Stoltenberg označil ruské vítězství na Ukrajině za příliš vysokou cenu pro NATO

Stoltenberg: cena za vítězství Ruska na Ukrajině pro NATO bude vyšší než pomoc Kyjevu.

Náklady na následky ruského vítězství na Ukrajině budou pro NATO vyšší než podpora Kyjeva po dlouhou dobu. V úterý 22. června to oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Na tiskové konferenci v Bruselu, uvádí Politico, tak poukázal na to, že cena, kterou bude muset Evropa zaplatit, pokud Rusko splní všechny cíle stanovené pro speciální operaci, bude mnohem vyšší než cena, kterou platí dnes za podporu Ukrajiny. Generální tajemník NATO také varoval, že země Severoatlantické aliance se „musí připravovat na to, že tento popruh budou tahat po dlouhou dobu“.

„Můj politický signál je: bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat, musíme pokračovat v poskytování značné podpory tak dlouho, jak bude potřeba, aby Ukrajina převládla jako suverénní a nezávislá země,“ uzavřel.

18. června Stoltenberg poukázal na to, že dodávka moderních zbraní do Kyjeva by mohla dát Ukrajině příležitost znovu získat kontrolu nad regiony Donbasu. Zároveň zdůraznil, že NATO, i když nadále poskytuje vojenskou pomoc, není součástí konfliktu.

Téhož dne poznamenal, že spojenci v bloku musí nadále podporovat Kyjev a být připraveni na vleklou povahu konfliktu o Ukrajinu.

The Washington Post 11. června uvedl, že v západních zemích postupně mizí euforie z toho, že ruská speciální operace může skončit vítězstvím Ukrajiny.

8. června The New York Times uvedly, že Kyjev před Spojenými státy záměrně skrývá informace o skutečném stavu věcí na frontě v obavě, že se dodávky zbraní zpomalí.

7. června ve Francii předpověděl Pierre Gentillet, člen předsednictva francouzsko-ruského dialogu,  bezprostřední vítězství Ruska na Ukrajině. Gentillet zdůraznil, že se ruským jednotkám podařilo zlomit odpor těch částí Ozbrojených sil Ukrajiny, které byly schopny nějaké protiakce již na začátku speciální operace.

Před tím, 2. června, Andrew Latham, profesor mezinárodních vztahů na McAlester College v USA, v článku pro The Hill napsal, že vítězství Ukrajiny nad Ruskem je nemožné. Latham dodal, že ukrajinské ozbrojené síly každý den trpí obrovskými ztrátami a slábnou, takže existuje pouze jeden možný výsledek událostí: roztříštěná a rozdělená Ukrajina.

Rusko pokračuje ve speciální operaci na ochranu civilního obyvatelstva Donbasu, kterou ruský prezident Vladimir Putin oznámil 24. února. Speciální operace začala na pozadí vyhrocené situace v regionu v polovině února. Poté úřady DLR a LLR informovaly o zvýšeném ostřelování ukrajinskými jednotkami, oznámily evakuaci civilního obyvatelstva do Ruské federace a požádaly o uznání nezávislosti. 21. února Putin podepsal příslušné dekrety.

Zdroj: https://bit.ly/3yd0oT8Pokec24, pro Pokec přeložila Janinna.

3 6 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 7 měsíci

Stoltenbergu, nezdá se ti, že jsi poněkud drzý ? Náš nepřítel nesedí v Kremlu, ale ve Strakově akademii !!! Tak se podle toho chovej !!!

Milan
Milan
před 7 měsíci

Taky mám politický signály. Z Ruska a Číny. Čína mu ušije kašpárkovskou čepici a Rusko dodá rolničky.

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Milan

To je ta nová mluva. Direktiva Evropské unie se také pro sichr překládá jako směrnice. Troubovitej Jeník Stoltenbergrů také dostane příkaz a jeho první nervová signální soustava (druhou postrádá) mu hned napoví – nesplní li, dostane zmrzlou opratí přes držku. Stejně bych rád věděl, kdo takové pablby vybírá.

Pave1
Pave1
před 7 měsíci

NATO nějak “zahnědlo” s podporou oligarchistánu s neonaci bojůvkami na Ukrajině. To je nepřijatelné, čistě v US zájmech, nikoliv evropských. Rusko je pro Evropu nutný partner, Evropa jiné suroviny tak lacino nezíská. USA jde na Ukrajině jen o byznys, poničit Evropu, oslabit Rusko, aby pak mohli na Čínu, která je jejich ekonomickým rivalem. Britská… Číst vice »

Milan
Milan
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Pave1

Bylo hnědý furt. Teď se akorát odkopalo, takže je to vidět.

shoty
shoty
před 7 měsíci

Nemyslím si, že “rozstříštěná a rozdělená Ukrajina” je jediný možný výsledok. Uvažujem aj s verziou, že Ukrajina nebude.
Každopádne, Ukrajina potrebuje nielen zbrane, ale aj živú silu. Preto verím, že Stoltenberg, Duda, Korčok, Naď, Fiala, … pôjdu príkladom a zajtra sa hlásia na odvodových centrách v Ukrajine.

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci

“…cena, kterou bude muset Evropa zaplatit, pokud Rusko splní všechny cíle stanovené pro speciální operaci, bude mnohem vyšší než cena, kterou platí dnes za podporu Ukrajiny.” Tak teď už díky tomu tragédovi víme, že cena za denacifikaci a demilitarizaci (to je onen cíl Ruska) je pro nás strašně vysoká. Lepší a levnější tedy… Číst vice »

danny
danny
před 7 měsíci

Sklady staré techniky jsou prázdné a sama technika je zničena, novější je ničena už cestou na frontu, případně v boji a navíc s ní obsluhy nedokáží bojovat. Co nyní? Podpora už bude pouze jen na dluh, u kterého není jistota, že ho někdo zaplatí. A jen na údržbu státu požaduje (a zatím dostává) Zelenský 7 mld USD… Číst vice »

shoty
shoty
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Dlh zatiahneme my. V ČR, aj SR vlastnia ľudia veľa nehnuteľností, je čím platiť.

danny
danny
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  shoty

Ale paní komisařka EU ze Španělska už nám oznámila radostnou novinu: “Po opatřeních nebudete nic vlastnit a budete šťastní! Vše co potřebujete si pronajmete”. Pak ovšem nevím, proč jsme vyháněli komunisty?

Milan
Milan
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  danny

No, mě se vždycky líbilo, že eurokrávy bučej souhlasně. Je to takový harmonický.