Otevřený dopis vojenského experta Prof. Svobody ministryni obrany České republiky

Paní Černochová!

        Jsem plukovník letectva ve výslužbě a věnoval jsem celý svůj život, (více než 40 roků), podle svých sil a schopností obraně vlasti. Představil jsem se hlavně proto, abyste věděla, že problematice, o které Vám budu psát, rozumím snad lépe jako Vy, protože nemáte pro svou funkci aprobaci, a žádné odborné vzdělání. (Ostatně ve vládě, ve které sedíte, je podobných diletantů většina.)

Ministerstvo obrany,

Hlavní město Praha – Hradčany

Tychonova 221/1

PSČ: 16000

Celou dobu vojenské služby a práce jsem byl přesvědčen, že úkolem i posláním armády a celého ministerstva obrany, které „řídíte“, je…

Obrana občanů Československé republiky, a po majetkovém převratu, bohužel, pouze České republiky, proti vnějším (a ve zvláštních případech i vnitřním) nepřátelům. Je to obrana celistvosti a integrity státu, za všech i mimořádných okolností.

 

Jde jistě o velmi složitý úkol, na kterém jsou zainteresována i jiná ministerstva jako bezpečnosti, výroby, strojírenství, zemědělství i další, a přesto je nedělitelný.

Už vzhledem ke svému celoživotnímu povolání se zajímám o to, jak je výše uvedené poslání armády plněno.

Až nyní se dovídám, že tento úkol je díky Vám a řadou Vašich rozhodnutí plněn velmi špatně, a dokonce je převážně naše vlast, uváděna do velkého nebezpečí. Svědčí o tom především Vaše „nedávné rozhodnutí“ nakoupit pro naši obranu atomovou zbraň. Nemám tušení, kdo Vás k takovému nesmyslu navedl.

V každém případě (pokud se Váš záměr uskuteční), vystavujete republiku a naše občany nebezpečí krutého, preventivního úderu mocnosti, proti které bude namířena, a s velikou pravděpodobností, bude takový úder veden opět adekvátním prostředkem – nukleárního charakteru.

Americký expert Ritter dále připomněl: Cituji“…“V případě, že se Česká vláda rozhodne stíhačky F-35 nakoupit, pak se nemůže divit, že z ruské perspektivy bude ČR vnímána jako někdo, kdo disponuje „jadernou platformou” a je tedy, v případě boje, schopný shazovat na nepřítele jaderné hlavice. To je jediný účel, k čemu tyto letouny slouží. Pak by se Česká republika neměla divit, když se sama ocitne na předním seznamu cílů, v případě použití jaderných zbraní.“ Dále řekl:

„Mysleli jste si doteď, že máte pohodlný život a skvělou kulturu? Nemáte, protože v případě pořízení F-35 se z vás stane pouze jaderný cíl. V případě vojenského konfliktu s Ruskem vaše krásná země jednoduše zmizí. A to jen proto, že se teď vláda nezodpovědně rozhodla hrát jaderné hry, na které ale nemá.”

Při jiné příležitosti jste projevila názor, že se naší armády a jejího nasazení do bojové činnosti, toto opatření nebude týkat. (Jsem přesvědčen, že něco takového by blbý neřekl, ani kdyby mu hubu rozbil). Neberu v úvahu, zda jste tím myslela, že naši vojáci nebudou v místě konfliktu nasazeni, což je zcela nereálné. Pravděpodobně nevíte, jaké důsledky po sobě nechá použitá nukleární zbraň. Vzpomeňme si na havárii atomové elektrárny v Černobylu, kdy „atomový mráček“, zachvátil takřka celou Evropu, vyvolal obrovskou paniku nejen vlád postižených zemí a jejich občanů, ale s tím související velké národohospodářské škody a ztráty na životech.

Ví dnes někdo, co způsobili Američané v Japonsku, naprosto zbytečným, shozením prvních lehkých atomových pum na Hirošimu a Nagasaki? Ví, že obě města byla srovnána se zemí a zahynulo v nich řádově statisíce civilních občanů?

Já se Vás ptám, na co bude naše armáda potřebovat nukleární zbraně a proti komu? Ze své životní praxe vím, že pokud něco chce koupit rozumný sedlák, nebo selka, tak si předem rozmyslí, na co to bude potřebovat, používat a zda na to bude mít dost peněz, aby se nemusel zadlužit. Naše republika má každoroční deficit kolem tří set miliard korun a Vy jí chcete zvýšit dluh o desítky až stovky miliard? Však jste už rozdala ukrajinským nacistům a fašistům dělostřelecké střelivo, tanky, obrněná transportéry a řadu válečných komodit za více než 47 miliard Kč. Jak uvažujete a kde je Vaše zodpovědnost? (Kdo chce mír, nerozdává zbraně.) Kdo Vám dal k tomu mandát? Voliči jistě ne. Pochlubte se! Proto s něčím takovým nemohu spolu s mírumilovnými voliči souhlasit a považuji to, se všemi, pro nás krajně nebezpečné důsledky, za vlastizradu.

Při svém rozdávání zbraní a vojenského materiálu si paní Černochová ještě naříká, že její armáda je zastaralá a že se zbavuje jenom toho co už nepotřebujeme. Přesto zdůrazňuje, že bez   vybavení a výzbroje nezůstaneme. Půjčí nám na ně milostivě USA, a ne nějakou maličkostí. Jde „jenom“ o 2,7 miliardy Kč.

O čem už nemluví, jsou podmínky, za kterých se může půjčka realizovat a jak tyto peníze a za co utratit. To je právě onen danajský dar, protože „naše“ armáda nebude smět kupovat to, co bude chtít a potřebovat pro své moderní vybavení, ale to, čeho se potřebuje armáda Spojených Států zbavit. Půjde tedy o starou opotřebovanou techniku, kterou bude třeba opravovat a poskytnout jí enormně nákladný servis. No, a to už bude za naše peníze, protože ta pomoc je půjčkou za velké úroky na 10 – 15 roků. Za tento „dar“, ve výši okolo 900 milionů USD, si budeme nuceni koupit právě od nich nekvalitní služby a náhradní díly, které si nebudeme smět vyrobit sami.

Bohužel to, co jsem dosud uvedl je pouhá maličkost proti tomu, že chcete nakoupit „údajně nejnovější a nejlepší americké letouny na světě, F-35.“ Kontrakt, údajně není ještě podepsán, ale Vy jste rozhodnuta jej realizovat.

Dobrá hospodyně by se ptala např.

  • Na co takové monstrum budu potřebovat?
  • Kolik by to stálo?
  • Nemusela bych si na to vypůjčit?
  • Mám dost velké příjmy, abych se brzy zbavila dluhů? Atd.

A možná by si položila další otázky, než se rozhodne. Nu a nyní se ptám, jestli jste si před svým rozhodnutím nějaké otázky položila Vy? Jaké, pochlubte se!

Já přečetl jsem si potřebné informace o tomto letadle, a dobrý dojem na mě neudělalo. Proto jsem se obrátil na odborníka, který bude nestranný a ví o tom víc než já.

Je jím Scott Ritter, bývalý zbrojní inspektor OSN a přední vojenský expert. Byl americkým vojenským expertem, také zbrojním inspektorem OSN v Iráku, hlavním analytikem pro námořní pěchotu a pohovořil o plánovaném nákupu vojenských stíhaček. Svoje analytické poznatky, pro ministryní obrany ČR, shrnul do několika vět.

Uvedu Vám celou jeho analýzu Vámi nakupovaného letounu. Zde je.

 • „F-35 je jedná z nejhorších stíhaček, které kdy Spojené státy vyrobily.
 • Jsou velice drahé.
 • Jejich uvedení do provozu by vyžadovalo nesmírné náklady, mimo jiné. na výstavbu nového letiště.
 • Ekonomičtí experti odhadují, že nákup a uvedení těchto monster do provozu by vyžadovalo celkové náklady 8-10 bilionů Kč.
 • Zadlužení hospodářství, by trvalo 70 – 90 roků.
 • V tom nejsou započteny úroky z nezbytných půjček.
 • Palubní systémy nefungují, a pokud jste pilot, zemřete”.
 • Není to obtížně zjistitelné letadlo, je snadné jej detekovat a sestřelit.
 • Elektronika bojového letounu F-35 prostě a jednoduše nefunguje tak jak má.
 • Má vysokou poruchovost.
 • Letadlo je velmi náročné na údržbu.
 • Co se motoru týče, i když nejste ve válce, jeho údržba vás přivede na mizinu.”
 • Česká republika by kdykoli v budoucnu měla mít 40% bojovou pohotovost.
 • To by v případě letectva znamenalo, že 4 z 10 letadel budou trvale schopné boje.
 • V případě, že Česká republika budete mít F-35, tak se vám to prostě stejně nepodaří.
 • Podle vyjádření Rittera je důvod velmi jednoduchý: Ta letadla jsou prostě příšerná.
 • „Dokonce i americký kongres, který je nechvalně proslulý tím, že vyhazuje peníze za zbraňové systémy, se začíná probouzet a uvědomuje si, že má své limity… obrovské limity.
 • Jednoduše řečeno, pořídit si stíhačky F-35 je velká chyba”, řekl dále Ritter.
 • Podle Rittera jsou pokusy s tímto letadlem létat v boji naprostou sebevraždou.
 • F-35 jsou schopné nést jaderné hlavice, což znamená, že jsou certifikovány k manipulaci s jadernou bombou B-61, která je v současné době hlavní zbraní NATO.
 • Přestože, Česká republika, není jadernou velmocí, tak se jí podle nové doktríny NATO v případě pořízení letounů F-35 stane.
 • Každý člen NATO, který má F-35, má zároveň jadernou platformu a NATO očekává, že ji v případě válečného konfliktu použije.

Zkuste se nad tím zamyslet paní Černochová. Rozumný ministr by především revidoval svůj úmysl a tyto letouny by rozhodně nekupoval.

Dosud máme ve výzbroji letectva švédské letouny Gripen. „Máme“ je to pojem zavádějící, protože neslouží obraně našeho vzdušného prostoru.

Naši piloti jsou velmi dobří a inteligentní. Vědí, že v případě úmyslu napadnout leteckou velmoc Rusko, budou sestřeleni dříve, než přeletí její hranice.

I tyto letouny jsou na naše podmínky a jejich účel drahé. Naprosto vyhovující by byly u nás vyrobené MiG-21, kterými jsme měly vyzbrojeny tři stíhací pluky. Co se týče jejich provozních a bojových vlastností, jsou zcela srovnatelné se švédskými Gripeny. To by ovšem ti, co rozhodovali o jejich vyřazení z výzbroje našeho letectva, nesměli být zatíženi tupou nenávistí a rusofobií, kterou našim zaprodaným vládnoucím kruhům nainfikovali „naši noví američtí přátelé“

Nyní, snad na závěr uvedu báseň, kterou naším politikům věnovaly matky, babičky, otcové, dědové a děti nejen z České republiky. Je věnovaná i Vám paní Černochová. Zamyslete se nad ní! NALÉHAVĚ PROSÍM!

HLAS KLUKA:

Vy dospělí nám říkáte, že nesmíme se prát.
Sami však války vedete, v nich zemřel můj kamarád.
Já toho kluka neznal, ale chtěl bych si s ním hrát.
Vždyť každé dítě na světe je můj kamarád.

Možná, že chtěl být pilotem, co všechny země spojí.
Možná, že chtěl být lékařem, co rakovinu zhojí.
Možná, že chtěl být hvězdářem, co vidí nebe stále čisté.

Jedno je však jisté!! TEN KLUK CHTĚL ŽÍT.
Zabraňte válkám dospělí. Vy nesmíte se prát.
Vy život dětem dáváte a nesmíte ho brát.

Nevím, jestli jste matkou nebo babičkou, ale chci věřit tomu, že vědomě nechcete dětem život brát. Měla byste si uvědomit, že zbraně, které rozesíláte nacistům, fašistům a pohrobkům ukrajinského Bandery, si nevybírají svoji oběť a podlehly jim stovky dětí, nejen ruských, ale i ukrajinských. To by Vás mělo probudit z Vaší rusofobie a chorobné nenávisti ke všemu ruskému.

Můj vztah k Rusům a Sovětskému Svazu se formoval už v dětství, kdy nás osvobodila sovětská armáda a nezměnil se za celý můj život. Jenom našim osvoboditelům vděčíme za životy.

Pokud nehodláte změnit své názory ani po volání „Hlasu kluka“, potom Vás musím považovat za exemplární stvůru, která kdy po naší krásná vlasti v historii vůbec kráčela.

Já jsem už starý člověk a moje svíce už asi dohořívá. Nemusel bych se snad ani mírovou politikou zabývat, ale musím.

Chtěl bych mít před sebou, alespoň další dva životy a dost sil, abych svými schopnostmi a znalostmi pomohl obraně naší krásné vlasti a mírovému životu našich dětí.

Mám čtyři děti a jejich životní partnery, šest vnuček a vnuků, pravnučku, samozřejmě milovanou manželku a na ně všechny myslím s dojetím. Nechci v žádném případě stát stranou lidské společnosti v boji za mír.

Prof. Ing. Bohumil Svoboda DrSc.

5 6 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 rokem

Nádherně napsáno, jasně a srozumitelně. Díky.

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Opravdu zajímavý článek. Poznámka o MIG 21, z hlediska současné použitelnosti, je už trochu mimo, ale jinak je to pravda. MIG 21 jsme si nejméně jedenáct let vyráběli v licenci sami. Podle publikovaných údajů je JAS 39 Gripen nejen levnější, ale o cca 300 km/h rychlejší a obratnější na malém prostoru. Náklady na provozní hodinu,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem jbskalensky
kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Páč jsem u jednoho z těch pluků sloužil, tak je mi jasné, že je tam překlep. Určitě měl pan profesor na mysli Mig 29, které byly přesunuty před dávnými lety na Slovensko a odsud nedávno k sešrotování nad Ukrajinou.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

Není to překlep. MiG29 byly pouze v Žatci. Ostatní pluky létaly na MiG21 různých variant. F (základní verze), PF (přepadová verze u jednotek PVOS), PFM, PFM-SPS, MA, MF a R (speciálně upravená pro průzkum – u 47.pzlp). + samozřejmě cvičné verze pro příslušné varianty (U, US, UM). A ty MiG29 nebyly přesunuty na Slovensko, ale MNO… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem danny
kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Vy jste šťoura danny. Jo, byly v Žatci, pak v Budějovicích a část jich nakonec skončila na tom Slovensku po nějakých rošádách. A určitě i na Ukrajině. Amen. Ale můžete si užívat hnidopišství ve věcech, které jsou jen stvořeny z látky snů, a to ještě pitomých. Ale beru, třeba nešlo o překlep a opravdu měl pan profesor na mysli Mig… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

Njn, když nekritizuje Putina a spol. tak alespoň opravuje diskutující

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Já myslel, že jediní, koho nelze kritizovat je pan Fiala aspol. 🙂 Jinak – zde nejsme na Novinkách. Tak nám sem ty móresy nezavádějte. Dosud tady můžeme napsat svůj pohled na svět aniž by nás někdo známkoval či káral. A opravuji, pokud jsem přesvědčen, že je co opravovat. I já jsem vděčný za… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Neporozumněl jste mi s těmi sny. Vše stvořené je utkáno z látky snů. A o těch snech, co jsme si tu vysnili na Zemi platí ta má poznámka, že pitomé. Jen se podívejte, kam to naše civilizace dotáhla. To jsem napsal a neříkám tím, že uvádíte nesprávné údaje. Já se z armády dekoval hned po listopadovém převratu,… Číst vice »

unkas
unkas
před 1 rokem

díky pane profesore Svobodo, a tleskám!

standa
standa
před 1 rokem

Podpořit pana profesora a poděkovat mu za zcela jasné vyjádření. Černochovou postavit před soud za korupci !

danny
danny
před 1 rokem

Jen bych doplnil. Na MiG21 létaly : jako součást 10. letecké armády v Hradci Králové v rámci 1. stíhací letecké divize (sld) v Bechyni: 4. stíhací letecký pluk (slp) Pardubice, 5. slp Líně. a 9. slp Bechyně. Dále nimi byly vyzbrojeny i pluky PVOS: 8. slp Brno, 1. slp České Budějovice a 11. slp Žatec (posléze přezbrojený na MiG23 a MiG29). Ale na MiG21 létal i 47. průzkumný letecký pluk (pzlp) v Hradci… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem danny
cablik
cablik
před 1 rokem

Tak to je četl jsem že se to letadlo prostřelilo samo bylo odhaleno Ruskou PVO takže se stealth nekoná. V našich podmínkách nelze letadlo použít a správně je v článku napsáno že by ani nikam nedoletěli.

Jarin G.
Jarin G.
před 1 rokem

Díky za super článek a informace v něm!