Má být přístup Ukrajiny k demokracii náš vzor? Žantovský se zhrozil

Ukrajinská inspirace pro boj s dezinformacemi? Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se s tím nepáře a podle mediálního analytika Petra Žantovského je jen otázkou času, kdy to někoho napadne i u nás.

Petr Žantovský
Petr Žantovský

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před pár dny podepsal novelu zákona o médiích, která umožní omezit činnost médií a novinářů v zemi bez posvěcení soudu. 

„Tato zpráva je velmi dramatická nejen v ukrajinském kontextu. Lze si totiž snadno domyslet, že jde o jakýsi lakmusový papírek, podle něhož se může měnit legislativa i v jiných zemích nebo v celé EU,“ řekl v pravidelném mediálním přehledu pro parlamentnilisty.cz Petr Žantovský.

Žantovský se také dále zamýšlí nad tím, co je dezinformací na kurzu pro špiony či prodeji doktorských titulů v souvislosti s adepty na prezidenta.

Jak informoval server Novinky.cz pod titulkem „Ukrajinští novináři se kvůli novele zákona bojí o svobodu slova“, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před pár dny podepsal novelu zákona o médiích, která umožní omezit činnost médií a novinářů v zemi bez posvěcení soudu. Například vypnutím zpravodajského webu. Ukrajinská Národní rada pro televizní a rozhlasové vysílání, jejíž členové jsou vybíráni parlamentem a Zelenského administrativou, získá širší pravomoci.

„Tato zpráva je velmi dramatická nejen v ukrajinském kontextu. Lze si totiž snadno domyslet, že jde o jakýsi lakmusový papírek, podle něhož se může měnit legislativa i v jiných zemích nebo v celé EU,“ uvedl dále pro parlamentnilisty.cz Žantovský.

Připomněl přitom, že u nás se vede diskuse o regulaci internetu nejpozději od roku 2012.

„Už tehdy se mluvilo o tom, že k pravomocím regulačního orgánu (u nás RRTV) přibudou také kontrolní kompetence směrem k internetovému prostředí, a dokonce i tisku. Ty hlasy přicházely z Bruselu a u nás je různí přičinliví horlivci setrvale papouškovali. Tehdy to u nás neprošlo, ale teď je tu příklad z východu. Ze země, kterou si náš premiér bere do úst vždy, když chce zdůvodnit nějaký nepopulární či nesmyslný krok: zde se lze z jeho úst nadít například teze o tom, že jde o ochranu občana před ruskými dezinfomacemi. Jaké to jsou, to už nikdo jmenovitě neříká. Stačí ta nálepka. Ostatně, úplně stejně objasňuje důvody toho zákona sám Zelenskyj,“ vysvětlil dále Žantovský.

Nepíšeš, jak chceme? Jsi nepřítel a kremelský šváb

Proti ukrajinskému zákonu vystoupila Evropská novinářská federace. A nejen ona. Národní svaz novinářů Ukrajiny chystanou novelu zákona označil za „největší hrozbu svobody projevu od vzniku samostatné Ukrajiny“. Poukázal také na to, že novela zákona o médiích byla připravována za zavřenými dveřmi bez konzultace s odbornou nebo širokou veřejností.

„Novináři ani jiní pracovníci médií, kteří zákon oprávněně kritizují, nebyli na žádné jednání pozváni. Samotná jednání probíhala netransparentně,“ stěžuje si na svých stránkách Svaz ukrajinských novinářů.

„Nu, to je běžná praxe,“ podotkl Žantovský a přidal zkušenosti s těmi, které má na mysli.

„Naši cenzoři v čele s Věrou Jourovou a Michalem Klímou také nekomunikují s mnohými z těch, jichž se jimi chystaná zákonná reglementace dotýká. Jourová už před mnoha měsíci vytáhla do boje proti ‚dezinformačním‘ webům, naše vláda jich loni v únoru rovnou řadu vypnula, ačkoli k tomu neměla zákonný podklad, a ten čin byl zjevně protiústavní. Jeden by si myslel, že se vláda poučí a přizve k jednacímu stolu zástupce té sféry, jichž se náměty dotýkají, a nadto třeba odborníky z oblasti médií a především mediální legislativy. Kdepak, naši cenzoři si bohatě vystačí s kreslením čerta na vrata: Nepíšeš, jak my chceme? Tedy jsi nepřítel a kremelský šváb,“ popsal pro parlamentnilisty.cz mediální odborník uvažování těch, co se nás pokoušejí ukrátit na svobodě slova.

Ukrajina a její přístup k demokracii má být náš vzor

Považuje za velice smutné, že v čele této štvanice jsou lidé zastupující ODS v čele s Petrem Fialou.

„To ODS, jmenovitě především Ivan Langer, spolu s lidmi s ČSSD, jmenovitě Petrou Buzkovou a Miloslavem Kučerou, sepsali relativně a na svou dobu uspokojivě liberální zákon č. 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání. Podle něj běžela naše elektronická mediální scéna jako hodinky. Loni sice v zákoně přibyla spousta europoidního balastu, ale ten zásadní směr zůstal jakž takž zachován. Tedy přinejmenším ústavní princip svobody slova. Zdá se však, že můžeme očekávat změnu k podstatně horšímu, a to v režii téže strany, kterou kdysi založil Václav Klaus a jeho lidé a které dnes vévodí kariéristé bez idejí, ale s obrovskými mocenskými ambicemi,“ obává se Petr Žantovský.

Podle něj posun v názorech a politice ODS nejlépe vyjádřil ve své novoroční glose Jiří Weigl.

„Přesně zde identifikuje cestu, kterou ODS prošla až k dnešnímu stavu, který s původní ODS nemá pranic společného. Dnes je to, dodávám já, totalitarizující představitel mocenské arogance, bezohlednosti a tupé odevzdanosti zájmům docela někoho jiného, než jsou naši občané. Jestli se podaří, a ono se to nejspíš podaří, realizovat u nás něco podobného, co teď činí ukrajinský prezident, pak celých třiatřicet let polistopadového hledání demokracie vezme definitivně zasvé. A mimochodem, vypovídá to též cosi jasného o stavu dnešní Ukrajiny a jejího přístupu k demokratickým hodnotám. To má být náš vzor, pane premiére?“ obrátil se Žantovský na předsedu vlády Fialu.

Demoverze toho, co čeká tištěná média v celé Evropě

V Estonsku už nebudou v pondělí vycházet žádné papírové noviny. Tištěná vydání jsou moc drahá, píše server iRozhlas. Podle serveru estonské noviny Eesti Päevaleht od poloviny ledna přestanou vždy v pondělí vycházet v papírové podobě. Šéfredaktor Urmo Soonvald a šéf mediálního koncernu Delfi Meedia Argo Virkebau označili rozhodnutí za důsledek vyšších nákladů, včetně těch na distribuci novin.

„Znamená to, že v Estonsku vždy v pondělí už nebudou vycházet ani jedny (papírové) noviny v estonštině,“ napsal místní server Err.ee. Noviny Eesti Päevaleht se už dávno zřekly sobotního vydání, a tak budou vycházet jen čtyřikrát do týdne. Papírového vydání se už dříve zřekly deníky Postimees a Õhtuleht. Hospodářský list Äripäev loni na podzim úplně zrušil tištěnou verzi a plně přešel na digitální formát.

„Je vcelku nasnadě, že tento příklad vývoje printových médií – na jazykově i regionálně malém příkladu pobaltské země – jsou jen jakousi ‚demoverzí‘ toho, co dříve či později čeká printy v celé Evropě, a možná nejen tam. Ve výhodě jsou britské, německé či francouzské printy, protože pokrývají velký jazykový trh. Spíše kvůli tradici asi nějaký čas přežijí i tisková média v Polsku a Itálii. Je jasné, že je to výsledek vývoje ve dvou směrech. Předně aktuální běsnění s cenami energií a dalších vstupů neúnosně zdražuje samotnou existenci printových vydavatelů. Ale není to jen dnešní krize. Aniž bych ji chtěl jakkoli brát v ochranu, problém s klesajícím zájmem o printy je dlouhodobý. Velmi stručně řečeno, pokles prodaných nákladů celoplošných deníků, vyjdeme-li z ověřovaných dat Unie vydavatelů, je u nás meziročně deset procent,“ řekl dále pro parlamentnilisty.cz Petr Žantovský.

Čeští elfové jsou zdroj mimo jakoukoli relevantní diskusi

Boj o Hrad na dezinformační scéně. Terčem jsou Pavel a Nerudová, vytrubují do světa SeznamZprávy. Dezinformátoři prý nejvíce cílí na generála Petra Pavla. Jejich podporu naopak má kandidát SPD Jaroslav Bašta.

„Samozřejmě, že s každým dnem ubíhajícím do data prvního kola prezidentské volby roste a ještě dál poroste nemilosrdný konkurenční boj, neštítící se využívat jakékoli prostředky k posílení vlastního chlebodárce a poškození jeho protivníků. Nejinak se to děje i dnes. Seznam Zprávy tvrdí, že se zvyšuje aktivita ‚dezinformační scény‘, která útočí na některé z kandidátů. Nejvíce to prý schytává generál Petr Pavel a nově i Danuše Nerudová. Kde na to Seznam Zprávy přišly? Inu, plyne to údajně z jakési ‚analýzy‘ skupiny Čeští elfové,“ vysvětlil ve svém pravidelném přehledu s názvem TÝDEN V MÉDIÍCH pro parlamentnilisty.cz Žantovský.

Také jsme psali:
Zbořil: Nic nového v novém roce, lidé budou dál umírat pro zájmy bohatých

„Už fakt, že jde o anonymní aktivitu, z níž známe jmenovitě jen Boba Kartouse, dříve ředitele Pražského inovačního institutu, dnes poradce ministra školství Balaše, staví tento zdroj mimo jakoukoli relevantní diskusi. Tzv. Čeští elfové jsou regulérní nátlakový propagandistický nástroj, který vždy zveřejnění něco, co nazve seriózní analýzou, aby se toho mohli zmocnit názorově příbuzní novináři a jejich političtí guruové,“ řekl dále Petr Žantovský a dále prohlásil, že spíš než o dezinformace jde o fakta, která se nehodí připomínat.

„Podobně je to s Nerudovou. Je dezinformací, že vedla Mendelovu univerzitu v době, kdy propukl skandál s prodejem doktorských titulů rakouským turbostudentům? Nebo je to jen tak, že se to nesmí připomínat, protože Nerudová je pro někoho zkrátka jasná premiantka a hledat na ní škraloupy se nesmí? Pravděpodobný finalista souboje o trůn Andrej Babiš v SMS pro Seznam Zprávy napsal, že analýzu Českých elfů nečetl. ‚O podpoře nevím, vliv dezinformační scény nejsem schopen hodnotit‘, odpověděl Babiš a označil se naopak za oběť masových médií, která na něj ‚pravidelně útočí‘ a ‚lžou o jeho aktivitách‘. Myslím, že tím vyjádřil skutečnost poměrně krystalicky,“ konstatoval závěrem svého přehledu týdne pro parlamentnilisty.cz Petr Žantovský.

Autor: Petr Žantovský, zdroj: prvnizpravy.cz

3 2 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skeptik
skeptik
před 1 rokem

Mafiánská ODS nikdy nehájila zájmy ČR a 99% obyvatel, ale jen zájmy svoje a zájmy podnikavců, podvodníků a zlodějů.
Vláda ODS znamenala pokaždé katastrofu.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Já bych řekl, že se Ukrajina snaží přiblížit našim hodnotám. Vymyslet zákon, který vlastně ochrání občana tím, že ho soudní moc nezavře za to co někde řekl, nebo napsal, ale naopak se uvědomělý občan předem dotáže soudu, či smí mluvit nebo psát … majstrštyk v evropském právu. Přesto si ale myslím, že… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo jo to je ono lidé toho mají dost sype se jim to tak chtějí cenzuru a je to jedno jestli Banderovci, EU nebo USA všichni jsou stejný a táhnou za jeden provaz.