Zelenskij v Novém světě

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

První zprávy

Vladimir Zelenskij poprvé od zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině opustil zemi, odjel na  výlet. Momentálně je ve Washingtonu. Zdá se to důležité.
Než Zelenskij bude jednal v „SCIF“, tak cestou napsal tweet.

Co je to „SCIF“? SCIF je místo, místnost, prostor, který je silně „obalený“ do olověného pláště, aby byl odolný proti odposlechu. SCIF jsou ve všech vládních budovách na světě. V Bílém domě je dokonce několik různých velikostí. Vladimir Zelenskij neodjel jen do Washingtonu, ale s největší pravděpodobností do washingtonského SCIFS. Cestou tam však nejprve tweetoval.

Na Twitteru napsal: „Jsem na cestě do Spojených států, abych posílil odolnost a obranné schopnosti Ukrajiny. Konkrétně budeme s prezidentem Spojených států jednat o spolupráci mezi Ukrajinou a Spojenými státy. Vystoupím také v Kongresu a budu mít řadu bilaterálních jednání.”

Tak takhle si to představuje ukrajinský příjemce zakázek. Bilaterální, diskuse, spolupráce. Přesněji: Chtěl by, aby svět pochopil účel jeho cesty. Nic moc nenasvědčuje tomu, že by to mohlo být reálné. Před pár dny proběhl velmi podrobný rozhovor „Economist“ se Zelenským. Když budete číst mezi řádky, uvidíte, že situace je docela jiná. „Economist“ většinou vůbec nevedl rozhovor se Zelenským, ale s náčelníkem ukrajinské armády Valerijem Zalužnym. Mezitím Zelenskij pozorně seděl, díky čemuž je jeho tweet především fantastickější.

Rozhovor jako ten v The Economist nevzniká jen tak. Zapojuje se nejen šéfredaktor a partner rozhovoru, ale je to velmi pečlivě plánováno. Rozhovor má ve veřejnosti působit určitým způsobem nebo má veřejnost na něco připravit. To je předem politicky probráno a schváleno. Třeba z toho pohledu, jak co nejšetrněji veřejnost poučit o nové skutečnosti, aby se odpovědní v politice lehce vyřádili. Byl to rozhovor pro západní veřejnost. Skutečná zpráva byla skryta mezi řádky. Zpráva: Válka je pro kolektivní Západ ztracena. Už není co vyhrát.

Velitel ukrajinské armády Zalužnyj vychvaloval, jak by se k Rusům připlížil, ale ve skutečnosti šlo o „by“. Pokud by Ukrajina měla raketový systém Patriot, který má být nyní dodáván v zastaralé verzi – a kdyby Ukrajina dostala 300 tanků a 500 dalších obrněných vozidel – a – a – a – pak by Zalužnyj „porazil“ Rusy. Je to jako Wenckova armáda. Pokud by ještě existovala, Hitler mohl definitivně zabránit dobytí města Berlína na konci dubna 1945. Kdyby německé „zázračné zbraně” byly včas připraveny ve velkém počtu,  tak „by” dnes …

Faktem je: Aby bylo možné provozovat radarový systém Patriot, který se 30 let nikde neosvědčil, je zapotřebí operační tým několika desítek specialistů. Museli by být nejdříve vycvičeni. Bude to trvat nejméně tři, ale pravděpodobně spíše pět měsíců. Pak je systém Patriot stacionární systém, který nelze jednoduše přemisťovat po webu a přesouvat z jednoho místa na druhé. Díky tomu je zranitelný vůči leteckým útokům. Bude tedy ještě pár měsíců trvat, než bude mít Ukrajina systém na jedné straně a natrénované týmy na straně druhé. Je docela možné, že válka do té doby oficiálně skončí. Pro Západ je – konvenčně – již dnes ztracen. Velká ruská ofenzíva je na spadnutí. Těch 300 tanků a 500 obrněných vozidel ještě nebylo dodáno – a Rusové jsou méně ochotní než kdy jindy stát a přihlížet takové dodávce. Vladimir Putin se spíše nedávno setkal s předsedou vlády Doněcké lidové republiky, na kterém si nechal ukázat důsledky neustálého ukrajinského ostřelování města Doněck a slíbil nápravu situace.

Takže to, co řekl šéf ukrajinské armády Zalužnyj v The Economist, lze ve skutečnosti zredukovat na jediný konjunktiv: „by“. Nemá ani materiál, ani vojáky, aby se k Rusům připlížil. Kdyby měl, pak by to udělal. Všechny jásavé zprávy o rozhodnutí USA dodat raketový systém Patriot Spojenému království jsou bezpředmětné, protože zanedbaly časový faktor. Západoevropské armády NATO se navíc začínají bouřit, protože nemají co dodat na Ukrajinu, aniž by zcela obětovaly obranu vlastních zemí. Soudržnost mezi USA a evropskými partnery v NATO se mimochodem hroutí – spíše z ekonomických než vojenských důvodů. Americký „zákon o snižování inflace“ je v podstatě jen eufemismus pro „obchodní válku proti EU“.

Válka skončila

Jak to shrnuje bývalý zbrojní inspektor OSN a bývalý námořní zpravodajský důstojník Scott Ritter: Válka skončila, pokračují jen mrtví. Co bude předmětem těch rozhovorů, ke kterým byl Zelenskij povolán do Washingtonu, není třeba příliš fantazie. Má-li mít Ukrajina jako národ vůbec nějakou budoucnost, pak má klíčový význam přístup k Černému moři. Přístavní město Oděsa je proto středem pozornosti. Toto je jediný velký přístav, který Ukrajina v současnosti má. Ekonomická budoucnost Ukrajiny stojí a padá s Oděsou. Pokud by byl nyní uzavřen mír, tento přístup k Černému moři by mohl být stále ještě zachranitelný. Mír by musel být uzavřen rychle, jinak začne velká ruská ofenzíva,  Rusko s mírovými rozhovory nespěchá. Jednoduše řečeno to znamená, že musí existovat něco, co podle německých feministických ministrů zahraničí za žádných okolností nesmí existovat, totiž ruský „diktovaný mír“. Ukrajinské chvástání o znovudobytí Krymu je beztak zcela nereálné.

Krymská otázka: Ve Washingtonu neexistuje shoda

„Dvoustranné rozhovory” ve Washingtonu tedy budou o nalezení způsobu, jak se Západ rozloučí s touto válkou, aniž by utrpěl další obrovskou ztrátu tváře mezi západní „veřejností”. To platí i pro západní média, která se nedávno pokusila rozšířit pohádku o hrozícím ruském útoku na Moldavsko. Ruští vojáci jsou již v Podněstří, napsala média. Ve Washingtonu se dnes bude také osobně jednat o Zelenského budoucnosti a nelze se divit, že se Zelenskij stane historií jako prezident Ukrajiny ve velmi blízké budoucnosti. Lze si představit, že jednání s Ruskem povede Valerj Zalužnyj, kterého si přátelé i nepřátelé váží kvůli jeho vojenské perspektivě. Mírová dohoda za ruských podmínek se stala nevyhnutelnou. Jedinou alternativou by byla přímá konfrontace mezi NATO a Ruskem, která by mohla vyústit v možnou definitivní eskalaci války, která by pak ukončila i mír v západní Evropě.

5 5 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Kdyby někdo zavčas sejmul Hitlera před 2. světovou válkou, tak ten svět by byl dnes úplně jiný, jak je možné, že se zatím ještě nikdo takový nenašel v případě Zelenského?

spartak
spartak
před 1 rokem

Nechápu Rusko ,že nechává Oděsu a Podněstří v nejistotě.

cablik
cablik
před 1 rokem

Děkuji panu autorovi za článek fakta jsou neúprosná.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Jen škoda, že to ještě nikdo neřekl těm infantilním pitomečkům v naší vládě i opilcům, buzíkům a hloupým děvčatům v ČT.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

To je hlavní je že propaganda funguje na 100% tak se bude vítězit až do hořkého konce.

Jarin G.
Jarin G.
před 1 rokem

Skvělý rozbor. Také to tak nějak vidím. A čím déle se na Ukrajině budou “rozhoupávat” ke skutečným, smysluplným rozhovorům, tím to bude pro UA horší a horší a ta “demarkační” linie se bude posouvat pomalu, ale jistě, na západ a jih UA. O utrpení UA| civilistů, kteří jsou bez el. energie, tepla, vody atd., netřeba… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jarin G.

Jarine,já vám nevím. Nebylo by lepší rychle zabrat ruskojazyčné oblasti, tedy ty, kde se předpokládá, že by lidi rádi byli opět s ruskem v míru, neřku-li, přímo rusy,a ty oblasti začít nejprve chránit a pak zvelebovat, než to zrnko po zrnku? Kdybychom se podívali na mapu, tak za měsíc se fronta posunula možná o 5… Číst vice »