Gruzínské jaro. Čím jsou protesty v Tbilisi podobné Majdanu a všemu “oranžovému”

Protesty v Gruzii, které probíhají přesně 10 let po uplynutí ukrajinského Majdanu, mohou vyvolat pocit déjà vu. Tytéž v mžiku vzniklé ohně na náměstí, podobná hesla a dokonce ukrajinské vlajky v rukou protestujících. Co odlišuje typické “oranžové” vzpoury od jiných nepokojů, na to se aif.ru zeptal experta na národnostní konflikty, ředitele Centra pro strategické studie zemí jižního Kavkazu Jevgenije Michajlova.

Nepoměr mezi důvodem a agresivitou davu

Za poslední roky gruzínský národ nevychází do ulic poprvé. Nicméně právě tentokrát se stupeň nepokojů zvýšil až tak, že na policii letěly “koktejly Molotova”, a radikálové se pokusili vtrhnout do vládní budovy. Situace se nažhavila nikoliv kvůli hladu nebo výsledkům voleb, ale po pokusu schválit zákon o zahraničních agentech *), který byl kritizován Západem. Ministerstvo zahraničí USA přímo prohlásilo, že ti, kteří budou potlačovat povstání, se ocitnou pod sankcemi USA. Před 10 lety na Ukrajině se důvodem, jímž začalo svržení moci, stala odmítnutá smlouva o Evropské integraci.

“Totéž Západ učinil i v jiných zemích, kde proběhly oranžové revoluce, “arabské jaro” a tak dál. Nějaký zákon nevyhovuje, a už přivádějí lidi do ulic, poznamenává expert.  Všechno probíhá tak jednotvárně, jako by byla vydána speciální příručka pro organizování “majdanů”. Nyní se důvodem stal pokus schválit zákon pro kontrolu zahraničních agentů. V Gruzii prakticky neexistují společenská hnutí, která by byla financována samotným státem. Někdo dostává 20 procent ze zahraničního rozpočtu, a někdo funguje úplně díky němu. NKO **) pomáhají kontrolovat vládní struktury a financovat úředníky”.

Protiruská rétorika

Euromajdan na Ukrajině vdechnul nový život marginálním nacionalistickým organizacím, které si opatřily financování a vlastní vojenské jednotky. Některé z nich se rozbujely do celých pluků.

“Je zřejmě, že i v Gruzii prozápadní síly tlačí na Rusko. Hlavní zápletkou je připojení k protiruským sankcím. Gruzie odpovídala, že na to nemůže přistoupit a nepřeje si hádat se s Ruskem, vzhledem k historickým kontaktům a určitým výhodám. Místní úřady se pokoušely přijímat samostatná rozhodnutí, například, mluvily o obnovení leteckých spojů z Ruska. Všechno to, samozřejmě, rozhořčuje USA. Zemi se pokoušejí si vzít pod kontrolu. Cílem je svržení její vlády”, říká Michajlov.

Lídr je ve vězení

V době událostí na Ukrajině byla z vězení osvobozena expremiérka Julie Timošenková, která vyjela na jeviště Majdanu na invalidním vozíku. Nyní je v gruzínské věznici bývalý prezident země Michail Saakašvili. ***)

“Mnozí pozorují, že část těch, kdo útočí, jsou lidé, podporující Michaila Saakašviliho. Pokud vše bude narůstat a jeho propustí, bude to další z protiruských faktorů”, soudí expert.

Kapesní prezident

Podobná situace byla v době pokusu o svržení státní moci v Brazílii. Tehdy se v Americe ocitla bývalá hlava státu Bolsanaro, kterého podporovala aktivní část protestujících.

“Američané mají v Gruzii svou prezidentku s dvojitým státním občanstvím, která působí jasně podle jejich plánu. Kde je třeba vetuje nebo říká ty “správné věci”. Ohrožena není hlava státu, ale vláda země. Všechno může skončit jejím odvoláním. Je ještě jedna varianta, že Gruzie zaujme otevřeně protiruskou pozici”, říká Michajlov.

Mohou protesty přerůst do války?

Po Majdanu Ukrajina potřebovala několik měsíců, aby napadla pomocí ozbrojených sil proruské regiony na Donbasu. Protestující v Gruzii již dnes provolávají heslo: “Suchumi” a očividně naznačují silové připojení Abcházie.

“Pochybuji, že bude nějaká druhá fronta. Ano, jsou tam přítomni američtí vojáci. Ale Gruzínci nejsou blázni. Blízko Gruzie není Evropská unie, odkud by bylo možné provádět doplňování výzbroje. Vedle je pouze Turecko, které hraje svou vlastní hru. Je však třeba brát v úvahu, že Západ se pokouší rozhoupávat i Arménii. USA vybudovaly základnu pro přípravu arménské policejní jednotky pro zvláštní nasazení americkými specialisty. Pokud oba tyto státy vezmou plně pod kontrolu a zkusí odklidit ruskou vojenskou základnu z území Arménie, tak situace už bude mnohem nebezpečnější”, domnívá se Michajlov.

Ivan Kozlov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

*) Podobný zákon o povinnosti zahraničních agentur (i neziskovek) placených ze zahraničí označovat se jako “zahraniční agent” platí v USA od roku 1938, několik let v rusku a dalších zemích.

**) NGO, nestátní organizace

***) Evropský parlament před dvěma týdny přijal usnesení – výzvu gruzínské vládě k jeho okamžitému propuštění

 politics

4 5 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Pokud máme při normální spolupráci s Ruskem 6% růst HDP a lidé se začínají mít dobře, je to pro ty naše hodnoty velice nebezpečné. No a když to jde k lepšímu, těžko se hledá důvod k házení zápalných lahví na policii a napadení Parlamentu. Ale pokud se US ambasáda uchýlí k tomu, že tato agresivita byla způsobena tím,… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

všechno jen ne spontánní gruzínské protesty. Dokonce i to gruzínské je vlastně nemístné.

cablik
cablik
před 1 rokem

Vším tím západní dementi donutí Rusko obsadit země co se do nich pustí a bude opět jako při převratu. Myslet si že Gruzie zmastí Rusko je směšné a ty státy okolo Ruska by měli koukat jak dopadla Ukrajina.