Co může odvrátit úpadek západu?

Před týdnem jsem  upozornil, že model světa řízeného Američany končí, a že končí také ekonomický model světové ekonomiky ovládané nadnárodními korporacemi. Že už se rýsuje nový světový řád, ve kterém je ekonomické a vědecké centrum světa v Číně, a klíčová ekonomická rozhodnutí přijímají národní vlády, nikoliv „trhy“ (což je jiné označení pro vedení korporací),
(obrázek: Pieter Brueghel st. “Když slepý vede slepého, oba v jámu spadnou”)

Taky jsem upozornil, že v takovém světě nebude nikdo potřebovat západní banky, konzultační služby a nic podobného, a tudíž ani západní peníze. A že pro Západ bude stále těžší nabízet něco, za co by ti ostatní byli ochotní dát svoje suroviny, obilí a produkty svých továren. Logický další vývoj tedy znamená postupný pád do chudoby, zaostalosti a barbarství, ztrátu svobody a dramatický růst sociálních rozdílů. A samozřejmě také postupující kolonizaci jinými civilizacemi. V tom mají Američané určitou výhodu, protože je kolonizují latinos, což je po všech stránkách méně špatné než islám.

V tuto chvíli to ještě nemusí být úplně patrné, protože Západ dosud žije ze svého dědictví. Žije z toho, co bylo vybudována za staletí, kdy byl centrem výroby a racionální vědy. Ale už k tomu téměř nic nepřipadává a dokonce už nedokáže ani udržovat v chodu to, co bylo vybudováno – od úpadku vzdělání po rozpadající se silnice.

A věci se mění rychleji, než to na první pohled vypadá. V roce 1990 by nikdo nevěřil, že Čína bude v naší době světovou jedničkou v pokročilé vědě. Nevěřil by, že české země se posunou od stavitelů jaderných elektráren a výrobců družic v závislou zemi soupeřící s Rumunskem a Pákistánem o možnost vyrábět jednoduché komponenty. A nevěřil by ani tomu, že etnicky a kulturně homogenní Švédsko bude ovládnuto muslimskými gangy. Nicméně stalo se.

Je možné se tomu vývoji vyhnout? Samozřejmě, že ano! Ve zmíněné jesenické přednášce (snad bude brzy dostupný videozáznam), uvádím, že západní národy a státy by mohly trend otočit tím, že.

Za prvé. Poměry se změní tak, že se budou nahoru dostávat jiné lidské typy než dosud. Řečeno s Ivo Budilem, jde o to obrátit od společenské kreativity k technické kreativitě. V čem je to tak podstatné? Technická kreativita znamená, že mysl je soustředěna na vyřešení nějakého problému, a že člověk dostává více méně jednoznačnou zpětnou vazbu: funguje nebo nefunguje. Tak to mají všichni od zedníka přes veterináře po konstruktéra raketoplánu, a tento přístup se dá uplatňovat i ve většině humanitních disciplín. Společenská kreativita je zaměřená na ovlivňování (manipulaci) druhých lidí a neexistuje žádné jasné objektivní měřítko úspěchu nebo neúspěchu. Jenom: ukecal jsem – neukecal jsem, ohromil jsem – neohromil jsem, přesvědčil jsem – nepřesvědčil jsem.

Zjednodušeně řečeno – vládu reklamních expertů musí být nahrazena vládou inženýrů.
 
Za druhé. Výroba, věda a zemědělství musí být významnější než bankovnictví, obchod, politika a reklama, a tomu musí odpovídat i odměňování.

Za třetí. Školství se musí znovu zaměřit na růst znalostí a výkonnosti a na přírodní vědy.
 
Za čtvrté. Národní společnosti se musí stát více homogenními. Jak kdysi napsal Christopher Lasch, majetkové rozdíly mohou být tolerovány jen do té míry, dokud nevytvářejí bariéry mezi lidmi. Vůbec nevadí, že umělci vydělávají víc než dělníci – dokud to nevede k tomu, že si vytvoří vlastní svět a ztratí schopnost s nimi komunikovat. Mimo jiné to znamená, že čím jsou větší rozdíly majetkové a příjmové, tím více potřebujeme investovat do společné kultury, udržení společných ideálů a do podpory společného životního stylu.

To by stačilo k tomu, aby se vývoj západních zemí obrátil od úpadku k novému růstu.

Jenže to jsou věci, které se nestanou samy. Nevzniknou hrou tržních sil a nevytvoří je ani žádný spontánní řád. Jsou otázkou politického vůdcovství vedeného jasnou vizí a odhodláním prosadit je proti odporu těch skupin, které na úpadku Západu dočasně vydělávají.

Připomínám, že jedním z klíčových rysů politického vůdcovství je to, že nejde s davem. O vůdcovství nemůžeme mluvit tam, kde politik či aktivista zjistí, co lidé chtějí a pak to pro lidi prosazuje. Když zjistí, že lidé odmítají migraci, vystupuje proti migraci. Pak zjistí, že lidé nesnáší Rusy, tak je proti Rusům. Pak zjistí, že jsou lidé otráveni lock-downy, tak je proti lock-downům. Pak zjistí, že lidem vadí drahé energie, tak je proti drahým energiím. Tak se chovají političtí profesionálové a já je za to nekritizuji. Někteří z nich dělají svou práci velmi dobře a já jsem za tu práci vděčný.

Ale vůdce je ten, kdo sám přichází s vizí a který pro ni teprve získává lidovou podporu. Vůdce je ten, kdo je schopen postavit se proti davu, pokud se ten dav chová jako skupina debilů. Takový byl Masaryk a takový je Orbán.

převzatu z www.prvnizpravy.cz

5 4 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jana
Jana
před 11 měsíci

Plně souhlasím s autorem. Podívejte se na děkana Ševčíka – ekonom, vlastenec, člověk vzdělaný a zkušený, a hlavně, jak uvádíte, je schopen postavit se škůdcům naší země. A to podtrhuji, neboť vzdělání bez schopnosti postavit se otevřeně a statečně proti zlu, to už je, jak říkají ti mladší,”vyšší level”. Jeho projevy a články se šíří po internetu… Číst vice »

JK
JK
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Jana

Je pozitivní, jak se pan Ševčík poslední dobou profiluje a lze jen odsoudit hysterii která se proti němu vzedmula po 11.3., ale nedělal bych z něj světce a spasitele. Je to ten stejný člověk, kterého si pamatuji z časů kdy jsem sledoval TV, jak v 90. letech během likvidace, pustošení, rozkrádání, rozdávání, zařezávání a kolonizace naší země, byl… Číst vice »

vachav
vachav
před 11 měsíci

Hezky a dlouze popsáno jak si pomoci-a přitom by stačilo to napsat jednou holou větou : Zlikvidujme kapitalismus!

JK
JK
před 11 měsíci

Mě nepřekvapuje, že je to výstižný popis stavu u nás. Jsme dobyté, zkolonizované území, na němž přirozeně není žádoucí zušlechťování společnosti ani rozvoj hospodářství. Mě překvapuje, že je to tak i v zemích kolonialistů. Ta desítky let trvající degenerace je pozorovatelná a popisovaná, ale není vysvětlená.

jbskalensky
jbskalensky
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  JK

To vysvětlení nebude až tak složité, ale nelze ho veřejně vysvětlovat. I v zemích kolonialistů je moc lidí, “hladových krků”, které spotřebovávají zdroje “zlaté miliardě”. Zdegenerovaní se lépe ovládají a s nadšením a úsměvem půjdou “skočit z útesu”. Nelze veřejně přiznat, že školský systém, pod hlavičkou modernosti a získávání “kompetencí” pro nový šťastný svět je ve skutečnosti… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci

Že bude Čína zemí koncentrace řízení o tom je rozhodnuto už nejméně 100 let. Druhou zemí, řídící Evropu má být Írán a od toho nám pomáhej Bůh, protože je naplánovaná islámská Evropa a pokud se proti tomu Nevzbouří, špatně to pro nás dopadne. Jak říká Pjakin, Evropa zanikne a budou zde nové státy s novým… Číst vice »

reproduktor
reproduktor
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Me se islam ve své podstatě líbí. Nesnáší psy, kočky a jinou havěť. Pravidelně nutí cvičit 5x denně. Migranti nedostávají nic, jen práci. Zbytek islámu mě irituje.

Jana
Jana
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  reproduktor

Reproduktore, zase otravuješ? Článek není o islámu, v klidu si ho přečti a diskutuj k obsahu. Když Ti zůstane ještě čas, můžeš se poučit i o islámu, např. ve Wikipedii, a když si k tomu ještě přidáš činnost muslimů v Anglii, tak se budeš fakt stydět za těch pár blbostí, které jsi vyplodil.

reproduktor
reproduktor
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Jana

Jano, precti poslední vetu a pochopíš …. doufám. O islámu začala frau tomskova. O Anglii mi vubec nevypravej to je jako bych sedl uchem na spendlik

shoty
shoty
před 11 měsíci

Kde sa berie to fetišizovanie Masaryka….?

kolokol
kolokol
před 11 měsíci

Jako zamyšlení nad úpadkem Evropy je to pěkný článek. A ty body obnovy vypadají též rozumně. Ale aby je prosadil odněkud se vynořivší vůdce? Ani Hitler se neojevil na politické scéně jen tak sám od sebe. Dnes taková pobídka odnikud zvenčí není a Evropa je příliš ve vleku vnějších sil i vnitřních degenerovaných… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

Nehledě na to, že proti vůli davu, zpracovanému propagandou a ideologií šířenou fašistickými médii, a proti vůli fašistických médií se ani žádný osvícený vůdce nemůže vynořit.
Každý takový kdo by je ohrozil bude už v zárodku zničen.

cablik
cablik
před 11 měsíci

Jo odvrátit úpadek západu by šlo kdyby se vrátili k tomu co funguje jejich dluhy jim ale nikdo neodpáře. Bohužel v tom v čem žijeme vládnou US miliardáři naprosto odtržený od reality.