Další zahraniční automobilový gigant k překvapení mnohých znovu spustil výrobu v Rusku

Neustále slyšíme, jak další a další západní značky, někdy za cenu opravdu krvavých ztrát, opouštějí říši zla jménem Rusko, protože jím v dalším bagrování zisků brání jejich etické a morální nastavení! Jak jinak. Morálka a velký byznys si přece vždycky tykaly a fungovaly jako jednovaječná dvojčata.

Tuhle se ozvala Yaleova universita, která vede dva seznamy -Seznam cti, kde jsou ty západní firmy, které podnikání v Rusku zabalily a pak Seznam hanby, kde naopak Yale zaznamenává ty, co v Rusku podnikaj dále. A jakýsi profesor, co to tam má na starosti na ČT intervjůkovi Vostalovi /ten s tedy ČT opravdu povedl…/ vyprávěl, jak Putin trpí a trpí a jak s emu ekonomika hroutí, jestli si to dobře pamatuji, tak letos prý o celých 18-20% mínus. Ačkoliv Světová banka a MMF to vidí max . na 2,5%. A po ČT to převzaly i ostatní čeští vždycky a jedině správní. No nic, to rozebírat nehodlám.

Protože vám chci předložit článek z Garáže.cz, který popisuje dva zcela opačné příklady. A já dodávám – pro válčící Rusko dnes mimořádně důležité, přímo strategické výrobce. Takže dobré počtení.

Další zahraniční automobilový gigant k překvapení mnohých znovu spustil výrobu v Rusku

Počkat, až se situace na Ukrajině uklidní, popřípadě rovnou vyklidit pozice, zjevně nejsou jediné dvě cesty, kterými se velké zahraniční firmy hodlají v Rusku ubírat. V případě jednodušších produktů si vystačí s domácími zdroji a obnovují produkci.

Zdá se být zřejmé, že konflikt na Ukrajině hned tak neskončí. Pro Evropu to není dobrá zpráva, zejména kvůli významu ruských dodávek plynu a ropy. Prakticky všichni ekonomičtí analytici tak naznačují, že nadcházející podzim, zima a jaro budou opravdu náročné, a to zejména pro některé firmy. Není tedy nakonec divu, že ne každá si troufá za svými aktivitami v samotném Rusku udělat tlustou čáru, neboť jde o velmi drahé kroky. Některé se tak i za současné situace ke svým aktivitám v Rusku vrací.

Jak jsme vás informovali před pár dny, jako první se do hry vrátil Continental, který od 1. srpna obnovil výrobu ve své továrně v Kaluze. Pneumatiky nicméně již bude vyrábět pouze pro tento trh, což pro firmu bude tak jako tak představovat citelný zásah. Před invazí totiž v Rusku produkovala zhruba čtyři miliony pneumatik ročně, z nichž přibližně polovina šla na export. S tím je dnes konec, Continental je ale rád i za tento posun, pozastavení aktivit s platbou dvou třetin platu svým ruským zaměstnancům pro něj bylo nákladné.

Continental je gigant, jedna z největších automobilových firem světa, a tak hned připadalo v úvahu, že jeho spustí lavinu. A může to tak být, třebaže lavina to zatím není. Gubernátor ruské Lipecké oblasti totiž oznámil, že v jeho rajónu obnovil činnost další automobilový obr, japonská Yokohama. Její továrna znovu zahájila činnost výrobu 10. srpna, neboť stejně jako ta německá již vyřešila logistické problémy s dodávkami kaučuku. Zaměstnanci, kterých je 760, se tak mohou po pěti měsících těšit na vyplácení stoprocentní mzdy, dosud rovněž pobírali pouze dvě třetiny.

Je to pro mnohé překvapivý vývoj, neboť se očekávalo, že k obnovení činnosti významných ruských továren zahraničních automobilových firem nedojde dříve, než rusko-ukrajinský konflikt tím či oním způsobem skončí. Continental a Yokohama ale už nemíní čekat a obnovily stoprocentní provoz, aniž by propustily jediného zaměstnance. I když část pneumatik byla dříve vyvážena v obou případech, tyto firmy očekávají, že odchod části konkurence jim umožní obsadit větší část ruského trhu. Nakonec tak mohou na nastalé situaci i získat, pokud produkci pro zbytek světa vykryjí jinými továrnami.

Jednou z konkurenčních společností, které to v Rusku zabalily, je finský Nokian. Ten už se do země vrátit nemíní a svou továrnu v Leningradské oblasti prodá Rusům s tím, že mohou na místě vyrábět pneumatiky pod jinou značkou. Nokian musí toto rozhodnutí bolet, ruská továrna byla tou jeho vůbec největší na světě. Rozhodnutí firmy ale lze chápat – produkce mířila hlavně mimo Rusko, navíc takovému politickému rozhodnutí nahrávají i nálady v současném Finsku.

Takže Continental a Yokohama, dva z největších světových producentů pneumatik se vrátily s plnou parádou na ruský trh!!!! Vyřešily dodávky surovin i platební styk a jedou dál. Nechtějí o něj přijít.

Nedivím se jim. Nesmí vyvážet. Zatím. Časem to určitě půjde. A proč podnikají v Putinlandu? Kvůli tomu aby přebrali tamní trh od konkurence? Jistě, ale nemyslím, že to je hlavní důvod. Osobně bych si vsadil na dlouhodobý odhad jejich šéfů. Ve smyslu, že po stabilizaci kolem Ukrajiny, začnou opět celosvětově z Ruska vyvážet. A nejspíše, že pak budou výrobu rozšiřovat, protože gumárenství potřebuje mnoho a mnoho energie. Zejména ve formě tepla. A v Rusku je a především bude průmyslové teplo za půldarma. Oproti západním produkčním místům! Tady už nikdy levné energie mít nebudem. Být zaměstnancem otrokovické Barumky, co patří od privatizace právě Continentalu, už teď bych bál o práci a myslel bych si, že až se to stane, půjdu osobně poděkovat Fialovi. To je ovšem jiný, nikoliv dnešní příběh.

Psal jsem v úvodu, že návrat zrovna těchhle dvou firem je pro Rusko strategická věc. Zrovna teď. V době, kdy vedete válku potřebujete ve velkých kvantech všechno možné. Vedle zbraní, střeliva, jídla, PHM a spousty dalšího, také mnoho a mnoho pneumatik…..

Nokian skončil výrobu. Continental a Yokohama smí vyrábět jen pro ruský trh…Že to nepotřebujete dál rozvést?

Jen dodávám – v paralelním článku se dočtete, že korejské automobilky zůstaly na ruském trhu. A možná, že vám neuniklo, že Japonsko nasadilo všechny možné a nemožné páky, aby jeho dvě velké energetické firmy Mitsui a Mitsubishi, zůstaly v konsorciu na těžbu a zkapalnění plynu Sachalin 2 po jeho restrukturalizaci Moskvou v důsledku odchodu Shellu. A zdá se, že nakonec Japonci uspěli. Sankce nesankce!

Někteří i na Západě holt hlavu používají, pro jiné je to jen záklopka, aby jim nepršelo do krku. I když v letošních extrémních vedrech a trvalém suchu je i na tohle takovým zbytečná! Že Fialo? A taková Leyenová to používá alespoň kvůli trvalé nebo co to na kotrbě má, aby jí měla kde nosit.

4.6 5 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 1 rokem

Len neviem, prečo Rusi za fabriku Nokian zaplatia, ja by som vystavil len dlhopis a jeho vyplatenie viazal na odblokovanie ruských devíz v zahraničných bankách.

Primak
Primak
před 1 rokem

Mimochodem: na RT běží v těchto dnech dokument o historii Volyně. Je možno sledovat na https://www.rt.com/on-air/ .
Opakují to v dalších dnech. Zřejmě to bude tam možno nakliknout kdykoliv později, jakož i jiné předešlé dokumentary.

Primak
Primak
před 1 rokem

Jak asi to vidí někdo na Sakerovi, zajímavé čtení, přeložte si:
https://thesaker.is/on-the-transfiguration-of-europe-from-nulands-dream-to-nulands-nightmare/

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Tady výňatky: Zakarpatsko bylo před druhou světovou válkou hlavní částí Podkarpatské Rusi, nazývané také Karpatská Rus, Rusinia nebo ve středověké latině Ruthenia. Menší části jsou nyní v rohu jihovýchodního Polska, kde žili Lemkové, a na dalekém východním Slovensku. Lidé si tam říkají Rusíni nebo Rusnakové a navzdory třem generacím ukrajinského jazykového imperialismu mnozí… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

V roce 2004 jsem musel jet na dálný východ Slovenska (také kdysi součást Karpatské Rusi) na vesnický pohřeb a tam jsem potkal staršího ‚Ukrajince‘. Ve skutečnosti to byl Rusín. Počátkem 50. let uprchl ze Sovětského svazu do Norska, když sloužil v Rudé armádě u Murmansku, a odtud se dostal k rodinným příslušníkům na východním Slovensku poblíž… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Je pravda, že z 10 milionů Ukrajinců, kteří uprchli během několika týdnů po 24. únoru 2022 (mnozí z nich uprchli jen proto, aby využili brzkého získání pasu EU – jejich sny se splnily), se 4 miliony vrátily. Přesto 2 miliony zůstávají v Rusku, přes 2 miliony v Polsku a Německu a další téměř 2 miliony jsou rozptýleny po západní… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Nový Kyjevský protektorát (nebo snad ponese jiné jméno?) může zaujmout 11 středních a západních provincií sovětské Ukrajiny: Sumy, Poltava, Kirovohrad, Černihiv, Kyjev, Čerkasy, Žitomir, Vinnycja, Rivne, Chmelnyckyj, Ternopil. Populace: 11,2 milionu. Budou demilitarizováni a denacifikováni Ruskem a bude jim vládnout vojenský silák jako generál Zalužnyj, který se vypořádá se zkorumpovanými oligarchy jako Lukašenko… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Polsko může s ruským svolením zabrat 3 daleké západní ‚habsburské‘ provincie: Volyň (ačkoli malá část na severu Volyně by se mohla chtít připojit k Bělorusku), Lvov, Ivano-Frankivsk. Populace: 3,2 milionu. Toto je jediná pravá Ukrajina, protože to je skutečná, historická „Ukrajina“ – to slovo jednoduše znamená pohraničí, ty sousedící s Polskem. Je jasné,… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

(Nic nezbyde pro Česko-Slovensko?) Pokud by svoboda přišla do zemí mimo EU, Spojené království by se zhroutilo stejně jako EU a čtyři národy Britských ostrovů a Irska by konečně měly svobodu řešit své záležitosti spravedlivým způsobem. Moldavsko by mohlo zůstat nezávislou zemí, pokud by o tom její lid rozhodl v referendu. A spravedlnosti bylo možné… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Vysvětlení pro Nulandová: Je to kvůli Američance Victorii Nuland (ve skutečnosti Nudelman), jejíž otec byl ukrajinský Žid (stejné národnosti jako Trockij, vlastním jménem Bronstein). Nulandová, vyslaná Bílým domem, stála za násilným svržením demokraticky zvolené ukrajinské vlády v roce 2014 ve prospěch židovsko-ukrajinské junty za 5 miliard dolarů. (Mimochodem, Nuland je vdaná… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Primak
spartak
spartak
před 1 rokem

Tudy vede cesta k ovládnutí kapitalismu.

skeptik
skeptik
před 1 rokem

Ono to bude si tak, že si mysleli, že za pár týdnů Rusko padne díky spiknutí fašistického kolektivního Západu proti Rusku.
A pokud nejsou momentálně zaostalí tak dobře ví jaká je skutečnost. Že “říše zla” Rusko je jen protiruská propaganda, a že kdyby USA nechtěly válku, tak by žádná nebyla.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

A podpraporčík Michal Čoudelka, předseda BIS, Bezpečnostní informační služby, zase čumí jako puk. Hej, Čoudelka, už jsi našel ty agenty z Vrbětíkova ? A už jsi si dnes vetřel kokainovou pastu do konečníku ?

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Kdo se nechce o své bráti, bude navždy drobky žráti !
Však, nám nezbydou ni ty drobky, my budem žrát zvěře bobky !
Dík západním ,,hrdinům”
Unii a Fialům !