Rusko a Čína něco chystají

Brána k přátelským kontaktům, otevřená mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy americkými otevřená v roce 1972 je nyní zavřená

Larry C. Johnson
Larry C. Johnson

Před 51 lety (12. února 1972) přistál americký prezident Richard M. Nixon v chladném a sychravém dni v Pekingu, podal si ruku s čínským premiérem Čou En-lajem a začal tak rozmrazování vztahů mezi USA a Čínou, které Čínu nastartovalo na cestu, která z ní udělala světovou velmoc. Během této návštěvy Čou prohlásil, že “brána k přátelským kontaktům” byla otevřena. Tato brána je nyní zavřená a Čína se připravuje na případnou válku se Spojenými státy, zčásti kvůli válečné politice a krokům Bidenovy administrativy, píše Larry Johnson

Na snímku zleva vedoucí ústřední komise Komunistické strany Číny pro zahraniční vztahy Wang I a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Vinu za narušení původně přátelských vztahů nenese Biden a jeho neohrabaný tým pro národní bezpečnost. Američtí politici z obou stran nyní běžně hovoří o Číně jako o „nepříteli“. Generál velící velitelství vzdušných sil napsal dopis, v němž vyjádřil přesvědčení, že do roku 2025 budou Američané s Čínou ve válce, a průzkumy veřejného mínění ukazují, že stále více Američanů si také myslí, že Čína je hlavní hrozbou.

Čína iniciovala několik opatření, aby se připravila na možnost války se Spojenými státy. List Wall Street Journal včera informoval, že Čína začala rušit patenty amerických společností v odvětvích důležitých pro Peking včetně technologií, farmaceutických výrobků a využívání nerostů vzácných zemin.

Úředníci v USA a Evropské unii obviňují Čínu, že využívá své soudy a patentové komise k oslabování zahraničních práv duševního vlastnictví ak pomoci čínským podnikům. Tvrdí, že Čína zaměřuje takové úsilí na odvětví, která považuje za důležitá, včetně technologií, farmaceutických výrobků a nerostů vzácných zemin.

Čínská právní komise zrušila platnost deset let starého patentu amerického výrobce rentgenových zařízení. Španělský konstruktér mobilních antén prohrál podobný spor u šanghajského soudu. Další čínský soud rozhodl, že japonský konglomerát porušil antimonopolní právo, když odmítl udělit licenci na svou technologii čínskému konkurentovi.

Čína také nakupuje zlato a prodává svoji značnou pozici v amerických pokladničních poukázkách. Peking si všiml snah Západu zničit ruskou ekonomiku sankcemi a zabavením ruských aktiv v zahraničí a začal s programem na snížení svého rizika. Čína si nyní uvědomuje, že pokud bude jednat na ochranu svých nároků na Tchaj-wan, bude čelit stejnému druhu odvety, jakou Západ nasadil proti Rusku za jeho válku s cílem zabránit Ukrajině stát se součástí NATO.

Návštěva čínského ministra zahraničí Wanga Yi v Moskvě tento týden nebyla náhodná. Měla přinejmenším tři cíle – demonstrovat podporu Číny Rusku při příležitosti výročí speciální vojenské operace na Ukrajině, dosáhnout dalšího pokroku při vytváření alternativního mezinárodního finančního systému, který by nebyl závislý na Washingtonu, a podle mého názoru odstartovat jednání o paktu o vzájemné obraně. Kromě setkání s ruským ministrem zahraničí Lavrovem se Wang Yi setkal is Patruševem, šéfem ruské Rady bezpečnosti.

Ve světě mezinárodní diplomacie má ministr zahraničních věcí za úkol vypracovat podrobnosti a připravit dokumenty, které by kodifikovaly obranné vztahy. Není také náhoda, že Putin na konci „produktivního“ setkání s Wan Yi oznámil, že v blízké budoucnosti, pravděpodobně v březnu, navštíví Rusko prezident Čínské lidové republiky. Jsi Ťin-pching se nechystá do Ruska, aby se podíval památky nebo popíjel vodku.

Když se Wang I setkal s Putinovými vysokými vládními úředníky, vykostěné hlavy ve Washingtonu si vybraly tento okamžik pro slovní zastrašování Číňanů.

Náměstnice tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová na tiskovém brífinku novinářům řekla, že pokud Čína poskytne smrtící pomoc, bude čelit následkům.

“Pokud Čína prohloubí své vztahy s Ruskem, určitě to bude mít důsledky,” řekla Singhová. “V této době jsme nezaznamenali, že by poskytli Rusku smrtící pomoc pro válku, ale ani to nevyvrátili”

Ministerstvo zahraničních věcí Pekingu reagovalo na hrozbu USA prohlášením, že Čína nebude tolerovat nátlak a hrozby v souvislosti s rusko-čínskými vztahy. Pokud mohou Spojené státy posílat vojenskou pomoc Ukrajině, Čína má jako suverénní stát plné právo posílat vojenskou pomoc kterékoli zemi, kterou se rozhodne podporovat.

Arogance a pokrytectví Spojených států vůči Rusku i Číně upevňuje pouto mezi Rusy a Číňany. Komentář Dmitrije Medveděva k Putinovým a Bidenovým projevům by měl být pro Ameriku výstrahou (obávám se však, že padá na úrodnou půdu):

Včera jsme měli projev ruského prezidenta ve Federálním shromáždění, ve kterém mimo jiné oznámil pozastavení naší účasti na START III. Jedná se o dlouho odkládané rozhodnutí, jehož nezbytnost jsem konstatoval už loni. Rozhodnutí vyvolané válkou, kterou Spojené státy a další země NATO vyhlásily naší zemi. Rozhodnutí, které bude mít obrovský ohlas ve světě obecně a ve Spojených státech zvlášť. Argumentace amerického establišmentu byla dosud taková: budeme na vás kašlat, budeme dodávat obrovské objemy zbraní kyjevskému režimu, budeme pracovat na porážce Ruska, budeme vás omezovat a ničit, ale strategická bezpečnost je samostatná otázka. Nesouvisí s celkovým kontextem vztahů mezi USA a Ruskem. Je to téměř posvátná kráva.

Tento závěr je horší než zločin – je to vážná chyba Američanů. Omyl, který se zrodil z jejich mánie grandióznosti. Jejich pocit nadřazenosti a beztrestnosti. Vždyť všem rozumným silám je jasné, že pokud chtějí USA porazit Rusko, pak jsme na pokraji světového konfliktu. Pokud chtějí USA porazit Rusko, máme právo bránit se jakoukoli zbraní včetně jaderných zbraní. Jak správně řekl Putin: „Rusko není možné porazit na bojišti. Právě proto jsme (zatím) pozastavili START III. Ať se elity v USA, které ztratily kontakt s realitou, zamyslí nad tím, čeho dosáhly. Sledujme také reakce ostatních jaderných mocností NATO: Francie a Velká Británie. Jejich strategické jaderné síly nebyly obvykle zahrnuty do bilance jaderných hlavic a nosičů při přípravě dohod mezi USA a SSSR (Ruskem) a je nejvyšší čas tak učinit.

Nixonova éra míru s Čínou je mrtvá. Začíná nová éra vojenského a hospodářského spojenectví mezi Ruskem a Čínou a Amerika si namýšlí, že to může zastavit hrozbou vojenské akce. Pro svět je to velmi nebezpečné období.

Autor: LARRY C. JOHNSON, zdroj: Sonar21, překlad Pokec24

5 4 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Jo fakta jsou jasná Rusko nelze porazit vojensky mají o generaci lepší zbraně nejvíc teď vyrábí rakety Kinžál které západ nemůže zastavit. Čína a její ekonomika je též nejlepší a spojení těch dvou zemí nelze zlikvidovat.

standa
standa
před 1 rokem

Na vytvoření podmínek pro snížení role četníka světa se neustále pracuje v zákulisí. Až budou vytvořeny podmínky pro, předpokládám tak dekádu, zmenšení role USA na obyčejný stát , tak toho budeme svědky. Válka s Čínou nebude dokud bude trvat SVO na Ukrajině, to dává čas ČLR na vojenskou přípravu. Odborníci praví, že pokud… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  standa

Pokud se toho ve zdraví dožijeme a pár povedeným rodinkám se na ten papírek a kartičky, vysere celý svět, přijde ještě jedna psina. Až zotročené národy budou chtít vrátit svoje, u nich uložené, zlato. Tady se obávám, že odevzdání jejich nejmilejší hračky, asi nepřežijeme.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Chceme dostát míru? Tak přejme Rusku a Číně sílu! Aneb. dokud bude svět klečet, Amerika bude na nohou. A dokud bude na nohou, tak státy, co mají přizdisráčské vlády, nic nezmohou!

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Hokarc

Velmi výstižné!!!