„Voliči rozhodli“? Musím potlačovat smích, přiznal nám Ivan David.

„Když slyším, že voliči rozhodli, musím potlačovat smích. Kampaň byla především ovlivněna mediální manipulací, tedy propagandou, otevřeně řečeno ‚dosahováním souhlasu‘. Jinak by nebylo možné, aby mimořádně nepopulární vláda s podporou kolem 25 % dostala na Hrad ‚svého‘ prezidenta se ziskem 58 %. Jestliže má ‚dosahování souhlasu‘ prostřednictvím mediálních manipulací takovou moc, pak vůbec nelze hovořit o rovné soutěži politických subjektů,“ okomentoval prezidentské volby europoslanec Ivan David (SPD).
PSÁNO PRO PARLAMENTNÍ LISTY

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Co znamená výsledek prezidentských voleb pro Českou republiku?

Petr Pavel je především marketingový produkt stejně jako Zuzana Čaputová na Slovensku. Není za ním žádný čitelný politický subjekt s programem. Nemá tedy vlastní sílu, ale je převodní pákou cizích zájmů. Netají se, že za ním stojí bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář, který je lobbistou. Projekt „Pavel“ bude velmi úspěšný měřeno ziskem. Investice do jeho instalace byly v řádu desítek milionů, ale nákup zbraní a vojenského materiálu bude v řádu desítek až stovek miliard, které samozřejmě v rozpočtu nejsou, dluhopisy schvaluje Poslanecká sněmovna a podepisuje prezident. Pro cizí zájem bude užitečné naše nesplatitelné zadlužení. Rozšíření a prodloužení války poškodí ČR i kdyby neprobíhala na našem území. Náčelník generálního štábu, generál Řehka přece před volbami netakticky vyzradil, že se máme připravit na velkou válku s vyspělým nepřítelem (s kým asi?) a předseda vojenského výboru NATO Rob Bauer krom toho vyzval evropské země k přechodu na válečné hospodářství. Petr Pavel tedy sehraje roli, podepíše.

Tím, že pětikoalice ovládla i úřad prezidenta republiky, nese dnes definitivně veškerou odpovědnost za všechny „úspěchy“. Připomíná mi to některé vlády v sedmdesátých letech, kdy vše v ČSSR ovládla KSČ už bez formální účasti Československé strany lidové a Československé strany socialistické. Ovládala všechno, ale nakonec to nebylo nic platné. Formálně nebyl Petr Pavel nominován z pětikoalice, ale ta mu předem jasně vyjádřila podporu, protože si nemohla dovolit nominovat nikoho ze svého středu. (Europoslanec Tomáš Zdechovský v TV Prima prozradil, že se v pětikoalici uvažovalo o Miloši Vystrčilovi, Miroslavě Němcová a Petru Fialovi…)

Co znamená pro nového prezidenta Petra Pavla a co pro poraženého Andreje Babiše?

Co znamená pro Petra Pavla je každému zřejmé. Pokud je dost chytrý a zkušený, bude se chovat velmi zdrženlivě, přestřihávat pásky, usmívat se. Pokud má opravdu IQ 107, jak je uvedeno v záznamu z psychologického vyšetření a nezvládnou ho poradci, pak se bude chovat velmi aktivisticky, na což není připraven. Jeho předčasný důrazný výrok o auditu hospodaření Hradu vede k pochybnostem.

Uvidíme, jak se rozhodne Andrej Babiš. Hnutí ANO nedrží pohromadě silnými idejemi. O to víc ho budou rozdělovat neuspokojené ambice členů, jak je to zřejmé už teď. Hnutí ANO má mnohem blíže k pětikoalici než SPD. V opozici jiný parlamentní subjekt není. Andrej Babiš opakovaně deklaroval, že s SPD spolupracovat nechce, a proto to není možné, ani kdyby hnutí SPD chtělo. Pětikoalice mu šla, jde a půjde po krku. Nemá tedy žádný koaliční potenciál. Zatím. KSČM a ČSSD jsou na ústupu. Bude se chtít Andrej Babiš v 72 letech v příštích volbách vrhat do boje? Nebude si chtít konečně bez vyčerpávajících bojů užít miliard?

Jak se vám jevil průběh kampaně? Na předvolební akce Andreje Babiše chodili i jeho odpůrci, kteří se považují za součást té lepší části společnosti, a někteří z nich se tam chovali jako ta nejhorší část společnosti…

Když slyším, že voliči rozhodli, musím potlačovat smích. Kampaň byla především ovlivněna mediální manipulací, tedy propagandou, chcete-li public relations, otevřeně řečeno „dosahováním souhlasu“. Jinak by nebylo možné, aby mimořádně nepopulární vláda s podporou kolem 25 % dostala na Hrad „svého“ prezidenta se ziskem 58 %. Radim Fiala působení mediální manipulace hezky ilustroval na rozdílu volební podpory pro dva bývalé rektory. Profesor Tomáš Zima z nejznámější české univerzity získal půl procenta, zatímco Prof. Danuše Nerudová čtrnáct procent, a údajně měla preference až 30 %, které by si možná i udržela, pokud by neprezentovala v televizních vystoupeních svůj bystrý úsudek.

Jestliže má „dosahování souhlasu“ prostřednictvím mediálních manipulací takovou moc, pak vůbec nelze hovořit o rovné soutěži politických subjektů, což je podstata zastupitelské demokracie. Přímá demokracie je krásná, ale všichni jsme poněkud manipulovatelní, a mnozí velmi značně. Média dávno před začátkem kampaně oznámila, že pouze tři kandidáti mají naději postoupit do druhého kola voleb. Samozřejmě je to sebenaplňující věštba, protože se za dlouhé měsíce podařilo tuto „jistotu“ vtlouci sugestibilním občanům do hlavy. Ostatní pak „věděli“, že tuto sdílenou víru neovlivní. Současně bylo oznámeno, že ať už to bude Petr nebo Danuše, Andrej bude poražen. Vycházelo se prý ze seriózních průzkumů veřejného mínění. Jenže nejen jejich metodika, ale i sběr a zpracování dat byly nepřezkoumatelné. A objednatelé průzkumu – české televize, jak ukázaly, zdaleka nejsou nezaujaté. „Průzkumy“ byly provedeny dávno před tím, než bylo známo, kdo bude ve skutečnosti kandidovat. Média samozřejmě průzkumům věřila podle bonmotu připisovaného Winstonu Churchillovi, že věří jen těm statistikám, které sám zfalšoval. O sprostotě a podpásovkách ani nemá smysl hovořit.

A peníze bývají na prvním místě. Ale evidentně velký význam mělo „nefinanční plnění“, neboť se do „příjmů“ kandidátů nepočítá hanobení protikandidátů v médiích a „nenápadná“ reklama pro jejich favority včetně zmíněných „průzkumů“ veřejného mínění. Nemyslím, že počítání hlasů bylo významně podvodné. Zatím to nebylo potřeba.

Vaše hnutí SPD ve druhém kole Andreje Babiše nepodpořilo. Proč?

Vyzvali jsme občany, aby využili svého občanského práva volit v přímých volbách. Současně jsme jasně deklarovali, že žádáme, aby volili proti Petru Pavlovi. Říká se „chytrému napověz…“ Andrej Babiš má mnohem blíž k pětikoalici než k SPD, soudě podle toho, jak ANO hlasuje. A nejen to, opakovaně výslovně konstatoval, že by se s SPD nikdy nespojil, a to někdy i dost urážlivě. Nebudeme si plivat do vlastní tváře. Preference SPD se pohybují mezi 10–13 %. Náš kandidát Jaroslav Bašta ale získal v prvním kole 4,5 %. To znamená, že naši voliči volili někoho jiného, ne proto, že by náš kandidát byl špatný. Má hodně co říci, jenže smysl obsahu sdělení vnímají jen bystří posluchači. Před prvním kolem proběhla v sociálních sítích velká kampaň, aby voliči SPD podpořili Babiše, aby se dostal do druhého kola. Argumentoval jsem, že postoupí tak jako tak. Ale většina našich voličů v prvním kole podpořila Babiše, jinak by nezískal ani 30 %. Aritmetika z obecné školy stačí, aby podle výsledků v prvním kole, a doporučení kandidátů, kteří nepostoupili, bylo naprosto jasné, že Babiš vyhrát nemůže. Kdyby ho nepodpořili voliči SPD, prohrál by ještě vyšším rozdílem. Takže tvrdit, že SPD zavinila vítězství Petra Pavla může jenom idiot.

Parlamentní listy

4.1 9 hlasy
Hodnocení článku
25 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

58% hlasů bylo proti kandidatuře P.P., protože se musí počítat z celého množství voličů ne jen z těch, kteří k volbám šli. Takže to nebylo zase tak hrozné, když gumák dostal 41%.

Tatran
Tatran
před 1 rokem

Major Terazky? Dotáhl to na “demokratického” generála? Tak se bál komunistických generálů, třeba i toho Pávka. Dnes už se nemusí bát. Vlastně on se už tak chová, jakoby volební komise pro prošetření všech námitek (a není jich máo) vyhlásí volby za platné. Ano tento tak odvážný generál ve výslužbě už dokázal prohloubit… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Tatran

Biden má určitě světlé chvilky. Minulou středu například, vyzval, spojence, aby pomohli proti brutální agresi Ukrajiny. Pravda všichni šašci okolo něj se z té jeho pravdy krapet orosili …, ale “jedeme dál močálem černým, kolem bílých skal”.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem mikkesh
cablik
cablik
před 1 rokem

JE GLOBALISMUS V POSLEDNÍM TAŽENÍ? CO NA TO ŘÍKÁ WEF?
https://pravyprostor.net/?p=155725

vik
vik
před 1 rokem

Přiznám se, že začínám mít dojem, že přímá volba je při inteligenci obyvatelstva také špatná možnost. Až se ukáže, že pan prezident je opravdu jen fešná zelená guma, bude nás asi víc. Vypadá to tak bohužel už před jeho instalací do funkce.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vik

Berme primou volbu jako refetendum o občanech a politickych stranach. Rozumný obcan se musel bavit pri diskuzich nejen v mediich, ale i na ulici, v čekárně i v hospodě. Najednou mnozi zjistili co maji za idiota za souseda. Zaroven bavici se občan zjistil, že Babiše podporuje pres 2,4 milionu občanů, což je pěkný cislo. S Pavlem nebo bez… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Moc hezky jste to napsal. A to ještě těch 2,4 mil. voličů není konečné číslo. Nevěřím, že nebyly volby cinknuté. A jak je známo, přežili jsme horší časy, přežijeme i tyto a zrno se oddělí od plev.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Prezidentská volba byla vyloženě stranická. Stranická v tom, že všechny(!) sdělovací prostředky stranily Pavlovi. Na Babišovi nezůstala nit suchá. Bude to mít ten zelený manekýn těžké. A jak mezi lidem zjišťuji, je bez autority a respektu. A k tomu mu nepomůže ani skákání na padáku. Jeho zelený rozhled v jeho náročné práci mu těžko pomůže. P. S.… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Skvělý článek, četl jsem ho již na PL- včetně komentářů lidí, kteří mají hlavu pro to, aby jim nepršelo do krku.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Babiše mám vcelku rád, znám ho osobně, po převratu jsme začínali ve stejném ranku obchodovat ze Slovnaftem Bratislava. Mohu potvrdit, i když jsme byli konkurenti, že jako jeden z mála v této branži, nedělal žádné podrazy. Ale v politice udělal pár zásadních chyb. Kdo je nedělá? I Zeman napsal o svých chybách celou knihu. Je jasné, že… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Každý má nárok na svůj názor – já s tímto nesouhlasím.

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Plný souhlas!

skeptik
skeptik
před 1 rokem

Takto média manipulují lidi vždy, i když se konají parlamentní volby.
Následkem toho jsou lidi ochotni volit proti svým zájmům a zvolit si tak individua jako Nečas, Topolánek, Kalousek.
Může se pak někdo divit jak to v této zemi vypadá po 33 letech budování kapitalismu??

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

Nemůžete se divit. Lidé kteří toho mají až za vandr, a dnes a denně jsou masírováni infantilními žvásty redaktorů a jiné svoloče, jako že generál rád skáče padákem, bude tedy asi odvážný, správně by měli dodat, nebo taky zelená vylízana guma, nebo jak si vždy po sobě umyje hrneček, to mu asi vtloukli do… Číst vice »

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

Pozvolna budujeme spolecnost prvobytne pospolnou. Co se v Česku vybudovalo za Rakouska pozvolna chatralo a pak se rozkradlo. Lhát a krást. Odkaz TGM. Pardon, před nim jsou ještě ti “obrozenci* národa.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Hm. A ty přehrady, železniční trať do každé vsi, silnice, průmysl vybudovali asi Marťani. Chci ale uvést pár základních a myslím velice důležitých a průkazných faktů o této době, které se k občanům pořád nedostávají a které by ale měli znát. Především pokud jde o nejsouhrnnější výsledky hospodaření režimu v letech 1948 až 1989. Obecně je dnes přijímán… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem skeptik
reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

Ano i to se obcas povedlo i bez martanu. Prehrady a zeleznice sice stat neprodal, ale platime za pitnou vodu francouzum. A taky, kdo by chtel zaostalou zeleznici a  strašný dalnice? Nejaky spekulant se vzdy najde to je fakt. Cestovat vlakem z Chebu do Ostravy je vylet podle pana Broučka.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

A tak se ptam, kde je majetek, který se vybudoval, nashromaždil a byl v bankach?
Odpovím, byl rozkradeny!
Kdo nam lhal? Havel, Šik a další zaprodanci. Krást a lhát, to bych nechal vyšit na prezidenskou vlajku.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Brečíte hezky ale na špatném hrobě. Havel nikdy nebyl premiérem, jen pouhým kladečem věnců.
Poděkujte Klausovi a jeho mafiánské ODS, to by on kdo zavedl mafiánský kapitalismus.
Doporučuji knihu “Krvavé oleje” od Jany Lorencové.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

Ono je v podstatě jedno kdo v té době byl, protože každý z OF a kolem Havla, chtěl ty kurvy šustivy. Havel musel ziskat co mu bylo pravem odebrani. Kolaborace preci nebyl trestny cin. A dnes nsprosto legální i opěvovaná činnost. Prominte.tu knihu nechci číst, protože vim co v ní je. Krást a lhát. Stojí za cas si… Číst vice »

Mira
Mira
před 1 rokem

Ano, není tady demokracie se svobodnou volbou, ale mediokracie, která lidem znemožňuje svobodně volit díky jednostranné mediální kampani bez objektivních všestranných informací. Ale podobné je na Západě. Jednotná politicko-mediální situace v EU musí mít jednotného jmenovatele. A tím je co nebo kdo? Snad Aspen institut, ve kterém je většina politiků včetně Pavla… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Mira
cablik
cablik
před 1 rokem

SPD jela tvrdě anti Babiš ono by jim muselo být jasné že pan Bašta nemůže mít šanci podle rozložení sil. A navádět lidi aby nešli v druhém kole k volbám nebo vhodili prázdný hlasovací lístek je nepřímá podpora Pavla. Asi to je opravdu jedno protože v našem městě drtivě zvítězil Babiš v prvním kole také… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Lépe by bylo říci- ANO a Babiš jeli tvrdě proti SPD.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Ale kdepak přiznejte si pravdu a chtít po lídrovi nejsilnější politické strany aby odstoupil ve prospěch pana Bašty je Okamurova politická sebevražda.