Příliš mnoho předsedů

Petr Žantovský
Petr Žantovský

převzato

Před pár dny se zaplnil velký kus Václavského náměstí lidmi, kteří říkali, že jsou tam proto, že se obávají nastávající energetické krize a protestují proti neschopnosti dnešní vlády té krizi čelit jinak než dvěma svetry.
Že z těch desítek tisíc občanů jednou větu učinil premiér Petr Fiala ruské agitátory, nechme stranou. Tato věta nepochybně vejde do dějin jako jedna z největších rétorických chyb, jaké se politik může dopustit. Urazit – a navíc bez důkazu – takové množství lidí najednou, to už chce talent, píše v komentáři Petr Žantovský.

Leč toto zamyšlení nemá být o Fialovi a jeho řečnické bezradnosti. Snažil jsem se vydržet celé ty více než tři hodiny proslovů a vůbec dění na Václavském náměstí a odnesl jsem si ústřední dojem, který jsem vtělil do titulku. Na onom jevišti světa, tedy na pódiu pod Svatým Václavem, se vystřídalo několik odborníků, kteří vytýčili tématické území pro následující projevy politiků. Ta témata byla dána jasně: všemi cestami zabránit ekonomické a sociální katastrofě, která plyne z našeho poslušného angažmá v aktivitách administrativy EU – a může to být třeba onen slavný Green Deal, který vedení EU prosazuje stále velmi tvrdošíjně, ačkoli mu musí být jasné, že na takový experiment prostě nemá a hned tak nebude mít peníze. Někdo si možná představuje, že je získají vypsáním zvláštních eurodaní, jenomže kdo je bude platit, když si bude muset nejprve pořídit onen „druhý svetr“, platit mnohonásobky na plyn a elektřinu a žít v nejistotě, zda zbyde něco na potraviny a léky? Protože všechno se vším souvisí. Vydávání peněz na Green Deal znamená omezování benefitů pro občany členských zemí EU. Není divu, že se jim to namnoze nelíbí. A není divu, že na to téma mnozí expertně pohovořili na tom Václaváku.

Věci byly řečeny jasně, možné cesty z problému rovněž. A co nastalo? Přehlídka vystoupení, někdy až úmorně dlouhých, repetitivních, sebestředných. Například Lubomír Volný si vzal mnohonásobek času, než mu podle programu patřil, čímž dal najevo, že se přišel blýsknout a ukázat, nic moc víc. Pokud by náhodou chtěl někoho přesvědčit o své velikosti, pak touto nekázní docílil pravého opaku. Ale nebyl to jen exposlanec Volný. Slyšeli jsme řadu dalších osob reprezentujících rozmanité iniciativy, o nichž dosud nejspíše slyšeli hlavně jejich členové a nebližší okruhy názorových souputníků. Typicky Aliance národních sil s Vladimírou Vítovou v čele. Do toho se vešly i postavy a subjekty poněkud oficiálnější, třeba Zuzana Majerová z Trikolóry, Miroslav Havrda ze Svobodných nebo europoslanec Hynek Blaško z SPD. A další a další. Kdybych je měl všechny jmenovat, jsme tu ještě zítra. Plejáda generálů bez vojska. Sice s nadšeným zástupem pod pódiem, ale bez jednotné strategie, natož taktiky.

Kdysi tento efekt nazýval, tehdy ještě coby premiér, Miloš Zeman bonmotem, že pětkrát nula dá dohromady zase nulu. Narážel tím na snahy pidistraniček získat místo ve výtahu k moci. Jeden takový pokus o „násobení nul“ či sčítání nízkých čísel dokonce vyšel. Byla to tzv. čtyřkoalice ve volbách roku 2002. Tehdy spolu vytvořili lidovci, Unie svoboda, rozklížená ODA a marginální Demokratická unie čtyřspolek, s nímž se vydrápali až do vlády. Mezitím se však stačili rozhádat, rozpadnout na mikročísla a posléze (s výjimkou lidovců) zaniknout. A přitom mezi sebou neměli samé nezajímavé persony – vzpomeňme Václava Krásu (US, dnes Trikolora), Patrika Nachera (US, dnes ANO) atd. Jenže ke krachu čtyřkoalice tehdy vedla jednak naprostá programová nesourodost a bezradnost, ale především přemíra předsedů a žádný lid. Bohumil Doležal tyto partaje tehdy charakterizoval tak, jako že „se vejdou do jednoho nákladního výtahu“. Zeman jej myslím opravil a mluvil o výtahu osobním. A měl pravdu.

Ono slunečné sobotní odpoledne na Václavském náměstí dalo zvědět, že jsme nepoučitelní. Přece nedává žádný smysl vytvořit padesát spolků s mocenskými ambicemi (a připusťme, že též podloženými ideovými představami), a pak teprve hledat lid, který je všechny podpoří. Postup, aby byl efektivní, by měl být přesně opačný. Vyjasnit si, co lidé doopravdy chtějí, a třeba i čeho se obávají a komu své strachy kladou za vinu, a na tom stavět politickou katedrálu. Jenomže v každé farnosti káže zpravidla jeden kněz. Taky bylo padesát kazatelů, často s týmiž myšlenkami, čímž sice posílili sebevědomí „těch pod pódiem“, ale věc politické změny, po níž volali, neposunuli ani o milimetr.

Poslanec Kobza kdysi vypočítal, že tato rozdrobenost řekněme protestních stran a hnutí je příčinou toho, že do koše padají v každých volbách hlasy počítatelné téměř v sedmiciferných číslech. Obávám se, že měl pravdu, když z tohoto jevu vinil nezkrotné ambice všech těch generálů s malinkatým vojskem či dokonce bez něj. Neschopnost se domluvit programově na nejnižším, ale opravdu společném jmenovateli, a to celé pak vložit do rukou někoho, kdo dlouhodobě vykáže nejvyšší důvěryhodnost u občanů, a to nejen u těch nespokojených, jejichž kroky vedly na Václavák. Je tu zkrátka příliš mnoho předsedů, hodně ambicí a málo pokory. Jenže bez ní to nepůjde, uzavírá komentář Petr Žantovský.

5 6 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Právě jsem si přečetl, že naší vládě národní zkázy nedůvěřuje 55% občanů. Tedy já kolem sebe nevidím nikoho, kdo by těm fušérům důvěřoval, obhajoval je, nebo na ně nenadával. Přibývá lidí, kteří už i veřejně vyhrožují a to už je znepokojivé! Neděkujem, zmizte včas!!!

cablik
cablik
před 1 rokem

Kovaní “liberální demokraté” versus lid z Václaváku: Tupá nenávist k Rusku a Putinovi je už diagnóza. Jak široká je platforma hnutí odporu? Každý se jistě nemusí líbit každému. Co vlastně chceme a co nechceme?
https://protiproud.info/politika/6700-kovani-liberalni-demokrate-versus-lid-z-vaclavaku-tupa-nenavist-k-rusku-a-putinovi-je-uz-diagnoza-jak-siroka-je-platforma-odporu-kazdy-se-jiste-nemusi-libit-kazdemu-co-vlastne-chceme-a-co-nechceme.htm

cablik
cablik
před 1 rokem

Tak to je naštvaní lidé musí tahat za jeden provaz ale hlavní tahoun bude hnutí PRO. Kdyby se SPD spojila s ANO tak dnes nemáme proti Českou vládu. Pan Rail prohlásil že bude spolupracovat s každým kdo to myslí ČR dobře. Teď je řada na panu Okamurovi aby se přidal.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Raichl

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Souhlasím, že by se SPD měla spojit s PRO, ale nikdy s proevropským Babišem a ANO. Pan Babiš holt jinak doma mluví a jinak jeho poslanci hlasují. Jak v EU, tak doma. ČT už taky nemusela být, zachránilo ji ANO.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Pořád trvá stav z doby před volbami 2021. Dnešní opozice dosáhla tehdy cca 60 procent hlasů, ale kvůli její tehdejší nejednotě dnes vládnou otevření autoritáři, kteří tehdy dosáhli cca 40 procent. SPOLU a SPOLEČNĚ skrývají mnohými zločiny zprofanované značky typu ODS, TOP09-STAN atd. Proč se neumí opozice spojit tváří v tvář té největší… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Nezapomínejte na to, že je cca 70 tis. střadatelů u Sberbanky musí cítit velkou zlost na to, že je tato vláda z ideologických důvodů, jak věrný pohůnek USA, buď připravila o peníze a nebo jim zkomplikovala pořádně život.Já bych jen připomněl běh událostí, USA vyhlásily sankce proti Sberbance, česká vláda zareagovala prohlášením , že… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Jestli USA likviduje nepohodlné banky, tak za chvíli můžeme přijít o úspory úplně všichni. A budeme mít hladomor, jako ti chudáci Ukrajinci. 🙁

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Fiala se divil, kolik lidí tam přišlo na Václavák, ale vždyt´ těch 70 tisíc nasraných lidí a firem ze Sberbanky, těch 100 tis. lidí na Václaváku mohli vytvořit. Těh co jim tady Fialova vláda ukázalo, že aby se zavděčila USA a potrestala Sberbanku, tak že klidně nechala okrást vlastní občany. Na stránce… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Ano, na Václaváku se hodně povídalo, s něčím bylo možno souhlasit, s něčím ne, něco se líbilo něco se třeba vůbec nelíbilo. A není vlastně tohle ta demokracie? Nemusím souhlasit s tvým názorem ale udělám vše aby jsi ho mohl vyjádřit! Základní kámen demokracie…