Orbán: EU „spadla do jámy“, kterou vykopala pro Rusko

Evropská unie „spadla do jámy“, kterou vykopala pro Rusko. Tak protiruské sankce vyhodnotil maďarský premiér Viktor Orbán, jehož slova cituje Blikk.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Viktor Orbán poskytl rozhovor Rádiu Kossuth, kde informoval o aktuální situaci.

Viktor Orbán začal tím, že na summitu hlav států a vlád v Bruselu byli všichni nervóznější než obvykle, napětí roste v každé zemi, ale zdravý rozum dříve nebo později zvítězí. Bylo by lepší, kdyby válka, – která ani neměla být zahájena, která má spoustu obětí a ztěžuje nám život, – nebyla. Názor, že válka musí pokračovat a jedna strana musí vyhrát, znamená, že válka může trvat mnoho let. Premiér Orbán očekává, že všude ve veřejném mínění budou sílit hlasy přející si mír.

Válka má náklady, které musí financovat Západ. První velkou položkou jsou přímé válečné náklady, pro které je k dispozici obrovský rozpočet EU. Další položkou je rekonstrukce, což – pokud se Evropa chce podílet – je nepředvídatelná částka. Třetí položkou jsou peníze, ze kterých může Ukrajina vůbec existovat. Protože Ukrajina je nefunkční stát, negeneruje tolik peněz, kolik je nutné pro fungování země. Pokud se toho chce někdo zúčastnit, musí si ujasnit spoustu otázek. A to se týká i Maďarska: chceme se toho zúčastnit, dáme peníze, a pokud ano, v jaké formě? – řekl Viktor Orbán.

Maďarsko věří, že v nákupu plynu je na tom lépe než kdyby čekalo na ostatní.

Tak proč bychom se měli spojovat se Západem? Dopadli bychom jen hůř, 

– řekl Orbán v souvislosti s povinným společným nákupem plynu.

Dodal: Maďarsko se na tom nechce podílet, ale ostatním v tom nebrání. Návrh usnesení se tak podle jeho slov změnil z povinného na dobrovolný.

Ohledně sankcí se domnívám, že jsme spadli do jámy, kterou jsme sami vykopali: chceme vylézt a v Bruselu říkají, že bychom měli kopat dál – uvedl příklad Orbán.

Maďarský premiér označil takové kroky vedení EU za nerozumné.

Orbán také zdůraznil, že pro Maďarsko je otázka dodávek plynu z Ruska klíčová a země se nehodlá podílet na bruselském plánu na společné nákupy plynu. Upozornil, že zkapalněný zemní plyn ze Spojených států bude stát evropské země čtyřikrát více než ruský.

„Dodávky do Maďarska jsou zajištěny díky kontraktům s Ruskem. Plynovody Nord Stream byly zničeny teroristickými útoky, zůstalo jen jedno potrubí a Maďarsko bude chránit své zájmy s ním spojené. Dohodli jsme se na tom se Srby,“ řekl maďarský lídr.

Připomeňme, že Maďarsko a Gazprom se dohodly na přesměrování dodávek ruského plynu ze západní na jižní trasu přes Turecký proud. Budapešť také zdůraznila, že nepodpoří myšlenku EU na zavedení „stropu“ pro cenu ruského plynu.

Zdroj: https://bit.ly/3SVob0R

5 5 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem
cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ministr obrany Jaroslav Naď (Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti) jim však arogantně vzkázal, že výsledek referenda pro Slovensko nic neznamená, protože výsledky referenda pro vládu nic neznamenají a místní referendum pro vládu závazné není.  

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ten obyčejnej člověk Nagy (nebo Naď) je neobyčejně hloupej a arogantní.
Taky úžasná osobnost

cablik
cablik
před 1 rokem

Jasně jediný politik v EU který říká pravdu a slouhy USA to nezajímá a budou platit předražený plyn kterého bude pro Evropu stejně málo.