Neviditelný zlom …

V ukrajinské kampani došlo k neviditelnému zlomu. Na bitevním poli to není tolik vidět, ale v makropolitice ano – říká Olena Panina, ředitelka Institutu pro mezinárodní politické a ekonomické strategie – RUSSTRAT.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

To, co lidé vidí před sebou, zdaleka není celý obraz toho, co se děje. To je jen malá část, špička ledovce, jehož hlavní část je ukryta pod vodou. Sledujeme pouze průběh vojenské akce na Ukrajině a vše, co ji politicky rámuje: pokusy o jednání, dohodu o obilí, příjezd MAAE

Co je skryto před očima?

Nyní populární povídání o takzvaném “uzavírání dohod” a boji mezi “stranami míru a stranami války” není ani falešné, ale je to mýtus, zkreslená interpretace toho, co je za hranicí vidění a chápání. Tak se dříve bouřky vykládaly jako hněv boží, nebo se Země prohlašovala za plochou, protože nikdo přece nechodí hlavou dolů.

Skutečnost je taková, že rozsah ruské politiky je mnohem větší a širší než Ukrajina. Mluvíme o takovém globálním přerozdělení světa, jaké jsme neměli ani ve dvacátém století.

Jaltské přerozdělení světa nebylo tak globální jako dnes. A na tomto přerozdělování se Rusko poprvé podílí pouze územím bývalé RSFSR, které je mnohem menší, než bylo v Ruském impériu a SSSR. Úkol je větší a zdroje menší.

Má to vliv na strategii?

Určuje strategii, nikoli ji ovlivňuje. Strategie se řídí dostupnými zdroji, nikoliv potřebným množstvím. To, co nelze udělat samostatně a přímo, se dělá obcházením, zapojením a využitím jiných sil. Jedná se o jiné vektory a jiné časové parametry, a to je rozhodující faktor. Když začínala SVO (viz Speciální vojenská operace na Ukrajině) a Rusko se dostalo pod sankce, hlavními podmínkami pro přežití Ruska byly pozice Číny a Turecka.

Jsou to mocné státy, komplexní partneři s vlastními cíli a záměry. Pro Rusko je rozhodující, kdo zvítězí v Číně a Turecku, zda zastánci národní suverenity, nebo jejich zcela proamerická opozice.

Do sjezdu ČLR bylo v zimě a na jaře ještě daleko a USA měly všechny možnosti prostřednictvím své lobby rozbít čínskou ekonomiku sabotážemi a druhotnými sankcemi natolik, že by Si Ťin-pching nemusel být v listopadu znovu zvolen. Americké ultimátum požadovalo, aby Peking vyvinul tlak na Moskvu a přiměl ji k uzavření míru. Jak připomínáme, Čína poté vyzvala Rusko, aby problém na Ukrajině vyřešilo mírovou cestou, a Rusko přistoupilo na vyjednávací manévry.

Kdyby Rusko ukázalo, že na něj Si Ťin-pching nemá žádný vliv, mohl by nyní v Číně působit proamerický generální tajemník Komsomolu. Je nutné vysvětlovat, co to znamená pro Rusko z dlouhodobého hlediska? Zlo proamerické Číny pro Rusko je ve svých důsledcích nedozírné. To neznamená, že Čína určuje průběh vojenské kampaně na Ukrajině, to je absurdní. A všechny naše odhalené nedostatky v oblasti vojenské podpory a řízení nezávisí na ČLR. I ty vstoupily do obrazu a zkreslily jeho vnímání.

Rusko si však do listopadu definitivně vybralo menší zlo a zmírnilo to hlavní: hrozbu bojů na dvou frontách – mezi NATO a případnou protiruskou Čínou.

Jak je to složité, jsme částečně viděli v éře Mao Ce-tunga.

19. října proběhla v Rusku malá revoluce. Začal přechod k válečnému hospodářství a politice. Byly zřízeny válečné řídící orgány. Všichni guvernéři byli nyní povinni zapojit se do zajištění tohoto průběhu. Stalo se tak těsně poté, co 20. sjezd ČKS ukázal, že se Si Ťin-pchingovi podařilo nejen zajistit své znovuzvolení, ale také koordinovat rozdělení pozic mezi klany.

Byla to náhoda, že se to shodovalo s mobilizací v Rusku, jmenováním Sergeje Surovikina a metodickým ostřelováním ukrajinského energetického systému?

Podobně je tomu i v případě Turecka. Manévry se liší, ale jejich cíl je stejný: Recep Tayyip Erdogan je pro Rusko přes všechnu svou komplikovanost lepší než jeho proamerická opozice. Posílil ho „Istanbul-1“, dohoda o obilí a jeho pozice zprostředkovatele. A také turecký plynový uzel namísto německého.

To je to, co je třeba pochopit při pohledu na válečnou scénu na Ukrajině. A nyní jsou v USA volby, Joe Biden má problémy a EU se ocitá v rostoucí krizi.

Rusko má silné trumfy. Ke zlomu již došlo. Na bojišti se to projeví za měsíc.

Autor: Olena Panina, zdroj: Politikus, překlad: St. Hroch (20221022)

5 9 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kolokol
kolokol
před 1 rokem

Úplně jiný, celostnější přístup k problematice od paní Oleny, než třeba tradičně nabízí profláklý P.C.R. Ten by jen hnal Rusa vpřed proti zákopu na bodák a přitom nedohlédne ani k tomu dalšímu, vzdálenějšímu zákopu. Opravdu předkládá paní Olena zajímavé globální souvislosti.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Pokud nejsou Číňané sebevrazi, musí Rusku pomoci. Jinak by po porážce Ruska přišla na řadu samotná Čína. A místo současného hospodářského zázraku by přišel neskutečný sešup do 19. století, kdy Číně “pomáhaly” k rozkvětu západní velmoci a výsledkem byla opiová válka, hladomory, rozdělení země atd. Zpětně je vidět, jakým štěstím pro Čínu bylo potlačení studentské… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Evropa krvácí, Česká republika krvácí, Američané se smějí. A Fiala? Okamura to pro PL řekl natvrdo
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Evropa-krvaci-Ceska-republika-krvaci-Americane-se-smeji-A-Fiala-Okamura-to-pro-PL-rekl-natvrdo-718257

Okamura se v Partii rozjel na Bartoše: „Vy jste lhali.“ A pak to přišlo – krach ČR a půjčka na Ukrajince
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-se-v-Partii-rozjel-na-Bartose-Vy-jste-lhali-A-pak-to-prislo-krach-CR-a-pujcka-na-Ukrajince-718249

cablik
cablik
před 1 rokem

Doufám že volby v USA dopadnou pro celý svět dobře a šílenci co chtějí 3 sv budou odstraněni. Bylo by dobré kdyby to za měsíc skončilo.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ale tyhle volby neodstraní prezidenta Bidena. Jejich výsledkem může bát pouze zbrzdění Bidena v jeho šílenství. Nicméně většina Republikánů nenávidí Rusko např. Rubio, Cruz, Joe Bush atd. Takže neočekávajte zázrak. Nechci být přílišný pesimista, ale než zmoudření zahraniční politiky USA je reálnější spíše 3. světová válka.

standa
standa
před 1 rokem

Puzzle se skládají a celá tahle mozaika se pomalu začíná ukazovat nad kalnou vodou. Globální prediktor pokračuje v transformaci světa – vytváří podmínky, aby se to dalo provést. Deep State of Amerika a Demokraté bojují proti GP, ale oni jsou bez šance. GP vytváří podmínky vzniku NWO na desetiletí, uvedení žijí jen z krátkodobé… Číst vice »