Cenzura webů a správní soudy: Kdo nese vinu? Rezignace na účinnou soudní ochranu.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu z 20. 1. 2023, 4 As 206/2022-108, potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze, který odmítl žalobu proti tomu, že Vojenské zpravodajství doporučilo zablokování některých vládě nepohodlných webů.
Důvodů pro odmítnutí bylo více. Za zásadní z ústavního pohledu považuji, že soudy odmítly žalobu, protože Vojenské zpravodajství zablokování webů jen doporučilo, což hodnotí jako nezávazný podnět, nikoliv závazný pokyn.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

I když odpůrce cenzurního zásahu proti vládě nepohodlným webům rozsudek nepotěšil, na všem špatném, lze nají něco dobrého. Pozitivní je, že vyloučením odpovědnosti Vojenského zpravodajství a Ministerstva obrany, zůstává černý Petr odpovědnosti sdružení CZ.NIC a mobilním operátorům, které vypnutí webu provedli. Chtěli vládě zapatolízat cenzurou vládě nepohodlných webů, a teď zůstali v odpovědnosti za tento krok sami. Prostě jako Miloš Jakeš – kůl v plotě. Nesou právní a z toho plynoucí finanční odpovědnost.

Ovšem je správné, že z toho spoluviník cenzury Vojenské zpravodajství vyklouzne? Doporučení podle soudu není pokynem, takže prý o nezákonný zásah státu nejde. Ovšem soudy ignorují vládou vyvolanou atmosféru, kde předseda vlády nepravdivě tvrdil, že jsme ve válce, byť válka naším státem vyhlášena nebyla. V daném válečnickém ryku premiéra i vlády si adresát mohl vyložit doporučení vojenské složky jako mocenský pokyn.

Ústava stanoví, že státní moc lze vykonávat jen na základě zákona. Tento princip se vztahuje na celou vrchnostenskou činnost státu při výkonu státní moci. Stát nemůže činit ve vrchnostenské oblasti, co chce. Je-li zakázán cíl, je zakázána i cesta k tomuto cílí. Pakliže stát nemůže vydat rozhodnutí o popravě, nemůže o smrt člověka požádat či ji doporučit nějaké společnosti VRAŽDY s.r.o.

Stát, který má ústavně zakázanou cenzuru, nemůže cenzurní zásah doporučovat. A přesto tak Vojenské zpravodajství učinilo a správní soudnictví nezasáhlo. A kdyby Vojenské zpravodajství doporučilo zabití člověka, řekl by Nejvyšší správní soud také: to nás nezajímá, to bylo jen doporučení. Ale může něco takového stát doporučovat? A když Vojenské zpravodajství požádá dodavatele elektřiny, aby vládě nepohodlné reptaly odpojili od elektřiny, i to správní soudnictví pokryje tak, že žalobu odmítne?

Vypnutí vládě nepohodlných webů byl nezákonný zásah na doporučení státu porušující ústavní zákaz cenzury. Navíc šlo o zásah vojenské složky do vnitřních poměrů ve státě, když vojsko je primárné určeno k obraně země proti vnějšímu nepříteli, ne k omezování svobod a práv občanů uvnitř státu. Jde o nebezpečný zásah ozbrojené složky do politického života ve státě, který nepřekvapí v jižní Americe, ale ve střední Evropě není zvyklostí. Projde-li Vojenskému zpravodajství a Ministerstvu obrany takové zneužívání ozbrojené moci ve vnitřní politice státu, bude se opakovat.

Podíváme-li se do historie, pak by Nejvyšší správní soud možná zasáhl proti odvozu Karla Havlíčka Borovského do Brixenu, pokud by to výslovně nařídilo vídeňské Ministerstvo vnitra. Pokud by o to však jen požádalo nějakou bezpečnostní agenturu či by ji to doporučilo, tak by to v tom soud zneužití moci neviděl. To je rezignace na účinnou soudní ochranu a funkci správního soudnictví jako hradby proti zneužívání vládní moci. Soud posvětil cestu, jak formou doporučení mocenského aparátu skrze soukromé společnosti zasáhnout proti vládě nepohodlným a nepodvoleným.

4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 rokem

No a co stejně si stím vytřeli……..

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Jedná se samozřejmě jen o politický rozsudek, nikoliv o právo a spravedlnost jako takové. Je to pochopitelné v situaci, kdy koalice ODS-TOP09-STAN-Piráti-Lidovci zažívá obrovský nárust popularity (2/3 populace) a má snad o milion voličů více než v parlamentních volbách v říjnu 2021, kdy dosáhla pouhých 40 procent hlasů a vládnutí jim umožnilo propadnutí milionu hlasů pod hranici 5 procent… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem

No jejda. Rozčarování lidí začíná nabírat , sice pomalu ale jistě, na obrátkách. Hle to je to vzácné fašistické hovado, jež nás žene do nesmyslných podpor fašizace společnosti. Zdegerenované anglosaské komando neocénů a chorošů. Podporované politickými neziskovkami. (Kde je ten malý zlodějíček Minář) To nikoho nezajímá. Za komunusmu jsem vešel do… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 rokem

Z toho plyne, že jak jde o politiku a udržení moci, jde demokracie stranou.
Skutečná demokracie v kapitalismu je jen iluzí.

cablik
cablik
před 1 rokem

„Jde o prachy.“ Soros. „Suchej únor“, nepijte? Silné věci se ukázaly
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Jde-o-prachy-Soros-Suchej-unor-nepijte-Silne-veci-se-ukazaly-728913

cablik
cablik
před 1 rokem

Censura zůstane censurou a nelze to nijak okecat ve válce je úplně někdo jiný a Fiala a další se k nim počítá. Už máme politické vězně a asi bude ještě hůř protože oni jsou stokrát horší než komunisti.