Západní tanky Ukrajině nepomohou

V posledních dnech vypuštěné zprávy o přesunu tanků Leopard, Challenger, Abrams či Leclerc na Ukrajinu mě vedou k úvahám, kam až jsou šílenci v USA a EU ochotni zajít. Během základní vojenské služby v polovině 80. let jsem sloužil jako řidič tanku. První jízdy na legendárním T-34, následně na modernizovaném T-55 a ke konci i na T-72. Na rozdíl od mnoha samozvaných „odborníků“ jsem na vlastní kůži zažil pobyt v železné rakvi po dobu dvou let, zažil jsem nespočet ostrých střeleb, zažil jsem jízdu pod vodou a další podobné „atrakce“.

Na snímku moderní ruský tank T-90M, který ve všech ohledech předčí Ukrajině nabízené starší Leopardy, Abramsy a Leclercky

Ukrajina nebyla 24. února neozbrojenou zemí. Disponovala dva a půl tisíci bojeschopných tanků, měla k dispozici kolem 4 tisíc bojových vozidel pěchoty. Stejně tak Ukrajina disponovala moderním velkým komplexem na výrobu obrněné techniky – charkovským tankovým závodem. Mimo to Ukrajina získala stovky dalších tanků a tisíce bojových vozidel pěchoty. Dnes je tato technika v drtivé většině sešrotovaná. O tom mimo jiné vypovídá množství videí (paradoxně i v mainstreamu), kdy jsem s údivem sledoval 50 – 60 let staré tanky T-55 či T-64. Laik to rozezná obtížně, protože je povětšinou ověšen pasivním systémem proti PTŘS (protitankovým řízeným střelám). Člověk, který tuto techniku zná, dokáže podle tvaru a pojezdového ústrojí tyto stroje rozeznat bezpečně.

Pokud tedy za 10 měsíců Ukrajina ztratila 3 000 tanků a tisíce bojových obrněných vozidel, položme si otázku, co může změnit pár desítek tanků západní provenience. V prvé řadě, výcvik osádky tanku trval již za nás zhruba 6 měsíců v základním ovládání a další 3 – 4 měsíce potom secvičení osádky. A to mluvíme o mnohem jednodušší technice. Mnoho lidí trpí zjednodušenou představou, že řidič si sedne do korby, nastartuje a jede, střelec se chytí zaměřovačů a spouští a střílí, velitel koukne do periskopu a velí. Jenže řídit tank není tak jednoduché – zejména v terénu. Potřebujete odhad, máte velice omezený rozhled a řídíte padesátitunové monstrum, kde je minimální odpružení a každá díra může mít fatální následky na provozuschopnost tanku. Dále musíte ovládat technické parametry pohonu, musíte znát a provádět základní údržbu, musíte umět bleskově reagovat na pokyn velitele nebo střelce. Střelec se musí naučit základní znalosti fyziky, vyhodnocovat cíle, ovládat věž, zbraně a typy munice v závislosti na cílech, a rychle reagovat na velitele souběžně s pokyny řidiči na směr jízdy nebo přizpůsobení rychlosti. Velitel musí mít předpoklady pro rychlé a bezpečné rozlišení a stanovení cílů, stanovení priorit, koordinaci posádky, vyhledávání ve složitém terénu. To vše je pak nutné konat v bojových podmínkách a mohu vás ubezpečit, že to není nic jednoduchého ani při výcviku, kdy po vás nic nestřílí, nikdo vás neohrožuje a nejhorší, co se vám může stát, je vyčinění od nadřízeného.Pro ilustraci několik zajímavostí. Při střelbě z T-55, který disponoval pouze 100 mm kanónem s daleko menším výkonem, jste musel udržovat motor na 2500 otáčkách. Při menších otáčkách po výstřelu zpětný ráz motor zhasnul. Na promazání pojezdového ústrojí jsem spotřeboval 12 kg vazelíny a 3 hodiny času. Na tanky západní provenience budou muset být zaškoleni stovky ukrajinských branců. Mimo jiné pro ně bude zcela nová pozice nabíječe, protože ta v sovětské technice odpadla díky samonabíjecímu systému už od tanků T-64. Ze západních tanků tímto disponuje pouze francouzský Leclerc. Připočtěme k tomu jazykovou bariéru, naprosto odlišné systémy pohonu a systému řízení palby a rozdílnou munici.Obrovské problémy pak budou v logistice. Během druhé války byla noční můrou nacistických plánovačů přes 250 různých typů bojových a nákladních vozidel z celé okupované Evropy, různé typy munice, náhradní díly, opravárenské čety či pohonné hmoty.

Celá infrastruktura Varšavské smlouvy byla přizpůsobena sovětské technice. Ta je však podstatně lehčí než západní. Pokud bychom to tedy převedli do normální mluvy, veškeré silniční mosty byly dimenzovány na 20 a 50 tun – což byla váha obrněných vozidel pěchoty a tanků. To samozřejmě platí i pro Ukrajinu. Je to jeden z důvodů, proč Polsko nakupuje korejské tanky Black Panther – podstatně lehčí než tanky Abrams nebo Leopard. Byl to mimochodem důvod, proč se uvažovalo o jejich nákupu i pro českou armádu. Abrams M1A1 váží 67 tun, M1A2 pak 71 – 73 tun, Leopard 2 pak 68 – 73 tun dle verze. Tank Abrams má v terénu rychlost 30 km/h a spotřebu 6 – 8 litrů paliva na 1 km jízdy. Leopard pak má spotřebu 5 litrů paliva na kilometr. Co však bývá největší nevýhodou Abramsu, je jeho turbínový motor, který trpí velkou poruchovostí. Mimochodem Ukrajinci vyrobili několik tanků T-80 s turbínovými motory a velice rychle od této varianty ustoupili.

Co tedy očekávat? Pochopitelně nic, výsledek bude obdobný jako s dělostřeleckými systémy ze Západu. Přibude několik tisíc mrtvých na obou stranách.

Různé typy houfnic, které dostala ukrajinská armáda, jsou na tom obdobně jako ruské houfnice. Po 50 – 100 výstřelech je potřeba provést údržbu a povětšinou výměnu hlavně. Rusové provádí údržbu na frontě, Ukrajinci je musí odesílat do Pobaltí, Polska, Slovenska nebo k nám. S těmi tanky je to obdobné. V dodávkách munice a pohonných hmot je situace obdobná.

Po vyřazení značné části energetických zdrojů došlo k velkému omezení železniční přepravy na Ukrajině. Dieselových lokomotiv je málo a odlišný rozvor kolejí neumožňuje dodávky lokomotiv z Evropy. Dalším aspektem je pochopitelně skutečnost, že všechny dodávky je nutné na hranicích Ukrajiny překládat.

V letech 1942 – 44 vládl na bojištích tank Tiger I. Byl to bezkonkurenčně nejlepší tank v podstatě bez soupeře. Jenže Němci jich vyrobili za dva roky 1341 a spojenci dokázali v roce 1944 vyrábět 8000 tanků měsíčně. Navíc vzdušná nadvláda nedovolovala Němcům nic víc než urputnou obranu odsouzenou k neúspěchu. V této opotřebovávací válce neměli šanci. A podobné vyhlídky čekají Ukrajinu. Mrzí mě to s ohledem na běžné obyvatelstvo, které bude zdecimováno. Ztratí značnou část mladých lidí a bude traumatizováno.

Ještě bych upozornil na jednu věc. Rusové od padesátých let mají totožné ráže zbraní a munice je plně kompatibilní po celou éru SSSR i Ruska. Můžeme se jen domnívat, jaké množství munice mají Rusové ve skladech. Je velice pravděpodobné, že výroba je v Rusku mnohem efektivnější a levnější než v zemích NATO. Ruský rozpočet na celou armádu činí 68 miliard USD, vojenská pomoc USA a EU Ukrajině činila za 10 měsíců 56 miliard USD! Efekt pro Ukrajinu? Stovky tisíc mrtvých a zraněných bez vyhlídky na úspěch. Zelenskyj nařídil novou vlnu mobilizace na vytvoření záloh 200.000 vojáků. Výsledek? Podle svědectví lidí ze Zakarpatí, kteří utekli před ukrajinskými náhončími z SBU do Maďarska, odvádějí do armády 16leté kluky. Nepřipomíná to něco?

Snad Vám tato moje stať pomůže při odpovědích na otázky možného dopadu nesmyslných kroků kolektivního Západu, které si jistě se svými spolupracovníky musíte chtě nechtě pokládat. Vždy jsem si myslel, že racionalita vůdců euroatlantické civilizace nedovolí přímý střet mezi jadernými mocnostmi, který nemůže mít vítěze. V poslední době o tom začínám pochybovat a s příchodem Petra Pavla na hrad v kombinaci s amazonkami typu Černochové nebo Pekarové-Adamové mě skutečně jímá hrůza a strach.

Článek byl vložen do rubriky Ve zkratce čtenářem s přezdívkou Martin. Vzhledem k jeho rozsahu jej zařazuji mezi články. Text se původně objevil na Facebooku s tímto komentářem:

Přišel mi od mého spolužáka z Vojenské tankové střední školy v Nitře odkaz na článek, který napsal jeden jeho další spolužák ze základní školy, který si ale nepřeje zveřejnit své jméno.

Zdroj

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Что происходит прямо сейчас Сводки 14 февраля 11:55https://www.youtube.com/watch?v=6n258z844ek

Severní flotila RF poprvé po třiceti letech vyplula na moře s jadernými
zbraněmi… !!

cablik
cablik
před 1 rokem

Přesně navíc tanky jsou dávno překonané je jich málo a Rusko má leteckou nadvládu a svoje dobré tanky ve velkém množství. Teď mají na lov tanků i roboty takže žádné pěkné vyhlídky pro osádky tanků.

heriot
heriot
před 1 rokem

Dobrý článek. Ale zapomněl na jednu podstatnou věc. Zásadní. Příliš podceňuje USA a spol. Jednak, když se dnes hovoří o “možných” dodávkách tanků, či jiného, tak už je o tom dávno rozhodnuto, pracuje se na tom a  Ukrajinci se dávno cvičí na všechno možných cvičištích v Evropě. Také nezapomenout, že celá Ukrajinská armáda dávno funguje… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Dobrý článek a napadá mně ,že pokud zápaďáci nebudou eskalovat válku na Ukrajině a Rusko docílí svých záměru ,tak vše dopadne relevantně dobře a Rusko vytvoří železnou stěnu s EU.Pokud bude západ rozšiřovat arzenál zbraní ,pak se můžeme dočkat našeho zániku.

standa
standa
před 1 rokem

Předpokládám, že každopádně Rusko uzavře kapitolu Ukrajiny ukrajinskou kapitulací. Roberts píše, že jsme nanosekundu od 3.ww ! Myslím, že má pravdu. Stíhačky NATO znamenají již skutečné napadení Ruska a to znamená odvetu ! Vynikající protiletecká obrana Ruska dokáže pronásledovat stíhačku až na mateřské letiště, kde ji sundá. Tj. rozbití letištní plochy ve… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Dnes byla na Seznamu zpráva, že postup Rusů na nějakou vesnici od O byl zastaven tím, že jim cikáni ukradli tank. No to jsou zprávy z boje, jistě ověřené! Topící se stébla chytá? Že by cigoši uměli řídit tank, když nemají papíry ani na auto?? Uteče jeden ruský zbabělec na Západ a hned… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Za ztrátu osobní zbraně je prokurátor, ve válce zastřeleni. Při ztrátě tanku přinejmenším čtvrceni koňmi celé posádky…

standa
standa
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

To je fejk, obyčejný fejk. Takových je neurekom …

danny
danny
před 1 rokem

Článek hovoří za vše. Je možno ještě doplnit některé podrobnosti: Abrams a Challenger mají přístroje kalibrované v palcích a mílích. Kontinentální v soustavě SI (metrické). Není přeložená technická a výcviková dokumentace, popisky ve strojích jsou v jazyku výrobce (německy, anglicky, francouzsky) a ani prostý překlad nemusí vystihovat podstatu sdělení. Nelze sjednotit výcvik osádek = každý tank má… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

A prachy se posypou na ta správná kontíčka… 🙁

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

To máš naprostou pravdu. Montážní klíče z  USA a jiné nářadí pěkně zamotá servisákům, neni v milimetrech. Nevidwl vych nasazení osádek tak brzo na bojišti. Pokud ukáčka vydrží, tak někdy v dubnu. Budou snadné cile, ale ten pocit jak jim Západ pomohl. Jak asi skončily tanky dodané z Česka? Tolik slavy a najednou …. pssst… Číst vice »

standa
standa
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

České tanky už jsou po smrti.

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

“Ale Američani vydělají”. V této větě je vlastně vyslovena pravá příčina americké šaškárny na Ukrajině.Jestliže ve 330milonovém státě je ve zbrojním průmyslu zaměstnáno téměř 40milionů lidí,je jasné,že takovou společnost ovládá vojensko průmyslový komplex a k tomu ještě mafie.Takže politici,a to včetně jejich presidenta,jsou jen figuky,které někdo tahá za provázky jako marionety.Ti nemají zájem… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Děkuji za vysvětlení. Škoda, že to nešlo napsat v maximálně deseti patnácti slovech. Tohle je na paní ministryni moc. To ta oduševnělá holka nepobere. Pak je tu ovšem druhá možnost. Ty pimrlata na ministerstvech obrany celé Evropy, vyškolil strýček Sam asi s pomocí Hollywoodských kovbojek, a to tak, že na neozbrojeného se nestřílí.… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Nepodceňujme naši bojovou slepici!
Kabelkový tank soudružky ministryně Afročechové zvládá všechny výzvy moderní války, zacházet s ním je problém několika minut. Jeho průchodnost terénem je neuvěřitelná a ta rychlost a přesnost palby. Navíc je ekologicky nezávadný, nepoužívá spalovací motor a nezanechává uhlíkovou stopu.
Akorát ho občas někdo rozšlápne…

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Haskuv Duch
Vendol
Vendol
před 1 rokem

Pořád mi hlava nebere, furt se tak nějak nedovedu srovnat s možností, že kvůli Ukrajině dojde ke III. světové válce. Opravdu jsou tihle Vasilové a Vasilisy tak důležití, aby se kvůli nim Evropa proměnila v radioaktivní poušť plnou trosek a hromad mrtvých ? Kvůli přismrádlému Banderlandu ?

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Ale kdež. Kvůli Ukrajiněto nebude. Ukrajinec je jen na posluhu. Dokonce si myslím, že dnes i to nerostné bohatství je až druhořadé. Pravda pořád je to vlhký sen těch pár známých rodin. Ale ty neustálým křížením mezi sebou zdegenerovali natolik, že dorajtovali ekonomiku tak jak dorajtovali. A hlavně, Dollárek je v řiti.

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

K III. světové nedojde kvůli Ukrajině ale kvůli USA.