Jaroslav Bašta: Hnutí STAN a jeho tajná policie na proruské šváby

Kauza Dozimetr sice pomalu zapadá do mediální bažiny, ale škody, které napáchala na pověsti hnutí STAN (Starostové a nezávislí), vyprovokovaly ministra vnitra Víta Rakušana k vyjádření, které u nás naposledy zaznělo v dobách politických procesů v padesátých letech.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Na snímku zatýkání pachatele. Že by “ruský šváb”?!

Ostatně posuďte sami: „S bojem proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě to myslíme vážně. Jsem rád, že policie připravila vznik nové elitní jednotky, která se těmhle velmi aktuálním hrozbám bude naplno věnovat. Což se nebude líbit extremistům, teroristům a různým proruským švábům, na které si právě tahle jednotka bude chtít posvítit. Vznik jednotky je výsledkem dvouleté práce policistů a státních zástupců v rámci skupiny REFORMA.”

Ponechám stranou logickou otázku, která několikrát zazněla: „Jaká je právní definice proruského švába?“ a budu se věnovat praktickým důsledkům vzniku nového policejního útvaru. Ten bude pracovat v utajení a používat stejné metody jaké mají k dispozici zpravodajské služby. Přitom bude plnit politické zadání, takže z vyjádření ministra vnitra pro mne vyplývá, že po třiceti dvou letech se u nás znovu začíná obnovovat institut politické policie.S tou máme historické zkušenosti, mezi lety 1939 – 1945 se jmenovala Geheimstaatspolizei (Gestapo), od roku 1948 do února 1990 štafetu převzala Státní bezpečnost (StB). Zneužití institucí tohoto typu je notoricky známé, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

V tomto týdnu v krátké zprávě policie o nedělní demonstraci zaznělo, co může být napříště považováno za projev extrémismu – volání o ukončení války na Ukrajině, protesty proti dodávkám zbraní tamtéž a zřejmě i požadavek demise Fialovy vlády. Zdá se, že nový Rakušanův policejní útvar bude mít spoustu práce už tento podzim.

V české politice platí, že nejradikálněji vystupují ti, kdo se cítí ohroženi. Tím se vracím zpět ke kauze Dozimetr zmíněné v úvodu. Pan Vít Rakušan není jen ministr vnitra a místopředseda vlády, ale především předseda hnutí STAN. O něm ve Sněmovně řekl bývalý premiér Andrej Babiš: „Vládní hnutí STAN je strana organizovaného zločinu, korupci má v genech“. S ohledem na to, co všechno vychází najevo v řízených únicích z policejních spisů zmíněné kauzy, asi není daleko od pravdy. Stačí se podívat do historie STAN.

Jindřich Rajchl: Challenge accepted, švábe!

Jde o marketingově dobře zvládnutý politický projekt, který těžil z názvu uzmutého z komunální politiky. Hnutí dlouho bylo podmnožinou politické strany TOP 09, do vlády se vyšplhalo po zádech Pirátské strany ve volbách vloni. Aktuální policejní vyšetřování povzbudilo celou řadu podnikatelů a politiků, aby popsali vnitřní poměry a své zkušenosti s otci zakladateli. Pokud další šetření jejich výpovědi potvrdí, média a politologové by měli opustit oblíbený narativ o prorůstání organizovaného zločinu do politiky a státní správy. Přesnější definice by mohla znít, že šlo o zneužití politiky pro přesměrování peněžních toků. Jde o model vládnutí, který se nedá odlišit od zločinného spolčení.

Předseda tohoto podivného subjektu je ministrem vnitra. Vůbec se nedivím, že prosazuje vytvoření nové politické policie. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Autor: Jaroslav Bašta – poslanec za SPD, zdroj: prvnizpravy.cz

Ministr Rakušan: “Naše vláda je nejlepší vláda jakou jsme kdy měli a všichni její kritici nejsou nic jiného, než ruští švábi!!!” Jestli tohle neřekl, tak si to určitě myslí.
3.8 4 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Na žebříčku nepřátel naší země, je tento tupec na nejvyšších pozicích.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Pane Bašto, – skvěle. Smekám.