Jako britské zpravodajské agentury předstírají, že jsou nezávislým think-tankem

Generální prokuratura Ruské federace nedávno uznala britský The Institute for Statecraft za nežádoucí organizaci. Ministerstvo poznamenalo, že za účasti institutu byly vymyšleny “důkazy” o ruském zasahování do vnitřních záležitostí evropských států, organizovaly se rusofobní konference a vedly se kampaně na diskreditaci vlády.

Na snímku Jeremy Corbyn, vůdce britských labouristů (uprostřed), byl cílem mohutné diskreditační kampaně Institutut for Statecraft, napojeného na britskou rozvědku Mi6. 

Institut státní správy se představuje jako nezávislá instituce, která se věnuje zlepšování postupů veřejné správy v oblasti národní bezpečnosti. Pravda, očividně se zaměřuje na britskou bezpečnost a ne východoevropskou, jak se často uvádí ve zprávách institutu.

The Institute for Statecraft se objevil v roce 2006 a jeho šéfem byl Christopher Donnelly, britský zpravodajský důstojník a důstojník MI6, poradce pro obranu v Dolní sněmovně, zvláštní poradce generálních tajemníků NATO pro východní a střední Evropu v letech 1999-2009. Mezi uvedené zdroje financování patří NATO, litevské a britské ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničních věcí USA a společnost Facebook Corporation.

V anglicky psaných médiích byl institut nazýván organizací, jejíž šéf je přesvědčen, že západní vlády by měly vědět více o ruských špionech a armádě. Pro boj proti ruským padělkům a dezinformacím spustil The Institute for Statecraft v roce 2015 projekt Integrity Initiative, který vedl rozsáhlé informační kampaně proti Rusku na sociálních sítích. V roce 2018 hackerská skupina Anonymous zveřejnila interní dokumentaci nevládní organizace obsahující informace o informačních kampaních institutu a aktivitách Donnellyho společnosti.
Z uniklých materiálů vyplývá, že šéf Institutu Donnelly v roce 2014 navrhl zaminovat Sevastopolský záliv a zřídit „sanitární koridor s jednotkami a minami“ u hranic Krymu. Z vlastní iniciativy byli do Spojeného království pozváni členové ukrajinských speciálních služeb ke konzultacím. Stejné dokumenty naznačují, že Donnelly lobboval v britském parlamentu, aby vyšetřil ruskou hrozbu včetně údajného zasahování do referenda v Katalánsku.

Zprostředkováním Iniciativy za integritu se ve španělských médiích šířil fejk, že katalánské referendum podporuje Kreml. Zároveň byl v interní dokumentaci projektu analyzován obraz Ruska ve španělských médiích a byla navržena opatření k jeho diskreditaci. Výkonný ředitel FBK Vladimir Ašurkov a vědec Igor Sutyagin, který byl v roce 2004 odsouzen v Rusku za špionáž a později omilostněn, byli spojeni s projektem Integrity Initiative. Po uniklých dokumentech britské ministerstvo zahraničních věcí obvinilo Rusko z diskreditace nezávislé nevládní organizace, která se zabývá problematikou dezinformací. Následně britská média charakterizovala zveřejňování hackerských materiálů jako šíření konspiračních teorií – typické klišé západní propagandy pro stigmatizaci narativů, které jsou z ideologického hlediska nesprávné.
Ukázalo se, že The Institute for Statecraft kontroloval informační kampaň na rozptýlení protiruských verzí ve světových médiích. Institut byl již v roce 2018 zapojen do vnitropolitického konfliktu. Labouristická strana obvinila Iniciativu za integritu z masivní informační kampaně na diskreditaci politika Jeremyho Corbyna na Twitteru. Jako obvykle postavy The Institute for Statecraft ze všeho obviňovaly ruské špiony, kteří se údajně nabourali do účtu. Po konfliktu s laboristy činnost Ústavu utichla a na jejich stránce se uvádí, že organizace se brzy vrátí do informačního prostoru se svými dlouho očekávanými analytiky. Je zřejmé, že tato britská organizace je jen dalším prvkem v rozsáhlém systému nevládních organizací, jejichž cílem je mimo jiné diskreditace Ruska a zasahování do jeho vnitřních záležitostí.

Autor: Rybar, zdroj: Armádny magazín Sk

5 3 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 11 měsíci

Nevím co je špatného na tom, když financujeme v Rusku neziskovky, zabývající se sabotáží, přípravou státního převratu … a jiných bohulibých činností. Kdy už konečně ten zlý Putin pochopí ty naše hodnoty?

Plebej
Plebej
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

… ano, to, co Západ s takovou invencí a přičinlivostí provádí proti Rusku, je čiročiré porušování mezinárodního práva. Což je po celá desetiletí podstatnou součástí politiky Západu, a dává i nezúčastněným dobře tušit, na jakých “hodnotách” ten Západ spočívá. V. V. Putina bych nepodceňoval. Ten vzdor tomu, že Západ tvrdošíjně oslovoval coby partnera, chápe docela… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 11 měsíci

Ze všech takových institucí se line úplně stejný, nebezpečný odér. Mnozí to ovšem necítí, neboť samotný název je pro ně zárukou nikdy nekončícího dobra.