ČR na prvním místě: kudy jedině a kudy už ne

Ve zkratce co to znamená “ČR na první místě” a jak z krize

Roky to byla banalita. Teď je to žhavá priorita. Zní prostě: Česká republika na prvním místě! Už dvakrát jí dalo hlas Václavské náměstí. 3. i 28. září bylo nabité nadoraz. V den výročí republiky to bude potřetí. Rekordy láme i škála nás, kdo se střídáme na pódiu. Odpůrce pětikoalice, co zemi ničí a žene do války, už spojila skoro všechny. Tím větší je šance, že vláda národní zkázy padne.

Pak to chce ovšem jasno i v otázce, kudy vyrazit den poté. A tedy i cestovní mapu pro celý blok, co by rád vlastní republiku na prvním místě. Včerejší zaklínadla krachují v přímém přenosu. Dnes by nás srazila ještě níž. Nouzový východ z pasti vede jen dopředu. Kudy a proč – a kudy už ne – vzkazují všechny akutní nároky:

  • Má svébytný rozvoj šanci, nebudou-li voda – energetika a celá páteřní infrastruktura – ve veřejném vlastnictví?
  • Dosáhne naší potravinové soběstačnosti – sám domácí agrobyznys?
  • Zajistí bydlení, dostupné lidem s běžným příjmem – jen obecní a družstevní projekty?
  • Vrátí nás mezi suverénní hráče světových trhů – torza, zbylá z českého „rodinného stříbra“?

Mám pokračovat? Jsme cizím krmelcem a vazalem. V lecčem dokonce víc, než za pozdní monarchie. Škrtí to většinu zaměstnanců i podniků. Mít český byznys sílu to změnit, udělal to už dávno. Teď ji má už jenom stát, řízený kvalifikovanými vlastenci. Jedině ten porazí cenový teror na trhu energií. A zlomí i přesilovku cizích potravinářských řetězců. Obnovit svébytnou vertikálu – od výkupu až po distribuci – dokáže už jenom veřejná moc. Jedině masivní státní výstavba zkrotí lichvu, okupující trh bydlení. Pouze průlomy, dirigované veřejnou mocí, vedou tam, kde už jsme byli – do světové extraligy vysoké přidané hodnoty, inkasované domů, a ne na cizí konta.

Budou to investice z našich daní. A proto do kapacit ve veřejném vlastnictví. Vítanou šanci, a ne ústrky, však nadělí i soukromým tvůrcům skutečných hodnot. Ve státních rozvojových programech najdou důstojnější uplatnění, než pod cizím velením. A leckdy i azyl před nepřátelským převzetím. Znárodňováním děsí zlé jazyky. Znárodňují se jen manka oligarchů, dolujících parazitní rentu.

Dá se to samozřejmě zkusit i postaru. Teď ovšem už jen za drastickou cenu. Nových zdrojů naší obživy přibude mizivě. Ty stávající poničí vlna bankrotů. Tím dřív to utáhne dluhovou oprátku – miliónům z nás, tisícům podniků i veřejné kase. A změní je v bezbrannou kořist vyvlastnění, většího než všechna znárodnění. Pak už většině z nás nebude patřit skoro nic. O nás a bez nás se bude rozhodovat ve všem, na čem skutečně záleží.

Přál by si to jen masochista. Česká republika na prvním místě leží jen přesně opačným směrem.

Autor: Josef Skála, Zdroj: DeníkCz

4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Podnikatelé, malí a velcí by se měli spojit a přijmout do svých řad odborníky na danou problematiku,. Obyčejný dělný lid může protestovat, ale jeho hlas nemá tak velkou sílu jako hlas podnikatelů.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

To souhlasím tím by prudce stoupla možnost pádu této chamradi.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Tak a ne jinak ! Buď dnes povstaneme z popela, nebo zítra shoříme docela !
Naše vláda by také ráda viděla českou republiku na prvním místě, ovšem zaraženou hbitě, do té cízí řitě !

Georg
Georg
před 1 rokem

Myslím, že je to dobrý jízdní řád, proti stávající “pětidemolici”. Jde jen o to, aby všechny pro národní, vlastenecké strany, síly, občané se “domluvili” na nejbližšími cíli, říkám tomu minimální program a ten důsledně dodržovali a neměli mezi sebou zbytečné “ideologické” rozpory. Jde o “vlasteneckou” demokratickou pravici i levici. Minimální program by měl obsahovat narovnání… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Dodal bych, že po oné změně vlády, by měla usilovat v rámci EU společně s “případnými” spojenci na odchodu nebo zásadních úpravách Zeleného údělu o vystoupení z toho nesmyslného projektu, který byl jeden ze zásadních příčin “šílených cen energií, včetně emisních povolenek, které nemají nic společné ani s trhem, ale hlavně s “podvodníky a spekulanty”. Bránit se dalšímu… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Tak by to mělo být stát by měl mít ve vlastnictví strategické suroviny a ne kapitalisté co z toho ždímají prachy a Češi jsou jim ukradení. Proti Česká vláda by měla padnout co nejdřív přeji pořadatelům demonstrace co nejvyšší účast.