Spisovatel Nikolaj Starikov: Centrum SVS Wagner bylo vybudováno pro boj o um a srdce lidí 

Centrum SVS (soukromá vojenská společnost, pozn. překl.) Wagner, které začalo pracovat v Petrohradě 4. listopadu roku 2022, je pro Rusko potřebné a otevírá před ním nové možnosti, poznamenal v rozhovoru se zpravodajem FBA (Federální byznys agentura, pozn. překl.) “Ekonomika segodňa” politik a spisovatel Nikolaj Starikov.

Centrum SVS Wagner zvýší národní bezpečnost RF

Hlavní cíl Centra SVS Wagner spočívá v realizaci nestátních návrhů, nasměrovaných na řešení problémů, spojených s národní bezpečností Ruska. Centrum je připraveno poskytnout k bezplatnému užívání prostor a možnosti těm občanům a organizacím, kteří chtějí zapracovat pro blaho vlasti. Organizátoři čekají vynálezce, projektanty a IT odborníky.

“Čestně řečeno, ještě jsem nestihl všechno prohlídnout. Ale bydlím blízko a myslím, že budu mít možnost se důkladně seznámit s centrem a pochopit, jak je zde všechno uspořádáno. Je symbolické, že na Den národní jednoty se Centrum SVS Wagner otevírá, tím se sváteční nálada jen zlepšuje”, uzavírá Starikov.

Rusko získalo mozkový trust

Pro RF to je novátorský projekt, nikdy dříve se problémy bezpečnosti v zemi nezabývaly nestátní struktury. Jedinou výjimkou je kosmos, ale také tam je byznys spojen s komerčními družicemi.

Nyní se situace mění, Rusko dostává první mozkový trust (think tank) moderního typu. Podobné projekty jsou všední pro USA a přinášejí tam dobré výsledky.

Proto nejsou žádné pochybnosti o budoucnosti nového prostoru.

“Hlavním problémem Sovětského svazu byla absence možností pro soukromé iniciativy. Nyní je tento problém odstraněn. Dnes je hlavním úkolem státu dosažení cílů SVO, a SVS Wagner je efektivním nástrojem. Ovšem nejde pouze o bojiště, ale také o boj o schopnosti a srdce lidí, a z toho důvodu je  Centrum SVK Wagner vytvořeno”, konstatuje Starikov.

Projekt začal pracovat velmi rychle, a to podle názoru diskutujícího s listem by mělo rychle přinést očekávané výsledky.

Autor: Dmitrij Sikorský,  zdroj: RuEconomics, pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová