V Kosovu to vře, přibyly jednotky NATO, ale srbská armáda tam nesmí

Karol Jerguš
Karol Jerguš

Fotografie zachycuje jednotku kosovsko-albánské policie, která se vypravila do srbské enklávy terorizovat místní Srby

V Kosovu a Metochiji pokračují protesty civilního srbského obyvatelstva proti teroru prištinských úřadů. Kvůli nejnovějším provokacím kosovských Albánců roste počet demonstrantů a počet vybudovaných barikád. Hraniční přechody „Jarinje“ a „Brnjak“ na administrativní čáře jsou nadále kosovskou policií uzavřeny. Doprava se středním Srbskem se neobnovila. Srbové už postavili barikády v sedmi osadách na severu regionu. Ve stanovém městečku v Rudaru je navzdory chladu a sněžení stále mnoho lidí. Protestující si však již nyní předkládají své podmínky, do jejichž do jejichž splnění nehodlají zátarasy rozhánět a rozebírat. A mezi požadavky je i propuštění všech nezákonně zadržovaných krajanů.

Jedním z důvodů probíhajících protestů bylo nezákonné zadržování kosovských Srbů, kteří předtím vzdorovitě opustili svá místa na oddělení a sejmuli ramenní popruhy. Včera večer v Kosovské Mitrovici, v oblasti Bosanska machala, byl zatčen Sladjan Trajković, který sloužil v místní policii od roku 2013. Na severu Kosovské Mitrovice byl dnes zadržen další exkosovský policista Zoran Michajlović. Zároveň stále nejsou žádné informace o místě pobytu Dejana Pantić a Miljana Adžiće, které zadrželi před týdnem. Podle místních zdrojů tím zatýkání nekončí. Albánské bezpečnostní síly cestují po osadách a ptají se obyvatele na Srby, kteří sloužili v policii a bydlí vedle nich. V okolí Prizrenu dnes Albánci vykradli i několik srbských domů a kostel svatého Mikuláše, postavený v 16. století.

Na severu Kosova je již více jednotek NATO. Ukázalo se, že vojenské síly NATO posílily svůj kontingent na severu Kosova. Jak se uvádí v misi NATO KFOR, vojenské hlídky byly posíleny a západní armáda bude situaci v provincii monitorovat ještě pozorněji.

NATO na žádost Srbska zatím nereagovalo. Představitelé Severoatlantické aliance informovali jen o tom, že zprávu dostali z Bělehradu a budou si ji pečlivě prostudovat. Hovoříme o požadavku Srbska splnit podmínky rezoluce OSN (č.1244) a umožnit, jelikož situace v Kosovu je kritická, přítomnost až tisíce srbských vojenských a policejních důstojníků v autonomii. Podle plánu Bělehradu by měli stabilizovat situaci a chránit ty Srby, kteří žijí pod albánskými úřady Kosova.

Srbové v Kosovu a Metochiji postavili sedm barikád a zablokovali přístupové cesty do srbských osad, informuje srbský telegram Vestnik. Protestují proti množství represivních opatření ze strany kosovských úřadů. Protesty začaly po zatčení několika Srbů, které stále probíhají.

Na čtvrtečním zasedání srbské vlády se rozhodlo obrátit se na velení mise NATO KFOR v Kosovu se žádostí o zavedení srbské armády a policie do Kosova a Metochije. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č.1244 má Bělehrad právo mít na severu částečně uznané Kosovské republiky omezený vojenský kontingent v počtu do tisíce lidí. Srbský prezident Aleksandar Vučić se setkání zúčastnil na pozvání premiérky A. Brnabićové, poté promluvil k národu v srbském rozhlasu a televizi.

Srbský prezident zároveň zdůraznil, že si je téměř jistý, že tato žádost bude zamítnuta. Vučić uvedl, že všechny jeho návrhy na řešení situace na severu Kosova odmítají mezinárodní pozorovatelé a organizace, které by prý měly v tomto regionu udržovat pořádek. Zároveň Brusel a Washington nadále vyvíjejí tlak na Bělehrad a žádají oficiální uznání Kosova jako nezávislého státu s právem zastupovat jeho zájmy v mezinárodních organizacích včetně OSN.

Prezident Srbska zdůraznil, že takové rozhodnutí pro vedení země, pro celý srbský lid, je „červenou čarou“, kterou nehodlají překročit. Požadavky jsou pro nás nejobtížnější. Situace na místě je taková, že to mezi Srby vře jak na severu, tak na jihu. Srbové nehledají nic speciálního. Žádají propuštění Adžiće a Pantiće, i když jsou v domácím vězení – uvedl.

Vučić uvedl, že minulou sobotu kosovskými bezpečnostními silami na kontrolním stanovišti Jarinje byli zadrženi a zatčeni bývalý srbští policisté pro “podezření z terorismu”.

Srbský prezident upozornil, že pokud velení KFOR odmítne vládní žádost o zavedení omezeného kontingentu do severních oblastí Kosova, může požádat o zasedání Rady bezpečnosti OSN k aktuální situaci. Vučić zdůraznil, že o vstupu „takzvaného Kosova“ do OSN nemůže být ani řeči. Zatímco ve všech ostatních otázkách je Bělehrad připraven vést konstruktivní jednání se všemi zúčastněnými stranami, aby se předešlo dalšímu zhoršování situace v pohraničních oblastech, uvedla hlava Srbska.

Autor: Karol Jerguš, zdroj: Armádny magazín Sk

 

Poznámka Nové republiky:

Kosovo a Metochija je okupovaná jižní provincie Srbska, jejíž momentální vedení, skládající se převážně z velitelů albánské teroristické struktury UÇK a albánských extrémistů, vyhlásilo v únoru 2008 “nezávislost”. Pod tlakem administrativy USA – protektora kosovsko-albánské mafie – tento samozvaný stát postupně uznalo okolo 100 zemí. Samozvanou “Republiku Kosovë” však neuznali mimo jiné Čína, Indie, Brazílie, Rusko, Argentina, Indonésie, Kazachstán a další,  a z evropských zemí, členů EU a NATO “samostatné” Kosovo neuznali mj. Španělsko, Slovensko, Kypr, Rumunsko… Pro Srby je jižní provincie historickou kolébkou srbské státnosti a pravoslavné víry. Zatím žádná srbská vláda ani pod sebevětším nátlakem a vydíráním Západu neuznala odtržení Kosova od srbského státu. Cílem albánské vlády na Kosovu je obsadit celou provincii včetně severu s centrem v Mitrovici a na jihu s centrem ve Štrbcích. Vyhánění a terorizování zbylých kosovsko-metochijských Srbů je denní teroristickou praxí kosovsko-albánské administrativy.

 

5 4 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Jo když to skončí na Ukrajině tak to začne v Kosovu a pote jim opět Rusko a Srbsko nakope ty odporné [_T_] OSN je jen loutka USA a podle toho to vypadá,