Igore, měl bys konat

Válku na Ukrajině sleduju obzvlášť pečlivě. Sleduju všechna naše pravdomluvná média, ale musím se přiznat, že sleduju i kanály, které nám vypnuli. Ba dokonce i na ruské televize se podívám. Pár českých komentátorů ruského prostředí ještě zbylo, ještě pořád je komu telefonovat a prostě se ho zeptat, jak to vidí, pár odkazů mi pošlou čtenáři.

Hele, já se vám musím k něčemu přiznat. Já asi sleduju úplně jinou válku než náš majnstrým. Asi bude chyba ve mně, nejspíš je to tím, že jsem uvěřil hybridní ruské propagandě a ještě si myslím, že myslím vlastní hlavou. Ale já si nemůžu pomoct. Víte, já se od prvních dnů nemohu zbavit dojmu, že všechny naše ojroatlantické elity dělají všechno pro to, aby Rusko vyhrálo. Tedy kromě toho, že Ukrajincům dodávají Javeliny… Ale nejsem si jistý, jestli jim je dodávají ze sympatií k jejich národnímu odporu proti okupantovi nebo prostě jen potřebují, aby za Evropu a USA někdo pořádně krvácel.

Od prvních dnů je jasné, že NATO na Ukrajině nezasáhne. Ruční zbraně jo, bezletová zóna ne.  Ani tradičním ruským nepřátelům Polákům se nechce dát Ukrajině stíhačky. Asi mají pocit, že kdyby se, nedej bože, konflikt rozšířil, NATO by nemuselo zasáhnout ani v jejich případě. Zelenský a spousta ukrajinských elit teď zjišťují, jak málo znamenalo to poplácávání po ramenech, jak málo jim pomůže to předchozí ujišťování Západu, že stojí za Ukrajinou. Tady máte ruční zbraně a buďte rádi.

Nemohu se také zbavit dojmu, že je něco špatně s těmi slavnými sankcemi. Akcie Gazpromu a Rosněfti začaly díky sankcím padat a Rusové si za pakatel koupili zpátky podíly všech západních vlastníků. Naše Shelly, Totaly, BP a další firmy nainvestovaly v Rusku miliardy a miliardy dolarů do jejich těžby, že budou mít podíl z dividend. Teď tam ty miliardy nechali, podílů se v podstatě vzdali a  ještě to proběhlo ausgerechnet ve chvíli, kdy ropa i plyn stojí pořádné peníze. Říká se, že ruský rozpočet je ze 70% živen z prodeje ropy a plynu. Kolik procent jim teď přibylo, díky tomu, že Gazprom nemusí platit dividendy do Německa, ale bude je platit Putinovi?

Rusko stojí tahle válka dvě miliardy dolarů denně. Kolikpak dolarů denně teď Rus dostává za drahý plyn a ropu?

A když už je nejhůř a válka se prohlubuje, tak Biden uvalí embargo na ruskou ropu do Spojených států. Britové se hned přidali. Samozřejmě té ruské ropy v USA moc není. Ale i přesto museli uvolnit embargo na ropu z Íránu a Venezuely. Ceny na burze samozřejmě řádně vyskočily. Rus vyváží méně ropy a dostává víc peněz.

Jak myslíte, že to dopadne s tím niklem, železnou rudou, neonem, titanem a dalšími surovinami, které se těží především v Rusku? Úplně stejně. Sankce jsou totiž jen pro zbabělce. Někteří dovážet budou. Ať už legálně nebo nelegálně, ať o tom vlády budou nebo nebudou vědět, ať v tom budou čínští nebo američtí prostředníci. Jen rozdíl bude v tom, že to všechno bude dražší…. Kefalín… bude to kurva dražší.

O komoditách raději ani nebudu mluvit, protože bych musel být ještě víc sprostý. Sankce pomohly tomu, aby největší světový exportér obilnin vydělal na každé tuně čtyřikrát tolik. A to prosím nezapomeňte, že Rusko je v současné době asi jediná země světa, která má pro svou výrobu hnojiv levný plyn. Být letos v Rusku zemědělcem, to bude sen. Nafta levná, hnojiva levná a pšenice drahá jak nikdy nebyla. A postačí jakýkoliv výrok ruských představitelů o tom, že válka bude pokračovat, že zastaví do Evropy plyn… ani to nemusejí udělat, stačí to jen říct na tiskovce… a bude se vydělávat jako nikdy v dějinách.

Jo a víte, kdo je další velmi velký světový exportér komodit? Ukrajina.  Asi nejdůležitější ruská konkurence bojující o stejný trh. Ukrajinská černozem, to je v zemědělském světě pojem. Letos bych si na jejich produkci moc nevsadil ani v případě, že válka skončí zavčasu. Co to znamená? Ano milé děti, Rusko dostane zase víc peněz. Když jde o žrádlo, tak se dají dělat sankce na Irák a je možné považovat 200 tisíc mrtvých dětiček za přijatelnou ztrátu… ale nedají se dělat sankce na zemi, která má hned vedle sebe čínského kámoše, který to všechno kupuje.

Zároveň si Rusové vyzkoušeli, že jejich měřítko bohatství se dá odstřihnout od měřítka bohatství Západu. Že to sice na chvíli bolí, je z toho zmatek, ale jde to. To je totiž to, co jsme Rusům svými sankcemi doopravdy udělali. Sebrali jsme jim metr. To jsou totiž peníze, víme? Měřítko bohatství. Před čtrnácti dny se rubl ještě poměřoval s dolarem. Teď už to nejde. A tak se s dolarem nepoměřuje. Sice se teď za rubly nedá nakupovat v Londýně, ale to Rusku také pomáhá. Jen ať rusáčci pěkně utrácejí doma. I oligarchové musejí. Mimochodem – ruský oligarcha… není to náhodou ten kospomopolitní světoobčan, který v zaostalém Rusku dobře vydělává a pak si kupuje jachtu v Holandsku a byt v City? Teď světoobčan zjistil, že soukromý majetek není na Západě zase tak nedotknutelný… a tak si koupí byt v Moskvě a jachtu si nechá postavit v Severodvinsku… Sice zaplatí Putinovi nějaké daně, ale to se dá vydržet. Takže se Borískovi Džonsonovi podařilo nahnat Putinovi do náruče, jak na sviňu, právě ty Rusy, kteří měli prachy a měli rádi Londýn. To nevymyslíš.

Ty, Igore… neměl bys s tím něco dělat? Vykřikoval jsi tady, že podpora Ruska a jeho agrese je trestná a tady to vypadá, že všichni ti Macronové, Scholzové, Fialové i Bideni pilně makají na tom, aby Rusko mělo dost peněz nejen na válku, ale i na žoldnéře… Sankce fungují lépe než ruská ochranářská cla. V podstatě Putinovi tu válku platíme my. A to tak štědře, že mu ještě hodně zbyde. Zároveň nemusí tolik platit svým poddaným, protože je přeci válka a to se musí každý uskromnit a pořádně dřít pro válečnou výrobu. Zároveň naháníme Rusku domů všechny podíly v jejich podnicích, naháníme jim domů ty, kteří ruské bohatství utráceli tady a zároveň děláme všechno pro to, aby se jen tak nevrátili. Vždyť ten Putin ani nemusí nic dělat, to my jim zařizujeme semknutí a vyháníme si všechny potenciální náhradní vládce Ruska.

Žádný dezinformátor nedokáže udělat ani miliontinu toho, co dokázaly naše vlády za prvních čtrnáct dní války. Uměli jsme Rusům zpřeházet psací stůl s účetnictvím, ale zatím to vypadá, že nám chybějí kabely do aut mnohem víc než jim součástky pro vrtné soupravy ropy. Vlastně jedinou škodu jim dělají Ukrajinci, když jim ostřelují ty obrněné šroty a zabíjejí vojáky.

Na druhý den války jsem napsal, že by se s Putinem mělo jednat hned, dokud je ještě o čem. Že pokud za pár neděl vyhraje, tak bude nesnesitelný. Myslel jsem to tak, že na začátku všeho Ukrajina byla stabilizovaná země s velkým nerostným bohatstvím, slušně velkou armádou a slušně vybudovanými vazbami na Západ. Rusko od ní chtělo, aby nevstupovala do žádných vojenských paktů, aby nehromadila zbraně a aby uznala Krym a Donbas za ruský. To bylo nepřijatelné, bylo to vměšování, Putin byl šílenec. Teď po čtrnácti dnech se po Ukrajině chce, aby odzbrojila, byla neutrální, nevstupovala do žádných vojenských paktů a uznala Krym a Donbas za ruské. Podle Zelenského se o tom dá jednat. Akorát to stálo sto miliard hřiven na škodách a země je rozvrácená, že se to za dvacet let nedá dohromady…  A Rusové zatím inkasují nejvíc dolarů v historii.

Prý od včerejška mají Rusové obklíčené asi padesátitisícové uskupení ukrajinských vojsk na Donbasu.  Za týden bude chtít Putin víc, a ne míň. Žádné Javeliny na tom nic nezmění. Jen bude v Evropě ještě víc uprchlíků, na Ukrajině bude více škod za móóóc miliard, bude mnohem víc mrtvých, mnohem větší ztráty na infrastruktuře, benzín bude dražší, komodity budou dražší, všechno bude dražší, Putin bude mít zase mnohem víc peněz, protože on tohle všechno vyváží a my se bez toho fakt neobejdeme.  Kurňa, Igore… napři svoje prokurátorské síly na správná místa… tady ode mě to vypadá, jako by všechny západní vlády byly dosazeny přímo Putinem.

Jo, a jen tak mimochodem… ten papír, co se jím teď Rusové ohánějí – ten ukrajinský rozkaz k útoku na Donbas, to považuju za ruskou propagandu. Kdyby Ukrajina chtěla doopravdy provést na Donbasu pořádný útok a Rusko to vědělo, tak stačilo jen počkat až vylezou ze zajištěných pozic, až zaútočí a dostanou se mimo svoje betonové bunkry, a pak teprve spustit tu svoji invazi. Podle mě to možná Ukrajinci plánovali, ale pak se rozhodli to neudělat, protože si spočítali, že by to dopadlo špatně. A tak tedy Rusko zaútočilo i bez záminky.

Zaútočilo, protože to měli s Číňany dlouho v plánu, protože tohle je asijské století a Putin si vyhodnotil, že je lepší být čínská než evropská onuce.

Jo, a ještě jedna věc – vláda zrušila povinnost přimíchávat biosložku do benzínu. Hádejte, na koho je to nasměrované? A teď vám, děti, řeknu jedno tajemství. Kolik myslíte, že stojí výroba biolihu, aby na tom oligarcha vydělal? Dvanáct korun za litr. Vsaďte se, že benzín z ropy je teď dražší a ne levnější. Ale o této věci si povíme víc v nějakém zemědělském článku.