Pomalu. Ne jako při radaru. Vyslanec USA odhalil smlouvu a základnu

Michael Dodman
Michael Dodman

převzato

Michael Dodman, chargé d’affaires na americké ambasádě v Praze, který aktuálně řídí zastoupení USA v České republice, poskytl neobyčejně otevřený rozhovor serveru Seznam Zprávy. V něm promluvil o vojenské spolupráci obou zemí.

Současná iniciativa ministryně Černochové je v rozhovoru prezentována jako „druhý pokus sblížit se v obranných záležitostech“. Tím prvním byla jednání o americkém radaru před patnácti lety.

Dotaz na diplomatický titul vyřešil tak, že novináře vyzval, ať mu říká prostě „Miku“. Na pražské ambasádě působil už v minulosti, podílel se na vstupu ČR do NATO.

A mezi členy NATO by podle něj bylo velmi vhodné mít vojenskou dohodu, o které ministryně Černochová před cestou do USA hovořila. „Jde o rámcovou smlouvu, která usnadňuje realizaci společných projektů – může jít třeba o společná cvičení – pokud se obě země dohodnou, že takový projekt je důležitý pro obě naše armády,“ vysvětluje Dodman.

V případě, že by se ukázala potřeba nějakého konkrétního projektu, je podle něj velmi užitečné mít „v záloze“ takovou smlouvu, která pro něj může být základem. Dnes na Ukrajině podle diplomata vidíme, jak moc se to může hodit.

„Pokud bychom se v budoucnu rozhodli, že dává smysl mít v Česku vojenskou základnu, bylo by to na základě společného rozhodnutí českých a amerických úřadů a musela by to schválit česká vláda a český parlament. Obranná dohoda by nám však umožnila postupovat rychleji,“ řekl diplomat zcela otevřeně.

CELÝ ROZHOVOR ZDE

Redaktor Seznamu mu připomněl, že dohoda, kterou USA uzavřely se Slovenskem, měla rovnou v přílohách konkrétní místa, kde mají američtí vojáci působit. A proto jej zajímalo, zda diplomatovy opatrné formulace nejsou jen snahou našlapovat opatrně a připravit českou veřejnost na přítomnost americké armády postupně.

„I tak se na to dá dívat,“ připustil chargé d’affaires Dodman. A pokračoval ještě otevřeněji: „Pokud bychom před patnácti lety měli obrannou smlouvu již hotovou v momentě, kdy jsme přišli za českou vládou jednat o radaru v Brdech, bylo by rozhodně snazší dosáhnout finální dohody.“

Pokud jde o současné vyjednávání o obranné dohodě, je optimista. „Na klíčových pozicích jsou nyní v Česku lidé, kteří vyjednávali o protiraketové obraně. Díky tomu bychom v jednáních mohli postupovat svižně,“ uvedl. Lekcí z radaru v Brdech podle něj je, že se musí lépe pracovat s místními komunitami a spolky.

Kromě toho se americký diplomat velmi zajímá o případnou zakázku české armády na nákup nových stíhaček. I to prý bylo součástí „velmi dobré schůzky“ Jany Černochové ve Washingtonu s ministrem Austinem.

Diplomat ujistil, že i když americké zbrojovky teď kvůli Ukrajině registrují zvýšenou poptávku, zakázku pro Česko by určitě zvládly. „Americký obranný průmysl je úžasně robustní a umí navýšit kapacity a expandovat, aby uspokojil poptávku, pokud existuje,“ zdůraznil.

 

2.3 3 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 6 měsíci

Tuto vládu je potřeba co nejrychleji shodit, zítra k tomu bude demonstrace v Praze za demisi této vlády.

vachav
vachav
před 6 měsíci

USSA: Říše zla , darebácká země a největší terorista na světě- 700 voj.základen ve 150 zemích v nichž se točí 3 000 000 vojáků!!

spartak
spartak
před 6 měsíci

Když se podařil majstrštych s pětikolkou do PS a odchod komunistů z PS ,pak se podaří i další levárna s USA v ČR.

Plebej
Plebej
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

… leč osobně stále doufám, že ne.