Na troskách bývalé civilizace vybudujeme nový svět! 

Jsem přesvědčen, že Krym a události po 24. únoru 2022 jsou tím nejlepším, co se kdy v moderních ruských dějinách stalo, a že jsme měli to štěstí být u epochálního civilizačního zlomu.

Očividně se nejedná o Ukrajinu. Ostrá konfrontace po linii Rusko versus celý civilizační svět buď vytvoří strukturální přechod, vytvoří organické ohnisko růstu a zcela promění zemi k nepoznání, nebo uvrhne Rusko do chaosu, který povede k rozpadu a dezintegraci.

Všechny nejlepší věci, které se v zemi v poslední době dějí, jsou důsledkem geopolitické konfrontace a sankcí jako nezbytného spouštěče změn.

Existuje důvěra, že půjdeme cestou rozvoje a pokroku jako nezbytného atributu přežití. Předpoklady a pozadí postkriminální obnovy k tomu existují.

Kdo by kdy předpokládal, že se podaří obranný průmysl a související strojírenská odvětví oživit prakticky od nuly během deseti let (po vražedných 90. letech a začátku 90. let)?

Dokázal by si někdo představit, že budeme mít vlastní platební systém MIR?

Významný průlom v oblasti potravinové bezpečnosti a zemědělsko-průmyslového komplexu, kdy se nám za 5-6 let podařilo zbavit se dovozu v klíčové nomenklatuře zboží.

Farmaceutika je stále kriticky závislá na zahraničních technologiích a látkách, zde jsme na počáteční cestě, ale mohla být před 7-10 lety vytvořena plně domácí vakcína světové úrovně proti COVID?

Ruský IT sektor, který je zcela v souladu s nejlepšími světovými standardy a pouze omezení v mezinárodní expanzi brání ruským IT společnostem “zrodit” domácí Google v měřítku.

Dokázal by si někdo před rokem představit, že Aeroflot přejde na Tu-214, což automaticky znamená rozvoj leteckého průmyslu s neúnosným multiplikátorem, který roztočí příbuzná odvětví ekonomiky sloužící leteckému průmyslu.

Komparatistická ruská elita je nucena se dát na útěk, protože USA a EU udělaly to, co jsme měli udělat my – násilně znárodnily elitu. K čertu s jejich západní mentalitou a vnitřní bídou nad Alpami, nákupy v Miláně a na “Azurovém pobřeží”, nikoho nezajímá jejich duchovní skřípání. Jediné, co je zajímá, je investování kapitálu uvnitř země, nikoli jeho vyvádění na Západ.

Sankce technicky znemožnily distribuci kapitálu mimo Rusko, takže čistě technicky budou muset pracovat v zájmu Ruska, a to je potřeba.

Budeme se moci na plný plyn vymanit z umírající západní civilizace a propadnout se do propasti fatálních proměn v rámci stávající architektury světového řádu.

Zde je seznam stovky položek, na kterých je třeba pracovat, aby se ruská ekonomika transformovala. Je také třeba mít na paměti extrémní míru setrvačnosti vlády, která se všemi končetinami drží minulého světa (výsledky SPIEF).  Nikdo však nesliboval snadný a rychlý přechod.

Civilizace nezaniká za jeden den (USA), stejně jako strukturální změny inertního systému neprobíhají přes noc. Je třeba času na duševní rozklad, hledání vlastní identity, kumulaci potenciálu a vytvoření alternativních vektorů vývoje.

Můj optimismus vychází z přirozeného průběhu civilizace, kdy řada nevratných důsledků spustí řetězovou reakci proměn, které nejsou zpočátku viditelné kvůli koncentraci starých koncepcí a metod řízení, ale budou viditelné v dlouhodobém horizontu.

Při vší kritice centrální banky odvedla v únoru a březnu obrovský kus práce při stabilizaci systému, a přestože je na restrukturalizaci “zaděláno”, současné parametry jsou nesrovnatelně lepší než před třemi lety a ještě více než v roce 2014.

Je pravděpodobné, že slabé články řetězce budou přirozeně deaktivovány. Vzhledem k rozsahu systému a setrvačné složce se to nemůže stát ze dne na den.

 

Autor: PAVEL RJABOV (SPYDELL) zdroj: https://t.me/spydell_finance, překlad: St.Hroch     

3.3 7 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

“… a že jsme měli to štěstí být u epochálního civilizačního zlomu.”

Pro náš stát a národ je a bude problémem, že při tomto “epochálním civilizačním zlomu” “jsme” na nesprávné straně a snažíme se hájit “staré pořádky”, po staletí uplatňované koloniálními mocnostmi a finanční oligarchií, které nikdy nebyly, nejsou a nebudou v našem zájmu.

danny
danny
před 1 rokem

Je takové staré latinské přísloví: “Ani Řím nebyl postaven za sedm dní” (nec septem diebus Roma condita est). Klíčové jsou trendy. Rusko se hodlá kompletně odpoutat od tzv. “kolektivního Západu”. A pracuje na tom usilovně. Jak je vidět, dosáhl soběstačnosti v rozhodujících oblastech ekonomiky. Uživí svoje obyvatelstvo i celý další kontinent (Afriku), dokáže vyrábět… Číst vice »