Vladimír Štěpán u Vidláka

Ano, TEN Vladimír Štěpán, který zařizoval energetické kontrakty pro půlku Evropy, který ví úplně všechno o plynu i elektřině, se v neděli zastavil u mě na návštěvě.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Domluveni jsme byli už delší dobu a v neděli dopoledne najednou SMSka, že odpoledne pojede kolem a mohl by se zastavit. Tož rýchtyk, kdo jiný mi řekne, jak vypadá situace a kolik času nám zbývá, než plyn dojde? Kdo jiný mi řekne, jak je to s cenami elektřiny a co se stane, až nebude plyn a všichni si ze zoufalství zapnou přímotopy?

A tak přijel… ale žádný osobák. Velká dodávka z půjčovny. Taková ta, co je pořád do tři a půl tuny, ale můžete ji o dvě tuny přetížit a nic se nestane. Tož se ho hned na úvod ptám, co to má za auto… „To víte pane Vidlák,“ odpovídá mi, „plyn nebude a tak si domů do Říčan vezu z chaty dřevo. Měl jsem tam nachystané proschlé bukové a dubové dříví, doma jsem si koupil kamna a zprovoznil komín…“

Chcete důkaz, že jsme v prdeli? Tady ho máte. Energetik Štěpán, který ví o energiích první poslední, který byl u všeho důležitého, co se u nás na poli plynu a elektřiny odehrálo, si domů do Říčan veze polena z chaty a dělá to, dokud se ještě dá zaplatit půjčovné a benzín. Už se nehraje na to, že plyn bude drahý, ale že nebude vůbec. Super příběh, že? Osobně jsem jeho dodávku zkontroloval, fakt v ní měl dřevo a fakt to vezl do Práglu. Hele, vy, co jste z toho velkoměsta, vy se tam v zimě nejspíš pozabíjíte.

Poslouchejte dál…

Letní denní spotřeba plynu v Kotlince je cca 8 milionů kubíku plynu. Říjnová spotřeba pak bývala kolem dvanácti milionů kubíků denně. A v zimě je spotřeba padesát milionů kubíků denně.

Plynové zásobníky, co patří Němcům jsou na tom tak, že se celá přepravní kapacita z nich ani nedá využít pro domácí potřeby. Ministr Hýkela sice mluví o tom, že plyn koupený Němci v zásobnících na našem území, bude sloužit pro naše potřeby, ale v praxi to nepůjde, protože trubky vedoucí do naší sítě mají příliš malý průměr. Ale zato ze zásobníků vede trubka tlustá jako sviňa přímo do Bavorska, protože ty zásobníky se stavěly, abychom za valuty zásobovali imperialisty přesně podle smlouvy i v případě výpadku.

Takže… v současné době k nám denně přitéká cca třináct milionů kubíku plynu a to je z Dojčlandu maximum. Větší kapacita není k dispozici. Samozřejmě, jakmile teploty ještě klesnou, nebude nám Německo pouštět nic, protože sami budou mít málo. Z Holandského terminálu k nám žádné trubky napřímo nevedou. Ale i kdyby byli Němci ultrasolidární, víc jak těch třináct milionů kubíků denně k nám nepřiteče. K tomu jsme schopni z našich zásobníků čerpat zhruba dalších třináct milionů kubíků denně. Víc ne. Kolik je zimní spotřeba? Padesát milionů kubíků denně. Co nám z toho plyne? Ano milé děti, zhruba půlka potřeby nám chybí a je úplně jedno, že v Holandsku máme podíl v terminálu a u nás máme plné zásobníky. I kdyby naše vláda vyhlásila deset stavů nouze, tak půlku kapacity v zásobnících nevyužije, protože se to nedá dostatečně rychle vycucnout. Ale jinak jo, při poloviční či třetinové spotřebě plynu by nám zásobníky vystačily až do jara. Teda… pokud si je nevysají Němci svojí rourou. To je radosti co?

Štěpán si domů veze dřevo, protože ví, co se stane. Plyn bude trochu pro domácnosti, trochu pro pekárny a krematoria a budeme rádi, když to takhle dopadne. Buď půjde do řiti průmysl, nebo domácnosti. Jak dlouho bude trvat, než i Hýkelovi dojde, že bez průmyslu prostě umřeme? A pak pojede omezeně průmysl a vy budete rádi, když si z okna vystrčíte rouru od kamen.

Jo, a víte co se stane, až nám zastaví plyn uprostřed ledna? Všichni si zapnou přímotopy. A to naše síť nevydrží.

Dále jsem se dozvěděl, že ČEZ horečně staví další vedení do Německa, aby do zimy posílili linky, protože Německo je na tom ještě mnohem hůř než my a fakt jim reálně hrozí celonárodní blackout. My máme jen to štěstí, že do Německa můžeme dodávat jen zhruba tolik elektřiny, co dodáváme, protože víc by dráty nevydržely. Ale pracuje se na nových vedeních. Třeba mám mezi čtenáři někoho, kdo to může potvrdit. Německá realita je na kompletní zhasnuto se všemi důsledky. S mrtvolami, kompletně zastaveným průmyslem, dystopickými městy, apod, apod. Česká realita by mohla vypadat tak, že proud nepůjde jen po několik hodin denně. Ale pokud klekne německý průmysl, nemusíme už mít obavy. Ten český subdodavatelský klekne vzápětí taky. Všem firmám, co montují pro Dojčlandy nezbývá než popřát příjemné křeče.

Super vyhlídky, že? Musím říci, že při jeho vyprávění jsem do sebe klopil sklínku za sklínkou a vysloveně jsem se chtěl opít.

Dál mi Štěpán vysvětloval, jak by to udělal, kdyby mohl, aby se cena elektřiny dostala na 100 EUR za MWh. Jak by se co dalo zastropovat, jaký legislativní rámec by použil a mně to dávalo logiku. Najděte si jeho rozhovory pro Mladou frontu a Svobodný vysílač. Tam to vysvětluje docela dobře. Ale i tak je to zjednodušené, protože energetika je komplexní problematika se vším všudy. Mně to po dlouhém vysvětlování smysl dávalo.

Chcete ještě jednu jobovku? Všichni ti, co mají LNG, tak ho teď nedodávají, protože dobře vědí, že v zimě bude hůř a Evropa bude platit zlatem. Tak vypadá euroatlantická solidarita v praxi. Samozřejmě v tomto ultravelkém byznysu je Česká republika pod rozlišovací schopnost a nikdo neřeší, jestli těmi tenkými německými troubkami doteče nějaký plyn i sem. Fialová vláda – změna, která fakt bude vidět.

Samozřejmě jsem se ptal na roztržku mezi Vrábelem a Havlem… o účast na demonstracích se nebojím, zima a bída bude svolávat lépe, než deset aktivistů. Ale přesto jsem na pana Štěpána apeloval, aby napřáhli k Vrábelovi ruku a smířili se. Aby pro to udělali všechno, protože jednota je teď nesmírně důležitá. Zdálo se mi, že pro to mají pochopení. Doufám, že se toto pochopení promění v činy.

Takže přátelé… Vy ještě nemáte kamna? My tady všichni máme kamna. Vy ještě nemáte dřevo? My tady všichni máme dřevo. Víte, jak to říkali meteorologové v tom vtipu: „Nevíme jak tuhá bude zima, ale Štěpán už tři týdny vozí dříví do Prahy.“

5 4 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jana
Jana
před 1 rokem

Pane Vidláku, Vaše články jsou chytré a vždy na ně čekám. Avšak s Vašimi zásobami na “horší časy” jste to už přehnal. Kam by asi daly to dřevo, pelety a jiný otop tisíce obyvatel v panelových domech? O kamnech nemluvě. Jsme vydáni na pospas teplárnám – a nemůžeme dělat nic víc, než zavřít ventily na radiátorech… Číst vice »