Stanovisko SPD: Rok fungování vlády Petra Fialy (ODS), který uplynul 17. prosince, vybízí k průběžnému bilancování její činnosti

Za dobu působení Fialovy vlády vzrostla příjmová chudoba téměř na dvojnásobek, počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9 procent koncem roku 2021 na současných 16 procent.  V příjmové chudobě žije 43 procent samostatně žijících seniorů a téměř polovina rodičů samoživitelů.

Dokument Dokument
Dokument Dokument

Průměrná reálná mzda českých občanů se ve třetím čtvrtletí letošního roku propadla nejvýrazněji v historii samostatné České republiky – a to meziročně o 8,9 procenta, což je vůbec nejhorší výsledek v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).  O více než pětinu se v průměru za rok Fialovy vlády zvedly spotřebitelské ceny potravin, přičemž máme nejvyšší DPH na potraviny (15 procent), ostatní okolní státy mají méně a některé dokonce dočasně nulu (Polsko). A přitom ceny některých potravin stouply meziročně o 50 ale až 100 procent, za což mohou i nepřiměřené marže nadnárodních potravinových řetězců. Cena elektřiny se meziročně zvýšila nejvíce ze všech zemí Evropské unie, o 67 procent. A to přesto, že jsme ve výrobě levné elektřiny plně soběstační. Jde o jednoznačné zavinění ze strany vlády. Cenové stropy na energie přišly ze strany vlády pozdě, jsou nepřiměřeně vysoké a domácnostem ani firmám v ničem podstatném nepomohou. Ze všech těchto tvrdých dat vyplývá, že roční působení Fialovy vlády je velmi tragické a vedlo k zásadnímu zhoršení ekonomické a sociální situace České republiky, jejích občanů i podnikatelů. Proto shromažďujeme podpisy potřebné pro vyslovení nedůvěry současné vládě Petra Fialy!

Extrémní zdražování způsobené vládou Petra Fialy (ODS) nadále pokračuje, meziroční inflace v listopadu vzrostla v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně o 16,2 procent. Je to o 1,1 procenta více než v říjnu. Kvůli změněné metodice měření inflace je ovšem reálné tempo růstu zdražování ještě vyšší. Zejména s ohledem na to, že mnohem vyšší růst zaznamenávají ceny zboží a služeb, které jsou klíčové z hlediska výdajů občanů, které drahota dostává čím dále více do existenčních problémů. Například ceny zemního plynu vzrostly jen za poslední měsíc o 14,1 procenta, ceny tepla a teplé vody o 5,5 procenta, ceny tuhých paliv o 4,4 procenta a ceny elektřiny o 3,9 procenta. Podíváme-li se na meziroční růst cen základních životních nákladů, tak u zemního plynu jde o 139 procent, u tuhých paliv o 68,8 procent, u tepla a teplé vody o 30,2 procent. Toto jsou skutečné výsledky Fialovy vlády! Neskutečná míra růstu zdražování, které nejvíce dopadá na občany a pravdivá a velmi tristní vizitka nečinnosti, neschopnosti a nekompetentnosti!

Poslanci vládní koalice minulý týden ve Sněmovně neschválením jejího programu znemožnili konání mimořádné schůze svolané opozicí, která se měla podrobně zabývat závažnými problémy v oblasti sociální politiky. Šlo zejména o pomoc zdravotně postiženým občanům, rodinám s nejmenšími dětmi a také o řešení katastrofální situace na úřadech práce, která zásadním způsobem ohrožuje jejich přetížené zaměstnankyně a zaměstnance a hlavně životní úroveň desítek tisíc občanů s nižšími příjmy, kteří nyní čekají na sociální dávky, na které mají zákonný nárok, mnohdy i několik měsíců. Toto vše je vina a zodpovědnost vlády Petra Fialy (ODS) a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Tématem této schůze mělo být i skandální zdražení sociálních služeb ze strany vlády  pro zdravotně postižené občany závislé na pomoci jiných osob. A to bez toho, aby jim vláda nejprve zvýšila příspěvek na péči, jak už více než rok navrhuje SPD, což  ovšem vládní pětikoalice neustále blokuje! Na této schůzi se rovněž mělo hlasovat o zvýšení rodičovského příspěvku pro rodiny pečující o děti do 4 let. I to je dlouhodobý návrh SPD, který vláda odmítá projednat a s vlastním řešením není schopna přijít! Je tedy evidentní, že Fialově asociální vládě je osud desítek tisíc našich občanů propadajících se stále hlouběji do vážných problému a příjmové chudoby zcela lhostejný. Je to naprostá hanebnost.

Zástupci členských států Evropské unie a Evropského parlamentu se pod vedením předsednictví české vlády koncem minulého týdne dohodli na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami, což je ústřední bod tzv. Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), jejímž konečným cílem je mj. dosažení uhlíkové neutrality
do poloviny tohoto století. Systém obchodování (a spekulací) s emisními povolenkami se tedy bude nyní vztahovat i na vytápění a na silniční a námořní dopravu. Evropská unie zároveň zrychlí tempo, jakým budou muset průmyslové firmy z různých odvětví snižovat emise oxidu uhličitého. Ceny emisních povolenek v očekávání těchto přísnějších pravidel už letos vystoupily na rekordních 99 euro za tunu. V pátek se cena termínových kontraktů na tyto povolenky pohybovala těsně nad 83 eury za tunu, což je více než pětinásobek ve srovnání s jejich cenou před pěti lety. Toto rozhodnutí je z dlouhodobého hlediska naprosto likvidační pro velkou část českého průmyslu, povede k dalšímu výraznému růstu cen elektřiny a plynu, pohonných hmot, dopravy a návazně i všeho dalšího zboží a služeb a k postupujícímu chudnutí našich domácností. Česká vláda nejen, že toto opatření nevetovala, ale dokonce jej aktivně prosazovala a ještě se tím chlubí. Není tedy sebemenších pochyb o tom,  že ekonomické a sociální zájmy České republiky nejsou její prioritou a proto by měla odstoupit!

Hnutí SPD přeje všem občanům klidné vánoční svátky prožité ve zdraví a se svými nejbližšími v rodinném kruhu. Považujeme tyto tradiční křesťanské svátky za vhodnou příležitost projevit si vzájemně lásku, úctu a dobrou vůli a uvědomit si, které životní hodnoty jsou skutečně zásadní.

3.8 4 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

Jsem v klidu…
Mastně blyštivý Péťa nás přece nenechá padnout.
Nebo že by tato slova adresoval koloniálním vládám v Berlíně a Bruselu, Že JE nenechá padnout? Čert se v té pětikloace vyznej. 🙁

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Haskuv Duch
cablik
cablik
před 1 rokem

TITANIK JMÉNEM ČESKÁ REPUBLIKA!

https://pravyprostor.net/?p=153633

Evropský energetický armagedon z Berlína a Bruselu, nikoli z Moskvy
https://zvedavec.news/komentare/2022/12/9456-evropsky-energeticky-armagedon-z-berlina-a-bruselu-nikoli-z-moskvy.htm

cablik
cablik
před 1 rokem

Bohužel šílený zelený blábol je prosazován za každou cenu a podle mě na nějaké demokratické odstranění západních poskoků může SPD zapomenout. Pokud nepůjdou masivně lidé do ulic neudělají generální stávku tak žádné změny nebudou.

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Lidé v ulicích vládě nevadí, sejdou se, rozejdou se. Na generální stávku pod Středulou (Aspen) zapomeňte. V zástupech je dost policejních provokatérů, aby vytvořili zdání spikleneckého centra jako záminku k zatýkání a cenzuře. SPD nikdy na demokratické odstranění poskoků nespoléhala. “Chytří lidé” budou volit Pavla, Danuši nebo Andreje, což je totéž, neboť spolu hlasují.… Číst vice »

vik
vik
před 1 rokem

Škoda jen, že SPD nemá reálnou šanci vést, nebo sjednotit neparlamentní opozici abychom získali alespoň naději, že jednou může být líp. Takhle to vypadá opravdu hrozivě a řešení situace pomocí sociálních bouří není ideální.
A jen poznámka : Hodnocení článků “upravuje” zavčas přičinlivě nějaký trotl, takže se zdá být nevypovídající o reálu.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vik

A vy si vážně myslíte, že o něco takového SPD usiluje? To jako vážně? Už jste někde viděl politika, který to myslí se svými voliči dobře? Já tedy ne, jak se říká, slibem nezarmoutíš. A stejné je to i s SPD. Korporace, které nás řídí by jistě SPD nepřemohlo.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

SPD to ani nechce mít většinu a zodpovědnost protestní strana co je chce vládu svrhnou demokraticky s 9.5% to určitě jo..Takových let jsem je volil od začátku nezbude než podpořit PRO. Když jde do tuhého tak zalezou a blábolí o demokracii která tu nikdy nebyla.

vik
vik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Myslím si a udělám totéž.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vik

Parlamentní volby byl jejich debakl protože těch milion hlasů propadl a SPD nevěří velká škoda to by mohli mít 30ˇ% jak ANO.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ve volbách propadl milion hlasů, protože tito voliči odmítli podpořit SPD a raději dali sebevražedně hlasy podpětiprocentním stranám, nicméně ani po roce nebyla opozice schopna se sjednotit a místo integrace se ještě více roztříštila viz vznik podivné strany PRO (další jednoprocentní strany). Takže můžeme být nakonec rádi, že předčasné volby nebudou a navíc v prezidentských… Číst vice »

vik
vik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Neviděl bych to tak a možná vás ta “podivná” strana brzy překvapí a dá dohromady to, co je roztříštěné. A pak mohou být předčasné volby.

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vik

Nepřekvapí, že je stále dost chytráků, kteří volí další a další strany, které “překvapí”.

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Víte prdlajs o tom, co SPD chce nebo nechce. Buď jste manipulátor nebo manipulovaný. Hodně podporujte PRO, to je strana na odklonění hlasů do propadliště!

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Mě stačilo poslední volby žádná propaganda strany žádní kluci z plakátů ani leták do schránky. Když byly demonstrace tak tam SPD nebyla a řeči o demokratickém svržení vlády tak to ani náhodou s 9.5% určitě ne to jsou jen fakta pane manipulátore. Vím toho dost z vyjádření a činů vaší partaje.

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Žijete na Aljašce? Co je to za argument, že jste něco neviděl a stačí vám to? Letáky do schránek jsme zaplatili, do 3 miliónů schránek to nerozneseme, brigádníci České pošty si to někdy zjednoduší a letáky hodí do popelnice. Na demonstrace nás pozvali tak, abychom tam nepřišli. Měla to být propagace Raichlovy… Číst vice »

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Zvláště když blbci stále opakují, že všichni politici jsou stejní.

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Jo máte bohužel pravdu. A ještě ke všemu si u voleb z nabízených zel s naprostou jistotou vyberou to největší zlo (Klaus, Topolánek, Nečas, Kalousek, Fiala).
A pak se diví, co že se to děje.