Ukrajina zablokovala důležitou evropskou obchodní cestu …

Během týdne byla na Dunaji zasažena “neznámým výbušným zařízením” již tři ukrajinská plavidla. Paradoxem je, že plavidla vůbec nevybuchla na ruských, ale na vlastních minách.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Na začátku speciální operace (SVO) ukrajinské ozbrojené síly (VSU) položily miny v okolí Oděsy tak špatně, že bouře a proudy některé z nich zanesly do sousedního Dunaje. Výsledkem je, že ani samotná Ukrajina, ani Evropa již nemohou využívat ústí velké řeky.

Ukrajinský lodivod “Orlik”, který se minulý týden potopil v ústí Dunaje po srážce s ukrajinskou minou, se nepodařilo vyzvednout. Skutečnost je taková, že plovoucí jeřáb, který byl v úterý vyslán, aby plavidlo vyzvedl, rovněž vyletěl do povětří. Ve středu o tom informoval server Ukraine.ru.

Vojenské jižní velení VSU ukrajinským médiím potvrdilo, že plovoucí jeřáb byl poškozen při výbuchu “neznámého výbušného zařízení” v ústí Bystromu – v jednom z kanálů spojujících největší evropskou řeku s Černým mořem. Posádka plovoucího jeřábu údajně sama organizovala boj o přežití.

Ukrajina.ru poznamenává: Orlik je již druhým pomocným plavidlem, které v oblasti utonulo. Dne 28. července byla ve stejném ústí Dunaje, Bystrom, vyhozena do povětří malá hydrografická loď Šljachovič, která prováděla průzkum hloubek, když se střetla s unášenou minou. Podle časopisu Ukrainian Shipping Magazine byla loď Šljachovič poškozena a rozsah škod záchranáři teprve určí. Hydrografické plavidlo je nyní na vlnolamu u vjezdu do Bystromu se strany Černého moře.

Protože přesná poloha min nastražených ukrajinskými ozbrojenými silami není známa, brání to obnovení provozu ukrajinských suchozemských nákladních lodí s obilím. Je třeba připomenout, že Kyjev oznámil obnovení plavby Dunajsko-černomořským průlivem (který prochází deltou Dunaje) již 9. července, krátce po stažení ruského kontingentu z Hadího ostrova.

Důvodem incidentů bylo, že ukrajinské námořnictvo v únoru narychlo a bez rozmyslu zaminovalo ústí Dunaje, píše Ukraine.ru. Ukrajinská armáda se tak snažila zabránit ruskému vylodění v Oděse, Južném (Oděská oblast), Očakově (Nikolajevská oblast) a dalších přístavech. Ale miny byly nastraženy špatně, vysvětlil kapitán 3.třídy v záloze Maxim Klimov. Podle odborníků bouře strhla munici z kotev a proud ji pak odnesl na otevřené moře. Miny byly nalezeny u rumunského a dokonce i tureckého pobřeží. Koncem března například turecká armáda zneškodnila ukrajinskou plovoucí munici v ústí Bosporu, kvůli čemuž musel být dočasně zablokován průjezd strategicky důležitou úžinou.

“Špatné hospodaření ukrajinských námořních sil začalo přinášet výsledky i v ústí Dunaje,” uvedl ekonom Vasilij Koltašov v komentáři pro noviny VZGLJAD.

Zdůraznil: “Ústí Dunaje mělo velký význam pro plavbu, ale nyní se tam nahrnuly ukrajinské miny, což znamená, že přeprava obilí nebude bezpečná jako dříve – jsou možné nové incidenty. Nejdůležitější říční trasa pro Evropu se tak stala nepřístupnou. I zde se Ukrajina dokázala vyznamenat.”

“Mohlo by se to týkat rumunských lodí a lodí plujících pod jinými vlajkami. Měla by být přijata naléhavá opatření ke sledování této munice, která se stala překvapivým faktorem,” zdůraznil Koltašov.

Ekonom si je zároveň jistý, že EU pravděpodobně nebude veřejně vyjadřovat nespokojenost se zaminováním na Dunaji a bude se tvářit, že se nic nestalo a problém neexistuje.

Klimov se také domnívá, že další podobné incidenty při ústí Dunaje do Černého moře jsou docela dobře možné.

“Nevylučuji, že ukrajinská armáda nevytvořila mapy minových polí,” podotýká kapitán v záloze 3. stupně. – Ukrajina má velmi nízkou kulturu minování. Ale mina je věc, kterou nelze brát na lehkou váhu, takže je možné, že dojde k dalším výbuchům.”

Jediné, co nebezpečí poněkud snižuje, je špatná kvalita samotného zaminování, upozorňuje. Na záběrech zveřejněných na webu bylo vidět, že v některých případech z nich nebyly odstraněny bezpečnostní pojistky. Podle Klimovova odhadu je až 50 % ukrajinských námořních min takto zcela bezpečných…

Je však zřejmé, že průjezd lodí dunajskou “girlou” (kanály v deltě) se stává jakousi loterií, tvrdí odborníci. „Pokud se miny dostaly do Turecka, tak mě mrazí, když si představím, co se děje někde v rákosí u ústí řeky,” poznamenal ekonom Ivan Lisan.

“Lodí proplouvá méně. Musíme vzít v úvahu, že nikdo z nich nevyrazí na moře bez pojištění, což je už dlouho problém. Plavidla, která plují do válečné zóny, jsou příliš drahá na pojištění – rizika jsou příliš vysoká. V tomto ohledu je pro mnoho majitelů lodí výhodnější nepouštět lodě z přístavu, než nést finanční rizika a jednat s pojišťovnou,” vysvětlil tázaný.

Lizan zdůrazňuje, že Dunaj je důležitý především pro samotnou Ukrajinu, protože tato dopravní tepna slouží k obchodu.

“V ústí Dunaje je několik námořních přístavů, přes které se vyváželo obilí, a to ještě před uzavřením obilní dohody. Námořní přístavy byly zablokovány, zatímco přístav Renija fungoval a přepravoval obilí. A skutečnost, že je nyní plný min, je problémem ukrajinských ozbrojených sil. Oni ty miny nastražili a musí je odstranit. Rusko to neudělá. A vzhledem k tomu, že ukrajinské ozbrojené síly nyní nemají čas, jsou možné nové incidenty,” řekl expert.

Podle záložního kapitána 3. stupně Klimova bude teoreticky snadné vyčistit vody ústí Dunaje od ukrajinských min.

“Jedná se především o malé kotevní miny s pozitivním vztlakem. Byly umístěny poblíž Oděsy,” vysvětlil tazatel. – Pokud taková munice spadne ke dnu, je skutečně bezpečná. Plovoucí kotevní miny jsou vylovitelné, jsou velmi dobře viditelné sonarovými stanicemi, takže není problém je najít. Díky profesionálnímu zásahu proti minám se voda snadno vyčistí – alespoň se rychle zajistí bezpečná plavební dráha. Aby však mohly být zahájeny operace proti minám, musí být ukončeny nepřátelské akce. Ukrajina na to nepřistoupí.

 

Autor: Oleg Melnik, zdroj: podnikatelský deník Vzgljad, překlad: St. Hroch (20220805)

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 1 rokem

Ukrajinci ze strachu dělají všechno možné i nemožné – jejich blbost je obrovská, nechali se zaslepit fašistickou ideologií, aby dostali doláče. Všechno se jim vymstí. Nadchází konec Ukrajiny, stejně měli jen administrativní hranici určenou v SSSR a neodsouhlasili si hranici s Ruskem, jak to udělaly ostatní postsovětské státy-státnosti. Zbude jen Kyjev a okolí nebo USA… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem
Odpověď uživateli  standa

já už vidím plné Václavské náměstí, kam se shromáždí všichni zde nasunutí Ukrajinci a podle taktovky budou skákat a řvát, kdo neskáče, není Bandera.

eFPe
eFPe
před 1 rokem

Mám za to, že řeky tečou do moře, takže zanášení min proti proudu mi přijde nelogické- ledaže by se i v deltě projevoval příliv a odliv

standa
standa
před 1 rokem
Odpověď uživateli  eFPe

Příliv a odliv pořád existuje, zvedání a klesání hladiny vytváří i podhladinové vratiproudy, takže je to možné, že se tam objevují miny běžně. Hlupák většinou pracuje proti sobě – viz Česko.

cablik
cablik
před 1 rokem

Tak to bude muset skončit válka a dát cesty opět dohromady všechny tyhle akce odnesou jiní. A o to banderovcům jde ale nemají šanci na úspěch i když se budou stavět na hlavu.

standa
standa
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Něco se připravuje proti UA a nebude se jim to líbit a ani Amíkům. Možná to bude tak tvrdé, že válka skončí dříve než tvrdí prognózy. Kissinger zase upozorňoval a to je opravdu vážné.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  standa

Dík za informace už aby to bylo a ta válka skončila.