Obilné příměří nebude: Oděsu osvobodí Oděská brigáda

Rusko podepsalo mezinárodní smlouvu o vyvážení ukrajinského obilí z Oděsy a okamžitě zasadilo úder na přístav. Je to signál o tom, že smlouva  není záruka bezpečnosti pro současný ukrajinský režim.

Článek uveřejňujeme, aby bylo zřejmé, jak píše ruský mainstream.

Rusko potvrdilo raketové údery na přístav v Oděse

V neděli MZV a MO RF vystoupily s prohlášeními, potvrzujícími úder na objekty v přístavu Oděsy ráno 23. července.

“Vysoce přesnými raketami velkého doletu byla z moře zničena nacházející se v doku ukrajinská válečná loď a sklad protilodních raket Harpoon, dodaných USA kyjevskému režimu. Rovněž byly vyřazeny z provozu výrobní kapacity podniku na opravu a modernizaci lodní soustavy vojenských námořních sil Ukrajiny”, oznámilo MO RF.

Před tímto oznámením v sobotu byly v této věci různé spekulace. Turecké MO oznámilo, že Rusko nepotvrdilo údery, byla verze, že je to provokace ukrajinských nacionalistů.

Moskva si udělala přestávku, aby se nepřátelské země mohly nervovat

Ukrajinští a západní oficiální činitelé v sobotu prohlásili, že v předvečer uzavřená obilná dohoda je ohrožena.

Úder na přístav Oděsy “vážně zpochybňuje náklonnost Ruska vůči podepsaným dohodám” o dodávkách ukrajinského obilí, prohlásil Antony Blinken.

Raketový úder na Oděsu ukazuje, že “Rusko najde způsoby jak neplnit obilnou dohodu, bez ohledu na to, co říká”, prohlásil prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský.

Nicméně, později byly zveřejněny video materiály, které hovořily o tom, že přístavní sklady obilí a terminál na expedici obilí v přístavu Oděsy nejsou poškozeny. Prohlásil to i vedoucí Oděské vojenské administrativy Sergej Bratčuk. A na Západě si okamžitě pozorně přečetli smlouvu.

Na Západě si pozorně přečetli smlouvu

List The New York Times ve svém článku uvedl slova nejmenovaného představitele v OSN, který prohlásil, že Rusko, “asi neporušilo smlouvu o exportu ukrajinského obilí”, protože v dohodě uvedená infrastruktura neutrpěla.

Ale vždyť před tím generální tajemník OSN António Guterres údery “rozhodně odsoudil”. Očividně nikoli neutrální pán, jakým má generální tajemník OSN být.

V Rusku ne všichni souhlasili s obilnou dohodou

Obilná dohoda mezi RF, Tureckem a Ukrajinou byla v RF posuzována nejednoznačně. Spisovatel German Sadulajev se domnívá, že toto se dělat kategoricky nemělo, protože “zvítězilo v tomto obchodu pouze Turecko”. Sadulajev by dal přednost “celkové a čestné blokádě přístavní Ukrajiny”, aby se co nejdříve zničila její ekonomika, a tehdy “přestanou hynout prostí a dobří lidé, Rusové a Ukrajinci”.

Nicméně, většina analytiků charakterizovala událost, jako úspěch RF, protože Kyjev a Zelenský se zúčastnili dohody zprostředkovaně  a “celý obilný kufřík se uskutečňuje se 100% podmínek Kremlu, což  podpořilo i OSN”. Někdo zdůrazňoval dočasný charakter smlouvy – 120 dnů a právo RF na prohlídky lodí, plující po dané trase.

Obilné příměří nebude

Jaký signál poslala Moskva, která úderem na přístav Oděsy poskytla podnět pro obvinění z nemožnosti se domluvit?

Je třeba si vybavit sobotní zprávu o formování Oděské brigády, skládající se z Ukrajinců, která hodlá osvobozovat Oděsu, Nikolajev a celou Ukrajinu od “banderovců”.

Spolu s faktem úderu to hovoří o tom, že podepsaná obilná smlouva neosvobozuje Oděsu od raketových úderů a banderovský režim od útoku Ozbrojených sil RF a spojeneckých sil dokonce ani na 120 dnů.

Analytici časopisu Foreign Policy podotýkají, že Oděsa  je pro Rusko důležitější cíl, než Kyjev. Pokud ruská armáda obsadí přístav, tak to bude zdrcující úder pro Ukrajinu a její ekonomiku, bez přístupu k mořím Ukrajina pozbude 60 až 80% svého HDP.

V USA je většina analytiků přesvědčená, že ruská vojska budou v nejbližší době postupovat směrem k Oděse, aby úplně odřízla Ukrajinu od moře.

Ostatně, to je jasné i bez západních analytiků.

Ljuba Stěpušová

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Gruichová

https://military.pravda.ru/1730095-odessa/?from=email_subscribe

5 8 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 rokem

Rusko jde tvrdě na věc .

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Už jsem na Ukrajinu a Ukrouše alergickej. Kvůli nim se tady zdražuje dvakrát do týdne a panuje nejistota, co bude v zimě. Navíc je v ČR už půl milionu Ukroušů, kterým dává fialová vláda pětišmejdů evidentně přednost před českými občany. Ukrajino a Ukroušove, už táhněte do … No však víte kam. Tohle je vaše válka… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Za zdražování dvakrát do týdne nemůže Ukrajinec. Dokonce i dnes Rus Ukrajině dodává plyn, elektriku …Zdražování je práce troubovitých přerostlých dětí v EU. Rus jen čeká na objednávku a otevření dopravních cest. V obchodě je celkem běžné, že pokud chci zboží musím si ho objednat, zajistit dopravu a zaplatit. Což ti tajtrdlíci ve vedení EU… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Souhlas,jinak řečeno čím dříve ta odpudivá bolševická obluda, Evropská unie, natáhne ráfky,tím lépe. Stalo se z ní monstrum.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

To je ten problém. Stalo se z toho monstrum. A přitom stačí maličkost. Někde vedle, posadit výkonného úředníka podřízeného volenému představiteli, za každý členský stát, který by pracoval na tom proč to hlavně vzniklo. – 1.sjednocení norem, 2.harmonizace daní, 3.volný pohyb, 4.zrušení cel. Tečka. Molocha nechat odumřít. Infantilní blbci by si tam… Číst vice »

unkas
unkas
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

pletete si sever a jih – chtěl jste říci odpudivá fašistická obluda Evropská unie…

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem

Co má společného vývoz obilí s ukrajinskou válečnou lodí? Je to stejné, jako když se ukrajinské vojsko schovává za dětmi a nejslabšími lidmi. Rusko zasáhlo oprávněně!