Širší souvislosti

V neděli teď běžně nepíšu, dávám si voraz. Ale tentokrát musím, protože od uzavření obilné dohody v Istanbulu jsem jak telefonní ústředna. Na povrch vyplouvají další a další informace a byla by škoda je pominout. Dovolte mi proto rozšířit informace, tak jak se ke mě dostaly:

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák
  1. Začíná být vidět, že dohoda o vývozu ukrajinského obilí je mnohem méně důležitá než ta druhá souběžná dohoda o vývozu ruského obilí. Málo platné, Rusko není vládcem širých moří. Ruská obchodní loď může po oceánech plout jedině se souhlasem USA. Jen severní stezka a okrajová moře u ruských břehů má Putin pod kontrolou. Ruské lodě si mohou plout v Černém moři, ale do Pobřeží slonoviny doplují jen, když to Američani dovolí.
  2. Dejte si to do souvislosti s nápadným klidem na ukrajinské frontě v posledních čtrnácti dnech. Říkali tomu operační pauza a gesto dobré vůle. Ale dobrá vůle se projevovala vůči Američanům, ne vůči Ukrajině. Na tři ukrajinské přístavy (navíc zaminované) sere pes. Důležité jsou ruské přístavy a lodě, které budou vyvážet padesát milionů tun ruského obilí na světový trh, aby jim v tom žádný americký torpédoborec ani britská pojišťovna nebránily. A pokud jim v tom bránit budou, tak hlad bude vina USA a ne Ruska. Proto ta ruská vstřícnost, proto ten klid na frontě. V Istanbulu byla mnohem důležitější válka.
  3. Jen co oschly podpisy na dohodách, Rusko začalo útočit na Nikolajev. Sice měla Ukrajina útočit na Cherson a naše mééédia se mohla přetrhnout líčením toho, jak Rusové brzy dostanou na budku, ale nakonec to je spíš naopak. Možná proto mlčel Konašenkov i celá ruská armáda. Prostě se připravovali v duchu Putinova úsloví, že pokud je konflikt nevyhnutelný, je třeba zaútočit první. Na Oděsu začaly lítat ruské rakety a Ukrajinci začali hned křičet, že lítají na přístav. Jsem si celkem jistý, že přístavní infrastruktura moc neutrpí – ani mariupolský přístav nebyl nijak zvlášť zničen, dokonce si myslím, že ukrajinské obilí se nakládat bude dál, protože o tohle vůbec nejde. Na druhou stranu jsem zvědavý, kolik obilí tam doopravdy k vývozu mají.
  4. Ta dohoda byla dohodou několika silných a významných aktérů. Kteří všichni měli silná želízka v ohni. USA jsou pánem moří, Rusové jsou pány velké hromady obilí a OSN potřebuje žrádlo pro půlku Afriky. Erdogan potřebuje dělat důležitého. Ukrajina potřebuje budit dojem, že zvítězí, jen co dostane ještě trochu peněz a trochu zbraní. Tihle všichni se tam v Istanbulu potkali, jednali a podepsali. Ale teď se teprve ukáže, kdo z toho fakt má prospěch, kdo s kým vyjebal a o co doopravdy šlo.

Američani najednou přestali mluvit o dalších HIMARSech a stíhačkách pro Ukrajinu a Rusové začali znovu zesilovat svoje útoky… Žádný nedostatek munice, žádný nedostatek jídla ani vojáků. Důležitá byla ta dohoda. Důležitější, než to vypadá. Zřejmě v ní byly obasaženy další body, které vypadaly bezvýznamně a omáčkově, ale v příštích týdnech se ukáže jejich důležitost.

Pokud teď najednou zjistíme, že Rusko horem pádem útočí podél pobřeží Černého moře, aby z Ukrajiny udělali vnitrozemský stát, tak mě to vůbec nepřekvapí. Možná za pár neděl už nebude žádný ukrajinský přístav. A ve stejné době budou z Rostova na Donu vyplouvat celé konvoje lodí vyvážející ruské obilí do Afriky.

Jediné, co já osobně považuju za celkem jisté, že ceny obilí v příštích měsících nevystoupají. Protože Rusko má pšenice víc než dost a bude exportovat. Bude pro ně jen příjemným bonusem, že to zničí evropské zemědělce, kteří v podmínkách drahých hnojiv a drahé nafty tomu nebudou schopni konkurovat.

Zřejmě během příštích dní vyjdou najevo další důležité věci.

5 6 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Viktor Orbán v Tusnádu: Západní civilizace byla otřesena ve třech oblastech23.07.2022 10:19

https://hirado.hu/kulfold/cikk/2022/07/23/orban-viktor-tusnadon-harom-teruleten-is-megrendult-az-europai-civilizacio
Pozn.:
Článek s výňatky z projevu Viktora Orbána lze přeložit googlem do češtiny !

Rob
Rob
před 1 rokem

Zmrdi piští:
“https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/skandalni-tvrzeni-z-osn-rusko-pry-mozna-dohodu-o-neutoceni-na-pristavy-technicky-neporusilo-40403822#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz”
neboť se opět schovávají za dohody, které zneužívají pro své zájmy. A naše pošahaná média mainstreamu (viz seznam dokonalých lží) si opět myslí, že OSN je povinno řídit se jejich zcestným názorem. A jak to tedy je?

Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Rob

Útokem přesných zbraní o velkém doletu z námořních a vzdušných základen byla zničena letecká technika ukrajinského letectva dislokovaná na vojenském letišti Kanatovo v Kirovogradské oblasti. V mořském přístavu Oděsy byla v prostoru podniku na opravu lodí zlikvidována velmi přesnými raketami ukrajinská válečná loď a sklad protilodních raket Harpoon dodaných kyjevskému režimu z USA. Byly rovněž vyřazeny výrobní kapacity… Číst vice »

Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Rob

techniky. Ruské prostředky protivzdušné obrany sestřelily během 24 hodin pět ukrajinských bezpilotních strojů a zachytily deset střel raketometů Uragan a HIMARS.
Pokračují údery taktického a armádního letectva, raketových jednotek a dělostřelectva na vojenské objekty na území Ukrajiny…
Asi se Rusům podařilo hryznout ty bezmozky do citlivého místa.

Primak
Primak
před 1 rokem

Podle Wiki byla Ukrajina ve vývozu pšenice v roce 2020 až na 5. místě, za Ruskem (2x víc než UKR), USA, Canadou a Francií.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Nerozumím tomu, kdo ovládá ukrajinské přístavy? Kdo je zaminoval, že k nim není přístup? Rusové si tam stříleli raketama do vlastních pozic? Tak jak to je? Největším vývozcem obilí je Čína!!! Nevím, kde ho bere, když doma pěstují samou rýži. Kolik vlastní polností na Ukrajině? A vlastní jich dost, to víme. Na… Číst vice »

VlastimilCech
VlastimilCech
před 1 rokem

Kdo ví… uvidíme. Události ve světě nejsou tím, čím se zdají býti…

standa
standa
před 1 rokem

S tímhle názorem se dá souhlasit. Zmírnil se i tlak na ruské banky. Ale přestávka byly i pro upřesnění a zvážení postupu jak na Ukrajině dále. O Ukrajinu zase tak moc nejde, asi bude puštěna Rusku. USA ji zase tak moc nepotřebují, protože jaderný útok bez odvety je z říše snů. A navíc, Amerika se postupně… Číst vice »