamená vyšší pravděpodobnost, že Evropská komise odloží spuštění Nord Stream 2, což povede ke změnám na evropském trhu,“ upřesnil expert.

Alexander Kamkin poznamenal, že tento scénář bude mít za následek nízkou dostupnost plynu pro domácnosti a průmyslníky a také zvýšení nákladů na minerální hnojiva ze skupiny dusíkatých látek. Další negativní dopad budou mít pokusy některých východoevropských států zablokovat tranzit běloruských surovin. Především je to Litva, která hraje na straně Američanů.

Rusko volí měkkou sílu

Odborník varuje, že pokud bude Brusel i nadále přitakávat Washingtonu, utrpí tím mnoho odvětví evropské ekonomiky. Již za několik týdnů začne v regionu sezóna hnojení polí. Cena minerálních hnojiv však již vyskočila a u některých položek je jich nedostatek.

V budoucnu se Evropané dočkají vyšších nákladů na potraviny, nižších marží pro evropskou ekonomiku a poklesu konkurenceschopnosti mnoha druhů zboží, které se v regionu vyrábí. Jediným výhercem jsou v takovém případě Spojené státy, které si z Ukrajiny udělaly vyjednávací žeton a malý článek v hospodářské válce Washingtonu proti Evropské unii.

„Spojené státy sledují několik cílů: Snížení hospodářské konkurenceschopnosti evropské ekonomiky, vytvoření nestability na hranicích Ruské federace, větší dominanci v Evropě a ovlivnění asijsko-pacifického regionu, zejména Číny, prostřednictvím prudkého nárůstu cen potravin.

Souběžně s tím se Spojené státy snaží strategicky zadržovat Rusko a také nabádají Kyjev k provokacím v Donbasu. To vše má za cíl trvale rozdělit ruský a ukrajinský národ a prakticky znemožnit mírový dialog mezi zeměmi,“ vysvětluje Kamkin.

V současné a perspektivní politické konjunktuře by Rusko mělo přemýšlet o diverzifikaci energetických dodávek, obrátit se na Východ a jemně usilovat o změnu postoje těch politických kruhů v Německu, které se zaměřují na zdravý dialog s ostatními zeměmi, zatímco USA ničí Evropu jako aktéra globální ekonomiky a kulturního a politického prostoru, zdůrazňuje spolupracovník FBA Economy Today.

Alexandra Melnik, zdroj Ekonomika Segodnja, překlad: st.hroch 20200220

 

3.5 13 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
basos
basos
před 11 měsíci

sem tam se kouknu na China Daily, a diky tomu mam dojem, ze Amikum se ty jejich projekty s Ruskem tak nejak hati…. Kitajci se na Moskaly divaji docela privetive, a ac to nereknou mam dojem, ze ….. no nechci to zakriknout, ale zacina se psat v tisku ze Rusove si “”nasporili”” takze sankce… Číst vice »

zemedelec
zemedelec
před 11 měsíci

Teď se ukáže,jestli jsou USA schopni jednání s Ruskem,pokud půjdou nadále silou,vyhrožováním,ničeho nedosáhnou.Skutečně jde o to,aby Evropa plnila přání USA a hlavně pomáhala finančně Toto Evropu položí,protože nebudeme schopni konkurovat,Číně,Rusko a dalším státům ,je to i snaha,donutit Evropu,aby se vrhli na Rusko k vůli zdrojům.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci

Víte, na světě se děje mnoho bezpráví a  nejsme schopni to řešit a hlavně nejsme schopni pochopit co kde a jak. U nás víme a nejsme schopni se sjednotit na názoru jak z bezprávím zatočit – tak se nejdříve ohledněme kolem sebe a potom až si ujasníme jak jsme jsme si zametli na vlastní dvorku potom… Číst vice »

cablik
cablik
před 11 měsíci

Nic co řekne EU tak to bude názor USA protože je to jejich kolonie ale Evropa by si měla uvědomit že se je snaží zničit celou a ne jen Rusko.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

I ti otroci, se pro zábavu otrokářů mezi sebou midlili jako o závod. Furt stený hovada.