Jaroslav Bašta: Další smlouva o půjčce a pronájmu?

Dnešní světa běh se v českých médiích odráží velmi podobně jako v dobách první Studené války.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Na snímku čínská námořní pěchota nacvičuje vylodění s obrněnou technikou

To nejdůležitější se nám snaží zamlčet a vyzdvihují jen záležitosti, které zapadají do ideologického schématu jejich pohledu na mezinárodní situaci. Problém tkví v tom, že takové zpravodajství realitu programově zkresluje. Nejnovějším příkladem tohoto přístupu je smlčení významu třídenní návštěvy čínského prezidenta v Moskvě, píěe Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Oficiálně šlo o protokolární prezidentskou návštěvu největšího souseda Čínské lidové republiky po již třetím zvolení Si Ťin-pchinga hlavou státu. Ovšem 84 smluv, které se během tří dnů podařilo ratifikovat, svědčí o tom, že šlo o něco daleko závažnějšího, než by nasvědčovaly politické proklamace přednesené v závěru. O obsahu většiny těch smluv jsme se skoro nic nedozvěděli, analytici se pouze shodli na tom, že ty, které jsou označeny za strategické, se týkají vojenské spolupráce.

Nicméně k ruské tradici patří, že i v případech přísného utajení se smí naznačovat. Takže Putinovi kritici z řad jestřábů začali hovořit o tom, že součástí agendy byla i regulérní smlouva o půjčce a pronájmu mezi Čínou a Ruskem. Je protějškem podobného ujednání mezi USA a Ukrajinou. Z ČLR do RF budou dodávat těžké zbraně, munici, rakety, zkrátka vše, co je pro válku na Ukrajině zapotřebí. Dá se očekávat, že to půjde osvědčenou cestou přes Írán a Kaspické moře jako doposud.

V takovém případě by výše zmíněná návštěva znamenala bod zlomu, od něhož začíná regulérní Studená válka 02 mezi Spojenými státy a kolektivním Západem na straně jedné, a Čínskou lidovou republikou podporovanou Ruskou federací a Íránem na straně druhé. Dá se předpokládat, že eskalace války na Ukrajině bude pro čínské ozbrojené síly jednou z podmínek přípravy anexe Tchaj-wanu. Dosavadní zkušenosti totiž ukazují, že zbrojní výroba kolektivního Západu ve válce na dvou frontách postačovat nebude. Vojenskou spoluprací s Ruskou federací se Čína může stát vážným konkurentem USA i z hlediska jaderných zbraní.

Z tohoto úhlu pohledu nabírá na významu nezvykle ostrá kritika Mike Pompea vůči administrativě Joe Bidena. Bývalý Trumpův ministr zahraničních věcí (a předtím jeho ředitel CIA) totiž považuje návštěvu čínského prezidenta v Moskvě za osudové selhání americké zahraniční politiky.

Asi má podobný pocit jako já – v nové Studené válce jako součást kolektivního Západu budeme tahat za kratší konec provazu.

Autor: Jaroslav Bašta, zdroj: prvnizpravy.cz

3.7 3 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Vy budete tahat za kratší konec my jme Češi a ne nějaký šílený západ. Vůbec se mě to nelíbí ideální podmínky pro ukončení války a teď tohle.

vik
vik
před 1 rokem

Jen tak bokem : pilný soudruh je vždy první v hodnocení článků (všech) a dává pilně vždy jedničku. Jde mu o to, aby hodnocení bylo vždy objektivní a komplexní. Kdopak to asi je?

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vik

Zřejmě to není určeno mě. Ale proč soudruh a není to vlastně jedno kdo to je ? Zda se diskuze někomu líbí, není důležité, důležité psát k věci. A potom kdo chce, tak napíše svůj názor. Nejde o jedničky o hodnocení, ale o to, jestli je ona diskuze něčím přínosná.

Georg
Georg
před 1 rokem

Myslím a nejsem sám, že začíná bod zlomu. Studená válka trvá již více let. Ale onen bod zlomu bude nejen ve vojenské spolupráci mezi RF a ČLR, která již funguje. Onen zlom bude zejména v tom, že svět nebude unipolární a že USA již nebudou “moci” prakticky vykonávat funkci nějakého světového arbitra, četníka. Tato… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem

Jen soudruh Si odjel, dva dny na to Rusko ohlašuje přesun JZ do Běloruska. Jde jasně o významnou zprávu pro Evropské státy NATO a konkrétně pro Polsko, Pobaltí a také pro nás! Znamená to: “Brzděte! Stačí jeden chybný nebo neuvážený krok a následky budou nedozírné”. USA preventivně prohlašují, že se jich to netýká a nebudou… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Ono to varování platí i pro Finsko a Švédsko.