Jiří Paroubek: Mediální ticho kolem kapitulace pluku Azov v Mariupolu

Dnes (20.5.) v 13:20 vydal iDnes stručnou zprávu: „Velitel pluku Azov vydal rozkaz zbývajícím vojákům ukončit obranu oceláren Azovstal a zachránit si život. Na videovzkazu, je vidět, že je sám zraněn“.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Snímek z včerejšího večera: ukrajinští bojovníci vycházejí z podzemí oceláren Azovstal a vzdávají se doněcké domobraně. Ukrajinci tomu neříkají porážka, ale “evakuace”. Azovci jsou “evakuováni” do ruských zajateckých táborů a jsou prověřováni, zda se nejedná o válečné zločince. Většina z nich tvrdí, že nestříleli, že byli pouhými kuchaři, šoféry, telefonisty, zdravotníky a podobně.

 

Ukrajinští představitelé, počínaje prezidentem, v posledních týdnech rádi mluvili o příslušnících pluku Azov jako o příkladu hrdinné obrany určených pozic.

Již před pár dny pronikla do médií informace, že dvěma autobusy odjelo cca 100 ukrajinských vojáků, kteří kapitulovali v areálu mariupolského Azovstalu, jenž pomáhali bránit, na území pod kontrolou ukrajinské armády. Již v týdnech předtím odešli z krytů v Azovstalu  civilisté. V posledních zhruba deseti dnech byly areály metalurgického závodu podrobeny zdrcujícím útokům ruského letectva, dělostřelectva a raketometů. Prostě obránci neměli šanci.

Ruská armáda zřejmě přistupuje k zajatým vojákům ukrajinské armády v dvojím režimu. Jinak k běžným vojákům standardních armádních jednotek a jinak k příslušníkům pluku Azov. Jak se zdá, zajatí příslušníci pluku Azov byli umístěni do prostor bývalé věznice v Doněcké oblasti, v té její částí, která je pod kontrolou ruské armády.

Ukončením boje posledních vojáků Azovu a jejich vzdání se Rusům, bude znamenat, že celý Mariupol je pod kontrolou ruské armády. A že tedy 15 – 20 praporů ruské armády, které se zabývaly Azovstalem a jeho neprodyšným uzavřením a dobytím, posílí v nejbližších dnech frontovou linii, pravděpodobně především v Doněcké oblasti.

Zdá se, že vojska RF změnila v posledních dnech zásadním způsobem taktiku boje v této oblasti. Opustila myšlenku vytvoření velkého „kotle“ stalingradského typu, do kterého by uzavřela v podstatě elitní část ozbrojených sil Ukrajiny, bojujících na Donbase.

Nyní se Rusové zaměřují na uzavření několika následujících menších „kotlů“:

–      Blízko Severodoněcku, kde je umístěno zhruba dva tisíce ukrajinských vojáků

–      V oblasti Gorskoje a Zolotoje, kde je až tři tisíce ukrajinských vojáků

–      Nejvýznamnější „kotel“ má vzniknout u Lisičansku a má obsáhnout až deset tisíc ukrajinských vojáků

–      Další „kotel“ u Světlodarsku s až dvěma tisíci ukrajinských vojáků

–      A konečně u Avdějevky a Vasiljevky se čtyřmi tisíci vojáky.

Samozřejmě, že generální štáb ukrajinské armády si uvědomuje složitost válečné situace a bude se snažit posilnit tato bojová seskupení tak, aby nedošlo k nejhoršímu, tedy k jejich uzavření do „kotlů“.

Ovšem posílení oddíly tzv. teritoriální obrany je asi totéž, jako když u starých Římanů při nepříznivém vývoji bitvy byla nasazena ta část vojáků v záloze, o které se říkalo, že „došlo na triárie“.

Oddíly teritoriální obrany nejsou vesměs (jak jsme se dozvěděli i z ČT) dostatečně vybaveny zbraněmi, ani ochrannými materiály a prostředky (neprůstřelné vesty apod.)

I z tohoto pohledu přichází kapitulace pluku Azov, zřejmě nejtvrdších ukrajinských bojovníků, v ne právě vhodném čase. To jistě nezůstane bez vlivu na celkovou morálku tvrdě se bránících ukrajinských jednotek na Donbasu.

3.6 8 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci

Proč by ten náš současný vládnoucí režim a jeho média měly o této události lidem něco sdělovat? Copak minulý totalitní režim něco lidem sděloval o věcech, které se mu nehodily do krámu? Např. když utekl nějaký známý sportovec?

Ludvik
Ludvik
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Současní vládnoucí garnitatura svým občanům tvrdila “Nejsme jako oni”. Své předsevzetí plní, jsou zřejmě ještě horší !

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 8 měsíci

Dobře to pan Paroubek napsal, Azov, to byl ten největší zlotřilý odpad lidstva. Ten počátek byl u Banderovců, kteří po válce našli ochranu v USA a Kanadě, u těchto “krajánků” vždy CIA začne přípravu barevných revolucí, ti musí přece vrátit to, že je USA zachránilo před smrtí v SSSR za kolaboraci s Němci v období 2. světové války. Když… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 8 měsíci

Pan Paroubek používá oficiální termíny, které rozlišují, ač zdánlivě jedna skupina, vojáky a “bojovníky”. Kdo jsou vojáci víme. Tak kdo jsou ti druzí? Kdokoli. To si snad nemusíme specifikovat. Bojují jakýmikoli prostředky.

shoty
shoty
před 8 měsíci

Ukážte mi jediného fotra, ktorý opustil manželku, decká,… a išiel sa, pred samopalmi, nechať zabiť za Kolomojského. Takých mŕtvych je bohužiaľ dosť.
Kolomojských, Zelenských a ich amerických tútorov treba poslať do zoologickej, či psychiatrickej liečebne. Alebo ich vybaviť veľkou poľnou a poslať do prvej línie.
Hajzľov!!

Ludvik
Ludvik
před 8 měsíci

“Hlava Krymské republiky Sergej Aksjonov vyjádřil názor, že zajatí ukrajinští ozbrojenci by měli být posláni na nejtěžší práci na obnově měst Donbasu.  Azovstal je zcela osvobozen od nacistů, kteří se usadili v podzemních katakombách. Blahopřeji našim válečníkům k brilantnímu vítězství nad těžce ozbrojeným a početně lepším nepřítelem! Neslavný konec neslavných bastardů, kteří neměli… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Nemohlo to být jinak, protože fanoušci Hitlera a Bandery jsou odsouzeni zopakovat osud svých idolů. Ti zajatí nacisté, kteří nebudou podle verdiktu tribunálu zastřeleni, by měli být posláni k nejčernější a nejtěžší práci na obnově měst Donbasu, která zničili. V krymské kolonii pro ně budou místa. Zde je čeká „vřelé“ přivítání, lekce ruského jazyka… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 8 měsíci

Moc gratuluji! S těmi bych asi neměla žádné slitování, nejhorší zabijáci nemohou čekat milost.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  vera havrankova

Svým způsobem se bude opakovat situace z konce 2.sv. Profláknutí “gerojové” s nepříjemnou minulostí budou zdrhat před Rusem na západ, aby jim náhodou nebyl zatnut tipec. Jejich rodiny už byly vyvezeny přes polské a slovenské hranice dále na západ a upíchnuty v těch bratrských, hloupých Čechách. Po skončení posledního Zelenského představení nastane úprk a u nás, pod hlavičkou… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Ještě bych dodal, že to co zde zůstane, bude ten nejhorší obyčejný póvl, řezníci a “karatelé”. Špičky Azovu, Ajdaru a dalších západulibých humanitárních organizací pojedou ještě o kus dál na západ, ti nejšťastnější budou třeba vést speciální výcviková střediska v Nevelké Británii, USA. Je známé, jak některé nacistické a SS špičky našly svá uplatnění poté,… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Prosím, prosím, ať nemáte pravdu!

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci

Pana Paroubka samozřejmě nepodezřívám z uzdisráčství, ale přeci jenom by měl používat správná označení. Teroristu se stilizovanou svastikou jednotek Das Reich na rukávech i vytetovanou ne těle, který se po celou dobu zaštiťoval ženami a dětmi asi těžko lze nazývat bojovníkem. Jinak to ticho je celkem pochopitelné, protože v případě oslav těch “hrdinů” mají Rusové… Číst vice »

spartak
spartak
před 8 měsíci

Vše probíhá podle plánu. Oděsa bude asi posledním bodem současné akce.

danny
danny
před 8 měsíci

Chtěl bych pana Paroubka trochu poopravit. “Triarii” nebyli záložáci. Legie bojovala v kompaktním sevřeném tvaru ve třech vrstvách. První řadu tvořili hastati- nejméně zkušení vojáci jejichž úkolem bylo hodit kopí na nepřítele a ustoupit za “diarie”. Masu vycvičených a zkušených vojáků, kteří nesli hlavní tíhu boje. Triarii byli nejzkušenější veteráni a byli vzadu bojové… Číst vice »

unkas
unkas
před 8 měsíci

“kapitulace pluku Azov, zřejmě nejtvrdších ukrajinských bojovníků” – takovýmto slovníkem mluvit o nacistech provádějících řadu let genocidu civilního obyvatelstva a páchajících válečné zločiny, to tedy Paroubek hodně klesnul…

danny
danny
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  unkas

Prosím, nepleťte si pojmy. Příslušníci SS (jejichž symboly Azov a spol. nosí) byli nacisté, prováděli genocidu a páchali válečné zločiny, ale jako bojovníci byli nejtvrdší a nejfanatičtější. To se nevylučuje. Oni bránili Reichtag, oni vraždili v Čechách i po pádu Berlína a když táhli po 5.5.1945 na Prahu vraždili ve vesnicích na potkání. Velel jim gen, Pückler. A pokračovali… Číst vice »