Tajné dohody: Na nácka Voloďu začíná padat lešení. Co signalizuje zpráva AI, skandál PR Vogue atd.? Miliardy Západu končí až ze dvou třetin na soukromých účtech. Nahradí kyjevskou hereckou šmíru někdo ještě odpornější? Nebo..?

IGOR MALCEV konstatuje zjevné chladnutí vztahů Západu k Zelenskému, a ptá se, zda ho jeho protektoři vymění za ještě agresivnější loutku, nebo se pokusí z prohrané války pomalu vycouvat

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Vypadá to, že jsme svědky narůstajících problémů u dosud na Západě nedotknutelného komika v roli prezidenta. Již i (Sorosova) Amnesty International píše ve své zprávě věci, které si dosud nedovolila. A sice, že kyjevská armáda je bandou obyčejných zločinců využívajících civilisty jako živé lidské štíty. Potom se dozvíme, že focení pro „Vogue“ byla vlastně PR-akce. A v tomto týdnu německý „Die Welt“ publikuje článek „Tajné dohody prezidenta Zelenského.“

Mistr (a hlava) korupce

Jako by dosud nedotknutelný vstupoval do svého „černého období“. Skutečnost je ale ještě mnohem horší. Pokud je „Amnesty“ záležitostí dneška, pak skandál „Panama Papers“ je už “starý” příběh, který se loni pokusili vytáhnout na světlo tvůrci filmu „Offshore 95“. Mezinárodní síť investigativních novinářů začala 3. října zveřejňovat odhalení o offshore-účtech stovek vládních úředníků po celém světě, včetně 35 nejvyšších politiků. A Vladimir Zelenskyj hraje důležitou roli v celých 2,9 terabajtech těchto “uniklých” důvěrných informací. A protože v Kyjevě nastolili demokracii západního formátu, tento film na Ukrajině nedovolili promítat. Na poslední chvíli zrušili premiéru. Několik hodin před ní ředitel kina svolal novináře a oznámil: „Film o prezidentovi nepromítneme.“

Jenže když německý tisk vytáhl tento příběh právě teď, uprostřed všeho dramatického dění, je to jako hlas zvonce oznamujícího konec představení. O Zelenského korupci mohli mlčet – tak jako o ní povinně mlčí všechna západní korporátní média od 24. února. Ale neudělali to.

Kam směřují miliardy ze Západu

A jako na povel různí autoři, včetně amerických, začínají veřejně klást otázky, kam přesně směřuje západní pomoc Ukrajině – jak ve formě zbraní, tak ve formě peněz. A opět: Mohli o tomto skandálním tématu mlčet, jako mlčeli celou dobu. Ale neudělali to.

Zelenskyj pochopitelně zuří. Vyhrožuje “Amnesty” a všem, kdo šíří tyto zprávy a otázky. „Amnesty“ se sice formálně omlouvá, ale současně se drží svého. Skoro to vypadá, že Zelenskyj upadl v nemilost Západu. A skoro to vypadá, že za něj chystají náhradu. Protože v očích evropského občana, kterého nutí platit Ukrajině, přijmout Ukrajince, zásobovat nekonečnými dodávkami Ukrajinu všeho od A do Zet a brzy i mrznout pro Ukrajinu, už Zelenskyj nepůsobí jako ten správný hrdina, pro kterého by se to všechno mělo dělat.

Hysterie už dosáhla takové úrovně, že americká televizní společnost CBS odstranila dokumentární film o dodávkách západních zbraní na Ukrajinu. Film citoval slova šéfa jednoho ze soukromých fondů na pomoc Ukrajině. Ten prozradil “státní tajemství”, že jen 30 – 40 % dodávek, které jdou přes ukrajinskou hranici, se dostane ke konečnému příjemci. Film se sice Kyjev pokusil smazat, ale internet si pamatuje všechno, takže je jedno, jestli ho smažou, nebo ne.

I ty, Bidene?

Vládní deník The New York Times uveřejnil tento týden článek svého komentátora Thomase Friedmana,  že mezi prezidentem Bidenem a Vladimirem Zelenským je „hluboká nedůvěra“ a že Bílý dům je stále více znepokojen vedením Ukrajiny.

A právě to spustilo sérii „nezávislých“ zpráv, článků a komentářů, které podkopávají Zelenského autoritu na Západě, neb ho “zničehonic” ukazují v nelichotivém světle. Žádné německé noviny by si to samozřejmě samy od sebe nedovolily. A pokračuje to dál:

„Od začátku ruské akce v únoru letošního roku Bidenova administrativa poslala Ukrajině pomoc ve výši více než 8 miliard dolarů,“ shrnuje televize Fox News průběžné náklady na válku proti Rusku. „Jenže ve skutečnosti nikdo přesně neví, kolik peněz šlo na Ukrajinu v té či oné formě.”

Vyšlápnout spojku a brzdit?

Zdá se, že Zelenského hlavní sponzor je nepříliš spokojen s výsledky a rozkradenou “pomocí”. A tak se může stát, že prezident Ukrajiny bude brzy jednoduše vyměněn. Je samozřejmě pravda, že Zelenského může nahradit ještě odpornější persona, připravená na cokoliv. I když po kyjevském ostřelování jaderných elektráren se můžeme jen dohadovat, čeho všeho je Zelenskyj pro svou záchranu ještě schopen.

Pochopitelně: lze uvažovat i o napohled málo pravděpodobné možnosti, že Američané pouštějí k vodě celou Ukrajinu, protože už jí je příliš a jsou s ní jen samé problémy. Nebo – především domácí americké – problémy z dosud tak okázalé solidarity s ní. Ekonomika padá a volby do Kongresu za humny.

Možná je čas brzdit…

 

Zdroj, překlad a grafika Protiproud

5 3 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 1 rokem

Hlavní jsou ty tristní výsledky. Kdyby kradl, ale porážel, nebo alespoň ničil Rusy, bylo by mu odpuštěno. Ostatně peníze na na Ukrajině nemá kde utratit a na zahraničních účtech peníze, paláce, jachty – to vše se dá kdykoliv “zmrazit”. Jak se přesvědčil jeho předchůdce Janukovyč a aktuálně i ruští oligarchové. Jenže Rusové postupují.… Číst vice »

standa
standa
před 1 rokem

Pravděpodobně nebude po Zelenském dosazen jiný typ, ale bude se po něm požadovat políbení prstenu americké mafii a vyloučení britské mafie, která háže vidle Amíkům do jednání. Nevypadá to na to, že Amíci vyhrají.

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Osobně si myslím, že Amíci použijí svého oslíka Poláka a to by vyhovovalo i Germánům. Poláky už jednou prodali proč to nezopakovat.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Jen aby nás nepřihodili k tomu. Fiala by neváhal. Signály už vysílá.