Proč není možné vyměnit stávající auta na fosilní paliva za elektromobily a co za touto snahou skutečně stojí?

Jak již víte, tak evropské země – a to i většina mimo EU – mají v příštích letech obměnit vozový park tak, aby měla většina lidí elektromobily. Jenže souběžně s tím se má přecházet na méně výkonné a nespolehlivé zdroje energie, což bude znamenat, že technicky nebude možné elektromobily nabíjet.

To tedy v případě, že by všichni, kdo nyní vlastní auta na fosilní paliva (a to včetně dodávek, autobusů a nákladních aut), přešli na elektromobilitu jak se nyní plánuje. A dokonce i kdyby to byla jen polovina a zbytek by jezdil na kole, hromadnou dopravou nebo pěšky, by to bylo neúnosné.

EU nedávno oznámila, že od roku 2035 zakáže prodej nových aut na fosilní paliva a již v roce 2025 má jít do šrotu většina starších aut. Mezitím Spojené království zašlo ještě dále a uzákonilo do roku 2030 zákaz normálních nových aut. To už je jen 7 let.

Tlačí tedy na to, aby všichni přešli na elektromobily. Všichni víme, že se to nikdy nestane. Síť na to prostě není dimenzována a na výrobu všech těchto nových elektromobilů není dostatek baterií.

Švýcarsko nyní plánuje zákaz řízení elektromobilů, když dojde ke krizi dodávek elektřiny. Krizová opatření by také mohla znamenat, že streamovací služby jako Netflix budou muset snížit rozlišení videí a je zakázáno používání herních konzolí.

A to má stále ve Švýcarsku naprostá většina lidí auta na fosilní paliva, takže toto omezení se bude týkat jen menšiny obyvatel. Ovšem ten zbytek se pro změnu může „těšit“ na klimatické lockdowny, které budou platit pro změnu zejména pro auta na fosilní paliva.

Takový klimatický lockdown již zcela vážně plánují v oxfordském hrabství. A často se o klimatických lockdownech zmiňuje také WEF, takže je jen otázku času, než dojde k jejich plošnějšímu zavedení.

Nejprve se říkalo, že byste si měli pořídit elektromobily, abyste zachránili planetu, pak už s elektromobily jezdit nemůžete, protože elektřiny je málo.

A pak je tu problém s baterií. Už teď mluvíme o nedostatku baterií a situace se bude v příštích letech jen zhoršovat, jak se bude zvyšovat poptávka. Víte, co se stane potom? Ceny porostou, což znamená, že elektromobily budou ještě dražší, než jsou.

Zde ovšem vůbec nejde o výměnu všech stávajících aut za elektromobily, protože k tomu nikdy nedojde. A to oni moc dobře ví. Jde o odklon vlastnictví dopravních prostředků, protože elektromobily si bude moci dovolit jen elita. Ostatní je budou v omezené míře sdílet.

A popravdě řečeno, elita asi taky nebude jezdit v elektromobilech jak se jim zachce, protože jsou k ničemu. Hlavně v zimě. Elektromobily už mají beztak velmi omezený dojezd a jejich používání například v zimě absolutně snižuje dojezd, jak nedávno zjistil tento youtuber:

Pojďme si spočítat, kolik elektřiny by elektromobily skutečně spotřebovaly, protože pokud se spoléháme zejména na nespolehlivou větrnou a solární energii, prostě neexistuje způsob, jak mít elektromobily ve stejném počtu, v jakém se nyní běžně vlastní auta na fosilní paliva. Jediný způsob, jak provozovat elektromobily ve velkém, je stavět další jaderné elektrárny. A to ve velkém.

V Evropě je asi 400 milionů aut. EU zakáže nová auta na fosilní paliva do roku 2035. Představte si tedy, že by všech těch 400 milionů aut přešlo na elektromobily. Řekněme, že auta mají baterii s kapacitou 100 kilowattů, což je to, co potřebujete, pokud chcete slušný dojezd.

Představte si, že všechna tato auta jsou plně nabitá alespoň jednou týdně. Pak by všichni evropští vlastníci aut spotřebovali neuvěřitelných 40 000 gigawattů elektřiny – každý týden. A jen na nabíjení aut.

Pro srovnání: průměrný jaderný reaktor produkuje 1 gigawatt. Tady potřebujeme 40 000 gigawattů. Zde můžete vidět zásadní problém s elektromobily. Síť se s tím nikdy nevyrovná.

Ještě směšnější by bylo, kdybychom využívali větrnou energii. Větrná turbína má jmenovitý výkon kolem 0,003 gigawattu. To je maximální výkon, který může produkovat. Samozřejmě při slabém větru nebo bezvětří toto číslo drasticky klesá. Opět potřebujeme 40 000 gigawattů, ne 0,003.

V Evropě bychom potřebovali více než 200 nových jaderných reaktorů pro pohon všech těchto elektrických vozidel. A to by ještě tato auta musela velmi výrazně omezit jízdu.

Představte si, kolik větrných turbín by bylo potřeba k pohonu všech elektromobilů. Všude by byly armády zcela neekologických větrných turbín hyzdících panorama a vybíjejících ptactvo. Pro větrná monstra by se vykácely ohromné plochy lesa. To je nesnesitelná představa.

Ne, masové přijetí elektromobilů nemá budoucnost. Lidé budou nakonec chodit pěšky nebo používat veřejnou dopravu, zatímco auta si bude moci dovolit jen elita. A samozřejmě pak tu bude ve velmi omezené míře sdílení.

Všechno je to o ovládání. Chtějí zrušit soukromé vlastnictví aut. Nechtějí, abyste se mohli volně pohybovat. Chtějí jen, abyste mohli cestovat tam, kam diktují.

Uvědomte si, že s příchodem digitálního otroctví, kdy bude k dispozici pouze programovatelná digitální měna, už nebude možné si jezdit kdykoli kamkoli se vám zachce.

K dispozici bude veřejná doprava, pro výjimečné případy zřejmě i sdílená auta, ale programovatelná měna vám jistě určí, na kolik hodin (nebo kilometrů) měsíčně budete mít možnost tato vozidla využívat.

Podobné to zřejmě bude i v případě hromadné dopravy. Pokud již svůj příděl vyčerpáte, pak máte smůlu. Přesně tak to bude s každým zbožím, které se má do budoucna v rámci oběhové ekonomiky sdílet – a tedy i s auty.

Autor: Slovanka, zdroj: Necenzurovaná pravda

4 5 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skeptik
skeptik
před 1 rokem

Týká se ten zákaz i nákladních aut a kamionů? Řekl bych, že je nereálné aby se všechny ty kamiony na naftu nahradily kamiony na baterky. A čím pak budou realizovat dopravu, když zakážou spalovací motory? A jestliže by se ten zákaz náklaďáků netýkal pak je očividné, že smyslem zákazu osobních aut se spalovacím motorem… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

A že proti tomu sdílení nic neděláte alternativa je rozhádaná a nejednotná zase to za nás budou muset udělat jiní. Nevěřím že se lidé na západě nechají o všechno okrást.

Plebej
Plebej
před 1 rokem

Autorka “Slovanka” má si pravdu, když na pozadí záměru EU zrušit auta na klasický pohon poukazuje na absurdní nerovnováhu očekávané spotřeby el. energie nezbytné k provozování “budoucího” evr. elektromobilního parku a disponibilních energetických výrobních kapacit. K autorkou uváděným číslům očekávané spotřeby nemohu dodat nic, vím o tom leda houby s voctem. Měla by si však… Číst vice »