Škoda 14 miliard: Přivře Bradáčová oči?

Na Vrchní státní zastupitelství v Praze jsem 10. 9. 2022 podal trestní oznámení na blíže neurčené bývalé ministry zdravotnictví a úředníky Ministerstva zdravotnictví a členy a úředníky Evropské komise kvůli škodě 14 miliard korun způsobené našemu státu.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Podstata možného zločinu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přiznal, že Česká republika zatím zaplatila 21 miliard korun za covidové vakcíny, ale spotřebovala jich jen jednu třetinu. (IVANA LESKOVÁ: Stát už zničil vakcíny za téměř 7 miliard, Mladá fronta Dnes 30. 8. 2021, s. 4). Za 7 miliard vakcíny stát již zlikvidoval a likvidace čeká vakcíny za dalších 7 miliard korun, protože jim končí doba použitelnosti. Tedy 14 miliard se spálí a bude se muset ještě platit i likvidace vakcín. Tím byla způsobena škoda na majetku státu nejméně 14 miliard Kč. Je neobvyklé, že stát převzal riziko obchodního neúspěchu, když jinak za obchodní neúspěch na trhu odpovídá podnikatel – výrobce či prodejce.

Ve věci spatřuji zejména trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku tím, že za Českou republiku byly podepsány smlouvy o naprosto nepřiměřeném odběru zboží, o které nebyl zájem a o kterém již na počátku vzhledem k omezené upotřebitelnosti bylo zřejmé, že v takovém počtu nemůže být na území Čech, Moravy a Slezska využito. Dle odhadů z veřejných zdrojů by se za objednané množství mohl naočkovat každý občan státu 5x. Přitom je časově omezena použitelnost vakcín a již i čtvrtá dávka je nyní doporučována jen omezené skupině rizikových pacientů. Od počátku bylo zřejmé, že o vakcinaci nemají zájem všichni obyvatelé státu, kteří se nechtěli svou účastí podílet na tomto vakcinačním kšeftu. Stát zpočátku podporoval vakcinaci státem placenou lživou reklamní kampaní, že očkování je tečka za covidem, čímž klamně vyvolával dojem, že imunita z očkování je trvalá, ve skutečnosti je však krátká 6-9 měsíců.

Trestní odpovědnost spatřuji v konání osob, které na Ministerstvu zdravotnictví rozhodly o závazku státu k nákupu naprosto nepřiměřeného množství vakcín, a dále osob, které pro Českou republiku nevýhodné smlouvy sjednaly. Podle ministra Válka připravila smlouvy Evropská komise, bylo však rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví, že k nim přistoupilo. Vzhledem k tomu, že mi není známo přesné datum rozhodnutí o přistoupení k nevýhodným smlouvám a vzhledem k častému střídání ministrů zdravotnictví, nevím, za kterého ministra zdravotnictví tento závazek státu vznikl. To však může zjistit policie a stejně může zjistit, kteří konkrétní členové a úředníci Evropské komise se na sjednání nevýhodné smlouvy pro Českou republiku podíleli.

Už to tu bylo – vakcíny na prasečí chřipku

Přitom nejde o první případ tohoto druhu. Již v roce 2009 v rámci mediálně nafouklého strašení prasečí chřipkou objednala vláda 700 000 vakcín za 110 milionů Kč. Asi 600 000 vakcín se vyhodilo. Proti nedůvodné kampani na zbytečné očkování se postavil prezident Václav Klaus a čas mu dal za pravdu.

Na Ministerstvu zdravotnictví se mohli poučit, že je nutné před objednáním vakcín na nepovinné očkování udělat průzkum trhu, jaký bude o očkování zájem, anebo nechat obchodní riziko na výrobcích a prodejcích vakcín, aby se předešlo škodám pro stát. Kdyby obchodní riziko nesli prodejci, takové zbytečné množství vakcín neobjednají.

Možná se však vakcinační šmejdi poučili, ale jinak. Na případu prasečí chřipky zjistili, že lze dosáhnout, aby stát objednal zbytečné zboží, které se zaplatí a pak se vyhodí. A to aniž by byla vyvozena jakákoliv odpovědnost za plýtvání státu. Stačí ovládnout média a pár odborníků, kteří jsou ochotni reklamu na nepotřebné vakcíny podpořit malováním čerta na zeď. A když to šlo u prasečí chřipky v miliónech, tak proč ne u čínské chřipky (covidu) v miliardách? Proto je nutné trvat na prošetření této obrovské škody a vyvození odpovědnosti, jinak se za pět let dostaví nějaká marťanská chřipka a zaplatí se a pak spálí vakcíny za stamiliardy.

Selhaly kontrolní mechanismy státu

Ministr zdravotnictví Válek veřejně připustí, že se vyhodí zboží za 14 miliard a nic se neděje. To je obrovská suma, která by mohla vyřešit léčení drahých chorob, na které se někdy konají dobročinné sbírky, i jiné problémy zdravotnictví. Není toto vyhození 14 miliard urážkou všech dobročinných akcí ve zdravotnictví? Urážkou za kterou jsou odpovědny konkrétní osoby na Ministerstvu zdravotnictví a v Evropské komisi?

Děsivé je, že na slova ministra přiznávající takovou škodu na majetku státu nereagovala zahájením prověřování policie sama, mlčí Nejvyšší kontrolní úřad a není mi známo, že by reagoval nějaký jiný kontrolní a auditní mechanismus na kontrolu státního hospodaření. K čemu pak jsou nákladné instituce a mechanismy, když je tato evidentní škoda nezajímá. A jde jen o špičku covidového ledovce. Očekávám, že další tunely na státní a jiné rozpočty budou v nákupech testů a nucení k plošnému testování.

Přivře Bradáčová oči?

Nevěřím, že by Vrchní státní zastupitelství v Praze za vedení vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové účinně prošetřilo toto obrovské poškození státu. Protože obdobné smlouvy Evropská komise připravila i pro jiné státy, jedná se o biliónové vakcinační kšefty amerických farmakologických firem. Nevěřím, že proti zájmům amerických společností Bradáčová zasáhne.

Nicméně bude zajímavé, jak odůvodní, že škoda 14 miliard korun není trestným činem. Pak to můžeme srovnat s Čapím hnízdem. Tam bylo Vrchní státní zastupitelství v Praze aktivní, když šlo o pouhých 42 milionů. A veďme debatu, zda státní zastupitelství postupuje bez ohledu na americké zájmy a zda je u nás možné trestní stíhání na objednávku.

Neodpovědnost vlády

Případ ukazuje, že proklamovaná odpovědnost vlády je prázdný pojem. Zatímco prezidenta lze soudit po žalobě Senátu Ústavním soudem, členové vlády, která má v Poslanecké sněmovně většinu, skutečnou odpovědnost necítí.

Ve Francii zavedli po skandálu s rozšířením viru HIV z krve nakažených dárců možnost soudit ministry zvláštním soudem s tím, že mezi soudci jsou jako přísedící i poslanci a senátoři. A žalováni mohou být ministři i poté, co už nejsou ministry a jejich strany nedrží moc ve státě a většinu v parlamentu. Takto lze soudit i bývalé členy vlády v Dánsku, na Islandu a jinde. To je cesta, jak donutit naše ministry, aby si byli vědomi skutečné odpovědnosti, za to co dělají.

Vyvoďme odpovědnost vůči Evropské unii

Jako se objevují různé cedule, že tato rozhledna či cyklostezka byla postavena z dotace Evropské unie, je správné informovat občany o tom, že o tyto peníze jste přišli díky hloupé či zločinecké politice Evropské unie. Ať již je to kšeft s covidovými vakcínami či energetickými povolenkami, které platíme v drahé energii, nebo nucení ke koupi elektromobilů, když nám Evropská unie zakáže levnější spalovací motory. Ať si občané posoudí, co Evropská unie dává a jaké obrovské množství peněz bere.

Ministr Válek prohlásil, že nevýhodné smlouvy na covidové vakcíny připravila Evropská unie. Zatím tím byla způsobena škoda 14 miliard korun. Tedy Evropská unie se podílela na škodě proti našemu státu v rozsahu asi 1 400 Kč na občana. Mnohem větší škodu lidem způsobuje Evropskou unií vnucený trh s elektrickou energií skrze německou energetickou burzu. Evropská unie nás donutila zavést trestný čin poškozování finančních zájmů Evropské unie. Je správné v rámci vzájemnosti zavést trestný čin pro úředníky a evropské politiky a to poškozování finančních zájmů České republiky. Nic jiného totiž vakcinační škoda i evropská pravidla pro obchod s elektřinou nejsou.

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD. kandiduje za Trikolóru s podporou SPD do Senátu, obvod Brno

5 7 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Mohu odpovědět, Bradáčová případ zamete pod koberec. Doc. Koudelovi jsem psal v dubnu 2022 příběh s korupcí na elektrárně Adularya, který řeší Bradáčová a kde je s vyšetřováním tohoto případu tak neskutečně manipulováno, že zůstává rozum stát. Na tomto mém případě byla taktéž škoda 14 miliard korun. Ta provázanost mezi dozorujícím státním zástupcem a vyšetřovatelem,… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Také to tam vidím navzájem si kryjí (_!_) a navíc by museli obvinit jejich modlu EU a to opravdu v tomhle zatím lokajském státě nehrozí.

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Před 4 roky jsem podal trestní oznámení na případ se škodou 14 miliard korun, kdy český daňový poplatník zaplatil škodu za špatný projekt vypracovaný rakouskou firmou Andritz. Po dvou letech nevyšetřování, kdy policie nezavolala jediného mého svědka, případ odložila s tím, že se prý neprokázalo to, co já jsem tvrdil o korupce na… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Jak velice ODS onanovala nad Katanim v sukni.
A ejhle. Ona nám nějak zmafiózněla.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez