Pondělní odveta

10. října se ukrajinská města na několik hodin stala „Gorlivkou a Doněckem“.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Soudě podle neustálého houkání sirén v různých regionálních centrech Ukrajiny (v Kyjevě 10. října houkaly sirény šest hodin v kuse), stále probíhá první demonstrace počtu a přesnosti ruských raket, které podle Kyjeva a západních mluvčích „už došly“. Průběžné výsledky však již lze shrnout.

Není známo, jaké úkoly stanovil ruský generální štáb a nový velitel Severokavkazského vojenského okruhu generál Surovikin, ale každopádně tři z těchto úkolů byly jednoznačně splněny.Prvním úkolem je konečně zasadit první hmatatelný úder západní Ukrajině, výspě banderovské verbeže, centru rusofobie, stejně jako vojenským skladům, jednotkám, cvičištím a uzlům, kde se doplňují zbraně a technika, které na Ukrajinu neustále přicházejí ze Západu. Zatím se to týká pouze energetického systému, ale na řadě je dopravní systém. Vzhledem k hornatému terénu by to mohlo zásadně omezit zásobování na trase západ-východ.

[...]

Druhá výzva je psychologická. Během posledních čtyř klidných měsíců se „zadní Ukrajina“ uklidnila, přibrala a, jak se říká, „uvolnila své buchty“. Kyjev s povykem přivítal návrat McDonalds, odpočíval na večírcích „babího léta“ a davy lidí se hrnuly na Chreščatyk, aby se vyfotily u „letité kreativity“ šéfa Ukrposhty.

Dne 10. října jim bylo připomenuto, že válka není o popularizované „převaze ukrajinských ozbrojených sil“.

Kyjev 10. října zbaběle zakvikl a zalezl do podzemí, kde stovky hysterických dam uklidňoval tichým vytím vlasteneckých písní místních švandrů. 10. října se ukrajinská města na několik hodin stala „Gorlovkou a Doněckem“.

[Kyjev. Rán...]
Kyjev. Ráno 10. října

10. října je navštívil skutečný strach, který se snažil ze svého bunkru rozptýlit idiot Arestovič, který své spoluobčany nezapomenutelně přesvědčoval, že raketové útoky jsou „drobné nepříjemnosti“ a že jsou pro Ukrajinu jenom dobré.

10. října bylo Ukrajině vysvětleno, že nemá ŽÁDNÉ vyhlídky na převálcování Ruska, které jí slíbilo ministerstvo zahraničí a loutka z Kryvého Rogu dosazená Američany k moci.

10. říjen se stal novým výchozím bodem pro vlnu ukrajinských uprchlíků do Evropy, která, jak nyní vidíme, není na tuto vlnu připravena a nikoho z Ukrajiny neočekává. Mimochodem, z Kyjeva už tahají nitky pracovníci západních ambasád, kteří se ještě nedávno chlubili svou odvahou, a americké velvyslanectví vyzývá své občany, aby se uchýlili do krytů a co nejdříve opustili Ukrajinu a využili pozemní dopravu, jakmile to bude bezpečné.

Konečně byl vyřešen třetí úkol. Jedná se o částečné zničení ukrajinského energetického systému. Zatím jen částečně, protože ne všechny tepelné elektrárny byly zničeny a jaderné a vodní elektrárny zatím nebyly zasaženy.

Porážka největší tepelné elektrárny v Zelenského vlasti znamená uzavření klíčového ocelářského závodu Kryvořišťal, což pocítí Kanaďané z Black Iron, Francouzi, kteří zde nakupují legovanou ocel pro své jaderné elektrárny, a samozřejmě Indové a Britové z Arcelor Mittal, kteří ocelárnu vlastní. A pak jsou tu tisíce nezaměstnaných fanoušků svého košer krajana, kteří čekají na příchod zimy.

Vážné poškození Burštýnské elektrárny v Ivano-Frankivsku, kde je potvrzeno, že došlo ke zhroucení rozvodného zařízení, ačkoli bloky nejsou zasaženy (bude dokončeno?), již způsobilo výpadky elektřiny, zejména ve večerních hodinách.

A z polských hranic již polští partneři oznámili, že dodávky elektřiny na Ukrajinu z Polska byly rovněž přerušeny. Tady to máte.

V Kyjevě se světla objevují sporadicky. Podzemí stojí. Darnitská TPP, Kyjevská TPP-3, Kyjevská TPP-5 a rozvodna 110 Vokzalna, ale řada rozvoden a Kyjevská TPP-6 budou ještě táhnout. Hustý dým nad elektrárnou CHPP-5 je způsoben vniknutím rezervního paliva do nádrží.

[Lvov. Důsl...]
Lvov. Důsledky

Zásah Lvovské TPP-1 a podpůrných rozvoden v Rivném, Ternopilu a Chmelnickém měl za následek vypnutí rozvoden, které z nich byly napájeny, a čtyřhodinové výpadky proudu.

Vážné problémy byly potvrzeny s rozvodnami v Žitomiru, Konotopu a zejména v Charkově, který již zažil raketové útoky.

Současná stávka a nedostatek elektřiny v sedmi (7!) oblastech najednou v praxi ukazuje možnost energetického kolapsu Ukrajiny v zimě. Ztráta elektřiny způsobila výpadek komunikace, protože záložní generátory nedokázaly utáhnout zátěž. Na některých místech je práce messengerů omezena a mobilní operátoři jsou rušeni. U bankomatů se tvoří obrovské fronty. Současně s výpadkem elektřiny byla v několika městech přerušena dodávka vody. Tramvaje a trolejbusy přestaly jezdit a semafory přestaly fungovat.

Nicméně do večera záchranné složky něco zvládly a úřady spěchaly s rekonstrukčními pracemi. Pokud tato akce nebyla jednorázová (kdo ví?), musí Ukrajina začít rozvíjet koncepci trvalé obnovy.

O úderech na vojenské objekty není mnoho údajů, i když je známo, že zasáhly řadu velitelských stanovišť AFU, SBU, Národní gardy a Národní policie, oddělení bezpečnostních složek v kyjevském obchodním centru 101 Tower a také vojenské jednotky v Chmelnickém a Žitomiru.

Autor: Andrej Uvarov, zdroj: Понедельник возмездия vyšel 10.10.2022 na fondsk.ru, překlad v ceně 315 Kč Zvědavec.

Poznámka editora Zvědavce:

Z jiných zdrojů se dozvídám, že bylo vypáleno zhruba 200 raket. Podle mého názoru málo. Bylo to takové lehké proplesknutí. Všimněte si, že se zlé ruské rakety úzkostlivě vyhýbají masakrům civilistů. Pár lidí to odskákalo, byli ve špatném čase na špatném místě, ale jinak celkem nic. Kdyby rakety zasáhly třeba školu nebo nemocnici, jo to by byl ryk západních mediálních šmejdů, ale je ticho.

Rusové zasáhli i pár elektrických rozvoden na západní Ukrajině. Dokázali tím, že mohou, že tam dosáhnou. Znovu to evokuje otázku, proč už dávno nepřerušili zásobovací trasy, po kterých se dopravuje západní technika na frontu. Buď jsou úplně blbí, nebo … nebo jim z nějakého důvodu ty západní zbraně na frontě nevadí. Mně to skoro začíná připadat, že si Rusko s Ukrajinou (a celým slavným Západem) hraje jako kočka s myší. Nezadáví ji hned. Místo toho ji trápí, sem tam jí lehce kousne, nechá ji unikat, pak ji připlácne packou a pozoruje, jak se zoufalá myš snaží dostat se ze sevření. Co se Evropy týče, řekl bych, že Rusko konflikt udržuje v nízkých obrátkách a čeká, až generál Zima vysvětlí evropským tajtrlíkům, že Rusko prostě potřebují.

Z hlediska šachové partie geniální strategie.

Jo, a co se Kerčského mostu týče, Rusové ho zprovoznili do 24 hodin. A to jak silniční tak kolejovou dopravu. Sice je ještě omezena, ale funguje v obou směrech. Kolik že času vyžaduje oprava Barrandovského mostu v Praze? Od 2022 do 2025? Hm.

5 3 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Pan editor jaksi dočista zapomněl na 5 kolonu v Kremlu a okolí. Nebo si ještě nestačil všimnout, že oligarchové jsou i jinde nežli na Ukrajině?