Ukrajinská válka je na prahu další fáze

Ruská strana dnes oznámila, že cíle na západě Ukrajiny začala zasahovat hypersonickými zbraněmi. Ty kvůli jejich rychlosti nemá šanci zachytit žádná protiletecká obrana, píše na facebooku Juraj Draxler.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Na snímku ruská superzonická raketa Kynžal. Nosičem čili platformou pro odpalování je těžký stratosférický stíhač MiG-31.

Zda opravdu, nebo je to jen signál ve formě informačního šumu, nevíme, ale poselství je jasné: Jsme připraveni nasadit to nejmodernější, co máme.

Mezníkem je obsazení Mariupolu, které je na spadnutí. Rusko si tak na jihu vytvoří dlouhý, pohodlný zásobovací pás pro vojska postupující jak na Záporoží, tak k Oděse. Navíc vojska, která se vážou na dobývání města, bude moci vrhnout jinam.

Obsazení města vyšle také silný psychologický signál zbytku země.

Otázka je, jak bude nyní reagovat ukrajinská vláda. Škody na infrastruktuře země jsou v tuto chvíli malé (stojí mosty, továrny, železnice, energetické sítě).

Rusové také dosud neútočili na vládní cíle. Asi jen člověk se sníženou inteligencí (např. komentátoři některých deníků) si může myslet, že Rusové, kteří jsou schopni ničit významné vojenské cíle stovky kilometrů daleko, na západě Ukrajiny, by měli nějaký problém trefit vládní budovy, včetně prezidentského paláce.

Ale zatím to nedělali. Jen připomenu, že NATO v Jugoslávii například zbombardovalo i budovu ministerstva obrany. Kromě toho desítky mostů, kilometry železničních tratí, 69 škol, 19 nemocnic, 20 poliklinik, 176 historických objektů (plus skvost moderní architektury, telekomunikační Věž Avala) a poškodilo či zničilo 25 tisíc obytných jednotek (bytů a domů).

Nyní je ten pravý moment k tomu, aby se strany dohodly na ukončení války. Pokud se bude dále na Ukrajinu nalévat velké množství zbraní a peněz na válečné aktivity, Rusové prakticky nebudou mít na výběr a budou muset přejít do další fáze. Už ničivější.
 
Už teď je to špatné, ale úplně něco jiného, než to, co může přijít.

* * *

Juraj Draxler je slovenský politolog a vysokoškolský pedagog, od 25. listopadu 2014 do 23. března 2016 působil jako ministr školství Slovenské republiky.

Zdroj FB autora a Jihočeské novinky

4 7 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 1 rokem

Pravdou je, že pokud by tuto válku vedly USA přímo, tak z ukrajinských měst by nezbyl kámen na kameni. Jako z Mosulu nebo Rakky. USA přišly a řekly: “my budeme válčit s Ruskem a vy nám to zaplatíte”. Sankcemi a jejich dopady a protisankcemi. A Ukrajina i krví! Ale stačí se podívat na mapu světa a vidíme, že ne vše… Číst vice »

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Akorát že Recept, pokoušející se sedět na třech židlích zároveň (ušácká, ruská a osmanská), posílá Chocholům drony ve velkém, má se za skvělého stratéga, a myslí si, že mu to projde. Neprojde. Méďa umí čekat. Na revanš za porušení dohody o neroztahování se NATO k RF čekal třicet let. Že to nebylo písemně, na… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Je to nesmyslná válka , ale snad se podaří dojít k rozumnému řešení.