Ruské síly uzavírají kruh kolem Artěmovska. Americká bojová skupina Mozart raději odjíždí z Ukrajiny

Pro současnou fázi ukrajinsko-ruského konfliktu je také rozsáhlá činnost vojenských uskupení a soukromých armád, stojících mimo entity ozbrojených sil Ukrajiny a Ruska. Zatímco čečenská národní garda a wagnerovci úspěšně operují na přední linii na nejdramatičtějších úsecích fronty, americká soukromá armáda Mozart z Ukrajiny odchází. Její příslušníci si slibovali dobře placené “safari na Rusy”, ale místo toho se mnozí z nich vrací domů v igelitových pytlích.

Na snímku ukrajinské jednotky speciálních operací trénují se skupinou Mozart.

Situace v okolí Artěmovska (Bachmut), o který se v posledních měsících vedou zuřivé boje, se postupně blíží ke svému logickému vyústění. Oficiální představitelé Doněcké lidové republiky informují o vážných úspěších ozbrojených sil RF v této oblasti. Podle poradce úřadujícího šéfa DLR Jana Gagina osada a v ní umístěné ukrajinské jednotky již spadly do operačního prostředí, zatímco Ozbrojené síly Ruské federace (RF), Národní milice Luganské a Doněcké lidové republiky (NM LDNR) a Wagnerovci pokračují v uzavírání kruhu kolem Artěmovska. Politik o tom mluvil ve vysílání Rusko-24. Gagin poznamenal, že v současnosti mají ozbrojené síly Ukrajiny už jen jednu „nitku“, po které se zásobují a přesouvají posily – jde o dálnici Časov Jar – Artěmovsk.

Podle poradce pověřeného šéfa Doněcké lidové republiky (DLR) je i tato dopravní tepna pod palebnou kontrolou Ozbrojených sil RF. Na pohybující se zásobovací kolony se zaměřuje cílená dělostřelecká palba. Navíc právě teď se ruské jednotky snaží nad touto trasou navázat plnou fyzickou kontrolu, což se podle politika stane velmi brzy. Stojí za to dodat, že Denis Pušilin, úřadující šéf DLR, také dříve oznámil úspěchy ruské armády v Artěmovském směru. Boje se podle něj už odehrávají uvnitř městských bloků, které donedávna ovládaly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Soukromá vojenská společnost „Mozart“ ze Spojených států amerických ukončuje svou činnost na Ukrajině. Uvedl to šéf organizace Andrew Milburn. Podle zakladatele soukromé vojenské společnosti (PMC) Mozart dnes jeho firma pracuje poslední den na Ukrajině. Zajímavé je, že „Mozart“ opouští zemi ve velmi klíčovém momentu pro kyjevský režim, kdy síly konkurenčních „Wagnerů“ obklopují Artěmovsk.

Příběh odchodu PMC Mozart je zajímavý také tím, že demonstruje skutečnou míru podpory Ukrajiny ze strany Západu. Jakmile se ukáže, že pro organizaci již nejsou důležité komerční zájmy, potichu opouští území Ukrajiny. Obecně to platí i s podporou USA. Spojené státy americké mají spoustu zkušeností s opuštěním svých spojenců. Lze si vzpomenout na Afghánistán, jehož proamerická vláda byla ponechána sama sebou, po čem moc v Kábulu okamžitě přešla na Talibán.

Samozřejmě, je nepravděpodobné, že odchod americké PMC z Ukrajiny symbolizuje konec podpory Kyjevu. Ale je to velmi významná událost. Protože “Mozart” velmi aktivně propagoval svou účast v ukrajinském konfliktu. Na rozdíl od amerického PMC se na nepřátelských akcích nejaktivněji podílí ruská soukromá vojenská společnost Wagner, jejíž bojovníci hrají vedoucí roli v bojích u Artěmovska a byli to oni, kdo osvobodili i Soledar.

V současnosti ruské velení nasadilo další jednotky Ozbrojených sil RF na podporu Wagnerových v oblasti Artěmovsk. Napsali to američtí analytici z amerického Institutu pro studium války. Podle odborníků byly na pomoc vyslány jednotky výsadkových vojsk, které se vyznačují dobrou úrovní výcviku a bojové připravenosti.

Artěmovsk zatím stále drží ukrajinské formace. Americký Institut pro studium války se však domnívá, že v určitém okamžiku může ukrajinské velení rozhodnout o stažení jednotek. Pokud je obklíčení města nevyhnutelné, jediným způsobem, jak zachránit personál, bude stažení vojsk. Je však známo, že samotný prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj trvá na pokračování obrany města. Taková pozice hlavy státu je podle několika zahraničních médií v rozporu s názorem hlavního velitele ozbrojených sil Ukrajiny generála Valerije Zalužného, ​​který obhajuje stažení vojsk z města.

U Artěmovska utrpěly Ozbrojené síly Ukrajiny velké ztráty, což nutí generální štáb ukrajinské armády přemýšlet o další účelnosti obrany města. Pokud však Artěmovsk opustí ukrajinské síly, negativně to ovlivní image kyjevského režimu, protože obsazení města ruskými jednotkami bude demonstrovat neschopnost ozbrojených sil Ukrajiny ubránit další velkou osadu na Donbasu.

Zakladatel americké bojové skupiny Mozart, která bojuje na Ukrajině, kritizuje zabíjení ruských zajatců. Video

Velení ruské skupiny v zóně speciální operace připravuje rozsáhlou ofenzívu, ale Kyjev neumí přesně říci, kde začne. Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny se připravuje na obranu podél celé linie dotyku. Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov řekl, že Kyjev neví, ze které strany ruské jednotky půjdou, proto pro každý případ blokují všechny možné směry. Alespoň se o to snaží, jako například severní směr na hranicích s Běloruskem. Ačkoli odtud nejsou žádné informace o přípravě ofenzivy, nelze nic vyloučit. Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny podle něj zvažuje všechny scénáře. Podle Danilova jsou hlavní bitvy, ve kterých se rozhodne o osudu Ukrajiny, před nimi a nepochybuje o tom, že ukrajinská armáda zvítězí. Jak již bylo zmíněno, Kyjev počítá s pomocí Západu zejména v dodávkách zbraní,

Den předtím šéf Rady národní bezpečnosti a obrany mluvil o přípravách Ukrajiny k odražení možné ofenzívy ruské armády. V Rusku se podle něj uskutečnila mobilizace, v jejímž rámci bylo povoláno asi 300 tisíc záložních vojáků. V současnosti jich už poslali na frontu 150 tisíc a druhá polovina zmobilizovaných je v záloze a Moskva je plánuje vrhnout do ofenzívy. Podle ukrajinské rozvědky vše začne začátkem jara.

Autorsky zpracoval Petr Veliký, zdroj: Armádny magazín SK

4.2 6 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ale, ale. Copak se to přihodilo těm americkejm Rambům ? Tak oni si vyrazili na safari ? Na střílečku přijeli. A on jim ten Ruskej mužik s fousatým Čečencem natrhnul držky ? Tak nejdřív jim nabil tlamu Vietnamčík, pak Korejec, Irák, Irán … nakonec je do prdelí až k letadlům kopal Afghánskej drban… Číst vice »

Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Ten Afghánskej drban v sandálech, má stokrát větší vlastenecké cítění, než my všichni tady dohromady. Zatímco my si zde volíme americké slouhy, oni je z Afghanistánu vypráskali bičem.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Rob

Souhlas. Píši to proto, že když se slavnému Rambovi postaví jako jeden muž hladoví, špatně vyzbrojení …, ale s morálkou, stahne amík vocas a peláší, že by roztrhl dveře u letadla. To je hlavně návod pro Němce, kde kdyby se postavili za vybraného politika, zhroutí se to všechno strýčku Samovi jako domeček karet.… Číst vice »

VlastimilCech
VlastimilCech
před 1 rokem

Kéž by RF tu denacifikaci a likvidaci všech banderovců už brzy dokončila! Snad by nás ten náš generálpresident nestihnul nenahnat do bratrovražedné války, kterou sliboval v Ostravě.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

V Arťomovsku je nejméně 1000 ranenych s 4 000 mrtvých ukáček. Ztraty budou prý doplneny policisty v poctu taky 4 000. Maji za ukol odrazit rusaky a zaútočit. Jenže komik Zelenskyj netuší, že se blíží jeho konec.

VlastimilCech
VlastimilCech
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

No jo, ale Žid Zelenský umí na piano hrát svým šulinem! To je aspoň president!
https://www.youtube.com/watch?v=WkS7HoDl_aw

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  VlastimilCech

To nám Vlastimile vybrali politiky, co? Už si z nás všech dělají nepokrytě srandu.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Ať už jde celá Ukrajina k čertu, jsem na ty Vasily a Vasilisy alergickej. Tady u nás jich už je 600 000, což je prostě moc. ” Jdi domů, Vasile, a už se nevracej. Nikdy.”

Jarin G.
Jarin G.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Retro text:

Běž domů Vasile
čeká tě Oksana
běž domů Vasile
tady tě holky nemilujou 

Běž domů Vasile
čeká tě Oksana
běž domů Vasile
a víc se nevracej 
spartak
spartak
před 1 rokem

Klobouk dolů ,před Ruskem.USA i EU běsní jak za Hitlera ,ale Rusko levou zadní zátlačuje malorusáky do nových hranic.