Ivana Kerlesová: Proč neříkáte ohledně cen energií pravdu, pane premiére

Premiér Petr Fiala před chvílí (22.7. t.r.) pronesl projev k národu. Mluvil v něm o energetické krizi a opatřeních, které jeho kabinet přijal a dále chystá.

Avatar
Ivana Kreslová

Za spolek Pro dostavbu JETE se ptám:
“Pane premiére, proč neříkáte ohledně cen energií pravdu?”

❌ Není pravda, jak uvádíte, že:

„…stát nemůže nic dělat s rostoucími ceny energie. Často se mne ptáte, proč prostě nenařídíme ČEZu, aby prodával elektřinu levněji, když ji vlastní stát. Odpověď je jednoduchá: v ČEZu jsou 30 % vlastníkem soukromí akcionáři a ti mají své zájmy chráněné zákony. Zatímco zájmem státu je dostatek energií za přijatelné ceny, zájmem soukromého investora je zisk. A tyto dva přístupy se nyní dostávají do konfliktu. Toto ale chceme změnit. Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. Není to řešení pro tuto zimu. Bude to proces, jenž chvíli potrvá, ale chceme s tím začít co nejdříve.“

✅ Pravdou je, že:
stát (vláda) může bránit rostoucím cenám energií a navíc musí! A to okamžitě. Pokud je pro ČEZ jako polostátní podnik problematické vystoupení z burzy, nechť to učiní samotný stát!

❌ Jste pokrytec, když tvrdíte, že:

„…naším hlavním cílem musí být energeticky suverénní Česká republika. Tedy republika, která bude schopna vyrobit maximum energie sama a za přijatelné ceny. A v případě dovozu plynu a ropy se bude schopna sama suverénně rozhodnout, od koho a za kolik je nakoupí. Je zřejmé, že výsledky těchto kroků nepocítíme okamžitě. Podle našich rozumných odhadů to potrvá minimálně 2 až 5 let. Mezitím budeme čelit nejen nejistotě dodávek z východu ale zejména vysokým cenám, které jsou výsledkem naší současné závislosti na Putinově Rusku. I tady mám ale pro vás dobrou zprávu.“

✅ Pravdou je, že:

energeticky soběstační jsme už nyní! Takže pro zvyšování cen energií není jediný objektivní důvod. V republice máme dostatek elektřiny a v širším slova smyslu i energie. V její výrobě jsme soběstační. Elektřinu nám zdražuje obchodování na německé burze, emisní povolenky a přenosová soustava. Jednu kilowatthodinu si vyrobíme za 25 haléřů. Přes energetickou burzu v Lipsku ji překupujeme za 16 korun

❌ Opravdu si myslíte, že Češi jsou tak naivní, aby vám věřili, když veřejně prohlašujete, že:

„… stát nemá dostatek peněz na to, aby plošně tento nárůst kompenzoval v plné výši a všem. Žádný evropský stát to nedělá. Ale všemi kroky, které jsem zmínil, říkáme zřetelně – nenecháme vás padnout.“

✅ Pravdou je, že:
například Francie cenu elektřiny pro občany a firmy reguluje. Odběratelé za ni platí v přepočtu 2 koruny (za kWh). Proč se tak nechová ČR?

☝️ Za spolek Pro dostavbu JETE říkám:

abychom zabránili dalšímu růstu ceny energie, musíme zvolit jen radikální řešení: jednak opustit burzu s elektřinou, jednak ustoupit od emisních povolenek, jednak opustit Green Deal. Stát musí pro své občany zajistit dostupnou energii, dostupnou vodu… Ačkoliv je spotová cena pro různé země v Evropě v podstatě stejná, my – Češi – ji máme nejdražší v přepočtu na kupní sílu.

Pro zvyšování cen energií přitom není jediný objektivní důvod. Uranu je dost, uhlí také a stejně tak i plynu. Žádná katastrofa, která by vyřadila elektrárny z provozu nenastala. Rozhodnutí jsou pouze politická. Problém mají pouze ty státy (Německo, Švédsko apod.), které podlehly zelenému šílenství, odstavily si jaderné a uhelné elektrárny a teď nemají proud. My zatím máme vše v provozu. Proud jim tedy vyvážíme.

Pokud stát neudělá výše uvedené kroky, hrozí nám chudoba, hlad a nepokoje. Ohromná ekologická katastrofa. Lidé totiž místo plynem a elektřinou začnou topit odpadem a vším možným. Podniky už teď krachují, nevyrábí, protože náklady vzrostly tak, že i když zdraží o 100 procent, budou ve ztrátě. Když zdraží více, lidé jejich výrobky nekoupí, protože na ně nebudou mít.

Přesně takhle začala hospodářská krize ve 30. letech minulého století. Co následovalo, všichni víme. Nám krizi zavinila hloupá politika EU a chamtivost finančních spekulantů, kteří jsou se zkorumpovanými politiky jedna ruka.

☝️ A ještě něco, pane premiére:

ve svém dnešním projevu jste zapomněl připomenout, že obchodování na burze prosadil tehdejší šéf ČEZ Martin Roman s podporou ministerstva průmyslu, vedeného vaším stranickým kolegou Martinem Římanem (ODS). Od tohoto okamžiku může ČEZ tvrdit: „My neurčujeme cenu elektřiny, vytváří ji poměr nabídky a poptávky na burze.“ Stejně, jako to dnes říkáte občanům vy.

Styďte se‼️

Autorka Ivana Kerlesová – předsedkyně spolku za dostavbu jaderné elektrárny Temelín (JETE), zdroj: FB autorky

5 4 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Nehledejme viníka za současný stav naší země někde za hranicemi. Veškerá opatření omezující naší ekonomiku a život byla přijata u nás naší vládou. Neházejme nic na Rusko. Ono nám nevyhrožovalo uzavřením dodávek plynu, vypovězením smluv jako první. My se ho rozhodli trestat aniž by jsme s ním byli v nějakém nepřátelském stavu. Naše vláda… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

On se stydět nebude, neb nemá v těle ten příslušný orgán.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Proboha, ať už tenhle fialový zmrd a zmetek nic neřeší, stejně ho takřka nikdo nebere vážně. Ať podá demisi a definitivně odtáhne do hajzlíčku, respektive na Ukrajinu mezi své nacisty.